Yardım Xiaomi Mi 11 Batarya Sağlığı Hk.

ErdmTrz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Erdem
Konular
2
Arkadaşlar Merhaba,

Telefonumu sürekli %17 de şarja takıp %100 olmadan çıkarmıyorum. Öncelikli olarak bu yanlış bir uygulama mı onu sorayım. Kendi Orjinal 55 Watt şarj aleti ile şarj ediyorum. Eşimde Poco X3 NFC var. Onun 33 Watt şarj aleti var onunla şarj ettiğimde daha sağlıklı sonuçlar alıyorum.

Bu şekilde şarj etmem sonucu her şarj etmeden sonra batarya sağlığı düşüyor. Telefonumu ilk aldığımda batarya sağlığı %101 di şuan %94 bu bilgiyi de Accubattery uygulamasından ediniyorum.

Telefonu satmayı düşünmeye başladım o kadar canımı sıkmaya başladı.

Bataryayı tamamen sıfırlayıp batarya kalibrasyonu yaptım yine sonuç aynı.

Yaptığım herhangi bir yanlış var mı?

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-08-27-22-52-53-909_com.digibites.accubattery.jpg
    Screenshot_2021-08-27-22-52-53-909_com.digibites.accubattery.jpg
    576,5 KB · Görüntüleme: 69

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
Hocam uygulamalar bazen yanlış gösterebiliyor. Buradan kontrol edin bir de:

ErdmTrz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Erdem
Konular
2
Hocam uygulamalar bazen yanlış gösterebiliyor. Buradan kontrol edin bir de:
Sonuç bu hocam nasıl?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    76,2 KB · Görüntüleme: 65

ErdmTrz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Erdem
Konular
2
musdi27 hocamın paylaştığı konu içinde rakamların ifade ettiği durumlar var zaten.
Üstadım ben genel olarak iyi yada mükemmel diye öğrenmek istemiyorum Batarya sağlığı % de kaç bunu öğrenmek istiyorum. Orada 5 seviye var her seviye %20 yi temsil ediyor. Benim kullandığım uygulamada zaten %94 gösteriyor batarya sağlığı. Kullandığım uygulamanın doğru olup olmadığını teyit etmek istiyorum.

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
Sonuç bu hocam nasıl?
Charge counter kısmının ilk dört basamağı kalan pil ömrüdür. Yani 4200 mAh civarı kalmış pilinizin kapasitesi. Yüksek ihtimalle Ampere ile tam şarj yapsanız, sonra baksanız 4300 mAh civarı görünür. Yani uygulama doğru hesaplamış.

bayon

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Mi MİX/ Mi4
Meslek
Kabin Memuru
Konular
31
Bu batarya sağlığının düşmesini istemiyorsanız pilinizi %80 e kadar şarj etmeniz gerekiyor. Zaten uygulama içinde de bunu söylüyor. %80 üzerinde şarj ettikçe batarya aşınmaya başlıyor yani sağlığı düşüyor.

sezer1907

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sezer
Cihazım
iPhone 13 256GB
Konular
68
Batarya olayına çok takılmayın günü çıkarıyorsa sorun yok demektir. Ben 3 yıllık mi mix 2 (3400 mah) ile bir günü çıkarıyordum.

caliskansahis44

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Salih
Cihazım
Note 8 Pro
Konular
2
Uygulamanız yanlış değil ama daha iyisi...

"Li-ion
piller sık şarj olmayı seviyorlar. Bu yüzden pilinizi makul sıklıkla şarj etmeniz piliniz için iyidir.(Dolayısıyla deşarj etmek) Bunun için 1-2 günde bir pilin ortalalama %20-30 enerjisini tüketin ve ardından şarj edin. Fakat bu işlemi yaparken aynı seviyeyi tekrardan kaçının. Örn. bir gün %50 şarj ettiyseniz bir dahaki sefere %20 edin. Daha sonraki sefere %30 gibi...

