Araçlar KernelSU - Kernel tabanlı ROOT ve modül yönetim sistemi

barıskumral

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Barış Kumral
Cihazım
Mi 11 Ultra
Konular
17
Hocam aslında anlaşılmayacak gibi bir konu değil eğer kernelin uyumluysa kernelsu uygulamasını indirip direkt rootlu olarak kullanabilirsiniz cihazı. kernel uyumlu değilse custom kernel bulup twrp üzerinden flaşlayabilirsiniz. Ama bence bunların hiçbirine gerek yok symbuzzer hocamın Apatch adlı konusuna bakarsanız işiniz daha kolay olacaktır.
Onunda anlatımı yok ki onu da anlamadım madde madde anlatsa ne güzel yaparım. Google play hizmetlerini reddedilenler listesine ekleyemiyorum magiskten ve sertifikasız dolanıyorum öyle :( fix 15.1 de çalismiyor 2 gündür gitti çözemiyorum bu sertifika olayini 2 senedir sorun olmuyodu hiç

19sezer

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Sezer
Cihazım
Poco X2
Konular
3
Onunda anlatımı yok ki onu da anlamadım madde madde anlatsa ne güzel yaparım. Google play hizmetlerini reddedilenler listesine ekleyemiyorum magiskten ve sertifikasız dolanıyorum öyle :( fix 15.1 de çalismiyor 2 gündür gitti çözemiyorum bu sertifika olayini 2 senedir sorun olmuyodu hiç
Hocam sertifika sorununuzu anladım fakat magisk kullanmadığım için yardımcı olamayabılırım ve size tavsiyem magiski kaldırıp Apatch kullanmanız hem böyle bir sorununuz olmaz hem magisk gibi cihazı yormaz. Symbuzzer hocamın konusunu tekrar okuyun olmazsa özel mesajdan yardım edebilirim

TheSingular

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Xiaomi 12T
Konular
1
Hocam apatch kurmak magisk kurmaya çok benziyor.
1. Önce github'ta kısmından en son apatch apk'sını indirip telefona yüklüyorsunuz.
2. Ardından telefonunuzun güncel firmware'ine ait stok boot.img dosyasını bulup telefona atıyorsunuz.
3. Apatch uygulamasının ana sayfasından Yamala tuşuna tıklıyorsunuz.
4. Süper Anahtar adı aldında bir root şifresi belirliyorsunuz.
5. Yamalanacak boot.img dosyasını telefondan bulup seçiyorsunuz.
6. Yamalama başarılıysa Download klasöründe yamalanmış boot.img olacak (ismi APatch ile başlıyor).
6-a. Bunu TWRP,OrangeFox Recovery gibi custom recovery ile flashlayabilirsiniz.
6-b. Stok recovery kullanıyorsanız patchlenmiş boot.img'yi bilgisayarınıza geri atıp fastboot(samsung için odin) ile flashlayabilirsiniz.
7. Flashladıktan sonra cihazı yeniden başlatıyorsunuz.
8. APatch uygulamasına girip Süper Anahtar tuşuna tıklayıp daha önce belirlediğiniz root şifresini giriyorsunuz.
9. Modül desteği için uygulamanın ana sayfasında AndroidPatch kısmındaki yükle tuşuna tıklıyorsunuz ve son bir kez yeniden başlatıyorsunuz.

Custom revocery kullanabilenler için daha kolay bir yol var:
1. Önce github'ta kısmından en son apatch apk'sını indirip telefona yüklüyorsunuz.
2. Ardından aşağıdaki linkteki uygulamayı indirip telefona atıyorsunuz.
TheSingular hocam güzel anlatımınız için teşekkür ederim.

Şöyle bir uygulama daha var apatch için. Belki eklemek istersiniz

3. Telefonunuzun ana klasöründe(Internal Storage) bir "superkey.txt" dosyası oluşturup, içine root şifresini yazıyorsunuz.
4. İkinci adımda indirdiğiniz uygulamayı custom recovery ile flashlıyorsunuz.
5. APatch uygulamasına girip Süper Anahtar tuşuna tıklayıp daha önce belirlediğiniz root şifresini giriyorsunuz. (Eğer superkey.txt dosyasını oluşturmadıysanız ya da yanlış yerde oluşturduysanız, root şifresi telefonun seri numarası olarak belirleniyor, ayarlarda telefon bilgilerinden bulabilirsiniz.
6. Modül desteği için uygulamanın ana sayfasında AndroidPatch kısmındaki yükle tuşuna tıklıyorsunuz ve son bir kez yeniden başlatıyorsunuz.

KernelSU kullanmak daha da basit bir yönden:

Uyumluluk kontrolü:

İki yolu var:

1. Yol: GitHub kısmında son sürümde "Show all XXX assets" e tıkladıktan sonra listede görünen KernelSU apk'sını telefona yükleyip kuruyorsunuz.
Uygulamayı açtıktan sonra en yukarıda "Desteklenmiyor" yazıyorsa resmi olarak desteklenmiyordur, "Yüklü değil" yazıyorsa destekleniyordur.
2. Yol: Yükleme kısmında anlattığım gibi GitHub'tan uyan kernel dosyasını arayabilirsiniz, bulursanız destekleniyor, bulamazsanız desteklenmiyordur.

