Haber Xiaomi ve Light iş birliği yapıyor

Kamera yazılımları konusunda rakiplerinden biraz geride kalan Xiaomi bunu aşmaya karar verdi. Firma Light ile ortaklık yaparak DSLR kalitesinde çekim yapabilen akıllı telefonlar ortaya çıkaracak.

Fiyat-performans konusunda amiral gemileri de dahil önemli işler başaran Xiaomi bununla birlikte bir noktada rakiplerinden geri kalıyor. O da kamera. Üst seviye sensörler kullansa da yazılım tarafında dokunuş şart. Bunu da Light firması ile yapacak.

Daha iyi kameralar

Son dönemde akıllı telefon pazarında kamera özellikleri öne çıkmaya başladı. Tek kameradan çıkıp bugün 5 kameralı kombinasyonlara kadar örnekler görüyoruz. Bununla birlikte mutfak kısmında yetenekli yazılımlara ihtiyaç duyuluyor.

Huawei ve Leica ortaklığı sektörde en iyi örnek durumunda. Her geçen yıl daha iyi kameralar ortaya çıkıyor. Samsung ise kendi teknolojilerini entegre edebiliyor. Sony ve Nokia bu konuda Light firması ile ortaklık yapmış durumda.

Light firması geliştirdiği görüntü işleme birimi ile dikkat çekiyor. Sensörlerden elde ettiği veriyi en iyi şekilde işleyen birim bu sayede ana işlemciye de yük bindirmiyor. Ayrıca yonga setindeki görüntü işlem birimiyle de uyumlu çalışıyor. Nokia 9 PureView modelinde Light firmasının görüntü işlemcisi ve yazılımları görev yapıyor.

Xiaomi de yeni nesil telefonlarında bu imkanlardan faydalanmayı amaçlıyor. Akıllı telefonlardaki tecrübesini Light firmasının gelişmiş görsel işlem teknolojileriyle birleştirecek olan firma DSLR seviyesinde kamera kalitesine ulaşmaya çalışacak.

Şimdilik erken aşamada olduğu için hangi model veya modeller Light imzasını taşıyacak bilinmiyor ancak muhtemelen yılın ikinci yarısında bir hareketlilik olabilir. Bu da Mi Mix 4 veya Xiaomi Mi 10 amiral gemilerine denk geliyor.

Kaynak :

serhat.yldz

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serhat
Cihazım
Redmi Note 9S
Konular
315
Bu çok iyi haber Xiaomi'nin kamera konusunda rakiplerine fark atması lazımdı artık.

HüseyinAvcı

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hüseyin
Cihazım
Mi Mix 3
Meslek
Eczane Teknikeri
Konular
32
Şu an mi 8 kullanıyorum. Bu bizi çok ilgilendirecek bir durum değil gibi geliyor bana. Yani eski cihazlar için diyorum. Hatta mi 9 içinde geçerli. Çünkü yeni çıkacak cihazlara lens ve yazılım desteği verilir. Eskilere çok fazla kamera yazılımı verilmez çünkü yeni cihazlar alınsın diye.

serhat.yldz

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serhat
Cihazım
Redmi Note 9S
Konular
315
Şu an mi 8 kullanıyorum. Bu bizi çok ilgilendirecek bir durum değil gibi geliyor bana. Yani eski cihazlar için diyorum. Hatta mi 9 içinde geçerli. Çünkü yeni çıkacak cihazlara lens ve yazılım desteği verilir. Eskilere çok fazla kamera yazılımı verilmez çünkü yeni cihazlar alınsın diye.
Tabi doğru yeni cihazlara gelir bu haber artık.

StubborN

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Serkan
Cihazım
Mi 8
Konular
0
Zaten görüntü işlemeyi yapacak ayrı bir donanımsal birim olacağı söylenmiş. İş yalnızca yazılımdan ibaret değil gibi.

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23
Nokia'nın verdiğini Xiaomi daha ucuza verir. Olayın özü budur.

Nokia'nın 9 Pureview'e ne kattığı soru işareti. İşin açıkçası donanıma katkısı sıfır, yazılım ve donanımın bir kısmı da Light'tan geliyor gibi gözüküyor.

Nokia 9 konusunda ilk başta heyecanlandım, ama doğru dürüst bir testini, özellikle piyasadaki en iyi kamera telefonlarıyla yanyana kıyaslamalarını görmeden karar veremeyeceğim.

Kağıt üstünde donanım çok üstün, yazılımı kotarabildilerse en yakın rakiplerine fersah fersah fark atması lazım. Tabi bu sadece durağan fotoğraflar konusunda geçerli.

Youtube'da bir takım kıyaslama videoları var ve burada çok bir fark görülmüyor. Tabi bu videolar sahte de olabilir, daha güvenilir kaynaklardan, üstelik Youtube videosu değil, birebir tam çözünürlükte fotoğralarını görüp kıyaslamak lazım.

Nokia'nın kendi yayınladığı örnek fotoğraflar etkileyici, yalnız bu örnekler profesyonel bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş, üstüne bir de sonradan Adobe Lightroom'da edit yapılmış. Fotoğrafın kalitesini etkileyecek tripod, stabilizer, harici flaş gibi bir takım aparatlar kullanıp kullanmadığı da meçhul.

Nokia 9'un fiyatı kısmen iyi, Xiaomi de fiyat benzer bir donanım seviyesinde daha iyi olacaktır. Bu halde örneğin Pixel 3 gibi bir rakibinden kısmen iyi ise tabi ki bir cazibesi olacaktır. Diyelim ki 400-500 dolar seviyesinde olsun. Bu paraya 1000$ ve üstü telefonların kameralarıya yarışır hatta biraz da iyi olur diye bakarsak iyi tabi.

Diğer yandan Redmi Note 7 150 dolardan başlıyor ve basit bir şekilde kurulabilen bir Gcam uygulaması ile durağan fotoğraflar konusunda S10, XS ve Pixel 3 ile rahat rahat kafa kafaya bir performans gösterecek, hatta bir ihtimal daha iyi performans gösterebilecek bir cihaz var.

Son kullanıcı açısından en düşük fiyata en iyi fotoğraf performansını gösterecek telefon şu anda bu gözüküyor benim bakış açımdan. Google'ın yazılımı, Xiaomi'nin donanımı sayesinde. Pro modeline bile ihtiyaç yok aslında.

9 Pureview incelemelerde ezer geçer ise düşüncemi revize ederim, ama şu anda durum bu.

Bokeh efektim biraz daha gerçekçi olsun, RAW çekip üstünde edit yapayım diyecek profesyonelleri ayrı tutuyorum, ama onlar 1000'de 1 bile değil. Çoğu kişi akıllı telefonları doğrultup fotoğrafını çeker. JPG üstünden de en fazla bir uygulama ile hazır efekt verir.

yasintasdemir

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Xiaomi Mi 8
Konular
1
Mi 8'i alalı daha iki ay olmamışken böyle haberleri okudukça telefonun eskidiğini hissediyorum :)

Tabii ki kapitalizmle mücadele kapsamında bu cihazı da 5 sene değiştirmeyeceğim.

Caner06

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Caner Güngör
Cihazım
Xiaomi 12
Konular
65
İş lens ile bitecekse bizim cihazlar yine yeni olmasına rağmen çöp oldu o zaman :D

Üst Alt