Rom [8.1][PORT][Durduruldu] Mi A1 Epic Rom

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

harbor26

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yavuz
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
20
Hocam hallettim PC de gözüktü telefon da boştu dediğiniz yaptım ama halen GPS yanlış yerde görünüyor 600 700 metre uzak
O zaman birşey diyemiyeceğim kardeşim. Benim doğru gösterdi o yöntemi uygulayınca

sleymanfirat

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Süleyman
Cihazım
Mi a1
Konular
2
Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz üzere Xiaomi'nin Android One projesi bünyesinde piyasaya sürdüğü Mi A1 cihazı Android One projesine dahil olduğu için saf android arayüzü ile piyasaya giriş yaptı ve xiaomi bu cihaz için herhangi bir miui sürümü vermedi. Haliyle de uzun bir süredir geliştiricilerin Mi A1 için port edilmesini yani bu cihaza uyumlu şekilde kullanılabilir hale getirilmesini bekledik. Ve sonunda Epic Team adlı geliştirici grubu tarafından port edilerek yayınlandı. Burdan kendilerine teşekkürlerimizi iletiyorum.
Not: Rom rootlanmış ve magisk yüklü olarak hazırlanmıştır.

Bilinen Hatalar:
•Kilit ekranındayken bildirim gelmiyor. (Arama sms sistem uygulamaları hariç) (Güncel sürümde çözüldü)
•HDR modunda fotoğraf çekince kamera hata veriyor ve kapanıyor.
(Güncel sürümde çözüldü)

Bazı cihazlarda depolama alanı düşük olarak görünebiliyor. Örneğin cihazınız 64Gb ve depolama alanı 16 gb olarak gözükmekte. Bunun çözümü için:
userdata.img dosyasını Adb ile tekrar flaşlayın. Eğer sorun çözülmezse tüm adımları dikkatli takip ederek en baştan kurulum yapmanız gerekiyor.

Kendi izlenimlerim:
• Sistemin rootlu olarak kurulması iyi oldu. Root işlemleriyle tekrar uğraşmaya gerek kalmadı. Safety.Net sorunu yok.
• Parmak izi okuyucu aşırı derece seri çalışmaya başladı. Dokunmamla ekranın açılması bir oluyor.
• Sistem gayet seri ve stabil çalışıyor.
• Stock romdayken arama sırasında ekran sensörü iyi çalışmıyordu. Sürekli ekrana yanağım değiyor arama sırasında tuşlara basıyor veya susturuyordum yanlışlıkla. Ama bu romda öyle bir sorun hiç yaşamadım. Sensör eskisinden daha iyi çalışıyor.
• Gcam mödülü hazır geliyor. Gcam kullanmak için magisk vs. uğraşmaya gerek yok.
• Yüz tanıma özelliği çok güzel çalışıyor.
• Ekran görüntüleri ekte mevcuttur.

Kurulum için gerekli dosyalar:

1.

2.

3.
(Güncel versiyon eklendi, önceden A1 cihazınıza miui yüklediyseniz aşağıdaki Güncelleme aşamasına geçebilirsiniz.)
İlk defa kuracaksanız güncelleme bölümüne kadar olan tüm adımları uygulamalısınız!!!

4.

5. Fastboot modunda cihazınız görünmezse bu sürücüleri yüklemeniz gerekir:

Önemli Hatırlatma: BÜTÜN İŞLEMLERE BAŞLAMADAN ÖNCE YEDEK ALMAYI UNUTMAYIN!

VİDEO ANLATIMI

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Öncelikle @cantara hocamızın hazırladığı şu başlıktan bootloader kilidini açıp TWRP yükleyin:​

Eğer 2018 Nisan ayından sonra güncelleme yaptıysanız cihazınız sıfırlanıp tekrar açılacaktır. Ve yeniden kurulum yapmanız istenecek.
Ama siz Kurulum yapmayın. Sadece Atla, atla.. seçenekleriyle kurulumu geçin ve telefonu bilgisayarınıza bağlayın. Bildirimlerden Usb seçeneğini "dosya aktarmak" olarak değiştirin.

Yeniden "geliştirici seçenekleri"ni aktif hale getirip "hata ayıklaması"nı aktifleştirin. Telefonu pcye bağlayın ve telefona gelen uyarıyı "bu bilgisayara her zaman güven" seçeneğini seçerek onaylayın.
Minimal ADB and Fastboot yazılımını çalıştırın "adb devices" komutunu verin. Listede telefonunuzu şu şekilde gördüyseniz devam edebilirsiniz:
https://forum.miuiturkiye.net/dosyalar/adb1-jpg.15234/

"adb reboot bootloader" komutu ile tekrar fastboot bölümüne girin.

