Rehber Xiaomi 13 (Fuxi) KernelSU ile Root Yetkisi Alma

CagenMagen

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Attila
Cihazım
Poco x3 Pro 128
Meslek
Serbest Meslek
Konular
8

Bu bilgilere göre diye bir hata var ya bu durumda benimkini desteklemediğini mi anlamam gerekiyor?
Yani hiç şansım yok mudur? Rom'u mu değiştirmem gerekir?

Şu an ki kullanmış olduğum Rom'da ses kayıt dahili olduğu için başka Rom denemek istemedim.

Aynı dahili ses kayıt özelliği olup da kernelsu için uyumlu Rom ne olabilir?

Bir de kaç gündür soruyorum kimse bana poco x3 pro kullanmama rağmen Rom sürümümü de her konuda sürümüyle beraber paylaşmama rağmen kimse demedi kernelsu seninkiyle uyumlu değil diye o yüzden merak ediyorum; alternatiflerim nedir, öneri olarak neler söylemek istersiniz?

cantara

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426

Bu bilgilere göre diye bir hata var ya bu durumda benimkini desteklemediğini mi anlamam gerekiyor?
Yani hiç şansım yok mudur? Rom'u mu değiştirmem gerekir?

Şu an ki kullanmış olduğum Rom'da ses kayıt dahili olduğu için başka Rom denemek istemedim.

Aynı dahili ses kayıt özelliği olup da kernelsu için uyumlu Rom ne olabilir?

Bir de kaç gündür soruyorum kimse bana poco x3 pro kullanmama rağmen Rom sürümümü de her konuda sürümüyle beraber paylaşmama rağmen kimse demedi kernelsu seninkiyle uyumlu değil diye o yüzden merak ediyorum; alternatiflerim nedir, öneri olarak neler söylemek istersiniz?

cantara

Romunuz değil hocam kerneliniz desteklemiyor. Eğer mevcut romunuzla uyumlu bir kernel bulabilirseniz yükleyebilirsiniz. Kernelleri XDA'dan araştırabilirsiniz.

CagenMagen

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Attila
Cihazım
Poco x3 Pro 128
Meslek
Serbest Meslek
Konular
8
Romunuz değil hocam kerneliniz desteklemiyor. Eğer mevcut romunuzla uyumlu bir kernel bulabilirseniz yükleyebilirsiniz. Kernelleri XDA'dan araştırabilirsiniz.

XDA çok karmaşık kernelsu olarak ana konu mu var tam olarak nerede uyumlu kernel listeleri var?

yapılmış ama bunun gibi mi?
kullanılmış.

Sonuna ''OS'' eklenen ne kadar varsa hep farklı seçenekler görüyorum.
Evulation X, corvus, Kangaroo X gibi.

Sonunda telefonu duvara vurup parçalayacağım :)

CagenMagen

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Attila
Cihazım
Poco x3 Pro 128
Meslek
Serbest Meslek
Konular
8

Bu linkten araştırmanız gerekli. Cihazınızı kullanmadığım için maalesef tavsiye veremiyorum.

İnanılmaz konu var ve inanılmaz ayrı fikir var.
Foruma girdim daha önce de biliyordum o forumu.
İnanılmaz sabitlenen konu var ve ucu bucağı yok.

Ben artık pes ediyorum.

Sadece okumam gereken ne varsa okuyacağım ve daha bu işlerle ''yedek birkaç telefon almadan'' ilgilenmeyeceğim.
Şimdilik, telefonumu sadece internete giren ve belli konularda işimi gören bir telefon haline getirip hiçbir işlemi araştırmayacağım. Yoruldum artık.

Teşekkürler cevabınız için.

jitterprosu

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
.
Cihazım
Oneplus 8 pro
Konular
60
hocam aynı kernele ait bir anykernel bir de hiç bir şey yazmayan versiyonu var . "anykernel" bir özel üretici kerneli mi yoksa aralarında başka bir fark mı var
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

hocam aynı kernele ait bir anykernel bir de hiç bir şey yazmayan versiyonu var . "anykernel" bir özel üretici kerneli mi yoksa aralarında başka bir fark mı var
ben hiç bir şey yazmayanı ( yani .img olanı ) kurdum ama bir fark olur mu :)

Son düzenleme:

