İpucu Xiaomi Cihazlarda Batarya Performansını Artırmak

creed90

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mİ5 Pro
Konular
20
Ayrıca batarya bitimine doğru batarya kalibrasyonu yapacağım. Kalibrasyon için Xiaominin sitesinde yer alan görüntüyü paylaşıyorum. Sizlere tavsiyem 3 ayda 1 kereden fazla yapmamanız
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Redmi Note 4X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Konu için teşekkür ederim. Deşarj sonrası cihaz kapalı mı şarj olacak yoksa açık mı?

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

KyhnVrgli41

****GALATASARAY****
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kayhan
Cihazım
REDMİ K40 GMİNG
Meslek
GKK Sorumlusu
Konular
34
Konu için teşekkür ederim. Deşarj sonrası cihaz kapalı mı şarj olacak yoksa açık mı?

Rica ederim hocam, faydalı olabildiysek ne mutlu.

Açmadan yapacağım hocam. Sizde bu şekilde deneyebilirsiniz.

ysf.png

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yusuf
Cihazım
Redmi Note 4
Konular
11
Güzel paylaşım. Tebrikler :)

PURE

PORTAKAL
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Buğra Çağlar
Cihazım
Mi 9T - DaVinci
Meslek
Tekniker
Konular
87
Merhabalar öncelikle paylaşım için teşekkürler ve aşağıda verdiğim minik hediyemi kabul edin lütfen...
Üstadım, ellerinize sağlık şimdiden (: Skorpi

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Merhabalar MiUI Türkiye sakinleri...
MiUI arayüzlü cihazınızın şarjı bir gün dahi gitmemesi sizi endişelendiriyor mu ?
Endişelenmenize gerek yok, her ne kadar da planlı eskitme olsa da günümüz ürünlerinde yine de sizin için güzel ipuçları hazırladık ve eminim ki işinize yarayacaktır.
Dikkat !
Bu ayarlar telefonunuzun bataryasını etkiler ve daha fazla ekran süresi almanızı sağlar.

1. GPS, Wi-Fi ve Mobil Veri'yi Kapatın
  • GPS, Wi-Fi ve Mobil Veri'ye ihtiyacınız olmadığı sürece kapalı tutunuz ve üçünü de bildirim çubuğundan aktif/deaktif edebilirsiniz.
2. 'Performans Modu' (Sadece Gerektiğinde Kullanınız)
  • Bu özellik daha çok yeni cihazlarda mevcut ve sizde yoksa eğer üzülmeyin hatta sevinin ancak bu geçişe sahipseniz; yalnızca oyunlar oynamak veya bazı uygulamaların büyük çoklu görevlendirilmesi için güç gerektiğinde kullanın. Basit olarak, CPU'nun frekans ölçeklendirmesini yapar ve gücü tasarrufu sağlamak için en az seviyede tutar.
3. 'Bildirim Gelince Ekranı Uyandır' Seçeneğini Kapatın
  • 'Ayarlar - Kilit Ekranı & Parmak İzi (Şifre)' seçeneğini kontrol edin, bu seçenek aktif ise telefonunuzun bekleme modundayken aldığınız her bildirim için ekranı uyandırır.

4. 'Akıllı Kılıf" Seçeneğini Kapatın
  • 'Ayarlar - Kilit Ekranı & Parmak İzi (Şifre) - Gelişmiş Ayarlar - Akıllı Kılıf' seçeneğini kontrol edin.
  • Akıllı bir kılıf kullanmıyorsanız eğer bu seçeneği deaktif hale getiriniz. Kapalı olması daha fazla güç tasarrufu sağlayacaktır.
5. 'Sistem Animasyonlarını' Seçeneğini Kapatın
  • 'Ayarlar - Pil & Performans' altında kullanılabilir, tüm kullanıcı arayüzünün genelinde animasyonları kontrol eder. Onlara gerek duymazsanız eğer kapatın çünkü GPU'yu yormamış olursunuz ve böylelikle de daha fazla güç tasarrufu sağlamış olursunuz.

