Rehber Xiaomi Mi 5X için TWRP ve EU Rom Kurulumu

dreko2000

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
dreko
Cihazım
Mi 5x
Konular
21
Evet. Betadan geçiyorsunuz sonuçta.
Birkaç soru sorabilirmiyim. Bu romda smart asistan var mı? Whatsapp sesi seçilebiliyormu? Bir de imei işlemi yapabilirmiyim?

MI 5X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

trojan89

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Onur
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Konular
10
Mi 5x için kilit başvurusunda bulundum, 352 saat bekleme süresi verdi. Aynı durumu yaşayan oldu mu? Normalde 72 saat oluyordu.? Bilgisi olan varmı?

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular
115
Birkaç soru sorabilirmiyim. Bu romda smart asistan var mı? Whatsapp sesi seçilebiliyormu? Bir de imei işlemi yapabilirmiyim?

Hocam smart asistan sadece geçen hafta gelen betadan itibaren var. Diğerlerinin cevabını maalesef bilmiyorum.
[doublepost=1511182839,1511182775][/doublepost]
Mi 5x için kilit başvurusunda bulundum, 352 saat bekleme süresi verdi. Aynı durumu yaşayan oldu mu? Normalde 72 saat oluyordu.? Bilgisi olan varmı?

İlk defa karşılaştım hocam. Bugüne kadar bir defa kilit açmak zorunda kaldım, onda da 1 gün içinde onay verilmişti. Yabancı forumlarda da hiç denk gelmedim...

dreko2000

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
dreko
Cihazım
Mi 5x
Konular
21
Tamam teşekkür ederim

Lopus

ι̇уιℓєя нєя zαмαη тαкℓιт є∂ιℓιя.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Mİ4 TD-LTE
Meslek
Hwdrm. Sist.
Konular
269
Merhabalr, detaylı açıklamanız için teşekkür ederim. Ben de Mi 5x pembe olanını nişanlıma almıştım hepsiburada.com 'dan dediğiniz gibi fake rom ile geldi BT kilidi açık olduğu için direk diğer adımları aynen yazmış olduğunuz gibi uygulamıştım. Herhangi bir sıkıntı yok EU rom kuruldu ve telefon şu an aktif olarak kullanılıyor ancak tek bir sorun var OTA 'ya gelen EU güncellemesini indirdiğimizde yeniden başlat dediğimizde twrp storage 'da güncelleme dosyasını görmüyor 0 mb yazıyor. Bende bilgisayardan güncellemeyi indirip SD Karta atıp twrp den sd kart üzerinden yükledim sd kartta görüyor ancak telefonun kendi hafızasında güncelleme dosyasını görmüyor neden olabilir acaba. Her hafta bu şekilde uğraşmak bayağı zaman alıyor
Öncelikle yedek dosyalarınızı varsa yedek alıp twrp recovery girin wipe seçeneğinden format data'ya seçeneğinden çıkan ekrana yes yazıp sağ altta nokta tuşununun yanındaki tuşa basarak onaylayın.

Geri deyip adwanced wipe seçeneğinden bütün kutucukları işaretleyip oku kaydırın, reboot seçeneğinden recovery girerek oku kaydırıp deneyin.
[doublepost=1511190835,1511189979][/doublepost]
Artık Xiaomi'nin güvenlik tetbirleri almak için izlediği yeni kilit açma politikası kilit açmak için onay verildiğinde mi unlock tool ile 14 yada 15 gün içinde bootloader kilidini açıyorsunuz, kiliti açmak için bu süre zarfını alabiliyorsunuz mi unlock tool ile.

gizliderviş

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
LEVENT
Cihazım
Mİ 11 LİTE
Konular
1
Bildiğimiz gibi Mi 5X sadece çin pazarı için üretilen bir cihaz. Farklı farklı mağazalarda garantili satılsa dahi stabil rom'a sahip olmadığı için "Fake Rom" diye tabir ettiğimiz romlar ile birlikte geliyor, güncelleme almamıza engel oluyor. Eğer sizin cihazınızda "Fake Rom" ile geldi ve/veya farklı bir roma geçmek istiyorsanız aşağıda anlatacağım adımları izleyebilirsiniz.

Öncelikle Bootloader(BL) Kilidimizin açık olduğundan emin olalım. Anlamanın en basit yollarından biri; telefonu yeniden başlattığımızda ilk çıkan MI logosu ile beraber ekranın en altında "unlocked" yazısı çıkıyorsa kilidimiz açık demektir. Sadece MI logosunu görüyorsanız maalesef açılmamış anlamına gelir.

BL Kilidimizi açmak için ayrıyetten anlatım yapmayağım çünkü çok sayıda konusu var. Her Xiaomi cihaz için yöntem aynı.

Her ne kadar riski az olan bir işlem olsa da ilk defa yapanlar için küçük riskler taşımaktadır. Maalesef gözümün önünde yapılmadığı için hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum. Eğer riski göze alıyorsanız kalan işlemlere devam edebilirsiniz.

Devamını BL Kilidimizin açık olduğunu varsayarak anlatıyorum;

1- İlk olarak indirilecek dosyaların linkini veriyorum

Bu TWRP image dosyamız;

Bu Minimal ADB and Fastboot(ADB) dosyamız;

2- İndirdiğimiz ADB exe dosyasını bilgisayarımıza kuralım, TWRP image dosyamızı rardan çıkartalım ve masaüstüne gelen Minimal ADB and Fastboot kısayolunun dosya konumuna atalım. Örnek anadizin yolu; C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot

2a- Dosya konumuna attığımız TWRP image dosyasının adını kısaca twrp.img yapalım ki iş daha basit olsun.

3- Şimdi telefonumuzu kapatalım ve "Ses kısma+Power" butonlarına fastboot ekranını görene kadar basılı tutalım ve hemen kablo ile bilgisayara bağlayalım. Fastboot ekranımız telefonda açık kalacak.

4- Şimdi Minimal ADB and Fastboot klasör'ünün içine girip shift tuşumuza basılı tutarak sağ tık yapıp komut penceresini açalım ve şu satırı yazalım;

fastboot flash recovery twrp.img

Enter'a basalım ve yükleyelim. 2 Saniye kadar sürer.

Ve son olarak "Ses açma+Power" butonlarına MI logosunu görene kadar basılı tutalım, MI logosu çıktığında butonları bırakabiliriz. 10-20 saniye kadar bekledikten sonra TWRP ekranımız bizi karşılayacaktır. TWRP'nin hangi dilde açılacağını kestiremiyorum ama ayarlar kısmını bulup yukarıda ki sekmelerden dünya şeklini seçerek oradan dili ayarlayabilirsiniz.

Buraya kadar sorunsuz geldiysek sırada ROM yükleme kısmına geçebiliriz.

Bu işlemlerden sonra telefonumuz fabrika ayarlarına döneceği için yedek almanızı tavsiye ediyorum.

Şuan için en stabili ve sorunsuzu EU rom olduğu için onun linkini veriyorum. Bu rom'un iki sürümü var; birincisi haftalık güncelleme alan sürüm, diğeri ise stabil sürüm. Ben size stabil sürümü kurmanızı tavsiye ediyorum çünkü en sorunsuzunu o şekilde yapmış olursunuz.

1- EU Stabil 9.0.3.0 sürümünü şu linkten indirelim;

2- İndirdiğimiz rom dosyasını indirdiğimiz gibi (zip şeklinde) direk telefonumuzun dahili hafızasına atalım.

3- Telefonumuzu kapatalım, "Ses açma+Power" butonlarına basılı tutalım ve MI logosunu görünce bırakıp TWRP ekranımızın gelmesini bekleyelim.

4- TWRP açıldıktan sonra "Temizle" menüsüne girerek alt tarafta ki gelişmiş kısmına gelelim ve buradan yalnızca;

Dalvik
Önbellek
Sistem
Veri

Seçeneklerini işaretleyerek altta ki "Temizlemek için kaydır" barını sağa çekelim ve temizlenmesini bekleyelim. Hallettikten sonra geri tuşuna ana ekrana gelene kadar basalım.

5- Ana menüden "Yükle" menüsüne girelim ve telefona attığımız rom dosyasını bulup tıklayalım. Aşağıda ki yükleme barını yine sağa doğru çekelim ve yüklenmesini bekleyelim. Tahmini 1 dakika kadar bekletebilir.

6- Yükleme bittikten sonra yeniden başlat seçeneği çıkacaktır tıkayıp yeniden başlatalım. Burada TWRP uygulaması yüklensin gibisinden bi soru sorabilir, yükleme diyerek es geçiyoruz ve telefonun yeniden başlamasını bekliyoruz. Açılış süresi uzun sürecektir, 10 dakikaya kadar çıkabilir bekleme süresi. Telefonumuz açıldıktan sonra gerekli ayarlarımızı yapıp kullanmaya devam edebiliriz.

Bu işlemlerden sonra telefonumuz Türkçe stabil rom'a sahip olacaktır. Güle güle kullanın. :)

gerçekten çok faydalı oldu.dediğiniz maddeleri tek tek uyguladım.ve miui 9 stabil rom u yükledim.sağolun

buraoca2

...Em Ay You Ay...
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak KOCA
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
4
Hocam paylaşımınız için teşekkürler, Mi6 kullanmama rağmen bende konuyu okudum. Öncelikle, şuan için hem Global Rom çıkmaması, hemde Fake Rom ile gelmesi sebepleri ile; çok faydalı bir konu oldu, emeğinize sağlık :)

Üst Alt