Rom [AOSP | CAF] SyberiaOS v4.9 (Special Edition) Android 11 Final [9T Pro | K20 Pro]

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
UnlnViTeD hocam bir şey merak ettim. Konunun anlatımında geçen ''Öncelikle OrangeFox F2FS-11 sürümünü mevcut Recovery aracılığıyla flaşlayalım. '' şeklindeki yazıda bulunan OrangeFox F2FS diye bir sürüm mü var?

-Birde Android 12 yüklemek için genelde telegram gruplarında bakıyorum unofficial OrangeFox sürümünü yükleyin diyor. Neden bu unofficial sürüme yönlendiriyorlar bilginiz var mı?

midnight

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Talha
Cihazım
K20 Pro
Konular
51
UnlnViTeD hocam bir şey merak ettim. Konunun anlatımında geçen ''Öncelikle OrangeFox F2FS-11 sürümünü mevcut Recovery aracılığıyla flaşlayalım. '' şeklindeki yazıda bulunan OrangeFox F2FS diye bir sürüm mü var?

-Birde Android 12 yüklemek için genelde telegram gruplarında bakıyorum unofficial OrangeFox sürümünü yükleyin diyor. Neden bu unofficial sürüme yönlendiriyorlar bilginiz var mı?
Hocam android 12 sürümlerinde diğer orangefoxlar kendiliğinden siliniyor ya da hatalı çalışıyor ondan ötürü en stabil çalışan sürüm unofficial olan.

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20

midnight hocamın mesajına ek olarak, SyberiaOS sadece F2FS dosya biçimini desteklediği için ve romu kurmak istiyen hocalarımızın dosya sistemini değiştirme ile uğraşmaması, kurulum aşamasında kafa karışıklığına da mani olmak için direk F2FS varsayılan dosya biçimlendirme destekli Recovery olan sürümü paylaştım. Sürümünün değişiklik günlüğü de şu şekilde.

• Source upstream
• Added 60 FPS patch
• Fixes issues with losing recovery when changing firmware

Notes
• UNOFFICIAL build, do not spam official ofox support group regarding issues with it.
• "Format Data" option defaults to formatting to f2fs but no issues booting to recovery on ext4 roms
• Make sure you format data through partition manager if you want to format storage to ext4
• Booting on MIUI A11 roms not supported

By @naveenjohnson

Nurullah6547

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
NURULLAH
Cihazım
Redmi k20 pro
Konular
6
5.1 versiyonu çıkmış android 12 kuran var mı

süvari2019

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaya
Cihazım
Mi 9t pro
Konular
5
Nurullah6547, aşağıdaki konudaka LionKing hocamız izlenimlerini paylaşmıştı. Ben de bir süre denedim ancak NFC etkinlestirme problemi yasadigimdan uzun süre kullanmadim.

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
UnlnViTeD hocam Linkte verdiğiniz hem SyberiaOs hem de diğer uygulama önerileri için çok teşekkür ediyorum. Zamanında indirip denemediğim Nusantara v3.3 Rhun versiyonu vardı hem onu hem de SyberiaOs v4.9 sürümünü indirip inceledim.
Ben biraz özelleştirmede aradığım için hem iki romu kıyaslayarak hem de size bazı konularda danışarak hareket etmek isterim.

1.Nusantara'da hızlı ayarlar kısmını bolca özelleştirebiliyoruz fakat SyberiaOs romunda ben mi bulamadım ya da yok mu bilmiyorum ama mesela hızlı ayarlarda satır/sütun ayarlama kısmında sütün sayısını ayarlama var fakat satır sayısını ayarlama yok gibi duruyor.

2.Launcher uygulaması Nusantara'ya göre biraz zayıf kalıyor fakat bu problemi ortadan kaldırmak adına Lawnchair 12 alpha 4 adlı launcheri her iki romada yükledim. Her iki romda da sistemde gezinmeyi 3 düğme değil de hareketli seçeneğini seçersem ana ekranda en alt sırada bulunan uygulamaları (arama,mesajlaşma vb.) açmaya çalışırsam 2 kere tıklayarak açabiliyorum ve arka planda açtığım uygulamalara bakmak istediğimde de hafif kasarak açıyor. Lawnchair 12 acaba AOSP 12 için mi geliştirildi diyerek Lawnchair 11 sürümünü de indirdim onda da problem çıkardı. Bir ara nasıl oldu bilmiyorum SyberiaOs'da problem ortadan kalktı ama nasıl oldu çözemedim. 😄

3.SyberiaOs romunda koyu mod/ açık mod seçeneği var fakat koyu modda seçenekler yok. Mesela Nusantara'da arka plan transparan seçeneği var. ( Transparan seçeneği var fakat bu seçenek hep problem çıkarıyordu baktım Nusantarada'da problem çıkarıyor. Örnek: AnxCamera açılmıyor, aşırı kasıyor.)

4.SyberiaOs romunda görüntülü aramada kamera hemen açılmasın diye engellemek için seçenek var fakat Nusantara'da yok. (Nusantara o seçeneği nasıl es geçmiş hayret. 😁) Her iki romda da olmayan StarWars, Super Mario ön kamera ses efektleri. 🙃 Bu ses efektlerini bizim dışarıdan dosyasını indirip ekleme şansımız yok mudur?

5.Her iki romda da arama yapmadım. SyberiaOs romunda birisini aradığımız zaman karşı taraf telefonu açtığında titreşim yapan özellik bulunuyor mu? Telefon bağlandığında titret gibi bir özellikti.

Yukarıda bahsettiğim tüm seçenekler aslında hep özelleştirme odaklı, hiçbiri stabilite odaklı değil. Siz SyberiaOs romundasınız o yüzden belli ki bu rom gayet stabil bir şekilde çalışıyor. Peki Nusantara v3.3 Rhun romunu denemişliğiniz var mı? Orada stabillik nasıl?

Şimdilik tekrar OneOs romuna dönüş yaptım ve Eu Rom veya Abhix Rog yakında Miui 13 güncellemesi gönderecek mi bakacağım. Eğer göndermezlerse bende Nusantaraya bir göz atayım diyorum. Eğer stabillik yoksa çok yaşa SyberiaOs. 😃

Nurullah6547 hocam, süvari2019 hocamın paylaştığı linkte yazdıklarıma ek olarak sadece SyberiaOs v5.1 değil diğer Android 12 romlarda da problemler mevcut ve ocak ayı güncellemelerinde de sorunlar devam ediyor. Mesela volte/vowifi belki kullanımda çalışıyordur fakat durum çubuğunda simgeleri bazen gözüküyor bazen gözükmüyor. Parmak izi okuyucu verimli bir şekilde çalışmıyor. Özellikle kapalı ekran parmak izi problemli. Otomatik parlaklık ile ilgili de problemler çıkıyor. Telegram gruplarında farklı farklı hatalardan da bahsediliyor.
Örneğin Evolution X romu geliştiricisi 4-5 günde bir güncelleme yayınlıyor sorunları ortadan kaldırmak için.
AOSP 12 romların oturması biraz zaman alacak gibi duruyor.

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
UnlnViTeD hocam Linkte verdiğiniz hem SyberiaOs hem de diğer uygulama önerileri için çok teşekkür ediyorum. Zamanında indirip denemediğim Nusantara v3.3 Rhun versiyonu vardı hem onu hem de SyberiaOs v4.9 sürümünü indirip inceledim.
Ben biraz özelleştirmede aradığım için hem iki romu kıyaslayarak hem de size bazı konularda danışarak hareket etmek isterim.
Eyvallah hocam, faydalı olabilmişse ne âlâ...
Konudaki SyberiaOS sürümünün özelleştirmeleri ekstrem özellikler haricinde (ki o özellikler genelde sorunlu çalışıyor ve SyberiaOS'ta bu yüzden olmadığını düşünüyorum) gayet yeterli ve stabil çalışıyor.

1.Nusantara'da hızlı ayarlar kısmını bolca özelleştirebiliyoruz fakat SyberiaOs romunda ben mi bulamadım ya da yok mu bilmiyorum ama mesela hızlı ayarlarda satır/sütun ayarlama kısmında sütün sayısını ayarlama var fakat satır sayısını ayarlama yok gibi duruyor.
Satır sayısını otomatik yapılandırıyor. Hızlı ayarlarda medya oynatıcı aktifken sorun yaşatmasın diye...

2.Launcher uygulaması Nusantara'ya göre biraz zayıf kalıyor fakat bu problemi ortadan kaldırmak adına Lawnchair 12 alpha 4 adlı launcheri her iki romada yükledim. Her iki romda da sistemde gezinmeyi 3 düğme değil de hareketli seçeneğini seçersem ana ekranda en alt sırada bulunan uygulamaları (arama,mesajlaşma vb.) açmaya çalışırsam 2 kere tıklayarak açabiliyorum ve arka planda açtığım uygulamalara bakmak istediğimde de hafif kasarak açıyor. Lawnchair 12 acaba AOSP 12 için mi geliştirildi diyerek Lawnchair 11 sürümünü de indirdim onda da problem çıkardı. Bir ara nasıl oldu bilmiyorum SyberiaOs'da problem ortadan kalktı ama nasıl oldu çözemedim. 😄
Harici başlatıcılar sorunlu olabliyor. Bazen hareket çubuğunu gizleyip aktif edince düzelebiliyor. Ben varsayılan olarak gelen başlatıcısı kullanıyorum. Gayet stabil çalışıyor, eksiklik olarak belki uygulama isimlerini gizle seçeneği yoktur, o da pek önemli değil. Google bir bakışta özelliğini ve daha fazla özelleştirilmiş haline linkteki uygulama ile sahip olabilirsiniz.

3.SyberiaOs romunda koyu mod/ açık mod seçeneği var fakat koyu modda seçenekler yok. Mesela Nusantara'da arka plan transparan seçeneği var. ( Transparan seçeneği var fakat bu seçenek hep problem çıkarıyordu baktım Nusantarada'da problem çıkarıyor. Örnek: AnxCamera açılmıyor, aşırı kasıyor.)
Koyu modda direk amoled black (en verimli koyu) etkin. Arka plan transparan seçeneği Corvus'ta da vardı, sorunluydu. Galiba o modu tam stabil hale getiremediler diye birçok geliştirici çıkardı. ANX kamera takıntınız varsa doğrudan MIUI rom veya MIUI vendor kullanan rom kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. OSS vendor kullanan romlarda çalışabilir fakat x,y,z özelliğinde hep şikayetçi olursunuz, sorunlu çalışır. İlk mesajda paylaştığım GCam BSG v8.1, Burial Beta16 veya Urnyx05'in herhangi bir stabil sürümünü kullanabilirisiniz. Doğru yapılandırmalarla iyi kareler yakalayabilirsiniz.

4.SyberiaOs romunda görüntülü aramada kamera hemen açılmasın diye engellemek için seçenek var fakat Nusantara'da yok. (Nusantara o seçeneği nasıl es geçmiş hayret. 😁) Her iki romda da olmayan StarWars, Super Mario ön kamera ses efektleri. 🙃 Bu ses efektlerini bizim dışarıdan dosyasını indirip ekleme şansımız yok mudur?
Resimdeki klasöre bahsettiğiniz ses efektlerini ekleyebilirsiniz. Olmazsa klasördeki beğenmediğiniz herhangi bir sesin yerine aynı isimle kaydetmeyi deneyebilirsiniz. Bazen seslerin aktif olması için cihazı yeniden başlatmak gerekebilir.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

5.Her iki romda da arama yapmadım. SyberiaOs romunda birisini aradığımız zaman karşı taraf telefonu açtığında titreşim yapan özellik bulunuyor mu? Telefon bağlandığında titret gibi bir özellikti.
SyberiaOS'un arama uygulamasının arayüzü standart AOSP uygulamasına oranla daha modern. Bliss ile tanıştığım, telefonu kulaktan uzaklaştırınca (yakınlık sensörü aracılığıyla) hoparlöre alma özelliği de mevcut. Arama bağlanıldığında titreşim var hatta resimdeki işaretli alandaki özelliğini aktif ederseniz, ekstra titreşim özellikleri de ekleniyor. (Örneğin arama kapatıldığında titreşim)
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Yukarıda bahsettiğim tüm seçenekler aslında hep özelleştirme odaklı, hiçbiri stabilite odaklı değil. Siz SyberiaOs romundasınız o yüzden belli ki bu rom gayet stabil bir şekilde çalışıyor. Peki Nusantara v3.3 Rhun romunu denemişliğiniz var mı? Orada stabillik nasıl?
Nusantara v3.0 ı denemiştim, pil odaklıydı. Akıllı şarj çalışmıyordu. Genel olarak romun bakımcısı @wadiehabib (ilgili ve ılımlı bir geliştirici sorun olursa çözmeye çalışır) pil üzerine yoğunlaşıyor, NotKernel R18 e takılmış biri... Pile odaklaşınca da haliyle bazen bildirim problemi ve performans kayıpları yaşanıyor. Bazı kullanıcılar özellikle Türkçe rom ister, SyberiaOS o yönden de (%95-%99 arası Türkçe) önde, Nusantara'nın kullandığım sürümünün özelleştirmeleri İngilizceydi, şimdi nasıl bilmiyorum. SyberiaOS gayet stabil çalışıyor, özelleştirmeleri gayet yeterli ve başarılı. Diğer bir çok romdaki gibi yarım yamalak çalışmıyor. Örneğin yazı tipini değiştirdiğimizde, sistemin tamamına yaymaya çalışan nadir romlardan biri. Kusurları var mıdır? Muhakkak vardır ama birçoğuna göre makul seviyededir.

