Çözüldü Arama kaydetme özelliği?

Melih bey

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Melih
Cihazım
Mi 10 T Pro
Konular
1
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
12.0.10
Telefon Modeli
Mi 10 T Pro
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Herkese selam
Xiaomi mi 10 T Pro kullanıcısıyim önceki telefonum Mi 9, arama kaydetme özelliğini bulamıyorum eğer bu modelde yoksa gizli özellikler gibi bir yerden bu modu açabilir miyim bana yardımcı olursanız sevinirim.

Çözüm
Yeni modellerde yer alan Global romlar da, Google almış olduğu kararlar doğrultusunda, Mıuı uygulamaları ( Telefon Kişiler ve Mesajlar ) kaldırılarak Arama kayıt özelliği bulunmayan Google uygulamaları entegre edilmiştir.
Custom romlara geçiş yaparak Mıuı uygulamaların da yer alan Arama kaydetme özelliğini kullanabilir siniz.

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Yasal mevzuattan haberim var. Herkesin kendi tercihidir biriyle önemli birşey konuşursun açıp tekrar dinlemek istersin, misal online mülakata girersin adamla ne konuştun hatırlamak babında kaydetmek istersin veya senin dediğin gibi düşmanın vardır tehdit ediliyorsunudur, her ne kadar yasal olarak bir hükmü olmasada sesi delil olarak kaydedersin. Tekrar söylüyorum bu bir tercih meselesidir. Adamlar özellik olarak eklemişler. Kaydedip kaydetmemek kişinin kendisini bağlar. Sana komik gelen başkasının önemli bir işini çözüyor olabilir. Bilmem Anlatabildim mi?
Hocam ben de sizin gibi çağrı kaydetmenin olması taraftarıyım ama bu savunma pek olmamış... Sizin ses kaydı yapabilmeniz tercih meselesi değil ve hukuki olarak baktığınızda niyetiniz önemli değil. Ders notu için de olsa, şantaj için de olsa ses kaydı yapamazsınız yani tercih değil.

Şöyle düşünün bana patlayıcı satsınlar ama benim bununla istersem istersem AVM bombalarım istersem de evime temel yaparım bu bir tercih meselesidir gibi bir sonuca çıkıyor. Elbette bombalarsanız asıl kusur sizde ama size o bombayı satan da sorumludur. Yani kaydedip kaydetmemek kişinin kendisini bağlamaz bu imkanı ona sunan da sorumludur. Bu nedenle firma sorumluluk almak istemiyor.

Oyla:

Yuzarsif41

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
YUSUF
Cihazım
13 ULTRA
Meslek
LOJİSTİK -SEVKİYAT
Konular
69
Hocam ben de sizin gibi çağrı kaydetmenin olması taraftarıyım ama bu savunma pek olmamış... Sizin ses kaydı yapabilmeniz tercih meselesi değil ve hukuki olarak baktığınızda niyetiniz önemli değil. Ders notu için de olsa, şantaj için de olsa ses kaydı yapamazsınız yani tercih değil.

Şöyle düşünün bana patlayıcı satsınlar ama benim bununla istersem istersem AVM bombalarım istersem de evime temel yaparım bu bir tercih meselesidir gibi bir sonuca çıkıyor. Elbette bombalarsanız asıl kusur sizde ama size o bombayı satan da sorumludur. Yani kaydedip kaydetmemek kişinin kendisini bağlamaz bu imkanı ona sunan da sorumludur. Bu nedenle firma sorumluluk almak istemiyor.
Ses kaydının delil olarak kullanılmaması olayı Türkiye gibi ülkelerde geçerli. Ses kaydının delil sayılması dünyanın bir çok ülkesinde geçerli. Bizde de eskiden ses kaydı Adli mercilerde delil olarak kullanılıyordu. Artık kullanılmaması çok saçma adamın sesi var ölümle tehdit ediyor seni öldürüyor, fakat ses kaydı yasal olmadığı için suç sayılmıyor bu etik mi peki ? Benim söylemek istediğim ses kaydı yapan kişi sorumluluğu kendisi üstlenmiş oluyor. firmalar bu uygulamalara ses kaydı özelliği koydu diye kullanmak zorunda değilsinki. Burda kişinin kendisi sorumlu. Herkesin aklı kesiyor sonuçta, ve ses kaydı yapan herkes bunları adli mercilerde yapmak için kullanmıyorki. Misal çok yalancı bir arkadaşın var sürekli söylediklerini inkar ediyor sesini kayediyorsun. Bak inkar ediyorsun burda böyle böyle dedin diyebilme hakkına sahipsin. Ayrıca tekrar belirtiyorum ses kaydının yasal olarak suç olması çok saçma, 3 yıl önce 8 yaşından 18 yaşına kadar akrabası tarafından cinsel istismara uğrayan Emre yıldır sanığın ses kaydıyla suçunu itraf ettirdi ama yasal olarak suç sayılmayınca adam beraat etti çocuk haklılığını ispat edemeyince intihar etti. Şimdi sen söyle Ses kaydının yasal olmaması mı daha etik yasal olması mı ? Adam gibi adam kendine güvenen insan yanlış yapmayan insan telefonda yanlış birşey konuşmaz zaten

Oyla:

Safranbeg

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Safranbeg A.
Cihazım
Note 9s
Konular
2
Şahsım adına konuşuyorum Ucuz diye xiaomi telefon almışım, durum belli yani, fukaranın önemli görüşmesinden ne olur. :)
Kimsenin konuşmasının kaydına ihtiyaç duymadım. Gerekirse o saniye yanına gider "ne demiştin gardaş sen birde yüzüme söyle bakiyim" derim, dayağımı yer gelirim. Fukaranın kavgasıda bir şeye benzemiyor.
Birde güç bela aldığımız telefonu çıkarıp bak kayıt böyle diyerekten telefonu kafamızla birlikte kırdırmakta var. :P
Şakası bir yana önemli hassas bir özellik olduğuna inanmıyorum. Tabiki tercih meselesi ama bana biraz abartılıyormuş gibi geliyor. Olmazsada olur yani. İllede olsun diyorsanız eu, hint, endonez romları şart.

Oyla:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Ses kaydının delil olarak kullanılmaması olayı Türkiye gibi ülkelerde geçerli. Ses kaydının delil sayılması dünyanın bir çok ülkesinde geçerli. Bizde de eskiden ses kaydı Adli mercilerde delil olarak kullanılıyordu. Artık kullanılmaması çok saçma adamın sesi var ölümle tehdit ediyor seni öldürüyor, fakat ses kaydı yasal olmadığı için suç sayılmıyor bu etik mi peki ? Benim söylemek istediğim ses kaydı yapan kişi sorumluluğu kendisi üstlenmiş oluyor. firmalar bu uygulamalara ses kaydı özelliği koydu diye kullanmak zorunda değilsinki. Burda kişinin kendisi sorumlu. Herkesin aklı kesiyor sonuçta, ve ses kaydı yapan herkes bunları adli mercilerde yapmak için kullanmıyorki. Misal çok yalancı bir arkadaşın var sürekli söylediklerini inkar ediyor sesini kayediyorsun. Bak inkar ediyorsun burda böyle böyle dedin diyebilme hakkına sahipsin. Ayrıca tekrar belirtiyorum ses kaydının yasal olarak suç olması çok saçma, 3 yıl önce 8 yaşından 18 yaşına kadar akrabası tarafından cinsel istismara uğrayan Emre yıldır sanığın ses kaydıyla suçunu itraf ettirdi ama yasal olarak suç sayılmayınca adam beraat etti çocuk haklılığını ispat edemeyince intihar etti. Şimdi sen söyle Ses kaydının yasal olmaması mı daha etik yasal olması mı ? Adam gibi adam kendine güvenen insan yanlış yapmayan insan telefonda yanlış birşey konuşmaz zaten
Mesajımın en başında ses kaydının olması taraftarı olduğumu iletmiştim zaten benim itirazım "herkesin aklı kesiyor" minvalinde söylediğiniz "kişisel tercihtir" savunmanıza ve verdiğiniz örneklere. Diyorsunuz ki ses kaydetme olsun kullanıp kullanmamayı ben seçeyim, bu benim tercihim olsun. Bu sen bana tabanca ver adamı öldürüp öldürmemeyi ben seçeyim, benim tercihimdir demek gibi bir şey. Size tabancayı veren kişi de suçlu olur... Xiaomi de o tabancayı size vermiyor işte yani burada eleştirilmesi gereken Xiaomi değil gereğinden fazla abartılmış hale gelen kişisel alan ve özel hayatın gizliliği konusu ve yasalarımız.

