Android cihazlar tam olarak nasıl şarj olurlar? Cevap içeride.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Merhaba arkadaşlar.
Yıllardır her forumda;
  • Ben telefonu %100 olduktan sonra da bilmem şu kadar şarjdan çekmiyorum, şarjı daha fazla gidiyor, 30-40dk kadar geziyorum anca %99'a düşüyor, 
  • Ben telefon %100 olunca şarjdan çekiyorum ama birkaç dakika browser'da gezince %99'a düşüyor,
  • Cihazlar ne zaman şarjdan çekilmeli?
v.b. muhabbetler dönüp duruyor. Kimisi alakası yok, psikolojik diyor, kimisi evet şardan sonra birkaç saat daha kalsın diyor. 
Nedenleriyle birlikte her fırsatta defalarca yazıp duruyoruz. Artık bundan sıkıldığım için şarj olayının ne olduğuna dair günlük hayatımızdan bir örnek ve bunun ispatı olarak ta bir resim ile ayrı bir konu açma gereği duydum.

Cihazlar şarj olurlarken öncelikle olabildiğince fazla akım çekerler. Pil doldukça da çekilen bu akım yavaş yavaş azalır. Sonlara doğru iyice düşer. Başlarken 1,6 A - 1,7 A  gibi akımlar çekilirken sonlara doğru bu akım 0,1 A yani 100 mA'e kadar düşebiliyor. Bunun nedenini şöyle bir örnek ile açıklayabiliriz.
Elimizde bir kova var ve bu kovayı suyla dolduracağız. Ama hem çok hızlı doldurmamız hem de dışarıya tek damla bile akıtmamamız gerekiyor. Ne yaparız? Kovayı musluğun altına koyup önce musluğu sonuna kadar açarız. Kova dolmaya ve su yukarıya doğru çıkmaya başladıkça, akan suyun debisinden ötürü kovadaki su büyük çalkantılar oluşturur. Dışarı çıkmaması için musluğu kısmamız gerekir. Başlarız yavaş yavaş musluğu kısmaya. Kova doldukça daha fazla kısarız. Doldukça daha fazla kısarız. En sonunda akan su bir saç tanesi gibi incecik akar duruma ve ardından da damla durumuna gelir. Kovamız, artık tek damla bile almayacak duruma geldiğinde de musluk tamamen kapanır.
İşte cihazlar da bu şekilde şarj olurlar. Ayrıca ekranda %100 ibaresinin olması demek, %100'lük dilimin dolmaya başladığı manasına gelir. Yani aslında 99'luk dilim dolmuş, son dilim dolmaya başlamıştır. Bu nedenle ekranda %100 yazarken de şarj devam eder. G2'lerde bunu pil simgesi üzerindeki şimşek işaretinin görülmeye devam etmesinden de anlayabiliyoruz. Muhtemelen diğer cihazlarda da şarj olduğunu belirten ibareler devam etmektedir. Bir süre sonra da bu şimşek işareti kaybolur. Yani telefon şarjı keser. İşte bu andan sonra cihazımız tamamen şarj olmuş durumdadır. 

LG G2 telefonum ile yaptığım ölçümlerde şunları gördüm:
%10 şarjı kalmışken şarja koyduğum telefonun, %100'e gelmesi 1,5 saat sürüyor.
Telefon  %100 dedikten sonra da şarj 55dk kadar devam ediyor ve 330mah'lik enerji daha doluyor.

Dolayısıyla buradan çıkacak olan sonuç şudur:
%100 olduktan sonra da şarjı 1 saat kadar devam ettirilen cihazların en azından 300mah daha ekstradan enerjileri oluyor.

[attachment=742]

Donanımhaber'de tr-ance nickli bir arkadaşımız da bu olayı bilimsel olarak açıklamış.

Orijinalden alıntı:  tr-ance

Li-Ion ve Li-Po piller çok benzer ve iki fazda doldurulur. Constant current ve constant voltage modu deniyor bu olaya. İlk kısımda akım sabit tutulur (bizim cihazda 1600mah standart şarj cihazı ile) ve pil voltajı yavaş yavaş artar, 4.2volta ulaşınca da voltaj sabit tutulur ve pilin aldığı akım düşmeye başlar. Bir noktada 300mah sanırım, pil 100% dolduğunu söylüyor ama arkada devam ediyor dolmaya. 100ma civarına inince de komple bitiyor şarj.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

sismo

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Yücel
Cihazım
Redmi Note3g
Konular
1
Güzel paylaşım hocam, bilgi için teşekkürler. Ben de %100 olduktan sonra biraz daha tutuyorum..

Xiaomi Redmi Note'dan gönderildi

mv_9522

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Mürvet
Cihazım
Mi 9, Mi 2
Meslek
Mat. hocası
Konular
23
Hocam güzel anlatım olmuş. Hocam peki şarjda fazladan 2-3 saat gibi süre kalmasının telefona bi zararı olurmu. Ben tüm günü kullanıp esasende akşam şarja takip sabah çikariyorum.

meddah58

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
tayfun
Konular
12
çok basarılı bir çalısma olmus.ayrıca belgelerle desteklenmesi ise daha da güzel.elinize sağlık

Kraaz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Altan
Cihazım
Xiaomi Mi3 W
Konular
4
Bir iki şey eklemek için geldim.

Yaptıklarınız yanlış , Telefonlarda olan Li ION pillerin fullenip veya daha fazla şarjda tutulup overcharge olması veya pilin tamamının bitirilmesi, sadece pilin ömrünü kısaltır. 
Dedikleriniz eski Ni MH veya Ni CAD pillerde oyle idi, ama Li ION larda şarjı 95-99 lerde bırakmak Pilin ömrünü uzatır. Ayrıca asla sonuna kadar bitirilmemeli.

Buyurun kaynak: 

http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries

Android aslına bildiğim kadarı ile ancak 99 a kadar şarj eder sonra zaten akımı keser. Tutsanız da o, tutmasanız da.

ByChaster

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Ilkehan
Konular
0
Kraaz tesekurler kardesim bu yaziyi sonuna kadar okudum alah alah boyle degil dedim. Yorumlara bakinca farkettim ve bir uyaran cikmis. Tesekurler

Üst Alt