6. Parlaklık Kontrolü
  • Parlaklık seviyesini maksimum seviyede kullanmayın, mevcut ışık koşullarına göre ve olabildiğince en düşük seviyede (manuel) kullanın. Otomatik Parlaklık seçeneğini belirsiz ışık koşullarına göre kullanın ve unutmayın ki; daha fazla parlaklık, daha fazla pilin kullanılması demektir
  • Otomatik parlaklık kullanırken, kaydırma çubuğu bir ölçekleme denetleyicisi olarak çalışır, bu nedenle buna göre ayarlayın.
7. Titreşimle Bildirimi Kapatın
  • 'Ayarlar - Ses & titreşim - Titreşim - Dokununca Titreşim' altında yer alan bu özellik, dokunmalarınıza; dokunma hissi verir. En düşük (hafif) yoğunluğu seçin veya kapatın (çok fazla pil tasarrufu sağlayacak).

8. Klavye Dokunuşlarındaki Titreşimleri & Sesleri Kapatın
  • Klavye uygulama ayarlarınızın altında: Google, Swiftkey veya başka bir klavye uygulaması. Bu seçenek klavyeyle yapılan tuşa basmaların haptik geri bildirimini kontrol eder. Eğer yoğun bir sohbet / mesajlaşma yapıyorsanız, bunu bilmeden çok fazla güç kullanıyorsunuz demektir. Bu titreşim & ses seçeneğini ya daha düşük konuma getirin ya da kapatın.
9. Playstore Otomatik Güncelle'me Seçeneğini Kapatın
  • 'Playstore - Ayarlar - Uygulamaları otomatik güncelle' seçeneğinde bulunur. Varsayılan olarak, Google Play Store ayarı, Wi-Fi üzerinden otomatik güncelleme yöntemini kullanır. Bu seçenek, bant genişliğini ve pili daha fazla yoracağı için, kontrol altına alacağız ve 'Uygulamalar otomatik güncellenmesin.' olarak ayarlayacağız (istediğiniz zaman Playstore içerisinden güncelleyebilirsiniz) ve zaman zaman rahatsız edici olabilir (günlük olarak Playstore'a girip kontrol etmek gerekebilir).
10. Uygulamaların Otomatik Başlat'ılmasını Kapatın
  • 'Güvenlik - Uygulamayı Yönet - İzinler - Otomatik Başlat'dan kontrol edin ve gereksiz uygulamaları kapatın.

Hangi uygulamalarda Otomatik Başlat'maya izin vermeliyim?
  • Sadece Whatsapp, İnstagram, Messenger vb. gibi mesajlar iletmek için arka plan bağlantısına ihtiyaç duyan uygulamalar (bildirim gelmesini talep ettiğiniz) diğer tüm uygulamalar için Otomatik Başlat seçeneğini kapatın. Kapattıktan veya RAM'i tamamen temizledikten sonra uygulamayı RAM'de tutar.
Ya uygulamayı geçici olarak Arka Plan (RAM)'da tutmak ve gerçekleştirdiğim Arka Plan (Ram) eylemini temizlemek için kaydetmek istiyorsam ne yapmalıyım?
  • Son uygulama bölümündeyken, uygulamaya basılı tutun ve kilitleyin. Son uygulama bölümünden kapatmak için kasıtlı olarak sağ ve ya sola kaydırıncaya kadar arka planda kilitlenecektir.
11. Konum Erişimini "Pil Tasarrufu ya da Kapalı" Hale Getirin
  • 'Ayarlar - Ek ayarlar - Gizlilik - Konum'dan kontrol edin.
Bu benim uygulamalarıma nasıl etki eder?
  • GPS sensörü daha fazla güç kullanır, bu nedenle tam konum bilgisi gerekli olmadığında (örn. Haritalarda) uygulamaların Wi-Fi ve Hücresel Ağa bağlı olarak yaklaşık konum kullanmasına izin verebiliriz.
  • Bir daha ki sefere GPS ile doğru konuma ihtiyaç duyduğunuzda, GPS sensörünün geçici olarak kullanımına izin verecek şekilde aktif/deaktif seçeneğini kullanın.

12. 'Google Konum Geçmişi' Seçeneğini Kapatın

'Ayarlar - Ek Ayarlar - Gizlilik - Konum - Google Konum Geçmişi'nden kapatın.
Bu seçenek ne işe yarar?
  • Bu seçenek, konumunuzu şimdi ve daha sonra Google’a rapor edecektir. Konum geçmişinizi gerçekten izlemek istemediğiniz sürece, bu seçeneği kapatın, düşündüğünüzden daha fazla pil tasarrufu sağlayacaktır.
13. 'WLAN asistanı - WLAN hız modu' Seçeneğini Kapatın
  • 'Ayarlar - Wi-Fi - Gelişmiş Ayarlar' altından erişilebilir , bu temelde Wi-Fi bağlantınızı kontrol eder.

14. 'Ayarlar - Eşitle (Hesaplar)' ile Senkronizasyon İçeriğini Sınırlandırın
  • Diğer hesaplar altında; Google, Gmail, Whatsapp,... gibi uygulamalar bulunur.
  • Gmail - Ek'ler indiriliyor.
  • Mi Hesabı - Mi bulut - Bulut Yedekleme - Otomatik Yedekleme seçeneğini deaktif hale getirin ve var olan yedeği silin (uygulamanın sayısına ve ağ hızına bağlı olarak cihazınızı uzun süre meşgul edebilir).
  • MiUI Mail - Ayarlar - E-Posta Hesabınız - Senkronizasyon Sıklığı: Ayarlarınıza göre yeni postaları kontrol edecektir.
  • MiUI Mail - Ayarlar - Pil tasarrufu - Zamana göre ayarlayın: Ayarladığınız zaman diliminde senkronize edilir.
Bu nasıl etkiler?
  • Varsayılan olarak Google hesabına (veya başka bir hesaba) eklendiğinde, talimat vermediğiniz sürece tüm mevcut hizmetler için her türlü veri senkronize edilir. Bu nedenle, her seferinde senkronize edilecek verileri arttırmakla kalmaz, aynı zamanda CPU ve Wi-Fi / Mobil Veri'nin bu verileri işlemek için zamanla çalışması gerekir. Hesabınızdaki her hesap için bunu tekrarlayın, seçeneklerinizi akıllıca seçin.
15. Pil Tasarrufu
  • 'Güvenlik - Güç - Enerji Tasarruf Modu'dan açın . Tüm arka plan süreçlerini, aktivitelerini ve senkronizasyonu izler.
  • Pil değeri %60 veya %100 olduğunda pil tasarrufu otomatik olarak kapanır ve buna göre kendini etkinleştirir.
  • Pil tasarrufu sağlandığında pil sembolünüz bir gösterge olarak 'turuncu' bir renk alır. Pil tasarrufunu da özelleştirebilirsiniz.
  • Pil Tarasarrufu'nu isterseniz eğer bildirim çubuğundan aktif/deaktif hale getirebilirsiniz.

16. Uygulama Pil Tasarrufu
  • Uygulama Pil Tasarrufu, Arka plan (RAM)'da çalışan uygulamalar için uygulamaları ve farklı etkinliklerini yöneterek pil tasarrufu ile el ele çalışır. Varsayılan olarak, uygulamanın önemli aktivitelerini akıllıca yönetir ve aynı uygulamanın diğer aktivitelerini bekleme/kapatma üzerine akıllı hale getirir. Varsayılan ayarlar önerilir, yalnızca belirli uygulamalarınızın yanlış davranması durumunda değişiklik yapın.

Altında dört seçenek bulacaksınız, aşağıda açıklanmış olan kurallar başlayacak,
  • Ekran kapalıyken ve CPU derin uyku durumuna geçtiğinde (ve ya doze modu).
  • Uygulama; Güvenlik (Otomatik Başlat seçeneği aktif olmalıdır) - İzinler - Otomatik başlatma.
Not:
  • 'Kilitlendikten sonra temiz önbellek' özelliğini kullanıyorsanız, otomatik başlangıç girişi olmayan uygulamalar merhametsiz olarak silinir.
  • Ön planda otomatik başlat seçeneği aktif olmadan çalışan uygulamalar, bir ekran kapanma süresinden sonra ağa bağlanamaz.
- MIUI Pil Tasarrufu (önerilir)
  • Bu varsayılan bir seçenektir ve belirli bir uygulamanın önemli etkinliklerini ve hizmetlerini seçici bir şekilde tutacaktır.
- Kısıtlama Yok
  • Uygulamayı herhangi bir kısıtlama olmaksızın uygulamaya koymak, uygulamaya pil kısıtlamalarından geçecek bir güç verecektir.
  • Pil tasarrufu açtıktan sonra uygulamanızı (Müzik çalar, Mesajlaşma,...) ekran kapalı koşullarında hatalı davranıyorsa, o zaman bu uygulama için kullanma seçeneğidir. Başka bir seçeneğe sahiptir: Arka Plan Yer erişimi (arka planda iken kullanma yeteneği), kısıtlama önerilir.
- Arka Plan Uygulamalarını Kısıtla
  • Uygulamalar ve etkinlikleri kapalı olmayacak ancak Derin uyku durumunda (veya doze modunda) ağ etkinlikleri ve diğer arka plan senkronizasyonlarına izin verilmeyecektir.
  • Bildirimleri ekran kapandıktan sonra kapatılacak, uygulamaya giriş yaptıktan sonra yenilenecektir.
- Arka Plan Etkinliğini Kısıtla
  • Uygulama, en kısa sürede kapanacak.

17. Güvenlik - Güç - Ekstra Ayarlar
'Güvenlik - Güç' : Ayarlamak için sağ üst simgeye tıklayın :

- Cihaz kilitlendiğinde mobil veriyi kapat;
  • MiUI, cihazınız kilitlendikten sonra veri bağlantınızı akıllıca yönetebilir.
- Cihaz kilitlendiğinde önbelleğini temizle;
  • Eğer uygulamayı kapatmayı unutan biriyseniz o zaman bu seçenek tam size göre. Aktif hale getirdiğiniz zaman, bu seçenek önbelleğe alınmış uygulamalarınızın temizlenmesini sağlayacaktır.
- Pil Boşalma Bildirimleri;
  • Bazı uygulamalarınız pilinizi fazla tüketmeye başladığında bildirim gelir.
- Açma/Kapatma Zamanlaması
  • Bu ayar sayesinde, telefonunuzu uykudan sonra kapatabilirsiniz ve uyandırmadan önce açabilirsiniz; Her şeyi sizin için hazır tutmak ve bu süreçte güç tasarrufu yapmak.
18. Otomatik Görevler
  • 'Güvenlik - Güç - Otomatik Görevler' seçeneğinde bulunan, özelleştirilmiş koşullarda özelleştirilmiş görevleri gerçekleştirmek için gereken bir dosttur (kötü gün dostu)
  • Varsayılan olarak iki görev mevcuttur ve bunlar; "00.00 - 07.00 saatleri arasında Uçak Mod'unu açar" - "Pil %20 değerine eriştiğinde, Sessize alır, Ekran parlaklığını minimum hale getirir, GPS, Senkronizasyon, Bluetooth'u kapatır"

KyhnVrgli41

****GALATASARAY****
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kayhan
Cihazım
REDMİ K40 GMİNG
Meslek
GKK Sorumlusu
Konular
34
Hocam o basit , bende yapabilirdim onu.

Sakın yanlış anlamayın hocam saygısızlık yapmak istemem size karşı.

Hocam ben öncelerden kara cahilin yada tabiri caizse Android ehliyeti olmayan kara cahilin tekiydim. Sayın Skorpi hocamız sayesinde çok faydalı bilgiler öğrendim ve en azından kendi cihazımın üstesinden gelebiliyorum. Ve bu çok zaman aldı. Skorpi hocamız bazı şeyleri kendimin yapmam gerektiğini , her zaman kendisi gibilerini bulamayacağımı bana zamanla öğretti. Bunda Escobar1945 hocamızın da faydası var.

Yani demem şu ki , ben pil konusunda bu paylaşımı yaparken zaten gerekli faydayı sağladığımı düşünüyorum. 3 cihaz ve 2 batarya değiştirme serüvenim bu konuyu araştırıp bularak inceleyerek uyguladıktan sonra son buldu.

Kendimce ben arkadaşlar en azından benim durumuma düşmesinler ama armut piş ağzıma düş de yapmasınlar diyerekten bu şekilde paylaşımın uygun olduğunu öngördüm ve paylaştım.

Biraz emek vererek bazı şeyleri kendimizin üstesinden gelmemiz gerektiğinin düşüncesindeyim. Farkındayım burası bir forum ama işi olan bilgiyi alıp kaçıyor. Birazda ihtiyacı olan arkadaşların benim gibi olmasada biraz emek vermeleri gerekli.

Sakın yanlış anlamayın cantara hocam hepiniz değerli hocalarımsınız, Lakin konunun bu şekilde kalması benim için uygundur hocam. Ama uygun görmez iseniz konuyu silebilirsiniz hocam.

Teşekkürler.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Hocam o basit , bende yapabilirdim onu.

Sakın yanlış anlamayın hocam saygısızlık yapmak istemem size karşı.

Hocam ben öncelerden kara cahilin yada tabiri caizse Android ehliyeti olmayan kara cahilin tekiydim. Sayın Skorpi hocamız sayesinde çok faydalı bilgiler öğrendim ve en azından kendi cihazımın üstesinden gelebiliyorum. Ve bu çok zaman aldı. Skorpi hocamız bazı şeyleri kendimin yapmam gerektiğini , her zaman kendisi gibilerini bulamayacağımı bana zamanla öğretti. Bunda Escobar1945 hocamızın da faydası var.

Yani demem şu ki , ben pil konusunda bu paylaşımı yaparken zaten gerekli faydayı sağladığımı düşünüyorum. 3 cihaz ve 2 batarya değiştirme serüvenim bu konuyu araştırıp bularak inceleyerek uyguladıktan sonra son buldu.

Kendimce ben arkadaşlar en azından benim durumuma düşmesinler ama armut piş ağzıma düş de yapmasınlar diyerekten bu şekilde paylaşımın uygun olduğunu öngördüm ve paylaştım.

Biraz emek vererek bazı şeyleri kendimizin üstesinden gelmemiz gerektiğinin düşüncesindeyim. Farkındayım burası bir forum ama işi olan bilgiyi alıp kaçıyor. Birazda ihtiyacı olan arkadaşların benim gibi olmasada biraz emek vermeleri gerekli.

Sakın yanlış anlamayın cantara hocam hepiniz değerli hocalarımsınız, Lakin konunun bu şekilde kalması benim için uygundur hocam. Ama uygun görmez iseniz konuyu silebilirsiniz hocam.

Teşekkürler.

Konu da tercih de sizindir hocam :)

ClassiCTR

▂▃▅▆▇██▇▆▅▃▂
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Mi 9T [Davinci]
Konular
181
Burada anlatılanları yaptıktan sonraki ki ekran görüntüleri. Çok oynayamadım telefonla ama yine de 44 saatlik sürede 3 saat ekran yeterli gibi.

creed90

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mİ5 Pro
Konular
20
Burada anlatılanları yaptıktan sonraki ki ekran görüntüleri. Çok oynayamadım telefonla ama yine de 44 saatlik sürede 3 saat ekran yeterli gibi.

Çok kullanmamanıza rağmen 3 saat biraz düşükmüş hocam. Ben kullandığım halde 4 - 4.30 alıyorum. Cihazım Mi5 Pro. Tabi batarya bayram öncesi değişti onunda farkı olabilir.

KyhnVrgli41

****GALATASARAY****
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kayhan
Cihazım
REDMİ K40 GMİNG
Meslek
GKK Sorumlusu
Konular
34
Gerçekten herkesin kesinlikle işine yarayacağı bir paylaşım. Şarj derdimiz kalmayacak şükür

Üst Alt