Android cihazlar tam olarak nasıl şarj olurlar? Cevap içeride.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
catlax66' Alıntı:
@chatin_62 hocam elinize sağlık bir de sorum olacak; inşaatcı mısınız sorması ayıp, merak ettim de.

Hayır hocam, Bilgi Teknolojileri Uzmanı diyorlar bize.  :D 

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
mv_9522' Alıntı:
Hocam güzel anlatım olmuş. Hocam peki şarjda fazladan 2-3 saat gibi süre kalmasının telefona bi zararı olurmu. Ben tüm günü kullanıp esasende akşam şarja takip sabah çikariyorum.

Kraaz' Alıntı:
Bir iki şey eklemek için geldim.

Yaptıklarınız yanlış , Telefonlarda olan Li ION pillerin fullenip veya daha fazla şarjda tutulup overcharge olması veya pilin tamamının bitirilmesi, sadece pilin ömrünü kısaltır. 
Dedikleriniz eski Ni MH veya Ni CAD pillerde oyle idi, ama Li ION larda şarjı 95-99 lerde bırakmak Pilin ömrünü uzatır. Ayrıca asla sonuna kadar bitirilmemeli.

Buyurun kaynak: 

http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries

Android aslına bildiğim kadarı ile ancak 99 a kadar şarj eder sonra zaten akımı keser. Tutsanız da o, tutmasanız da.

ByChaster' Alıntı:
Kraaz tesekurler kardesim bu yaziyi sonuna kadar okudum alah alah boyle degil dedim. Yorumlara bakinca farkettim ve bir uyaran cikmis. Tesekurler

Şimdi şöyle bir durum var. Ben G2 ile yaptığım testlerde şunu gördüm. Bu cihazlarda belirttiğiniz gibi overcharging gibi bir durum yok. Yani cihazların şarjda fazla kalmaları gibi bir durum sözkonusu değil. Çünkü cihazlar otomatik olarak akımı kesiyorlar. Akım kesildiği için de herhangi bir zararı dokunması sözkonusu olamaz. 
Telefon %100'e ulaştıktan sonra şarj akımı bu dilimde 300mA'lerden 100mA'lere kadar otomatik olarak düşüyor. Derinlemesine bakıldığında, 1600mA'lerden başlayan şarj akımının 100mA'lere kadar düşmesinin belli bir hesap-kitap sonucu olduğunu düşünmek bana hiç te yanlış gelmiyor. 

Ancak, pillerin şarjlarının 0'a inmeden şarj edilmeye başlanması gerektiği konusunda, nedenini bilmemekle beraber böyle yapmak gerektiğini biliyorum. Çünkü birkaç kere başıma böyle durumlar geldi ve cihazların açılması bayağı bir sorun oldu. 
Overcharge değil de bu pillerin (ki G2'lerde Li-Ion değil Li-Po piller kullanılıyor) %100'e kadar doldurulmaması gerektiği konusundaki iddianızın aksini iddia edecek kadar bilgim yok. Burada ben tamamen kendi mantığımı kullandım. Madem böyle bir sorun var, üretici firmalar bunca kontroller koymuşlarken, Pil tamamen bitmeden cihazları otomatik olarak kapanması sağlanıyorken, %99'a geldiğinde niçin akımı kesmiyorlar? Bu nedenle bu teziniz benim mantığıma ters geliyor. Verdiğiniz kaynağı inceleyecek kadar İngilizcem yok. Eğer nedeni konusunda bizi aydınlatabilirseniz mantığımızı değiştirmiş olur, bir yanlıştan da döneriz.

Ancak elbetteki bana Li-Ion ve Li-Po pillerin diğer pillerde olduğu gibi hafıza etkisine sahip olmadığını, istendiği anda şarja takılıp istendiği anda çekilebileceğini yazmayın tabiki. Konumuz bu değil.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
1. sayfadaki mesajıma Donanımhaber'den bir arkadaşın yazmış olduğu bilimsel yazıyı da ekledim. Onun söylediği ve verdiği resim de benim yazdıklarımı doğrular nitelikte. Aslında küçük bir anlaşmazlık ile yazdığım bir şeyi doğrulamak için yazmıştı ama aslında aynı şeyden farklı bir yolla bahsettiğimiz için bir yanlış olmadığı ortaya çıktı. 

Eğer @kraaz ve @ByChaster arkadaşlarımız da hem benim hem trance arkadaşımızın yazdıklarının niçin yanlış olduğunu yazarlarsa yazdıklarımızı ona göre düzeltelim.