KernelSU yükleme (resmi olarak destekleniyorsa):

1. Ayarlardan Telefon bilgilerine girip (Ya da daha önce yüklediğiniz KernelSU uygulamasından da görebilirsiniz) oradaki kernel versiyonunu not ediyorsunuz. ( x.y.z-androidV-"burası önemli değil" şeklinde bir formatı olacak. burada x,y,z ve V birer sayı.)
2. KernelSU'nun github'ında kısmında son versiyon içinde bu versiyonla uyan dosyaları arıyorsunuz: Bulamazsanız "Show all XXX assets" kısmından her bütün desteklenen kernelleri bulabilirsiniz. Bulduğunuz kernel'i telefona atıyorsunuz. KernelSU uygulamasını henüz kurmadıysanız oradan indirip kurabilirsiniz.
2-a. Custom recovery'de flashlamak için oradaki isim formatı AnyKernel3-androidV-x.y.z_(kernel tarihi).zip olanı bulmak daha kolay olacaktır. 2-b'de belirteceğim img dosyalarını da kullanabilirsiniz.
2-b. Fastboot'tan flashlanabilecek .img dosyalarının isim formatı androidV-x.y.z_(kernel tarihi)-boot("-lz4" veya "-gz" olabilir, hiçbiri de olmayabilir, bu kernelde kullanılan sıkıştırma formatını gösteriyor).img.gz olacaktır. Kernelin hangi formatla sışıştırıldığı üreticiye göre değişmekle birlikte bu üçünden biridir. Xiaomilerde gz veya sıkıştırılmamış (eksiz) kernel kullanılmakla beraber isterseniz her üçünü de indirip teker teker deneyebilirsiniz. Yalnız bütün bu img dosyaları gz ile ayrıca sıkıştırılmış olduğundan önce onların içinden img'yi çıkarmayı unutmayın.
3. 2. adımda hangisini indirdiğinize göre custom revocery veya fastboot(samsung için odin) ile flashlayabilirsiniz. fastboot'ta hepsini denemek istiyorsanız, telefon bootloop'a girerse panik yapmanıza gerek yok, fastboot'a tekrar girip diğerlerini flashlayarak deneyebilirsiniz.

Resmi olarak desteklenmiyorsa KernelSU yükleme: Cihaz modelinize göre KernelSU ile patchlanmiş custom kernel bulmanız gerekmektedir. Bunu arayıp bulabilirseniz oradaki talimatları izleyerek yükleyebilirsiniz.

her ikisi için de Samsung telefonlarda ek adımlar gerekiyor ama burası miui forumu olduğu için telefonunuzun Xiaomi olduğunu varsayıyorum. Çoğu telefon modeli için (Samsung olmayan Snapdragon veya MediaTek çipli telefonlar) bu adımlar yeterli.

Sertifika olayı için, şu an PIF'teki son versiyon 15.7.2. onu yüklemeyi deneyin hocam.
APatch ya da KernelSU kurarsanız, PIF modülünün çalışabilmesi için modülü de kurmanız gerekecektir.

Son düzenleme:

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29

joker80

Why so seriously?
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bahadır
Cihazım
Red mi note 8
Konular
6
Son düzenleme:

19sezer

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Sezer
Cihazım
Poco X2
Konular
3

Hocam bu apatch gibi bir kernel root uygulamasımıdır?

TheSingular

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Xiaomi 12T
Konular
1
Hocam bu apatch gibi bir kernel root uygulamasımıdır?
Apatch kurulumunu custom recovery için daha da basitleştiren bir uygulama hocam. APatch uygulamasından boot.img yamalamaktansa Süper Anahtarınızın içinde olduğu bir superkey.txt dosyası oluşturuyorsunuz telefon hafızasının ana klasöründe, sonra bunu custom recovery ile flashlıyorsunuz, o telefondaki kerneli doğrudan yamalıyor. Ardından APatch uygulamasını indirip üstteki anlatımda 8. adımdan devam ediyorsunuz. Eğer superkey.txt oluşturmadınızsa (ya da yanlış yerde oluşturdunuzsa) cihazın seri numarası Süper Anahtar oluyor.

Tamamdır hocam ekliyorum hemen, teşekkür ederim.

Son düzenleme:

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Apatch kurulumunu custom recovery için daha da basitleştiren bir uygulama hocam. APatch uygulamasından boot.img yamalamaktansa Süper Anahtarınızın içinde olduğu bir superkey.txt dosyası oluşturuyorsunuz telefon hafızasının ana klasöründe, sonra bunu custom recovery ile flashlıyorsunuz, o telefondaki kerneli doğrudan yamalıyor. Ardından APatch uygulamasını indirip üstteki anlatımda 8. adımdan devam ediyorsunuz. Eğer superkey.txt oluşturmadınızsa (ya da yanlış yerde oluşturdunuzsa) cihazın seri numarası Süper Anahtar oluyor.

Tamamdır hocam ekliyorum hemen, teşekkür ederim.
Bence bunu ayrı bir konu oalrak açın, oldukça başarılı

MetinTR

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin
Cihazım
RN 10 Pro
Konular
5
Hocam son sürümde KernelSU ile bootloop yiyorum. Başka hiç bir modül vs. yüklü değil. Eğer paylaşmamı istediğiniz bir log varsa paylaşmaya çalışırım. 1.1.2 sürümünü de denedim o da aynı şekilde bootloopa düşürüyor bende.

Cihaz: Redmi Note 10 Pro
ROM: Global MIUI 14.0.9
KernelSU: Çekirdek sürümü 11600 manager sürümü 11583

Son düzenleme:
Üst Alt