HyperOS Xiaomi telefonlarda artık bootloader kilidi açılamayacak

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
287

Peki bu ne anlama geliyor?​

Xiaomi, 2025 yılı itibarıyla kademeli olarak küresel kullanıcıları için bootloader kilidini açmayı kaldıracak.​

Xiaomi, yazılım politikalarında önemli bir değişikliğe gidiyor. Şirket, 2025 yılı itibarıyla kademeli olarak küresel kullanıcıları için bootloader kilidi açma özelliğini kaldıracağını duyurdu.

Bootloader, bir cihazın işletim sistemini başlatmadan önce çalışan ilk yazılıma deniyor. Bu kilit açıldığında, kullanıcılar cihazlarına özel ROM'lar yükleyebilir, root işlemi yapabilir ve cihazlarını daha derinlemesine özelleştirebilir.

Xiaomi, bootloader kilidini açma konusunda küresel bir yasak uygulamaya başladığında kullanıcıların özelleştirme seçeneklerini önemli ölçüde sınırlamış olacak.

Bu karar, özellikle cihazlarını derinlemesine özelleştirmek isteyen kullanıcıları olumsuz etkileyecek.

Ancak, Xiaomi'nin bu kararıyla birlikte daha stabil ve güvenli bir yazılım deneyimi sunması bekleniyor.

HYPEROS 2.0 İLE KISITLANACAK

Bootloader erişimini kısıtlamak, kullanıcıları Xiaomi'nin resmi yazılımını kullanmak zorunda bırakacak.

Xiaomi 15 serisiyle yayınlanacak olan HyperOS 2.0 ile birlikte bootloader kilidi açılamayacak.

Gesendet von meinem Schajomi mit Tapatalk

AlbayrakBurcu

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Burcu
Cihazım
Redmi Note 13
Konular
1
Peki diyelim ki şuan bu kilit açık konumda hyperos 2 güncellemesi geldi, gelen güncellemede kilit kapanır mı ? öyle bir ayar yaparlar mı sizce? sıkıntıya düşer miyiz.

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
189
Peki diyelim ki şuan bu kilit açık konumda hyperos 2 güncellemesi geldi, gelen güncellemede kilit kapanır mı ? öyle bir ayar yaparlar mı sizce? sıkıntıya düşer miyiz.
Kapanmaz yüksek ihtimalle. Kapanırken cihaz sıfırlanır, Xiaomi bunun sorumluluğunu almaz kullanıcının maddi/manevi kayıplarını karşılamak istemeyeceği için. Ama güncelleme yapmaz direkt BL açık olduğu için. Tabi fastboot veya custom recovery ile güncelleme yapılır yüksek ihtimalle.

Schwzz

100 yıldır açtığın yolda, gösterdiğin hedefe..
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Utku
Cihazım
Xiaomi
Konular
157
Agam bizimle eyleniyirdir umarım. Umarım..

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
41
Malûmun ilanı bir karar. Zaten kilit açmanın artık bir cazibesi de yok gibi. Eskisi gibi rom geliştiren kalmadı. Bir Eu takımı var; onların yaptığı romların da artık tadı tuzu yok. Önceleri global rom kullanmak sıkıntılıydı ama artık en stabil çalışan rom Global romlar oldu.
Bundan kelli aldığımız Xiaomi' leri kutusundan çıkardığımız gibi global global kullanırız. Kaldı ki bendeniz 1.5 senedir böyle yapıyorum. 8=)giggle~~

Schwzz

100 yıldır açtığın yolda, gösterdiğin hedefe..
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Utku
Cihazım
Xiaomi
Konular
157
Eu rom eski eu rom değil zaten.

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
287
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Malûmun ilanı bir karar. Zaten kilit açmanın artık bir cazibesi de yok gibi. Eskisi gibi rom geliştiren kalmadı. Bir Eu takımı var; onların yaptığı romların da artık tadı tuzu yok. Önceleri global rom kullanmak sıkıntılıydı ama artık en stabil çalışan rom Global romlar oldu.
Bundan kelli aldığımız Xiaomi' leri kutusundan çıkardığımız gibi global global kullanırız. Kaldı ki bendeniz 1.5 senedir böyle yapıyorum. 8=)giggle~~
Böyle olacağı, evet belliydi, o nedenle şu an mevcut cihazlarımızın kıymetini bilelim, özellikle de BL kilidi açık olanları.. Yeni cihaz alacak olanlar artık dediğiniz gibi, global rom kullanırlar ve ORD hastalığına maruz kalmamayı garantilemiş olurlar. EU rom hakkında sanırım daha önce okumuş olduğunuz paylaşımlara dayanarak bir yorumda bulunuyorsunuz, bizzat kullanmadan, bunun doğruluğunu bilmenize imkan yok, zira ben bir kaç aydır kullanıyorum ve global kadar Stabil ve neredeyse hiç bir fark yok. Android 15 ile birlikte ama artık EU nun da kepenkleri indirecegini rahatlıkla söyleyebiliriz. Benim gibi BL kilidi açık cihazlar ya mevcut romlarda kalacaklar yada olursa, AOSP rom kullanacaklar.. Kısaca bir devir sona eriyor, yaşlılığıma denk gelmesi de ayrıca hoş

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
287

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
287
Eğer cihazınız bu güncellemeyi alacak olursa, ben sizin yerinizde olsam, önce bu konuda yapılacak yorumları bekler sonra ya yapardım yada yapmazdım, Xiaomi bu, hiç belli olmaz valla

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
41
Doğru söylüyorsunuz Skorpi hocam. Evet forum üzerinde okuduğum paylaşımlara bakarak yorum yapıyorum.
Eskiden global rom kullanırken kasma ve ısınma problemlerinden illallah ettiğimiz için Eu rom kullanırdık. Eğer dediğiniz gibi global rom kadar stabil ve hiç bir farkı yoksa Eu rom macerasına girmenin mantığı var mı?
Bu arada size katılıyorum. Eu yakın zamanda kepenkleri indirir indirmesine de bu benim gibi globalcilerin umrunda olur mu? giggle~~

Üst Alt