Bu arada ses kaydı alınamaması durumu sadece Türkiye gibi ülkelerde değil gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde mevcut. Bir ihtimal belki Türkiye'yi gelişmiş ülkeler, muasır medeniyet seviyesinde görmüş olabilirsiniz ama herhalde bu tarz bir tartışmaya girmeye de gerek yoktur :D

Her neyse özetle ses kaydı isteniyorsa ya 3. dünya ülkeleri bölgelerine ait rom kullanacağız ya da harici uygulamalarla bir çözüm bulmaya çalışacağız.

Son düzenleme:
Oyla:

Safranbeg

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Safranbeg A.
Cihazım
Note 9s
Konular
2
Evet Türkiye Cumhuriyet kanunları gelişmiş ülkelerde kullanılan kanundur. Hatta özel hayatın gizliliği konusunda birçok Avrupa ülkelerinden ABD den daha ileridir. Mesela bunlarda polis bile sizi tuzağa düşürebilir. Ülkemizde tuzağa düşürerek aldatarak elde edilen hiçbir delil kanuni sayılmaz ve işleme konulmaz. İsterseki polis değil savcı yapsın. Birçok ülkede ceza kanunu kamunun vicdanını rahatlatmak güvende hissetmesini saglamak için vardır. Bizde ise cezadan önce temel amaç maznunun (suctan zarar görenin) devlet eliyle korunması kadar şüphelinin haklarının korunmasını aynı oranda önemser.
Bu ülkeler arası farklılık anayasaların farklı olmasından dolayıdır. Mesela ABD anayasası 7 maddeden oluşan Yumuşak ve yazılı anayasadır. Bu tür anayasalar ile kişi hürriyetleri hakları istenildiği gibi eğilip bükülebilir. Kişi hurriyetini kıs kısıtlayabilecek kanunlar rahatlıkla yapılabilir. Çünkü hicbir ayrıntı içermez. Türkiye Cumhuriyeti anayasası yazılı katı anayasadır. Devletin şekli, işleyişi, vatandaşların hak ve ödevleri ayrıntılı olarak yazılmıştır. Bu itibarla özel hayatın gizliliği hilafına bir kanun yapamazsınız, esastan anayasaya aykırı olur. Özetle bu kanun mecburi hale gelmiştir.
Evet siz göremiyor olsanız bile ülkemiz gelişmiş bir ülkedir. Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün bahsettiği "muasır medeniyetler" kelimesini yanlış anlamalara mahal vermemek adına açıklamak isterim. Muasır gelişmiş demek değildir, aynı asırda yaşayan asırdaş demektir. Bizde 98 yılda hepsine yetişmiş olmasak bile birçoğunu geride bırakacak seviyedeyiz.

Oyla:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Evet Türkiye Cumhuriyet kanunları gelişmiş ülkelerde kullanılan kanundur. Hatta özel hayatın gizliliği konusunda birçok Avrupa ülkelerinden ABD den daha ileridir. Mesela bunlarda polis bile sizi tuzağa düşürebilir. Ülkemizde tuzağa düşürerek aldatarak elde edilen hiçbir delil kanuni sayılmaz ve işleme konulmaz. İsterseki polis değil savcı yapsın. Birçok ülkede ceza kanunu kamunun vicdanını rahatlatmak güvende hissetmesini saglamak için vardır. Bizde ise cezadan önce temel amaç maznunun (suctan zarar görenin) devlet eliyle korunması kadar şüphelinin haklarının korunmasını aynı oranda önemser.
Bu ülkeler arası farklılık anayasaların farklı olmasından dolayıdır. Mesela ABD anayasası 7 maddeden oluşan Yumuşak ve yazılı anayasadır. Bu tür anayasalar ile kişi hürriyetleri hakları istenildiği gibi eğilip bükülebilir. Kişi hurriyetini kıs kısıtlayabilecek kanunlar rahatlıkla yapılabilir. Çünkü hicbir ayrıntı içermez. Türkiye Cumhuriyeti anayasası yazılı katı anayasadır. Devletin şekli, işleyişi, vatandaşların hak ve ödevleri ayrıntılı olarak yazılmıştır. Bu itibarla özel hayatın gizliliği hilafına bir kanun yapamazsınız, esastan anayasaya aykırı olur. Özetle bu kanun mecburi hale gelmiştir.
Evet siz göremiyor olsanız bile ülkemiz gelişmiş bir ülkedir. Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün bahsettiği "muasır medeniyetler" kelimesini yanlış anlamalara mahal vermemek adına açıklamak isterim. Muasır gelişmiş demek değildir, aynı asırda yaşayan asırdaş demektir. Bizde 98 yılda hepsine yetişmiş olmasak bile birçoğunu geride bırakacak seviyedeyiz.

Alıntı yapmamışsınız fakat mesajınız bana yönelik galiba? Mesajımda bu tarz tartışmalara gerek olmadığını söylerken kast ettiğim bu tarz tartışmaların yerinin burası olmadığıydı aslında. "Özel hayatın gizliliği" konusu hukuki olmaktan öte çok daha sosyolojik ve felsefi bir tartışmanın öznesi olmalı bence. Evet anaysamızda özel hayatın ve ailenin gizliliğine dokunulamaz gibi bir madde vardı ve buna kimsenin itirazı olduğunu sanmıyorum ancak özel hayat ve kamusal hayat arasındaki sınırı nasıl çizileceğine dair net bir düzenlemenin olmaması ve benimsediğimiz kara avrupası hukuk sisteminin sizin de belirttiğiniz üzere anglo-sakson hukuk sistemindeki gibi yoruma açık olmaması nedeniyle adaletin tesis edilmesi özellikle "özel hayat" noktasında oldukça zor bir hale geliyor. Katı anayasamız ve kanunlarımızda yer alan boşlukların iyi hukukçular tarafından doldurulması maalesef ki mümkün değil. Bu nedenle bazı açıkların ortaya çıkması da kaçınılmaz. Biraz önce arkadaşımızın vermiş olduğu istismar edilen kişinin sunmuş olduğu kanıtın özel hayatın gizliliği nedeni ile kabul edilmemesi ve mağdurun intiharı ile sonuçlanan olay gibi binlerce olayda da görüldüğü üzere özel hayatın gizliliği esasen bir android forumunda tartışılmaya uygun olmayan, polisin radar kurarak 200 lira ceza ödememize neden olmasına indirgenemeyecek kadar önemli bir konu.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Evet maalesef ben ülkemizin gelişmiş bir ülke olduğunu düşünmüyorum ve göremiyorum. Bu durum muhtemelen benim yetersizliğimden kaynaklıdır fakat ülkedeki her vatandaş gelişmiş bir ülkede yaşadığını hissetmeden gelişmiş bir ülke olunabileceğini düşünmüyorum. Gelişmişliğin en temel kriterlerinden biri bence bu olmalı. Umarım istisnasız tüm vatandaşlarımızın göğsünü gere gere biz gelişmiş bir ülkede yaşıyoruz diyebileceği bir zamanda bu konuyu yeniden konuşuruz.

Bizi ilgilendiren kısımda hem fikiriz ama :) Ses kaydetmek için endonezya rom kurun geçin çok daha stabil hem.

Oyla:

aydoxx

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
aydoxx
Cihazım
Xiaomi mi6
Konular
6
Kavgayı bırakın da güncel olarak görüşmeleri nasıl kaydedeceğiz bilen biri aydınlatsın lütfen. Uygulama vs önerir misiniz?

Oyla:

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
aydoxx, En sağlıklısı rom olarak kullanmak, program, uygulama vs sağlıklı değil...

BL kilit açıksa Tayvan ve Endonezya rom öneririm...

Oyla:

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek