Haber Xiaomi CEO’su: Telefonlarımız Gelecekte Daha Pahalı Olacak

• Konbuyu başlatan Skorpi
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 67
  • Görüntüleme 4K
Son birkaç yılda akıllı telefon pazarını adeta fetheden Çinli Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun, firmanın gelecek planları hakkında konuştu. Bu zamana kadar yüksek performansı uygun fiyatlara sunan Xiaomi, anlaşılan o ki yakında fiyatlarını da dev rakiplerine göre ayarlayacak.

Bundan 10 yıl önce bırakın akıllı telefonları, herhangi bir tüketici elektroniği dalında esamesi bile okunmayan Xiaomi, artık Apple ve Samsung gibi devler için çok ciddi bir tehdit haline geldi. Bir yanda rekabet kızışırken, tüketiciler yıllardır Xiaomi gibi firmalar sayesinde teknolojiyi daha ucuza satın alma fırsatı yakaladılar.
Ortalama fiyatlar sürekli yükselse de alternatif üreticiler bu fiyatları oldukça geriden takip etme geleneğine sahip oldular. Artık bir alternatif üretici olduğu konusu tartışmalı olan Xiaomi ise rekabette zirveye oynamak, kârını arttırmak için yeni planlar yapıyor.
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Tech Node’un haberine göre Xiaomi CEO’su Lei Jun, akıllı telefon fiyatlarının gelecekte daha yukarıda olacağını söylüyor. Jun, bu zamana kadarki düşük fiyatlandırma politikasının arkasında, ucuz donanımların kullandıkları gerçeğinin yattığını söylüyor. Jun, “Açıkçası, telefonlarımızı 2000 yuan ve altında fiyatlandırma itibarından kurtulup; daha fazla yatırım yapıp, daha kaliteli ürünler sunacağız” açıklamasında bulunuyor.
Yatırımın artması, birim maliyetlerin artması demek. Bu da Xiaomi cihazlarının önümüzdeki yıllarda gerçekten de daha yüksek fiyatlara sunulması anlamına geliyor. Firmanın 2000 yuan (vergiler hariç yaklaşık 1600 TL) altı fiyatlandırma politikasından vazgeçmesi bu şekilde mümkün görünüyor.

“Gelecekte telefonlarımız daha pahalı olacak. Çok değil, biraz daha pahalı olacak”

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Xiaomi’nin Çin’de ve dolaylı olarak, pazardan pazara değişiklik gösterse de 2000 yuanlık maksimum fiyat barajını 3000 yuana çekeceği söyleniyor. Bu da fiyatlarda olası bir %50’lik artışı gündeme getiriyor. Bu artışın Çin dışındaki pazarlarda uygulanma ihtimali de oldukça yüksek.

Bu beklentiyi satışta olan mevcut telefonlara ilişkin bir zam haberi ile karıştırmamak gerek. Zira Xiaomi’nin yeni fiyat politikası, önümüzdeki dönemde göreceğimiz amiral gemilerinde uygulanacak.

Bakalım Xiaomi, “ucuzcu” imajından kurtulup devlerin arasına girmeyi başaracak mı?

Kaynak:Webtekno

Gesendet von meinem Mi Max 3 mit Tapatalk

Kandırıkçı

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
Adım
TuncayM
Cihazım
Mi Max 2
Meslek
Öğrenci
Konular
22
Ucuz mu? Mi 9 4,5k ve ucuz. Öyle mi? Güldüm. Ama oturma organımla. İlerde %5 politakasından da vazgeçer gibi duruyor.

arruna

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
Poco X3 Pro
Meslek
Kamu
Konular
10
"çok değil biraz daha pahalı olacak" Türk siyasetçisi tipi açıklama ☺️ neyse yine de xiaomi almaya devam ederiz.

Kandırıkçı

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
Adım
TuncayM
Cihazım
Mi Max 2
Meslek
Öğrenci
Konular
22
Bu iş xiaominin daha ucuz olması politakasına yatmaması lazım. Donanım üreticileri fiyatı ne verirse xiaomi o olur. Xiaomi birçok firmaya bağlı bir firma. Kendi donanımları yok dencek kadar az. Toplama PC gibi. Atıyorum RTX 2080Ti fiyatı düşse pc fiyatları düşer artsa pc fiyatları artar. Ama atıyorum casper veya asus kendi sisteminindeki donanımları kendisi üretse. Kendi fiyatını belirler.

archesm

Süper Üye
Onursal Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mesut
Cihazım
Mİ 9T Pro
Konular
618
Ucuz mu? Mi 9 4,5k ve ucuz. Öyle mi? Güldüm. Ama oturma organımla. İlerde %5 politakasından da vazgeçer gibi duruyor.
Ülkemizdeki fiyatının, yüksek olmasının etkenleri birçok neden bağlı. Kdv, ötv, pasaport kayıt ücretlerindeki artış vs vs gibi..
Bunları çıktığınız da veya daha makul seviyelere indirgendiğinde gayet makul fiyatlar ortaya çıkabiliyor.

ft81

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
Mi5S
Konular
28
Redmi ve Pocophone markaları boşuna oluşturulması Beklenen bir durum.

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dds25

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Lenovo K6 Note
Konular
11
Redmi ve Pocophone markaları boşuna oluşturulması Beklenen bir durum.

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bunlara o kadar da zam gelmez bence çizgisinde devam eder.

shuj

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kuzey
Cihazım
Xiaomi Mi6
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
26
Zaten biz Xiaomileri oldukları fiyatlardan satın alamıyoruz ki . Misal mi9 450 euro diyelim 2700 küsur lira biz alıyoruz 4 e 4500 e . Ha bu demek oluyor ki 5500 6000 e alacağız

dds25

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Lenovo K6 Note
Konular
11
Zaten biz Xiaomileri oldukları fiyatlardan satın alamıyoruz ki . Misal mi9 450 euro diyelim 2700 küsur lira biz alıyoruz 4 e 4500 e . Ha bu demek oluyor ki 5500 6000 e alacağız
Ona vereceğim paraya S10 veya az daha ekleyip S10+ alırım ya.

Üst Alt