ByChaster

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Ilkehan
Konular
0
Android sitemlerde bildigin gibi sarj kontrol sistemi var. Daha dogrusu her telfonda var ki yuzde olarak gosteriyor.

Bu sistem 100/200 mah kala sarji devre disi birakiyor. Ama sen bunu unuversal (batarya sarj cihazi) ile yaptiginda bu sistem olmayacagindan %100 u tam olarak doldurabilirisin.

Bu otomatik durudurma sistemi zaten olmasa telefon asiri isi yapar. Bunun nedeni de fazla potansiyel enerji birikimi.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
ByChaster' Alıntı:
Android sitemlerde bildigin gibi sarj kontrol sistemi var. Daha dogrusu her telfonda var ki yuzde olarak gosteriyor.

Bu sistem 100/200 mah kala sarji devre disi birakiyor. Ama sen bunu unuversal (batarya sarj cihazi) ile yaptiginda bu sistem olmayacagindan %100 u tam olarak doldurabilirisin.

Bu otomatik durudurma sistemi zaten olmasa telefon asiri isi yapar. Bunun nedeni de fazla potansiyel enerji birikimi.

Yazdıklarınızla benim yazdıklarımın alakası yok. Ben öyle olması gerekiyor diye yazmıyorum. Ölçü aletinin gösterdiği şeyleri yazıyorum. Dolayısıyla şarjın ne zaman azaldığını, ne zaman kesildiğini ben değil ölçü aleti söylüyor. Ölçü aleti de akmayan bir akımı, akıyor diye gösteremeyeceğine göre, bize de onun söylediklerini doğru kabul etmek düşüyor. 

Eğer resme yeniden bakacak olursanız, Universal bir şarj adaptörü değil, LG'nin orjinal şarj adaptörünü kullanıyorum. Ayrıca şunu da not olarak belirteyim. Elimdeki tüm şarj cihazları ve Xiaomi'nin Powerbank'leri aynı şekilde davranıyor. 1$'lık şarj cihazı olmadığı sürece şarj adaptörerinden yana bir sıkıntı olmaz. 

Sanıyorum sizin kafanızdaki şey ile benim yazdıklarım farklı şeyler. Bu yüzden farklı frekanslarda konuşuyoruz. İsterseniz yazdıklarıma yeniden bir göz atın. 

Edit: şimdi resme baktım, adaptör karanlıkta kaldığı için orjinal olup olmadığı belli olmuyor. Ama resimdeki LG'nin orjinal adaptörü.

ByChaster

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Ilkehan
Konular
0
Demek istedigim seyi tam olarak anlatamadim ben. Ya da sizanlamadiniz. Neyse ben bunu bos zamanimda daha uzun anlatirim.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
ByChaster' Alıntı:
Demek istedigim seyi tam olarak anlatamadim ben. Ya da sizanlamadiniz. Neyse ben bunu bos zamanimda daha uzun anlatirim.

Benim demek istediğim de bu. Siz farklı bir şeyden bahsediyorsunuz, ben farklı.
Ben cihazların şarj olma davranışlarından bahsediyorum. Nasıl şarj olduklarından, hangi evrelerde ne gibi değişiklikler olduğundan bahsediyorum. Bunu yaparken de elimdeki ölçü aletinin ekranında gördüklerimi, telefonumun ekranında gördüklerimi, ne kadar akım ile dolmaya başladığını, ne zaman şarj oldu uyarısı geldiğini, bundan sonra daha ne kadar şarj olmaya devam ettiğini yazıyorum. Telefonu akım kesilmeden şarj oldu uyarısını vermesiyle şarjdan çekmekle, akım kesildikten sonra şarjdan çekmek arasında 330mah daha enerjinin kullanılabildiğini yazıyorum. Çünkü bunu görüyorum ve sizlere de gösteriyorum. 
Bazı arkadaşlarımızın benim telefon hemen %99'a düşüyor, sizinki niye 20-25dk sonra düşüyor diye pillerinde bir sorun olduklarından şüphelenmeye başladıkları için, bunun nedeni hakkında yazmaktan artık gına geldiği için bu yazıyı hazırladım. 

Eğer yanlış birşeyim varsa daha doğrusu kendimden değil ölçü aletinin söylediklerini yazdığım için, ölçü aletinin yanlış birşeyi varsa, ve siz de ölçü aletinin niçin böyle bir yanlış yaptığını açıklayabiliyorsanız başım üzere. Beni tanıyan herkes böyle konularda geri adım atmaktan, özür dilemekten çekinmediğimi bilir. Yeter ki bana beni inandıracak mantıklı, delillere dayanarak gelin. Bunu ben de bileyim, diğer arkadaşlar da bilsinler.