"fastboot devices" komutunu yazarak cihazınızın şu şekilde listelendiğinden emin olun (cihaz numarası ve yanında fastboot yazısı olacak):
https://forum.miuiturkiye.net/dosyalar/twrp3-jpg.15258/

Gerekli dosyalarda indirdiğiniz ve dosyalarını C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot dizinine kopyalayın.
Not: İlk defa Miui kurulumu yapacaksanız isimli dosyayı flaşlamanız gerekiyor. Daha önce yükleme yaptıysanız gerek kalmayacak.

"fastboot flash userdata userdata.img" komutu ile userdata.img dosyasını flaşlayalım.

Ardından "fastboot boot recovery-3.1.1-1.img" komutu ile twrp'ye girelim. "Swipe for allow modification" şeklinde bir uyarı gelecek telefona. Kaydırarak twrp'ye giriş yapalım telefondan.

Twrp'ye girince bilgisayarım içerisinde cihazınız görünecek ve twrp klasörü olacaktır.
İndirdiğiniz Epic_Miui10_8.7.12_MiA1.zip dosyasını olduğu gibi zipten çıkarmadan bu klasörün içine kopyalayın. Kopyalama sırasında hiçbir şeye dokunmayın.

Daha sonra telefonu açıp "wipe" menüsüne girip kaydırma yaparak "wipe" işlemini uygulayın.
Geri tuşu ile ana menüye dönüp "install" menüsüne girin. Twrp klasörünü açın. Zip dosyasına dokunun.
"Reboot after installation is complete" seçeneğini seçerek kurulumu başlatın. Kurulum yaklaşık olarak 5 dakika içerisinde tamamlanacaktır(bende 2 dakika sürdü)
Kurulum bittiğinde twrp uygulama yüklemek isteyecek. (Yüklenecek bu uygulama twrp güncellemelerini filan takip etmek içindir)
"Do Not Install" diyerek geçin.
Bu adımda telefon açılıp resetlenecektir ve epic rom logosu gelecektir. 3-4 dakikalık bir süreçten sonra kurulum ekranı gelecektir. 10 dakikaya kadar da sürebilir, biraz sabretmelisiniz. Daha sonra Türkçe dilini seçtikten sonra kurulum yapabilirsiniz.
Kurulum tamamlandıktan sonra miui deneyimini yaşamanın tadını çıkarabilirsiniz.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Edit: Güncel versiyon yüklediğinizde Gcam modülü kurmanıza gerek yoktur. Aşağıda bulunan yeni güncelleme kurulum aşamalarını takip ederek güncel sürümü yükleyiniz.

Hepsi bu kadar.
Epic Team ekibine tekrar teşekkür ediyorum.
Anlatımı hazırlarken aynı anda ben de yükleme yaptım, bootloader kilidi açma dışında bütün adımları ekledim. Bootloader kilidi açma konusundan da alıntı yaptım zaten.
Edit: Ben yükleme yaptıktan sonra 32 gb olan telefonum 16 gb olarak göründü. Böyle bir sorun yaşarsanız eğer, userdata.img dosyasını tekrar flaşlamanız gerekir.(Bu işlemi yaptığınızda telefonunuz tekrar sıfırlanacaktır) Bunun için:

Konu başında indirdiğiniz userdata.img dosyasını "C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot" dizinine kopyalayın.
Geliştirici seçeneklerini ve usb hata ayıklamasını açın.
"adb reboot bootloader" ile fastboot moduna geçin.
"fastboot flash userdata userdata.img" komutu ile dosyayı flaşlayın.
"fastboot boot recovery-3.1.1-1.img" komutu ile boot edip yukarıdaki gibi wipe data/dalvik işlemlerini yapın. Ve geri tuşu menüsünden ana menüye dönün.
Reboot menüsünden system'i seçin.
İşlem bitince sistem tekrar açılacak ve ilk kurulum tekrar yapılacaktır. Bu açılış 5-10 dakika sürebilir.
Sistem açıldıktan sonra depolama alanınız orjinali gibi görünecektir.

Yenilikler:
• xiaomi.eu altyapısı kullanıldı
• Kurulum aşamasına bazı ayarlar seçilebilir olarak eklendi
• GPS konfigrasyonu kurulum aşamasında seçilebilir olarak ayarlandı
• DPI ayarı kurulum aşamasında seçilebilir
• Kurulum sırasında saati ortada göstermek için ayar yapabilirsiniz
• Daha hızlı parmak izi okuyucu performansı sağlandı
• Önceki güncellemede olmayan bazı gizli ayar seçenekleri açıldı

• Yeni kernel ve performans iyileştirmeleri yapıldı

Bilinen sorunlar:
♦Bazı cihazlarda telefonu kilitledikten sonra dokunmatik ekran çalışmamaktadır
♦ Okuma modu açıldıktan sonra kapanması için telefonu yeniden başlatmak gerekir.

Kurulum:

(Not: Yedek almanızı öneririm. Yedek almak için en üstteki yöntemi kullanarak twrp'ye girin, backup kısmına girip system, data ve boot bölümlerini seçip alttaki çubuğu kaydırın. Yedeğiniz dahili depolamada /twrp dizininde olacaktır. Bu yedeği klasör olarak bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz)

Güncelleme için wipe işlemlerini yapmanıza gerek yoktur. Wipe yapmanız halinde telefonunuz sıfırlanır.

Güncelleme için rom dosyasını indirip manuel olarak flaşlamamız gerekiyor. Öncelikle aşağıdaki bağlantıdan Rom dosyamızı indirelim:

İndirdiğiniz dosyayı twrp install menüsünden seçerek flaşlayalım. (Eğer daha önce yukarıdaki sürümlerden birini kurduysanız, yani )

GPS sorunu yaşayan arkadaşlarımız @harbor26 hocamızın hazırladığı bu yöntemi uygulayarak problemi çözebilirler:
Rom - [ROM][PORT] Mi A1 için Miui 10 Yükleme Rehberi
Google Kamera için:

Yukarıdaki apk dosyasını indirip kurabilirsiniz. Ağır çekim modu çalışmıyor.

Görüş ve önerilerinizi yorumlarda beklerim. Sağ altta bulunan "beğen" butonuna basmanız beni mutlu edecek ve birer teşekkür niteliği taşıyacaktır ;)
Saygılarımlahappy~~
şuan twrp üzerinden otg deki romun yüklü olduğu .zip i seçiyorum failed diyo kaç kez başa dönsemde işe yaramadı burada takılıyorum dosyalarıda defalarca yeniden indirdim denedim olmaadı rom dosyasından kaynaklı olabilirmi diye düşünüyorum

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
şuan twrp üzerinden otg deki romun yüklü olduğu .zip i seçiyorum failed diyo kaç kez başa dönsemde işe yaramadı burada takılıyorum dosyalarıda defalarca yeniden indirdim denedim olmaadı rom dosyasından kaynaklı olabilirmi diye düşünüyorum
Sorun rom dosyası ile alakalıdır büyük ihtimalle. Rom dosyasını tekrar indirin ve dosya içinde hiçbir oynama yapmadan kurulum yapın.

sleymanfirat

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Süleyman
Cihazım
Mi a1
Konular
2
Sorun rom dosyası ile alakalıdır büyük ihtimalle. Rom dosyasını tekrar indirin ve dosya içinde hiçbir oynama yapmadan kurulum yapın.
Dosyayı 3 kez indirip denedim hiçbiriyle oynamadan yapıyorum aynı hata var başka bir link yada başka bir siteden bulabilirmiyim ?

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Dosyayı 3 kez indirip denedim hiçbiriyle oynamadan yapıyorum aynı hata var başka bir link yada başka bir siteden bulabilirmiyim ?
Aynı dosyayı indirdiyseniz başka bir problem vardır. Herkes bu dosyayı indirip yükleme yaptı çünkü. OTG üzerinden değil de direk telefona kopyalayarak deneyin. Veya hafıza kartı kullanarak yapabilirsiniz.

sleymanfirat

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Süleyman
Cihazım
Mi a1
Konular
2
Aynı dosyayı indirdiyseniz başka bir problem vardır. Herkes bu dosyayı indirip yükleme yaptı çünkü. OTG üzerinden değil de direk telefona kopyalayarak deneyin. Veya hafıza kartı kullanarak yapabilirsiniz.
Telefona kopyalarkende hata veriyo o hatayıda tekrar deneyip paylaşacam

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Haanturk

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Haanturk
Cihazım
A1
Konular
0
selamün aleykum hocam bütün talimatları yaptım fakat dahili depolama alanı 16 gb görünüyor telefon 64 gb userdata.img 3 defa flashladığım halde değişmedi

Haanturk

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Haanturk
Cihazım
A1
Konular
0
selamün aleykum hocam bütün talimatları yaptım fakat dahili depolama alanı 16 gb görünüyor telefon 64 gb userdata.img 3 defa flashladığım halde değişmedi
Wipe kısmından formatı seçince düzeldi

21li

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
recep
Cihazım
mi4
Konular
5
twrp flashlarken "FAILED (remote: partition table doesn't exist)" hatası alıyorum sebebi nedir:/

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
twrp flashlarken "FAILED (remote: partition table doesn't exist)" hatası alıyorum sebebi nedir:/
Dosya ismini ve komutları doğru yazdığınızdan emin olun. Recovery dosyasını Minimal ADB and Fastboot programının kurulu olduğu dizine kopyaladınız mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt