Sohbet Bilgisayar alacağım. Yardımcı olur musunuz?

• Konbuyu başlatan TeAmo
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 54
  • Görüntüleme 4K

TeAmo

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Oneplus 8t
Meslek
Turkcell
Konular
90
Hocam merhabalar,
Eğer almadıysanız yardımcı olmaya çalışayım size. Eğer laptop alma gibi bir zorunluluğunuz yok ise kesinlikle laptop almayın. Sıfır alma konusu size kalmış ama 3000 liraya alacağınız laptop ile masaüstü arasında devasa farlar olacaktır. Size şöyle örnek vereyim. Bende 2. el piyasa değeri 6000TL olan MSI marka bir laptop var. Aynı şekilde taş çatlasa sıfırını 3000/4000TL arasına topladığım masaüstü bilgisayarım var. Bu ikisi arasındaki performans farkı küçümsenmeyecek kadar fazla. Neredeyse 3 katı civarında.

Masaüstü parçalarını tek tek toplamanızı tavsiye ederim, ama şans meselesi bazen çok uygun fiyata aciliyeti olan kişiler toplu halde satabiliyorlar. Intel yerine kesinlikle Amd Ryzen işlemcili sistemleri tavsiye ederim. Intel'in ve Amd'nin aynı fiyattaki işlemcilerini kıyasladığımızda performans farkı oldukça oluyor. 3000 bandında daha 1 hafta öncesinde bir arkadaşıma 2600x, rx580'li 16GB 3000'lik rami olan Güzel anakartlı SSD'li bir sistem denk getirmiştik. Bütçe kısıtlıysa kesilikle intelin yanından bile geçilmesini tavsiye etmiyorum.
Laptop sart değil taşımıyorum. Yukarıdaki arkadaşım da kesinlikle amd ye bulaşma cok ısınıyor dedi. Su an 3000 tl ye ryzen 5 2600 lu sistem buldum hocam. Pazarlık aşamasındayım. Artık alacağım cok yoruldum araştırmaktan. Sizin dediğiniz gibi arkadaş parçaları toplamış dükkan açmış sonra dükkanı kapatınca bilgisayar 1 aylık iken boşa cıkmış. Bütün parçalar 23 ay garantili olarak gelecek. Sıfır fiyatı 5500 ₺ civarı tutuyor su an vatan da 3000₺ ye bağladık gibi. Simdi bide monitör sıkıntısı var. Adam uygun fiyata 27 inç monitör bıraktı da gecikme 5ms olunca yanaşmadim. Bu masaüstü dünyası cok karmaşıkmis laptop gibi değil :)

cemee

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Mi 9T Pro, Onep
Konular
2
Laptop sart değil taşımıyorum. Yukarıdaki arkadaşım da kesinlikle amd ye bulaşma cok ısınıyor dedi. Su an 3000 tl ye ryzen 5 2600 lu sistem buldum hocam. Pazarlık aşamasındayım. Artık alacağım cok yoruldum araştırmaktan. Sizin dediğiniz gibi arkadaş parçaları toplamış dükkan açmış sonra dükkanı kapatınca bilgisayar 1 aylık iken boşa cıkmış. Bütün parçalar 23 ay garantili olarak gelecek. Sıfır fiyatı 5500 ₺ civarı tutuyor su an vatan da 3000₺ ye bağladık gibi. Simdi bide monitör sıkıntısı var. Adam uygun fiyata 27 inç monitör bıraktı da gecikme 5ms olunca yanaşmadim. Bu masaüstü dünyası cok karmaşıkmis laptop gibi değil :)
Masaüstü toplamak biraz gıcık iş :)

TeAmo

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Oneplus 8t
Meslek
Turkcell
Konular
90
Masaüstü toplamak biraz gıcık iş :)
Cok gıcık hocam :) yok klavyesi yok mause u hadi bunları geçtim. İşte monitörun hz değeri ms değeri. Yok psu karşılar mi sistemi filan :D

cemee

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Mi 9T Pro, Onep
Konular
2
Cok gıcık hocam :) yok klavyesi yok mause u hadi bunları geçtim. İşte monitörun hz değeri ms değeri. Yok psu karşılar mi sistemi filan :D
Aslında is görecek bir bilgisayar toplamak çok zor değil de işin içine oyun girdi mi ortalık çok karışıyor: D
Bilgisayar toplamak, televizyon ve araba seçimi en gıcık olduğum isler

Xelim

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Selim
Cihazım
Mi 9t Pro
Konular
12

AMD'nin ısındığı kadar Intel de ısınıyor. Öyle abartılacak bir fark yok. Ama fiyat performans olarak baktığında ısınmaymış falan hiç geliyor gözüne. Bende oldukça fazla oyun oynayan birisiyim bu zamana kadar ısınmadan ötürü kapanma, performans kaybı vs bir sorun kesinlikle yaşamadım. Güzel bir soğutmayla ki ben kule tipi kullandığım halde sorun yaşamadım sende kesinlikle yaşamazsın. Pişman olmazsınız :) Hayırlı olsun

TeAmo

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Oneplus 8t
Meslek
Turkcell
Konular
90
AMD'nin ısındığı kadar Intel de ısınıyor. Öyle abartılacak bir fark yok. Ama fiyat performans olarak baktığında ısınmaymış falan hiç geliyor gözüne. Bende oldukça fazla oyun oynayan birisiyim bu zamana kadar ısınmadan ötürü kapanma, performans kaybı vs bir sorun kesinlikle yaşamadım. Güzel bir soğutmayla ki ben kule tipi kullandığım halde sorun yaşamadım sende kesinlikle yaşamazsın. Pişman olmazsınız :) Hayırlı olsun
İnşallah hocam :) monitör konusunda ne yapacağız? Ips paneller 5ms gecikmeli. Diğer paneller de gecikme az ama renkler canlı değil.

Xelim

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Selim
Cihazım
Mi 9t Pro
Konular
12
İnşallah hocam :) monitör konusunda ne yapacağız? Ips paneller 5ms gecikmeli. Diğer paneller de gecikme az ama renkler canlı değil.
Mümkünse 1Ms 144 alın bütçeniz tam nedir bilmiyorum ama panel farkına varmak için mağazalardan deneyin isterseniz. Benim monitör VA panel 27" 144 1ms inanın bana bir önceki IPS panel monitörümden çok daha kaliteli renklere sahip

TeAmo

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Oneplus 8t
Meslek
Turkcell
Konular
90
Mümkünse 1Ms 144 alın bütçeniz tam nedir bilmiyorum ama panel farkına varmak için mağazalardan deneyin isterseniz. Benim monitör VA panel 27" 144 1ms inanın bana bir önceki IPS panel monitörümden çok daha kaliteli renklere sahip
Hocam sizin dediğiniz monitörler cok pahalı. Ben bütün bütçeyi kasaya verdim. Monitör e 750₺ param kaldı. İkinci ek bakıyorum 24 inch 75hz alacağım ne dersiniz?

Xelim

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Selim
Cihazım
Mi 9t Pro
Konular
12
Hocam sizin dediğiniz monitörler cok pahalı. Ben bütün bütçeyi kasaya verdim. Monitör e 750₺ param kaldı. İkinci ek bakıyorum 24 inch 75hz alacağım ne dersiniz?
Hocam konum olarak Konya işaretlemişsiniz. Konyada sahibinden üzerinden üstünkörü bir baktım pek seçenek yok açıkçası. İstanbul, İzmir gibi şehirlerde olsaydınız o fiyata 27" de bulabilirsiniz diye tahmin ediyordum. Konya'da bulduğum mantıklı olabilecek bu monitörü gördüm;

metinby07

Ayfon abi yaaa
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin
Cihazım
Mi5s Premium
Konular
33
ben aşırı oyun tutkunuyum ancak fakrilik :) dediğiniz gibi csgo moba tarzı oyunlar oynatsın bana yeter bu arada profilinize bayıldım (evlenecemm) :)
:) Söylediğiniz oyunları kaldırır merak etmeyin. AMD'den uzak durun da çünkü notebook konusunda zayıflar. Aynen profil fotosu benim ruh halimi yansıtıyor ondan koydum :D

Üst Alt