Android cihazlar tam olarak nasıl şarj olurlar? Cevap içeride.

Testimo

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
3310
Konular
21
Son noktayı koyuyorum arkadaşlar bunlar gerekli bilgiler eyw buna lafım yok ama bir elektrik elektronik mezunu olarak size söyleyebileceğim tek şey şudur her pilin raf ve kullanım ömrü vardır ister yukarıda ister aşşağıda ister 5 saat ister 17 saat 
ister amuda kalkarak ister ayakta nasıl sarj ederseniz edin sonuç değişmez pil hücreleri ömrünü yitirdikçe piliniz ölecektir bunun önüne geçmek imkansız takmayın böyle şeyleri...

Dipnot: Kesinlikle şarjda tuttum bataryam öldü ay 5 saat kalmalıydı 8 oldu bu hurafeden öteye geçemez çünkü akıllı telefonların alayında koruma var zamanı vakti geldiğinde dur demesini öğrettiler...

Testimo

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
3310
Konular
21
chatin_62' Alıntı:
Evet, @ByChaster hocam,  siz başka şeylerden bahsediyorsunuz ben başka derken bunu kastediyordum.
Elbetteki %100 doluma ulaşmış birşeyin daha fazla dolması mümkün değil. Zorla daha fazla yük bindirmeye çalışmanın da zarar vereceği herkesin malumu.
Benim bu konuda anlatmaya çalıştığım da @cantara hocamın da başka bir şekilde başka bir üslup ile anlatmış olduğu gibi, cihazlarımızın ekranlarında %100 yazdığı halde aslında %100 olmadığı. Yaptığım test ve verdiğim rakamlar zaten bunu gösteriyor. Ekranda %100 yazdığı halde akım akmaya devam ediyorsa pil %100 dolmamış demektir. Ben de bunu gösterdim. Burada beni @cantara hocamdan ayıran nokta, kendisi batarya kalibresi üzerinden olaya yaklaşmış. Evet bu da doğru. En güncel olay da yine benim başıma gelen, akıllı saat konusunda yazdığım durum. Ama benim ana yaklaşımım bu değil di. Kullandığım her cihazın, pil seviyesi %100 yazdıktan sonra bile bir süre daha şarjı devam ettiriyor olmaları nedeniyle hem bunu göstermek hem de telefondaki tamam doldu uyarısı gelir gelmez şarjdan çeken arkadaşların şarj sürelerinin, böyle yapmayan arkadaşlara nazaran niçin daha kısa olduğunu ortaya koymaktı.

Diğer arkadaşımız hala yanıt vermedi ama, aklımda pilin tamamen bitirilmemesi gerektiği gibi, tamamen doldurulmaması da gerektiği gibi bir durum varmı kuşkusu var. Alınan tedbirler, bunu çürütüyor ama kafamı kurcalıyor işte. Keşke birisi çıkıp şu şu nedenle sağlıklı değildir diye söylese.
Hepimizin birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var. Birşeyler öğrenmek yada bildiklerimi anlatmak için, değil saatlerimi, günlerimi, aylarımı da veririm.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Buna cevap veririm işte ....

Bunun nedeni tamamen yazılımsal aslında  batterystats.bin dosyasını adamlar buna göre yazıyor bu dosya ;
Örnek : 
%10 = 500 Mah
%20=1000 Mah

şeklinde kayıt tutuyor yani telefona diyor ki 1000 mah ulaştın artık şarjın %20 doldu %100 e geldiğinde aslında telefon %99 da 
ve Bataryadaki hücreleri biçimlendirmeye giriyor +++++ ------ şeklinde yani senin o %100 den sonra beklemenin sebebi bataryadaki ++++ kutuplu elektronlarla ---- kutuplu elektronların bir düzene oturması hücrelerin biçimlenmesi ....

inş anlatabilmişimdir...

Kaçıom ben ince işler bunlar takmayın kafanıza :D 

ByChaster

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Ilkehan
Konular
0
Yazdigimdan pek farkli bisey gormedim bir ustte yazan.dostum ama neyse :D

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Re: RE: Android cihazlar tam olarak nasıl şarj olurlar? Cevap içeride.

Testimo' Alıntı:
Buna cevap veririm işte ....

Bunun nedeni tamamen yazılımsal aslında  batterystats.bin dosyasını adamlar buna göre yazıyor bu dosya ;
Örnek : 
%10 = 500 Mah
%20=1000 Mah

şeklinde kayıt tutuyor yani telefona diyor ki 1000 mah ulaştın artık şarjın %20 doldu %100 e geldiğinde aslında telefon %99 da 
ve Bataryadaki hücreleri biçimlendirmeye giriyor +++++ ------ şeklinde yani senin o %100 den sonra beklemenin sebebi bataryadaki ++++ kutuplu elektronlarla ---- kutuplu elektronların bir düzene oturması hücrelerin biçimlenmesi ....

inş anlatabilmişimdir...

Kaçıom ben ince işler bunlar takmayın kafanıza :D 
Hocam niye kaçıyorsunuz ya! Daha karpuz kesceydik. :D
Şaka bir tarafa burada yeni bir bilgi var; Biçimlendirme. Ben bunu daha önce duymadım ve ilgimi çekti.
İlk bakışta gayet makul bir işlem gibi görünürken, düşününce benim mantığıma uymuyor. Hepimizin malumu olduğu üzere, eski teknoloji piller hafıza etkisi yüzünden tam olarak boşalmadan doldurulamıyor, tam olarak doldurulmadan da şarj kesilemiyordu. Li-ion veya Li-po pillerde ise böyle bir zorunluluk yok. İstendiği an şarja takıp istediğimiz bir zamanda da çıkartmamızın bir mahzuru bulunmuyor. Dolayısıyla eğer böyle bir durum söz konusu olsa, %100 olduktan sonra şarjda tutmaya devam etmiyorsam, biçimlendirme nasıl yapılıyor? Biçimlendirme eğer şarj bitiminde akım kesildiği an devreye giriyorsa, konumuzla ilgisi yok. Çünkü burada bizim bahsettiğimiz durumda şarj halen daha devam ediyor.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

denondj

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
Mi5 Prime
Konular
2
Benim şarj %99'da kalıyor o ne olacak peki hocam :)

the_cantan

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Can Tan
Cihazım
mi5S
Konular
1
beyler evdeki hızlı adaptorle tel. hızlı şarj oluyor; iş yerindeki internetten aldığım xiaomi hızlı şarj aletinde hızlı şarj olmuyor. normal şarj oluyor. önceleri hızlı şarj oluyordu ne oldu da ne değişti bilemedim?

Üst Alt