Kısmi şarj bu piller için tam şarjdan daha iyidir. Örneğin, pilinizi 1 defa tam boşaltıp doldurmaktansa, (1 Döngü) 3 defa %30 boşaltıp doldurmak (Yine 1 Döngü) veya 5 defa %20 boşaltıp doldurmak (Yine 1 Döngü) daha iyidir." (Alıntı)

Bu siteden okuyup daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Gerçi telefonlarda li-po piller kullanılıyor sanırım ama linkteki li-ion konusundan çok farklı değiller.

Çok da üstüne düşüp kurcalamamak gerekiyor pil sağlığı işini aslında. Ben de notebook pilini kalibre edeyim dedim. Hp nin kendi yazılımıyla kalibre ettim pili. Tamamen boşalttırdı program pili. Ardından doldurttu. %1 in altında yıpranma vardı öncesinde. Laptopu açtığımda %7 seviyesinde yıpranmıştı pil kalıcı olarak. Hp bile kalibre edin diyor ama pili tamamen bitirmenin zararlı olduğunu bilmiyor.

Telefonu satmanıza, canınızı sıkmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Pil ölürse, günü çıkarmamaya başlarsa değiştirirsiniz. Hem bazen yazılımlar doğru göstermeyebiliyor pil sağlığını.

ErdmTrz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Erdem
Konular
2
Uygulamanız yanlış değil ama daha iyisi...

"Li-ion
piller sık şarj olmayı seviyorlar. Bu yüzden pilinizi makul sıklıkla şarj etmeniz piliniz için iyidir.(Dolayısıyla deşarj etmek) Bunun için 1-2 günde bir pilin ortalalama %20-30 enerjisini tüketin ve ardından şarj edin. Fakat bu işlemi yaparken aynı seviyeyi tekrardan kaçının. Örn. bir gün %50 şarj ettiyseniz bir dahaki sefere %20 edin. Daha sonraki sefere %30 gibi...

Kısmi şarj bu piller için tam şarjdan daha iyidir. Örneğin, pilinizi 1 defa tam boşaltıp doldurmaktansa, (1 Döngü) 3 defa %30 boşaltıp doldurmak (Yine 1 Döngü) veya 5 defa %20 boşaltıp doldurmak (Yine 1 Döngü) daha iyidir." (Alıntı)

Bu siteden okuyup daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Gerçi telefonlarda li-po piller kullanılıyor sanırım ama linkteki li-ion konusundan çok farklı değiller.

Çok da üstüne düşüp kurcalamamak gerekiyor pil sağlığı işini aslında. Ben de notebook pilini kalibre edeyim dedim. Hp nin kendi yazılımıyla kalibre ettim pili. Tamamen boşalttırdı program pili. Ardından doldurttu. %1 in altında yıpranma vardı öncesinde. Laptopu açtığımda %7 seviyesinde yıpranmıştı pil kalıcı olarak. Hp bile kalibre edin diyor ama pili tamamen bitirmenin zararlı olduğunu bilmiyor.

Telefonu satmanıza, canınızı sıkmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Pil ölürse, günü çıkarmamaya başlarsa değiştirirsiniz. Hem bazen yazılımlar doğru göstermeyebiliyor pil sağlığını.
Üstadım detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Bende ki iğrenç bir takıntı. Hiç sevmiyorum bu huyumu. Telefonu ilk aldığımda batarya sağlığı %101 di önce ki telefonlarım daki gibi ki bu konuya çok dikkat ederim %17 de şarja takıp %100 olmadan şarj dan çıkarmama rağmen her şarja taktığımda batarya sağlığı düştü. Ben bunun sebebinin yazılım olduğunu düşünüyorum. Çünkü ne zaman ben Xiaomi by Eu yazılımına geçtim telefon çok ısınmaya başladı ve ısındıkça batarya aşınmaya başladı. Dünden bu yana Global yazılıma geri dönmeye çalışıyorum. Onda da Xiaomi Mi Flash ile Orjinal fastboot yazılımını gösterdiğimde couldn't Flash script hatası alıyorum. Baktım hatanın çözümüne fastboot yazılımını tamamen winrardan çıkarmadıları için bu hata alınıyor. Ama ben image klasörü çıkana kadar zip dosyasından çıkarıyorum.

Üst Alt