Haber Xiaomi CEO’su: Telefonlarımız Gelecekte Daha Pahalı Olacak

• Konbuyu başlatan Skorpi
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 67
  • Görüntüleme 4K
Son birkaç yılda akıllı telefon pazarını adeta fetheden Çinli Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun, firmanın gelecek planları hakkında konuştu. Bu zamana kadar yüksek performansı uygun fiyatlara sunan Xiaomi, anlaşılan o ki yakında fiyatlarını da dev rakiplerine göre ayarlayacak.

Bundan 10 yıl önce bırakın akıllı telefonları, herhangi bir tüketici elektroniği dalında esamesi bile okunmayan Xiaomi, artık Apple ve Samsung gibi devler için çok ciddi bir tehdit haline geldi. Bir yanda rekabet kızışırken, tüketiciler yıllardır Xiaomi gibi firmalar sayesinde teknolojiyi daha ucuza satın alma fırsatı yakaladılar.
Ortalama fiyatlar sürekli yükselse de alternatif üreticiler bu fiyatları oldukça geriden takip etme geleneğine sahip oldular. Artık bir alternatif üretici olduğu konusu tartışmalı olan Xiaomi ise rekabette zirveye oynamak, kârını arttırmak için yeni planlar yapıyor.
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Tech Node’un haberine göre Xiaomi CEO’su Lei Jun, akıllı telefon fiyatlarının gelecekte daha yukarıda olacağını söylüyor. Jun, bu zamana kadarki düşük fiyatlandırma politikasının arkasında, ucuz donanımların kullandıkları gerçeğinin yattığını söylüyor. Jun, “Açıkçası, telefonlarımızı 2000 yuan ve altında fiyatlandırma itibarından kurtulup; daha fazla yatırım yapıp, daha kaliteli ürünler sunacağız” açıklamasında bulunuyor.
Yatırımın artması, birim maliyetlerin artması demek. Bu da Xiaomi cihazlarının önümüzdeki yıllarda gerçekten de daha yüksek fiyatlara sunulması anlamına geliyor. Firmanın 2000 yuan (vergiler hariç yaklaşık 1600 TL) altı fiyatlandırma politikasından vazgeçmesi bu şekilde mümkün görünüyor.

“Gelecekte telefonlarımız daha pahalı olacak. Çok değil, biraz daha pahalı olacak”

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Xiaomi’nin Çin’de ve dolaylı olarak, pazardan pazara değişiklik gösterse de 2000 yuanlık maksimum fiyat barajını 3000 yuana çekeceği söyleniyor. Bu da fiyatlarda olası bir %50’lik artışı gündeme getiriyor. Bu artışın Çin dışındaki pazarlarda uygulanma ihtimali de oldukça yüksek.

Bu beklentiyi satışta olan mevcut telefonlara ilişkin bir zam haberi ile karıştırmamak gerek. Zira Xiaomi’nin yeni fiyat politikası, önümüzdeki dönemde göreceğimiz amiral gemilerinde uygulanacak.

Bakalım Xiaomi, “ucuzcu” imajından kurtulup devlerin arasına girmeyi başaracak mı?

Kaynak:Webtekno

Gesendet von meinem Mi Max 3 mit Tapatalk

shuj

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kuzey
Cihazım
Xiaomi Mi6
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
26
Ona vereceğim paraya S10 veya az daha ekleyip S10+ alırım ya.
Neden ? Xiaomi nin ne eksiği var ? Bence fazlası bile var ki son cihazlarda görünüyor . Ha şu garanti açısından bakarsak o fiyatlara bende Xiaomi almam gidip de güya resmi garantili dedikleri cihaza o kadar para vermem Huawei alırım .

