Rom AOSPA|Paranoid Android - TOPAZ - En hızlı ve en akıcı rom {A13}{Poco X3/NFC}

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

AOSPA - Paranoid Android Sapphire 5 - Unofficial | Poco X3/NFC için en iyi ve en hızlı rom

CAF Rom nedir? Neden en iyi rom bu?

Custom romlar 2 tür oluyor. OSS ve CAF.
OSS türü
romlar bizim bildiğimiz Pixel Experince ve benzeri romlar. Her ay güvenlik güncellemesi alır. Performansı ve optimizasyonu genellikle sorunlu ola biliyor. Özelleştirme seçenekleri boldur. CAF türü romlarsa Qualcomm tarafından 3-4 ayda bir yenilenen kodlarla yapılan, yapılması ve özelleştirmesi zor olan, ama iyi yapılırsa çok hızlı ve stabil olan romlardır. Bu yüzden geliştiriciler CAF rom yapmaktan uzak durur. Hem uğraşması zahmetlidir, hem çok güclü deneyim gerektirir. Paranoid Android romu da şu an Poco X3 için piyasada geliştirilen benim bildiğim tek ve en güncel CAF romudur. Rom çok hızlı, stabil ve akıcı.
Bu romu kimler kurmalı?
Benim gibi cihazınızda stabilite ve en önemlisi akıcılığı arıyorsanız bu rom tam size göre. 20-e yakın rom denedim, bunun kadar hızlısını görmedim. Rom denemekden bıktığım için ve fazlaca vakit aldığı için bu romu kullandım ve hayran kaldım. Bir çoğu geliştirici de bu romu ve geliştiricisini beğenir, takdir eder.
Hız
Stabilite
Dolby desteği
Safetynet desteği
Ufak-tefek iyileştirmeler
Qualcomm tarafından yapılan iyileştirmeler
Performans odaklı iyileştirmeler
Google Apps desteği
90 Hz ekran desteği
Ufak-tefek özelleştirmeler. Bu rom stok roma yakın bir rom. O yüzden fazla özelleştirme sevmeyen kullanıcılar için birebir.
Custom kernel kullanmayın. Kendi kerneli çok iyi. Custom kernel ve modlar kurduğunuz zaman sorunlar sizi alakadar eder. Ben de önermiyorum.
Sorun olursa yorumlarda belirtin ve ya
yazarak romun gelişmesinde katkı bulunun.
ANX kamera desteği var.
ve (Romu kurdukdan sonra her ikisini kurun)
Romun güvenlik güncelleştirmesi Mayıs ayı sürümüdür. Bunun nedeni CAF romlar diğer romlar gibi her ay güvenlik güncellemesi almaz.
06/09/2022 -
• Initial Android 13 build
• Enforcing build
• User build
• Release keys
• Shipped with prebuilt QuicksilveR kernel (from latest aosp build by gr)
• Camera works
• Fingerprint works (both variants)
• Bluetooth should work (not tested yet)
• CTS/SafetyNet passes by default

Notes:
• AOSPA source still WIP and almost pure clo so don't expect features
• You can use latest TWRP but decryption isn't supported yet
• FW isn't included, flash which you prefer
• I recommend to setup fingerprint at the setup wizard and only flash magisk after first boot
11/08/2022
Bu sürüm geliştiricinin kendisi için yaptığı sürümdür. Bazı deneysel iyileştirmeler yapmış. Ben çok beğendim.

• SilonT kernelinin kaynak kodları kullanılarak kernel güncellenmiş
• Dolby desteği var.
• Xiaomi termal motoru yerine özelleştirilmiş termal motor kullanılmış. Bu yüzden bazen pek fazla olmasa da ısına biliyor..
Non-EROFS sürümdür. Firmware 13.0.1 gerekiyor. ile birlikte kurun. İndirmek için
Not: Firmware 13.0.1 sürümünde cihazın Macro kamerası çalışmıyor. Sorun rom kaynaklı değil, firmware kaynaklı. Bu yüzden Macro lens önemliyse kura bilirsiniz. O da sorunsuz çalışıyor bu rom ile. Firmware 13.0.1 için .

Launcher olarak öneriyorum. Romun kendi launcheri özelleştirme olarak zayıf. Android sistem ve pil optimizasyonu {Android 7-12.1} isimli rehbere göz atmanızda fayda var.
-----------------------------------
18/07/2022
AOSPA Source:
• Merge tag 'LA.QSSI.12.0.r1-08200.01-qssi.0'
• Google Lens button on Recents

Device:
• Update Adreno drivers to V@0.615
• Enable advanced network scanning
• Disable iorapd
• Boost GPU to max on expensive rendering
• Drop fs tunings from gs101
• Fixed brightness flickering
• Reduce wallpaper max scale
• Move thermal profiles to system settings
• Add more Dirac presets
• HDR improvements from @lostark13
• Enable HDR support
• Drop thermal profiles qs tile
• Increase power saving while idle

Kernel:
• Bump devfreq boost
• Tune default kcal presets

Bu sürüm EROFS sürümüdür. Kurmak için gerekiyor. 12.5.8 Firmware sürümü gerekmektedir. Romu kurdukdan hemen sonra reboot yapmadan Format Data yapmanız gerekiyor. Romu indirmek için .

Son düzenleme:

Lucas.Rintaro

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Lucas
Cihazım
Redmi Note 10 P
Konular
16
Pil performansı nasıl peki diğer romlara göre? Her güzel şeyin bir kusuru vardır derler. Bu kadar hızlı stabil romun kusuru pil kullanımının fazla olması mı yoksa :D

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
Pil performansı nasıl peki diğer romlara göre? Her güzel şeyin bir kusuru vardır derler. Bu kadar hızlı stabil romun kusuru pil kullanımının fazla olması mı yoksa :D
Hayır. Pil performansı kullanıcıya göre değişen bir şey. Ama insanlar gayet memnun. Ben de memnunum.

Tabii, pil performansı arşa çıkan romlar da var. Konuda da belirtdiğim gibi bu rom hız, akıcılık isteyen kullanıcılar için. Pil performansı çok yüksek bir şeyler arıyorsanız stratosphere kerneli her hangi bir roma kurarak deneyimleye bilirsiniz.

Sent from my M2007J20CI using Tapatalk

Schwzz

100 yıldır açtığın yolda, gösterdiğin hedefe..
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Utku
Cihazım
Note 11 Pro
Konular
150
Elinize sağlık hocam, paylaşım için teşekkürler.

bursia

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Nihat
Cihazım
Mi 5
Konular
2

Aşırı pil tüketimi ve ısınma sorunları belirtilmiş orjinal alpha 3 konusunda. Temkinli olmak lazım.

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45

Aşırı pil tüketimi ve ısınma sorunları belirtilmiş orjinal alpha 3 konusunda. Temkinli olmak lazım.
Bu eski sürüm. Geliştiricisi değişti. Ayrıca CAF rom zamanla olğunlaşan bir rom. Bu linkteki sürüm Mart ayı sürümü. O sürümün geliştirici Alpha 3-ten sonra romu bıraktı. Şu anda başka bir cihaz için Paranoid Android Beta geliştiriyor.

Ben romu denedim hocam. Noob kullanıcı da değilim ki, sorunlu romu paylaşayım. Gönük rahatlığıyla kurarak kullana bilirsiniz.

Sent from my M2007J20CI using Tapatalk

Bergee

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Berke
Cihazım
iP8 Plus&X3 NFC
Meslek
Art Designer
Konular
79
Hocam ekran görüntüleri falan ekleyebilir misiniz konuya?

Snlsenoglu

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Şenol
Konular
9
Hocam merhaba, gerçekten anlattığınız gibi. Elinize emeğinize sağlık. LOS'tan geçtim öncesinde de Arrow kullanıyordum ama bu rom çok daha iyi. Tek bir şey soracağım hocam, update kısmı yok ayarlarda ben mi yanlış bir şekilde kurdum yoksa manuel indirip sürekli flashlamak mı gerekiyor? Saygılar.

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
Hocam merhaba, gerçekten anlattığınız gibi. Elinize emeğinize sağlık. LOS'tan geçtim öncesinde de Arrow kullanıyordum ama bu rom çok daha iyi. Tek bir şey soracağım hocam, update kısmı yok ayarlarda ben mi yanlış bir şekilde kurdum yoksa manuel indirip sürekli flashlamak mı gerekiyor? Saygılar.
Hocam manuel kurmak gerekiyor. Dirty flash yapa bilirsiniz rahatlıkla. Herkes öyle kuruyor. Unofficial romlarda OTA yoktur hocam. OTA-ya gerekte yok zaten bence. Romu beğendiğine sevindim.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam ekran görüntüleri falan ekleyebilir misiniz konuya?
Hocam stok Android 12.1 arayüzü. Diğer romlarda gördüğün arayüzle aynı. Bu yüzden resim ekleme gereği duymadım. Ama istersen şu an telefonumda kullanıyorum. Resimleri eklerim konuya.

Arkadaşlar ben bu romu şuan kullanıyorum. Pili benim kullanımımda 10 saati görüyor. 60 hz-120 Hz kullanıyorum ve çooook akıcı rom. Uyğulamalarda scroll yaparken bir kere bile takılmıyor. İsteyenler yukarıda verdiğim linkden herkese açık Erofs sürümü kura bilir, isteyenler özel sürümü kura bilirler.

Ben Arrow,PixelOs,RiceDroid,Crdroid,EvoX,SParkOs, Pixel Experience gibi bilinen çoğu romu denedim. Aralarında en sorunsuz olanı ve beni memnun edeni Paranoid Android oldu. Özelleştirme istiyorsanız CrDroid benim için en iyisi. O da akıcı ve hızlı bir rom. Ama bunun kadar değil. Arrow önermiyorum. Her yeni sürümde daha kötü oluyor. PixelOS gayet iyi, ama Pixel romlarını ben sevmiyorum. EvoX iyi, ama sorunları çıkıyor bu aralar. SparkOS önermiyorum.

Son düzenleme:

Snlsenoglu

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Şenol
Konular
9
Hocam manuel kurmak gerekiyor. Dirty flash yapa bilirsiniz rahatlıkla. Herkes öyle kuruyor. Unofficial romlarda OTA yoktur hocam. OTA-ya gerekte yok zaten bence. Romu beğendiğine sevindim.

Hocam stok Android 12.1 arayüzü. Diğer romlarda gördüğün arayüzle aynı. Bu yüzden resim ekleme gereği duymadım. Ama istersen şu an telefonumda kullanıyorum. Resimleri eklerim konuya.

Arkadaşlar ben bu romu şuan kullanıyorum. Pili benim kullanımımda 10 saati görüyor. 60 hz-120 Hz kullanıyorum ve çooook akıcı rom. Uyğulamalarda scroll yaparken bir kere bile takılmıyor. İsteyenler yukarıda verdiğim linkden herkese açık Erofs sürümü kura bilir, isteyenler özel sürümü kura bilirler.

Ben Arrow,PixelOs,RiceDroid,Crdroid,EvoX,SParkOs, Pixel Experience gibi bilinen çoğu romu denedim. Aralarında en sorunsuz olanı ve beni memnun edeni Paranoid Android oldu. Özelleştirme istiyorsanız CrDroid benim için en iyisi. O da akıcı ve hızlı bir rom. Ama bunun kadar değil. Arrow önermiyorum. Her yeni sürümde daha kötü oluyor. PixelOS gayet iyi, ama Pixel romlarını ben sevmiyorum. EvoX iyi, ama sorunları çıkıyor bu aralar. SparkOS önermiyorum.
Sizin verdiğiniz linkteki özel sürümü kurdum hocam. Küçük bir hata dışında bir şeyle karşılaşmadım. Kurulu kamerada HDR açık olunca selfie kameraya geçişte takılıyor. Diğer hata ise Twitter'da 3 tweet üst üste alıntılanan metne bakınca uygulama takılı kalıyor. Son olanı da Lens çeviri yapmak istediğinde takılıyor. Uygulama bazlı sorunlar mi sistem mi emin olamadım. Public sürüm mü daha iyi sence hocam yoksa özel sürüm mü? Bir de verdiğiniz Launcher müthiş ama update etmenin yolunu bulamadım. Saygılar.

Üst Alt