Sohbet Aliexpress tüm ürünlere vergi geliyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427
22 euro'luk sınır var zaten... 22 Euro sınırı Avrupa ülkelerinde de var.

22 Euro'yu aşan ürünlerde % 18 KDV ödeniyor zaten...

Ha ! aliexpress'ten verilen siparişlerde, satıcıya ürünün fiyatını 20 dolar civarında yaz diyorsun, satıcının canına minnet, değeri düşük gösteriyor. Çünkü Çin'de az vergi ödemek için, malın bedelini düşük göstermek, satıcının da işine geliyor.

Dolayısıyla devletin kasasına girmesi gereken KDV'yi kaçırmış oluyoruz.

Ben de aynı şekilde satıcıya malın değerini düşük yazdırıyorum.

Aradığımız özellikte bazı ürünler yurtiçinde yok, mecburen yurtdışından sipariş vermek durumunda kalıyoruz.

Yine yurtiçinde satılan herhangi bir ürünün fiyatı ile yurtdışı fiyatı arasında çok fark oluyor. Bu durumda kesemizi düşünerek, yurtdışından sipariş verme yoluna gidiyoruz.

Hasılı kelam; meseleyi sağından solundan çekiştirmek yerine, önce adam gibi bir tespit yaptıktan sonra, görüşlerinizi yazsanız olmaz mı ?
Raporunuza istinaden yazıyorum hocam...

Berat Albayrak açıklamasında kullanılan "Posta dediğimiz mektup; 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyor. 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyorsa; herhalde o ülkeden gelen yazışmalardır. " ifadesine ilişkin olarak posta ve hızlı kargo muafiyetlerini, "Nasıl yazışmışlar? Şunları bir inceleyelim dedim. Dün ilk görüntüleri attılar. Allah Allah o incecik zarflardan neler çıkıyor neler." ifadesine ilişkin olarak da haberleşmenin gizliliği ilkesini hatırlatma gereği hissettim.

Yani sayın bakanın 2kg'a kadar olan tüm kargoları mektup olarak değerlendirmesine ve zarf içeriğinin ayrıntılı incelenmesine itiraz ediyorum. Sizin belirttiğiniz üzere değerin düşük gösterilmesine dair her hangi bir açıklama yok. Gelen tüm paketler ayrıntılı olarak incelenecek ve muhteviyatı kontrol edilecektir denilmiş olsaydı bence sıkıntı yoktu. Acaba gözden kaçırdığım başka bir nokta mı var?

zlatan_1903

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
10
Alibaba bunları düşünmüş olacakki, trendyol aracılığı ile bu sorunu çok rahat çözer.keza giddigidiyor da da var aynı sistemhaha--

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Raporunuza istinaden yazıyorum hocam...

Berat Albayrak açıklamasında kullanılan "Posta dediğimiz mektup; 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyor. 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyorsa; herhalde o ülkeden gelen yazışmalardır. " ifadesine ilişkin olarak posta ve hızlı kargo muafiyetlerini, "Nasıl yazışmışlar? Şunları bir inceleyelim dedim. Dün ilk görüntüleri attılar. Allah Allah o incecik zarflardan neler çıkıyor neler." ifadesine ilişkin olarak da haberleşmenin gizliliği ilkesini hatırlatma gereği hissettim.

Yani sayın bakanın 2kg'a kadar olan tüm kargoları mektup olarak değerlendirmesine ve zarf içeriğinin ayrıntılı incelenmesine itiraz ediyorum. Sizin belirttiğiniz üzere değerin düşük gösterilmesine dair her hangi bir açıklama yok. Gelen tüm paketler ayrıntılı olarak incelenecek ve muhteviyatı kontrol edilecektir denilmiş olsaydı bence sıkıntı yoktu. Acaba gözden kaçırdığım başka bir nokta mı var?

Hocam gözden kaçırdığınız husus, mektup - evrak vs diye deklere edilip, ürün gönderilmesidir.

Ben de bu yolla çok sayıda ürün getirttim. Mesela; tanesi 35 dolar civarında olan, sim kart türü akıllı çipleri mektup zarfı içinde getirtiyorum. Halen de getirtirim. Düşün bir mektup zarfının içine kaç tane sim kart sığar.

Bu 35 dolar'lık nasıl bir sim kartmış diye sormayın. O kartları TR'de 100 dolar'dan satıyorum.

Hasılı kelam; mektup yada evrak olarak deklere edilen ve güvenlik taramasına takılmayan ürünler açılmaz zaten...

Zarfın içinde ürün getirtenler de, zarfının açılmasına katlanmak durumundadır.

kimyagERdem

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erdem
Cihazım
Xiaomi mi8
Konular
24
Hocam gözden kaçırdığınız husus, mektup - evrak vs diye deklere edilip, ürün gönderilmesidir.

Ben de bu yolla çok sayıda ürün getirttim. Mesela; tanesi 35 dolar civarında olan, sim kart türü akıllı çipleri mektup zarfı içinde getirtiyorum. Halen de getirtirim. Düşün bir mektup zarfının içine kaç tane sim kart sığar.

Bu 35 dolar'lık nasıl bir sim kartmış diye sormayın. O kartları TR'de 100 dolar'dan satıyorum.