Şimdilik tekrar OneOs romuna dönüş yaptım ve Eu Rom veya Abhix Rog yakında Miui 13 güncellemesi gönderecek mi bakacağım. Eğer göndermezlerse bende Nusantaraya bir göz atayım diyorum. Eğer stabillik yoksa çok yaşa SyberiaOs. 😃
MIUI hakkında epeyi yorum yapmıştım, bir şey diyemem, sizin kararınız ki zaten siz de memnun değildiniz (◔‿◔)

Edit: imla, harf eksiltme (◔‿◔)

Son düzenleme:

süvari2019

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaya
Cihazım
Mi 9t pro
Konular
5
LionKing17, hocam launcher olarak niagara launcher deneyebilirsiniz. Ücretsiz sürümü gayet yeterli olsa da memnun kalmanız durumunda pro versiyonunu alırsınız,fiyatları makul.

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
LionKing17, hocam launcher olarak niagara launcher deneyebilirsiniz. Ücretsiz sürümü gayet yeterli olsa da memnun kalmanız durumunda pro versiyonunu alırsınız,fiyatları makul.

Bende bir zamanlar kullandım hocam, gayet kullanışlı, minimalist ama alışmak lazım.

Bu arada LionKing17 denerseniz SyberiaOS'un grubunda niagara launcher kullanıp onunla uyumlu duvar kağıdı paylaşanlar da vardı, göz atabilirsiniz.

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
İlk mesajda paylaştığım GCam BSG v8.1, Burial Beta16 veya Urnyx05'in herhangi bir stabil sürümünü kullanabilirisiniz.
-Rom kendisi Gcam yüklü olarak geliyor fakat açılmıyor. Sizde de böyle bir durum var mı?
Resimdeki klasöre bahsettiğiniz ses efektlerini ekleyebilirsiniz. Olmazsa klasördeki beğenmediğiniz herhangi bir sesin yerine aynı isimle kaydetmeyi deneyebilirsiniz. Bazen seslerin aktif olması için cihazı yeniden başlatmak gerekebilir.
-Peki bahsettiğim StarWars, Super Mario ses efektlerini nereden bulabiliriz?
Nusantara'nın kullandığım sürümünün özelleştirmeleri İngilizceydi, şimdi nasıl bilmiyorum. SyberiaOS gayet stabil çalışıyor, özelleştirmeleri gayet yeterli ve başarılı. Diğer bir çok romdaki gibi yarım yamalak çalışmıyor. Örneğin yazı tipini değiştirdiğimizde, sistemin tamamına yaymaya çalışan nadir romlardan biri. Kusurları var mıdır? Muhakkak vardır ama birçoğuna göre makul seviyededir.
-Evet Nusantara v3.3 Rhun sürümü birçok özelleştirme kısmı İngilizce. OneOs romunun yedeğinin problem çıkarmasıyla birlikte bugün SyberiaOs v4.9 romunu kurdum. Dediğiniz gibi rom gayet iyi bir şekilde çalışıyor. Nusantara ile kıyas yapacak olursam bir kere Nusantara'da gördüğüm en problemli özelliklerden birisi parmak izi okuma. SyberiaOs kapalı ekran parmak izini çok iyi okurken, Nusantara'da sürekli problem çıkarıyor. Bu kısım bile Nusantara'yı alternatiflerden eler.

-Ek olarak sormak istediğim bir konu var: PlayStore cihaz sertifikalı hale bir türlü dönmedi. Bu mesajda bahsettiğiniz ayarlamaları da yaptım Safetynet'i başarılı şekilde geçiyor fakat cihaz sertifikalı olmuyor.

süvari2019
hocam launcher öneriniz için teşekkür ediyorum. UnlnViTeD hocamın dediği gibi launcher'a alışmak lazım.

Üst Alt