Araçlar KernelSU - Kernel tabanlı ROOT ve modül yönetim sistemi

Lim0n

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Limon
Cihazım
Poco X6 Pro
Konular
120
Doğrudur öyle diyorlar hocam
Birde hiç modül flashlayarak play store verilerini silip denermisiniz rica etsem
hiçbir modül flaşlamayarak playstore güncellemeleri kaldırma tüm verileri silme restart etme işlemlerinin sonucu yine başarısız fakat modülü kurduğumda cihaz sertifikalı olur ama o zaman da ne anlarım ben bu kernelsu dan.

çünkü magisk yoruyor kernelsu kullanın diyorlar ama magiskin yorduğuna dair tek bir kanıt göremedim daha

Ü

Üye silindi 265308

Guest
hiçbir modül flaşlamayarak playstore güncellemeleri kaldırma tüm verileri silme restart etme işlemlerinin sonucu yine başarısız fakat modülü kurduğumda cihaz sertifikalı olur ama o zaman da ne anlarım ben bu kernelsu dan.

çünkü magisk yoruyor kernelsu kullanın diyorlar ama magiskin yorduğuna dair tek bir kanıt göremedim daha
Bende aynı fikirdeyim hocam
Magisk den yana sorunum olmadı
Ve benim gibi stabil twrp bekleyen aç ayılar kernel dahi flashlamak imkansız
Magisk Candır 🔥

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
10

Magisk kendini diğer uygulamalardan gizlemek için faliyetler yürütüyor aslında.
Kernelsu tek başına direkt sertifika sağlamıyor maalesef. BL kilidi açık cihazda bu çok zor zaten.
Kernelsu epey zamandır kullanıyorum kurulumu özellikle çok zahmetsiz. uygun anykernel zip dosyasını kur ardından apk kur anında root erişimi. Büyük kolaylık cidden.

Ü

Üye silindi 265308

Guest
Kernelsu tek başına direkt sertifika sağlamıyor maalesef. BL kilidi açık cihazda bu çok zor zaten.
Kernelsu epey zamandır kullanıyorum kurulumu özellikle çok zahmetsiz. uygun anykernel zip dosyasını kur ardından apk kur anında root erişimi. Büyük kolaylık cidden.
Hocam bence en büyük sorun twrp dışında kurulmaması :(

Lim0n

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Limon
Cihazım
Poco X6 Pro
Konular
120
hocam yemin ederim tek kolaylığı sanırım root algılayan uygulamaları seçmek bildiğiniz magisk hide muhabbeti işte. yoksa tek bir artısı tek bir farkını ben bulamadım.

ki kaldı ki cihazın orijinal kerneli harici kimin oglunun kızının yaptığı belirsiz ksu uyumlu bi kernel yüklüyoruz

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
evet onu yapsam zaten hallolucak o ama kernelsu yu tüm herşeyden gizlenen uygulamaların rootu algılayamadığı geçersiz sertifika probleminin olmadığı şeklinde bir çok kez pazarlandığını gördüğüm için bu şekilde soruyorum
o dediğiniz şey kernelsudan kaynaklanmıyor ki kernelsu çözsün? kaldırın kernelsuyu yine aynı o. o bootloader kilidiniz açık diye olan bir şey.

kernelsuyu kimseye pazarlamıyoruz. vatandaş faydalansın diye artılarını anlatıyoruz. magiski çalıştıramayanlara, sorun yaşayanlara öneriyoruz. kaldı ki bundan bir faydamız da yok.

magisk performansı ve batarya ömrünü etkileyen bir sisteme sahip. ayrıca cihazın daha geç açılmasına da sebep oluyor.
su komutu kullanan veya root yetkisi isteyen bir uygulama olduğunda magisk pencere açıyor, biliyorsunuz. sürekli bu komutları dinleyen bir arka plan hizmeti var. ayrıca bu komuta nasıl cevap verileceğine ilişkin ram üzerinde de veritabanı tutuyor.

kernelsu bütün bunları yapmıyor. managerden izin vermediğiniz sürece uygulama root izni istese de androidin kendisi buna olumsuz yanıt veriyor. managerden izin verildiğinde ise direk bu komutu çalıştırabiliyor.

şimdi diyeceksiniz ki ben bunu nereden biliyorum. root izinlerini kullanan android uygulaması kodladım yakın zamanda. buyrun linki:

siz magisk kullanabilirsiniz, magiski kernelsudan üstün görebilirsiniz. ama bu gerçeği değiştirmeyecektir.

Ü

Üye silindi 265308

Guest
o dediğiniz şey kernelsudan kaynaklanmıyor ki kernelsu çözsün? kaldırın kernelsuyu yine aynı o. o bootloader kilidiniz açık diye olan bir şey.

kernelsuyu kimseye pazarlamıyoruz. vatandaş faydalansın diye artılarını anlatıyoruz. magiski çalıştıramayanlara, sorun yaşayanlara öneriyoruz. kaldı ki bundan bir faydamız da yok.

magisk performansı ve batarya ömrünü etkileyen bir sisteme sahip. ayrıca cihazın daha geç açılmasına da sebep oluyor.
su komutu kullanan veya root yetkisi isteyen bir uygulama olduğunda magisk pencere açıyor, biliyorsunuz. sürekli bu komutları dinleyen bir arka plan hizmeti var. ayrıca bu komuta nasıl cevap verileceğine ilişkin ram üzerinde de veritabanı tutuyor.

kernelsu bütün bunları yapmıyor. managerden izin vermediğiniz sürece uygulama root izni istese de androidin kendisi buna olumsuz yanıt veriyor. managerden izin verildiğinde ise direk bu komutu çalıştırabiliyor.

şimdi diyeceksiniz ki ben bunu nereden biliyorum. root izinlerini kullanan android uygulaması kodladım yakın zamanda. buyrun linki:

siz magisk kullanabilirsiniz, magiski kernelsudan üstün görebilirsiniz. ama bu gerçeği değiştirmeyecektir.
Hocam twrp olmadan kernel su kurabilirmiyim
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

cihazın daha geç açılmasına da sebep oluyor.
Bende diyorum benim cihaz niye geç açılıyor sırf onun için live boot vs kurdum

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Hocam twrp olmadan kernel su kurabilirmiyim

Bende diyorum benim cihaz niye geç açılıyor sırf onun için live boot vs kurdum
magiskte boot chain şu şekilde kabaca: bootloader - avb2 verity - kernel - magisk daemon - system
kernelsu da boot chain şu şekilde : bootloader - kernel - system

magiskte mevcut kernel kendi imzalarına rağmen yamalanıyor. vbmeta yüklenerek veya arka planda yamalanarak sorun çözülüyor. ama bu fazladan bir kontrol yapılmasına engel olmuyor.
kernelsuda kendi yüklediğiniz kernel beraberinde kendi imzasını içerir vbmeta veya dtbo ile geliyor. o yüzden verity tetiklenmiyor hiç.

twrp olmadan kernelsu yüklenebilir. img formatındaki kernelsu destekli kerneli fastboot flash boot <dosyaadı>.img olarak flaşlarsanız olur.

Lim0n

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Limon
Cihazım
Poco X6 Pro
Konular
120
Cevaplar için yine de teşekkür ederim. Bir gün olur da haklı olduğunuzu düşünürsem tekrardan kernelsu ya geçiş yaparım ama yapmak için de orijinal romumun kernelini kullanmak isterim benim tahmin edip ya da edemeyeceğim ayarlamaları bir kernele sokup o kerneli kullanarak değil yani.
istediğim şekilde bir çözüm olursa lütfen bu mesajımı yanıtlayın.

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Bu arada uyumlu kernel bulma ve yükleme konuları haricinde KernelSU'nun Magisk'ten zayıf olduğu bir nokta var. Bu aynı zamanda çok ciddi de bir güvenlik zaafiyeti. Üstelik bu durum geliştiriciye defalarca raporlandığı halde geliştirici bunu bir sorun olarak görmediğini ve bu sebeple çözmeyeceğini belirtiyor. Bakalım bulabilen çıkacak mı bunu:D

Şaka yapmıyorum, gerçekten ciddi ciddi böyle bir zayıflık var ve teknik bir şey değil. Sıradan kullanıcılar bir bilebilir.

Cevaplar için yine de teşekkür ederim. Bir gün olur da haklı olduğunuzu düşünürsem tekrardan kernelsu ya geçiş yaparım ama yapmak için de orijinal romumun kernelini kullanmak isterim benim tahmin edip ya da edemeyeceğim ayarlamaları bir kernele sokup o kerneli kullanarak değil yani.
istediğim şekilde bir çözüm olursa lütfen bu mesajımı yanıtlayın.
Limon hocam o zaman size tavsiyem xiaomi kullanmamanız. Özellikle hiç MTK işlemcili cihaz kullanmamanız.

Mediatek firması, kernel dediğimiz linux çekirdeğinin açık kaynak lisanslarına aykırı olarak kendi SoC ları için kaynak kodu yayınlamıyor. O yüzden MTK cihazlarda çok nadir olarak custom kernel ve rom görüyoruz.

Aynı şekilde Xiaomi de kernel kaynak kodu ve device tree'yi cihazın yeni çıktığı ilk sürümler için yayınlıyor ve arkasını getirmiyor. O yüzden geliştiriciler azap çekiyorlar.

KernelSU yama mantığı ile çalışmıyor Magisk gibi. O yüzden kaynak koda ihtiyaç var.

Gerçi şu an yeni çıkan orta-üst segment bütün cihazlar GKI2 kernel ile çıkıyor. Yakında bu dertlerimiz de olmayacak. Ancak teknolojiye pahalılıktan dolayı erişmekte zorlanan bir ülke olarak bir müddet daha eski işlemci ve SoC'li cihazlar kullanmaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

Son düzenleme:
Üst Alt