Haber Xiaomi kullanıcılarını tedirgin eden iddia!

Akıllı telefon pazarında önemli bir pazar payına sahip olan Xiaomi, kullanıcılarının güvenliğine önem verdiğini her fırsatta dile getiriyor. Xiaomi gizlilik ayarları için ortaya atılan iddialar, ortalığı karıştırdı! Çinli firma, iddiaları reddetti.

Xiaomi gizlilik ayarları için ortaya atılan iddialar tedirgin etti
Forbes tarafından yayımlanan bir rapor, Xiaomi’nin kendi kullanıcı kitlesini detaylıca takip ettiğini öne sürdü. İlgili belgede Xiaomi model telefonların kullanıcıların telefonda neler yaptığını kaydettiği yer alıyor.

Kayıt işlemlerinden sonra elde edilen bilgilerin Alibaba tarafından yönetilen sunuculara gönderildiğini belirten bu rapor, toplanan verilerin kullanıldıktan sonra silindiğini söylüyor. Forbes, Xiaomi’nin tarayıcı kayıtlarını da inceledi.

Xiaomi telefonları; ünlü iş dergisinin bulgularına göre ziyaret edilen bütün internet sitelerini, yapılan arama sorgularını ve haber akışlarındaki öğeleri kayıt ediyor. Buna ek olarak Forbes, kayıt işlemlerinin gizlilik modunda kullanılan tarayıcılarda da devam ettiğini öne sürdü.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Forbes, bunların dışında, kullanıcıların ekran kaydırma işlemi için hangi klasörleri açtığının, hangi durum çubuğunu kullandığının ve telefon ayarlarının bulunduğu bölümde neler yaptığının Xiaomi için önemli olduğunu belirtti.

Tecrübeli iş dergisi, bu bilgilerin toplanıp Rusya’daki ve Singapur’daki sunuculara gönderildiğini ifade etti. Forbes’a göre bu sunucuların beslediği internet sitelerinin alan adı ise Pekin’den satın alındı.

Bu sözlerin sahibi olan Forbes’un öne sürdüğü bir diğer iddia ise Xiaomi’nin kullanıcıların hangi Android sürümünü kullandığını tespit etmek istediği ile ilgili. Çinli şirket, gizlilik konusunda verdiği sözleri tuttuğunu söylerek bu iddiaları reddetti.

Xiaomi Forbes’un iddialarını kabul etmedi
Xiaomi cephesinden bu söylentilere ilişkin yapılan açıklamada, elde edilen bilgilerin kullanıcıların gizliliğini korumak amacı ile sunuculara aktarıldığı ve bu verilerin şifreli olduğu ifade edildi.

Çinli akıllı telefon üreticisi, gizliliğin ve güvenliğin yönetimde yer alan bütün çalışanlar için en önemli endişe kaynağı olduğunu belirtti. Ayrıca Xiaomi’de çalışan bir şirket sözcüsü, Xiaomi’nin kullanıcıların veri gizliliği için hazırlanan yerel yasalara kesinlikle uyduğunu vurguladı.

Son olarak Xiaomi’nin kullanıcıların gizli modda (özel mod) yaptığı hiçbir aramayı ve ziyaret ettiği hiçbi siteyi kayıt etmediğini belirten şirket sözcüsü, çalıştığı şirketin Sensors Analytics ile bir ilişkisinin var olduğunu doğruladı.

İki bağımsız güvenlik araştırmacısının yaptığı bir denemede, tarayıcının hangi modda kullanılırsa kullanılsın, kullanıcı hareketlerinin ilgili sunuculara gönderildiği tespit edildi. Forbes, Xiaomi’ye kendi iddialarını kanıtlayan bir video da gönderdi.

Forbes’a göre kullanıcı davranışlarını analiz etmek isteyen Xiaomi, kendisine gönderilen videolara rağmen öne sürülen iddiaları reddetmeye devam ediyor. Siz bu konu hakkında kimin haklı olduğunu düşünüyorsunuz?

Kaynak: shiftdelete

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
Hiç tedirgin olmadım,tedirgin olan,güvenlik endişesi duyan 3310 (tuşlu) telefon kullanabilir...

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Akıllı telefon kullanan birisinin her türlü bilgileri zaten her yerde, başta Google olmak üzere, o nedenle endişeye mahal yok

Gesendet von meinem Schajomi mit Tapatalk

hasanusluoğlu

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Mi9 Lite / Mi5s
Konular
31
Adamlar çip takmaya başlamışlar enseden, bilgilerimizi kaydetmişler çok mu?

sonergul

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Soner
Cihazım
Xiaomi Mi 6
Meslek
Grafik Tasarımcı
Konular
11
Ben de endişeli değilim. Skorpi Stoya Monalte dostlar aynen katılıyorum. Şöyle bir durum var. Huawei üzerine oynayanlar sanki yönünü diğer yükselişte olan Çinli firmalara da dönmüş gibi... Zamanlama manidar değil mi sizce?

Çveneburi

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Xiaomi 14 Pro
Meslek
Private Driver
Konular
39
Gizli saklı bir şeyimiz olsa google vb yerlere her şeyimizi yedeklemezdik. Boşuna bu kaygılar, akıllı telefon kullanıyorsak bazı şeyleri göze almış olmamız gerekiyor zaten.

Kısacası;
Demirden korksak trene binmezdik.

MI 9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m35

Sony Fans
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Mix 2
Meslek
Kimya Mühendisi
Konular
29
Google yapay zekayi hangi algoritmalarla yapti saniyorsunuz ki zaten butun kullanici verilerini alip isliyor tek tek. Gecen avmlerdeki yogunlugun nekadar azaldigini hangi ulkede nekadar yogunluk oldugu verisini paylasmisti google ee bunu nerden paylasiyor benim konum verilerimi izliyor iste nerde ne yapiyorum herseyi biliyor adamlar.

Termux

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Mi 9 T
Konular
20
drunk~~Benim en çok takıntı yaptığım izin çalışan uygulamaları al iznidir sensör izini isteyen uygulamalar hareketleri bile izleyebilir paranoya oldum galiba

Üst Alt