Odoganfcb

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Redmi note 4
Meslek
Öğrenci:D
Konular
81
Neden ? Xiaomi nin ne eksiği var ? Bence fazlası bile var ki son cihazlarda görünüyor . Ha şu garanti açısından bakarsak o fiyatlara bende Xiaomi almam gidip de güya resmi garantili dedikleri cihaza o kadar para vermem Huawei alırım .
Donanım olarak fazlası var ama yazılım olarak Samsung daha iyi işler çıkarıyor bence

shuj

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kuzey
Cihazım
Xiaomi Mi6
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
26
Donanım olarak fazlası var ama yazılım olarak Samsung daha iyi işler çıkarıyor bence

Evet yazılım konusunda Xiaomi henüz zayıf umarım o da zamanla oturur çünkü çok yeni bir firma 8 9 senelik buna rağmen çok hızlı büyüdü adını duyurdu .

dds25

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Lenovo K6 Note
Konular
11
S10+ ekran açısından falan daha iyi. Garanti işi de var tabii. Fakat Xiaomi bu piyasada zaten ucuz diye tutuluyor bu bir gerçek. Özellikle Türkiye'de f/p olarak ünlü oldu. Ülkemizde eskisi kadar konuşulacağını sanmıyorum.

lazye

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
OnePlus 6
Konular
30
Ülkemizdeki fiyatının, yüksek olmasının etkenleri birçok neden bağlı. Kdv, ötv, pasaport kayıt ücretlerindeki artış vs vs gibi..
Bunları çıktığınız da veya daha makul seviyelere indirgendiğinde gayet makul fiyatlar ortaya çıkabiliyor.
bu Samsungun bile fiyatlarını bile etkilemiyor adamların s10e cihazı resmi TR garantili 5499TL 5K yakın bir fiyatta mi 9 girmesi demeyi açıklamıyor. Samsungun TR pazarında bilerek ucuz satmaya çalıştığını biliyorum ama yinede samsung gibi bir firma bu kadar indirim yapabiliyorsa xioami çıkıp telefonlarımız pahalacak demesi doğru değil bence.

pathfinder1

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
zeki
Cihazım
xiaomi mi max 2
Konular
9
Beyler kimse xiaomi fanboyluğu yapmasın, xiaomi almanın en büyük nedeni fiyatıydı, o biterse xiaomi de biter, samsung gibi kalite bir marka varken dağ gibi yazılımsal sorunu, kötü kamerası olan xiaomi alınmaz.

MI MAX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cemee

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Mi 9T Pro, Onep
Konular
2
Anladigim fiyat ve kalite artacak. Tahminimce fiyat ve kalite tam olarak oneplus seviyesinde olacak. Yani yine ucuz olacaktir. He Turkiyedeki fiyati ayri mevzu. xiaominin buna yapacak bir seyi yok. S10 400-450 euroya mal edilip 800euro baslangiciyla piyasaya cikiyor. Xiaomi onun maliyet fiyatina telefon satiyor.

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
Benim şahsi fikrim Poco ve Redmi serilerinin neden Mi-den ayrı yani bir alt şirket qrupları olduğu işte bu karara dayalı. Xiaomi her ne kadar iyi işler çıkarsa da rakiplerinden geri kalıyor bazı konularda ve şirket anlaşılan bu rakiplere denk olmak istiyor. O yüzden Mi serisi telefonlar artık Galaxy İphone serileri gibi pahalı ve iyi donanımlı olucak.ucuz, orta ve f/p cihazlarını ise Poco ve Redmi şirketlerinden görücez anlaşılan. Buna benzer kararı Huawei de uyğuluyor.Bakınız Honor serisi Orta ve giriş seqment,FP cihazlari. Ha benim şahsi fikrim yanlış bir karar. Neden derseniz Xiaomi bence yazılım olarak şu an ilk 5-likte olan firmalar arasında en zayıfı ve Xiaomini kullanıcılarına sevdiren Huawei-den bile daha ucuz ama daha iyi telefonlar pazara cikarmasiydi. Ozellikle Mi serisi. Ya Yazilima abanib eksiklerini kapatmali ve kullanicilari en azindan yazilim ile mutlu etmeli ve ya bu kararindan vazgecmeli ki vazgecmez zaten haha--Koskoca sirketin gelecek buyume planini onlardan daha iyi bilicek degilimki

blackrow67

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
DoğuHan
Cihazım
Xiaomi Mi5
Konular
16
Fiyatlarını azıcık yükselt bakalım kim alıyor senin telefonlarını. Rakiplerinle fiyat konusunda yarışıyorsun.
Şimdi varsayıyorum apple, samsung, sony gibi markaların telefonlarına yakın bir fiyatta satmaya kalkarsan seni tercih etmem Xiaomi.

Üst Alt