Soru Xiaomi 14 bildirim sorunu

darksbeam

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yusuf
Cihazım
Xiaomi 14
Konular
2
Arkadaşlar merhaba, Xiaomi 14 çin rom modelini aldım ocak ayında. Bildirim sorunu yaşıyordum. İnstagram, whatsapp mail gibi uygulamalarda bildirim anlık olarak gelmiyor, uygulamaya girince geliyordu. Araştırdım, soruşturdum. Çin romundan kaynaklı dediler. EU ya da global rom atarsanız sorun çözülür dediler. 100 dolar verdim bootloader kilidi açtırıp eu rom yüklettim fakat sorun düzelmedi. Yani sadece Türkçe oldu telefon farklı olarak. Bu problemin nedeni nedir acaba ve nasıl çözülür. Çok can sıkıcı bir durum. Yardımcı olabilecek bilgisi olan arkadaş var mıdır? Teşekkürler şimdiden.

karya48

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
S21 Ultra
Konular
3
Arkadaşlar merhaba, Xiaomi 14 çin rom modelini aldım ocak ayında. Bildirim sorunu yaşıyordum. İnstagram, whatsapp mail gibi uygulamalarda bildirim anlık olarak gelmiyor, uygulamaya girince geliyordu. Araştırdım, soruşturdum. Çin romundan kaynaklı dediler. EU ya da global rom atarsanız sorun çözülür dediler. 100 dolar verdim bootloader kilidi açtırıp eu rom yüklettim fakat sorun düzelmedi. Yani sadece Türkçe oldu telefon farklı olarak. Bu problemin nedeni nedir acaba ve nasıl çözülür. Çok can sıkıcı bir durum. Yardımcı olabilecek bilgisi olan arkadaş var mıdır? Teşekkürler şimdiden.

Bu konuyu okuyun...

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Çin pazarına özel üretilen cihazlar alınmaz global rom kurun ve bootloader kilitlemeyin cihaz brick olur büyük dertler açar başınıza eğer hala sorunlar sıkıntılar oluşursa cihazı satıp kurtulun.

darksbeam

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Yusuf
Cihazım
Xiaomi 14
Konular
2
Çin pazarına özel üretilen cihazlar alınmaz global rom kurun ve bootloader kilitlemeyin cihaz brick olur büyük dertler açar başınıza eğer hala sorunlar sıkıntılar oluşursa cihazı satıp kurtulun.
Hocam global romda da şebeke, kamera sorunu yaşayanlar olmuş o yüzden eu rom kurduk.

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Hocam global romda da şebeke, kamera sorunu yaşayanlar olmuş o yüzden eu rom kurduk.
Forumda insanlara Çin sürümü cihaz almayın dediğim için bana tepki bile gösterenler oluyor. Hem kendilerine hem başka insanlara çektiriyorlar türlü türlü sorunlar yaşatan bu cihazların güzellemesini yapıyorlar birde.
Cihazı satıp kurtulun başka yolu yok. Arkasında CE damgalı global ürünleri satın alın model numarasının sonunda G harfi bulunur.
C = china
I= india
Model numarasının sonunda bu iki harfi gördüğünüz telefonları almayın.

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
37
Forumda insanlara Çin sürümü cihaz almayın dediğim için bana tepki bile gösterenler oluyor. Hem kendilerine hem başka insanlara çektiriyorlar türlü türlü sorunlar yaşatan bu cihazların güzellemesini yapıyorlar birde.
Cihazı satıp kurtulun başka yolu yok. Arkasında CE damgalı global ürünleri satın alın model numarasının sonunda G harfi bulunur.
C = china
I= india
Gayretiniz hakikaten takdire şayan hocam. Ve dedikleriniz çok doğru, sıkıntı yaşamamak adına global modellere yönelmek lâzım. Ne var ki yurtdışı cihaz kullanmak isteyen vatandaşın global model bulması çok zor. Bugünlerde piyasada satılan cihazların neredeyse tamamı çin modeli. Nadiren global sürüm bulunabilen satıcılar da bir buçuk katı para istiyor. Tabii insanlar aynı cihaza fazla para vermek istemeyip daha ucuz olan çin modellere yöneliyor.
Kısacası arz talep meselesi.

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Gayretiniz hakikaten takdire şayan hocam. Ve dedikleriniz çok doğru, sıkıntı yaşamamak adına global modellere yönelmek lâzım. Ne var ki yurtdışı cihaz kullanmak isteyen vatandaşın global model bulması çok zor. Bugünlerde piyasada satılan cihazların neredeyse tamamı çin modeli. Nadiren global sürüm bulunabilen satıcılar da bir buçuk katı para istiyor. Tabii insanlar aynı cihaza fazla para vermek istemeyip daha ucuz olan çin modellere yöneliyor.
Kısacası arz talep meselesi.
Xiaominin Çin sürümü cihazlarına para vereceğime Samsung alır server kayıt yaptırırım daha iyi hocam. İnsanlar bu tür şeylere katlanmak zorunda değil bildirim sorunu şebeke sorunu kamera sorunu daha geriye ne kaldıki :) insanı parasıyla rezil eder bu Çin cihazları traji komik gerçekten.

Konu sahibi arkadaşımız global rom yükleyip Çin romundaki modem dosyasını telefona flashlamayi deneyebilir şebeke ve bildirim sorunu için ama band20 hala çalışmıyor olucak ve kamera sorunu devam edebilir... Xiaomi artık global ve çindeki cihazların kamera sensörünü farklı yapıyor ve yazılımlar birbiriyle uyumsuz aynı gibi görünen cihazlar aynı değil malesef.
Desteğin için teşekkürler hocam bu Çin ve hindistan cihazlarının sonunu getirmek lazım :)

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
10
Öncelikle bootloader kilidi için 100 dolar vermek büyük hata.

EU rom henüz ilk sürümler olduğu için sorunları olabilir. Xiaomi 14 için Tayvan rom mevcut.
İlk aşamada onu kullanın.
1-2 güncellemeye hepsi çözülür.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

C = china
I= india
Tavsiyeleriniz yerinde hocam.
Muhtemelen konu sahibi arkadaş da bunun farkındaydı. Global cihaza o kadar para vermek istemedi belkide.
Konforu için o kadar bütçesi olsa gidip Xiaomi Store'dan direkt garantili alırdı.

Kimse keyfinden Çin ürünü tercih etmiyor.
Ayrıca Çin pazarı cihazları kullanımda hiçbir sorun da yaratmıyor. Bu konuda konuşanlar genelde hiç bu tür cihazlar kullanmamış oluyor.
Band 20 yok çekmez diyenler ayrı ironi zaten.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Son düzenleme:

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21

EU rom henüz ilk sürümler olduğu için sorunları olabilir. Xiaomi 14 için Tayvan rom mevcut.

Muhtemelen konu sahibi arkadaş da bunun farkındaydı. Global cihaza o kadar para vermek istemedi belkide.
Konforu için o kadar bütçesi olsa gidip Xiaomi Store'dan direkt garantili alırdı.

Ayrıca Çin pazarı cihazları kullanımda hiçbir sorun da yaratmıyor. Bu konuda konuşanlar genelde hiç bu tür cihazlar kullanmamış oluyor.

Bence çoğu insan bilinçsiz şekilde aynı cihaz gibi görüp çinden yurtdışından telefon aldım düşüncesiyle alıyor.
Bende yurtiçi cihaz alma taraftarı değilim her zaman yurtdışı cihaz tercihimdir fakat biraz çaba göstererek samsung veya xiaomi tarafında doğru cihazları tercih ederek keyifle gönül rahatlığıyla kullanabilir insanlar.

Band20 eksikliği çekmiyor değil çekiyor ama bunu global cihaza göre daha zayıf sinyalle arada kopma internette yavaşlama gibi sorunlarla ve global cihaza göre daha sık şebeke arıyor cihaz buda pil performansını bile etkiler.
Bildirim sorunu çin ve custom eu romların en berbat sorunu düşünsenize acil bir mesaj geliyor veya arama geliyor whatsappdan bildirim düşmüyor :)
bazı modellerde kamera sorunu yüzünden çin romuna mahkum kalıyorlar global rom bile kullanamıyorlar.
bütün bunların yanında birde global romu yükleyip bootloaderi kilitleyemiyorlar çünkü cihaz brick oluyor. Google serfitikası olmadığı için kullanıcı mecbur root ve cihazı sertifikalamak için yeni bir maceraya daha giriyor.

bütün bu eziyete ve zaman kaybına değer mi gerçekten bu söylediklerim konfor değil normal bir cihazda yaşanmaması gereken durumlar neredeyse ayıplı mal kategorisine girer bu sorunlar.

Konu sahibi arkadaşımız xiaomi 14 gibi bir model aldığı için bütçe sıkıntısıda yok isteserse global xiaomi cihazıda bulup alabilir veya server kayıtlı samsungda alabilirdi çok rahat şekilde.
Benim bütün çabam insanımız zaten ülke sorunlarıyla yeterince başı ağrıyor bide bunlarla başını ağrıtmasın ağız tadıyla telefon kullansın. 3 kuruşluk tüccarlar satıcılar 3 kuruş daha kazanacam diye insanlara bunu layık görüyorlar ama biz artık bunları kendimize layık görmeyelim diyorum sesimiz çıksın her konuda her koşulda hakkımızı arayalım sıkıntıları görmezden gelmeyelim istiyorum.

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
37

Band 20 olmayan cihazların çekim gücü zayıf diyenlerin başında ben geliyorum hocam. Memlekete her gittiğimde daha önce kullandığım Mi6 da şahsen bizzat yaşamış bir kullanıcı olarak iddia etmiyorum sadece. Yakın çevremde bu konuda muzdarip bir çok insan var. Hatta bazıları bu yüzden ya ceza ödeyip operatör değiştirmek yada telefonlarını elden çıkarmak zorunda kaldı. Sosyal medyadaki paylaşımları ise hiç saymıyorum. ( Bu arada Çin cihazı kullanıp ta sizin kadar memnun olanı hiç görmedim )
Yani bu durum ironi edilecek bir konu değil bilakis ciddi bir problem.

Üst Alt