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

ben hiç bir şey yazmayanı ( yani .img olanı ) kurdum ama bir fark olur mu :)
Bir fark yok. Mediatek bazı cihazlarda custom recovery yok diye img dosyası da çıkarmışlar. Anykernel bir kernel flaşlama sistemi. Bir çok kernel geliştirici, daha kolay derlendiği ve dtbo(.img) dosyasını da içine ekleyebildiği için anykernel sistemini kullanıyor.

kaymako

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Emre
Cihazım
Mi5
Konular
0
Atladığım bir yer mi var bilmiyorum, Ziraat a girerken root algılandı diyor, safetynet ten geçiyor cihaz. Bunun üzerine lsposed den corepatch kurdum ziraat i işaretledim yine olmadı. Ziraat i denylist yapacağım başka biryer var mı teşekkürler

drjacob

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
dr jacob
Cihazım
...
Konular
25
eline sağlık hocam
Öncelikle cihazın bootloader kilidi açılmalı ve TWRP yüklenmelidir.

Bootloader kilidi açma :

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

TWRP Yükleme : Rehber - Xiaomi 13 (Fuxi) Tek Tuş TWRP Yükleme Aracı

Hazırlık

KernelSU kullanabilmeniz için cihazınızın kernelinin KernelSU desteğine sahip olması gerekli. Bu desteğe sahip olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu KernelSU sını kurmak ve üstte yer alan bildirim alanından kontrol etmek.

Eğer uygulamayı yükledikten sonra üstte desteklenmiyor/unsupported yazıyor ise KernelSU kullanamazsınız
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Üstte yüklenmedi/not installed yazıyor ise bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Uygulamayı indirmek için :

Yükleme

KernelSU uygulamasından veya ayarlar/cihazım/tüm özellikler altında yer alan çekirdek sürümü alanından cihazınızın kernel sürümünü öğrenin.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Örneğin şu anda Xiaomi 13'te 5.15.74-android13 kerneli mevcut. Bu kernel sürümüne uygun zip dosyasını indirmemiz gerekli.

Buradan indirin :
Tüm Sürümler :

• .zip uzantılı dosyayı indirip telefona kopyaladıktan sonra cihazı kapatıp TWRP ile açıyoruz. (Cihazı kapatın ve ses açma+güç tuşlarına beraberce basarak açın)

• TWRP açıldığında install sekmesinden indirmiş olduğumuz .zip uzantılı dosyayı gösterip KernelSU yüklemesini tamamlıyoruz.

• Yükleme bittikten sonra reboot ile telefonu yeniden başlatıyoruz ve KernelSU uygulamasına girerek doğru yüklendiğinden emin oluyoruz.

Neden Magisk değil de KernelSU?

Öncelikle Magisk userspace bir sistem ve çok fazla olmasa da hem tespit edilebiliyor hem de sisteme yük bindiriyor ve bu da performans ve işlev kayıplarına neden olabiliyor.. KernelSU çok daha basit bir arayüzle kernel düzeyinde çalışıyor ve aynı işlevi görüyor. Hatta uygulamayı kaldırsanız bile root yetkisi verdiğiniz uygulamalar root yetkisi ile çalışmaya devam edebiliyor ve diğer uygulamalar hiç bir şekilde cihazın root yetkisine sahip olduğunu anlayamıyor. Diğer yandan magisk'in en güzel özelliklerinden biri olan modüller KernelSU tarafından da destekleniyor. Açıkçası KernelSU yerine Magisk kullanmanın bir artısı aklıma gelmiyor. Bu nedenle herkese tavsiye ederim.

Daha detaylı tartımalar için : Araçlar - KernelSU - Kernel tabanlı ROOT ve modül yönetim sistemi

KernelSU'yu bizlere tanıtan ve çevirisini gerçekleştiren symbuzzer hocama teşekkürler..​

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Atladığım bir yer mi var bilmiyorum, Ziraat a girerken root algılandı diyor, safetynet ten geçiyor cihaz. Bunun üzerine lsposed den corepatch kurdum ziraat i işaretledim yine olmadı. Ziraat i denylist yapacağım başka biryer var mı teşekkürler
Yüklediğiniz modüller neler? Muhtemelen modül kaynaklıdır. Ziraat hosts dosyasındaki değişiklikleri algılıyor. Benim modülümde ziraatin DNS'leri var, null olarak veri geri dönünce anlıyor muhtemelen

Üst Alt