ByKatre

Kafasına Göre..
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Mi9 SE
Konular
72
Bu konuda @chatin_62 (Yanlış hatırlamıyorsam Çetin Hocam) a katılıyorum. Yani baktığımız zaman göstergede %100 uyarısı geldiğinde 2184 MAh ve 100 lük kısım dolduğunda 2515 MAh olarak ölçülmüş. Ve bu dolumu da yaklaşık 1 saatlik zamanda yapmış. Çetin hocamın tespitini çürütecek bir yorum bulamadım. Lityum-İyon pillerin %10 un altına inmesi veya %100 doldurulmaması konusu doğru olabilir ama Çetin hocamın bahsettiği bu değil. Saygılar...

ByKatre

Kafasına Göre..
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Mi9 SE
Konular
72
chatin_62' Alıntı:
ByChaster' Alıntı:

Benim demek istediğim de bu. Siz farklı bir şeyden bahsediyorsunuz, ben farklı.
Ben cihazların şarj olma davranışlarından bahsediyorum. Nasıl şarj olduklarından, hangi evrelerde ne gibi değişiklikler olduğundan bahsediyorum. Bunu yaparken de elimdeki ölçü aletinin ekranında gördüklerimi, telefonumun ekranında gördüklerimi, ne kadar akım ile dolmaya başladığını, ne zaman şarj oldu uyarısı geldiğini, bundan sonra daha ne kadar şarj olmaya devam ettiğini yazıyorum. Telefonu akım kesilmeden şarj oldu uyarısını vermesiyle şarjdan çekmekle, akım kesildikten sonra şarjdan çekmek arasında 330mah daha enerjinin kullanılabildiğini yazıyorum. Çünkü bunu görüyorum ve sizlere de gösteriyorum. 
Bazı arkadaşlarımızın benim telefon hemen %99'a düşüyor, sizinki niye 20-25dk sonra düşüyor diye pillerinde bir sorun olduklarından şüphelenmeye başladıkları için, bunun nedeni hakkında yazmaktan artık gına geldiği için bu yazıyı hazırladım. 

Eğer yanlış birşeyim varsa daha doğrusu kendimden değil ölçü aletinin söylediklerini yazdığım için, ölçü aletinin yanlış birşeyi varsa, ve siz de ölçü aletinin niçin böyle bir yanlış yaptığını açıklayabiliyorsanız başım üzere. Beni tanıyan herkes böyle konularda geri adım atmaktan, özür dilemekten çekinmediğimi bilir. Yeter ki bana beni inandıracak mantıklı, delillere dayanarak gelin. Bunu ben de bileyim, diğer arkadaşlar da bilsinler.

Hocam mesajını görmedim ama çok yakın yazmışız sayfayı yenilemeden yazdığım için görmedim mesajını. Birebir aynısını yazmışız :):)

ByChaster

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Ilkehan
Konular
0
Benim faza bos vaktim yok. Sana bu koca ingilizce yaziyi ayrintili aciklayamam. Ben sizin dediginiz seyi ayrintili olarak okudum.

Son cikan akilli cihazlarda %100 uyarisi geldiginde telefonun doluluk orani %99 dur. Bu otomatik durdurma ozeligindendir.

Boyle bir durdurma islemi yok sahte seyler bunlar dersen, o zaman araiksiz guc yuklemesi yalacagind; isinacaktir.

Sana sayisal veri de vereyim.
330/2500= 13,2

Yani doldu uyarisi geldiginde senin telefonun %87 falan sarj olmus oluyor. Yani telefonda doldu uyarisi %87 demi geliyor. Bataryaniz sorunlu heralde. Bu sarj islemi 99 da durdurulur ve biter. Lg g2 de 3000 mah batarya bulunmasi lazim.

Yani siz bu olcumu 0 kullanilmamis bir bataryayi takacaksiniz, ve 100 uyarisi ne zaman geldikten sonra fullendigini kontrol edeceksiniz. Ilk uyarida gelen olcumunuzu ve son uyaridaki olcumunuzu bana atin kulanilmamis bir batarya degerinizi tamam.

Bunu yaptiktansonra bana gonderin degerinizi yanlis biliyorsam tamam. Bende hatam varsa donerim.

Üst Alt