Hasılı kelam; mektup yada evrak olarak deklere edilen ve güvenlik taramasına takılmayan ürünler açılmaz zaten...

Tüm ürünleri inceleyeceğiz desinler o zaman. Tüm ürünlere vergi getireceğiz demek işin kolayına kaçmaktır! Sizin yaptığınız usulsüzlüğün ceremesini 1 dolara telefon kılıfı alan adam niye çekiyor?

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Tüm ürünleri inceleyeceğiz desinler o zaman. Tüm ürünlere vergi getireceğiz demek işin kolayına kaçmaktır! Sizin yaptığınız usulsüzlüğün ceremesini 1 dolara telefon kılıfı alan adam niye çekiyor?
Hocam konuyu siz de anlamamışsınız o takdirde...

Önce evrak ile ürünü ayırmak gerekmektedir.

Postaya verdiğiniz nesnenin içeriğini evrak olarak deklere ettiyseniz, gümrük yönünden incelemeye tabi tutulmaz. Ama güvenlik yönünden incelemeye tabi tutulur. ( Toz şarbon vs gibi inceleme yani... Bu tür kimyasalları tespit eden cihazlar var. )

Evrak değil de ürün ise, postaya paket verdiğiniz de, muhteviyatını deklere etmek zorundasınız.

Eğer postaya verdiğiniz ürünü evrak diye verdiyseniz, içinden ürün çıktıysa, vergi kaçırıyorsunuz demektir.

Evrak diye deklere edip, ürün gönderdiyseniz, güvenlik incelemesinde nesneler olduğu görüldüyse, gümrük incelemesine konu olmaz. Ancak gümrük idaresine de haber verilir.

Hasılı kelam; evrak diye posta verilip te, bu yolla ülkemize çok sayıda ürün girmektedir. Bu yolla ürün getirtenlerden bir de benim.

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62

Box smart card getiriyorsunuz demekki, doğru mu anlamışım?

ft81

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
Mi5S
Konular
28
Bir zahmet vergileri şu elmas getiren kardeşlere de uygulasınlar. Milletin 3-5$ lık ürününe değil

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427
Hocam konuyu siz de anlamamışsınız o takdirde...

Önce evrak ile ürünü ayırmak gerekmektedir.

Postaya verdiğiniz nesnenin içeriğini evrak olarak deklere ettiyseniz, gümrük yönünden incelemeye tabi tutulmaz. Ama güvenlik yönünden incelemeye tabi tutulur. ( Toz şarbon vs gibi inceleme yani... Bu tür kimyasalları tespit eden cihazlar var. )

Evrak değil de ürün ise, postaya paket verdiğiniz de, muhteviyatını deklere etmek zorundasınız.

Eğer postaya verdiğiniz ürünü evrak diye verdiyseniz, içinden ürün çıktıysa, vergi kaçırıyorsunuz demektir.

Evrak diye deklere edip, ürün gönderdiyseniz, güvenlik incelemesinde nesneler olduğu görüldüyse, gümrük incelemesine konu olmaz. Ancak gümrük idaresine de haber verilir.

Hasılı kelam; evrak diye posta verilip te, bu yolla ülkemize çok sayıda ürün girmektedir. Bu yolla ürün getirtenlerden bir de benim.

Hocam uygulamada gelen sarı paketlerin üzerinde içerisinde ne olduğu yazılı... Kılıf varsa case yazıyor örneğin. Tabii ki uygun olmayan bir şey geldiğinde hepimiz benzer yollara başvuruyoruz. (yanlış anlaşılmasın pod ecig için USB yazılması gibi) ancak gelen ürünlerin çok çok büyük çoğunluğu kılıf gibi, anahtarlık gibi yasal ürünler. Kaldı ki sayın bakanın açıklamalarından anlaşılan şey mektup dışında bir şey gelmemesi gerektiği. Oysa yasal olarak 22$'a kadar olan ürünler ağırlığına bakılmaksızın vergiden muaftır. 0-2kg arasındaki her kargonun mektup gibi değerlendirilmesi kurumun kendi iç sıkıntısı bizi bağlamamalı. Bu açıklamaya göre satın aldığım 10gr ağırlığındaki ve 4$ fiyata sahip kılıfın kargo olarak değerlendirlmesi için 2kg'dan daha ağır olması gerekli. Satıcıdan paket içine taş eklemesini mi isteyeceğiz? :D

Tekrar söyleyeyim açıklama gelen paketlerin içeriği daha özenli bir şekilde kontrol edilerek ücretlendirilecektir şeklinde olsaydı yazdıklarınızın tamamının altına imzamı atardım ancak bu haliyle hemen her cümlesi eleştiriyi hak ediyor.

İşin şakası bir yana aslında asıl sorun maliye bakanımızın mevcut mevzuatı, kendi vatandaşının haklarını, kendi memurunun çalışma sistemini bilmeden böyle bir açıklama yapma yoluna gitmesi bence.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Box smart card getiriyorsunuz demekki, doğru mu anlamışım?
Hocam sorunuz ticari sırrım kapsamındadır. Bu nedenle ürünün tam olarak ne olduğunu yazmayacağım.

Ama yine de yanıt verebilmek adına; değerli çipler diye genelleyerek yanıt vermiş olayım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt