Video TWRP'den Nasıl Rom Kurulur Videolu Anlatım

attcaksaw

Cezalı Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut Furkan
Cihazım
Mi 9 SE
Meslek
Bar Şefi
Konular
99
Rehber için teşekkür ederim hocam.
Rehberi okudum.
Kafamı kurcalayan birşey var.
Ben şimdi global 11 deyim.
Eu rom kurcam. 11 üzerine kurulu.
Şu anda var olan romdaki rehber mesajlar uygulamalar vs kaybolmadan sadece rom kurulumunu yapabiliyormuyum?
Rehberdeki anlatıma bakarsak onu anlıyorum.
Konu sahibi hocam videonun sonunda sistemin sademi açıldığını göstermemiş.
Birde eğer ki beğenmedim diyelim.
Şu andaki sisteminin birebir aynı yedeğini, yani ne var ne yoksa rehber, mesajlar, programlar full yedek nereye nasıl alcam ve sonra bunu nasıl yüklicem? Bununda ayrıntılı anlatımı varmı?
Benim video gösterdeğim şekilde hocam cihaz sıfır açılıyor yani her şey silinmiş sıfır cihaz kurulumu yaparmış gibi açılıyor.

Eyvallah hocam.

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
193
Benim video gösterdeğim şekilde hocam cihaz sıfır açılıyor yani her şey silinmiş sıfır cihaz kurulumu yaparmış gibi açılıyor.

Eyvallah hocam.
O zaman scorpi hocamın verdiği linkteki anlatım kafa karıştırıcı.
Ne olsursa olsun cihaz her halükarda sıfırlanıyor.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Gerçi daha ben şu anda twrp kurulumunu yapamadım. Çünkü win10 da hata alıyorum.

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Forumda scorpi diye biri varmı, varsa da kimdir, bilemiyorum ama benim size verdiğim link çok değerli hocam Sayın Pegasus__ a ait ve hiç de kafa karıştırıcı değil... Sizin gibi uzun süre bu forumda olup, hala bu soruları sormanız beni gerçekten de üzüyor, bazen sanki bizi trollüyorsunuz gibime geliyor

Gesendet von meinem Schajomi mit Tapatalk

emrebzk

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Mi Note 3
Meslek
civil aviation
Konular
5
İlk romumu 2013 yılında yapmıştım. O zamanki telefonum hiç unutmam Jiayu g2s diye bi cihazdı. AliExpress ten satın almıştım. O zaman gümrük falan böyle sıkıntı değildi.
attcaksaw teşekkür ederim kardeşim.

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
193
Forumda scorpi diye biri varmı, varsa da kimdir, bilemiyorum ama benim size verdiğim link çok değerli hocam Sayın Pegasus__ a ait ve hiç de kafa karıştırıcı değil... Sizin gibi uzun süre bu forumda olup, hala bu soruları sormanız beni gerçekten de üzüyor, bazen sanki bizi trollüyorsunuz gibime geliyor

Gesendet von meinem Schajomi mit Tapatalk
Öncelikle Skorpi isminizi yanlış yazdığım için özür dilerim.
Size özelden yazdım bakarsınız.

attcaksaw

Cezalı Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut Furkan
Cihazım
Mi 9 SE
Meslek
Bar Şefi
Konular
99
İlk romumu 2013 yılında yapmıştım. O zamanki telefonum hiç unutmam Jiayu g2s diye bi cihazdı. AliExpress ten satın almıştım. O zaman gümrük falan böyle sıkıntı değildi.
attcaksaw teşekkür ederim kardeşim.
Rica ederim hocam.

Pegasus__

..::FreeDoom::..
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
Rehber için teşekkür ederim hocam.
Rehberi okudum.
Kafamı kurcalayan birşey var.
Ben şimdi global 11 deyim.
Eu rom kurcam. 11 üzerine kurulu.
Şu anda var olan romdaki rehber mesajlar uygulamalar vs kaybolmadan sadece rom kurulumunu yapabiliyormuyum?
Rehberdeki anlatıma bakarsak onu anlıyorum.
Konu sahibi hocam videonun sonunda sistemin sademi açıldığını göstermemiş.
Birde eğer ki beğenmedim diyelim.
Şu andaki sisteminin birebir aynı yedeğini, yani ne var ne yoksa rehber, mesajlar, programlar full yedek nereye nasıl alcam ve sonra bunu nasıl yüklicem? Bununda ayrıntılı anlatımı varmı?

Merhaba.

Android sürüm değişiklikleri Partisyon düzeyinde değişiklikler yapmaktadır.
Bu nedenle Android sürümünü güncelleyince (9 Pie> 10 Q) doğal olarak tüm veri ve dahili depolama biçimlendirilmek zorunda kalıyor.
Ama android sürümü değilde sürüm içeriği güncelleme (update) içerikli ise dahili depolama ve data içeriği biçimlendirmeden yükleme yapılabilir (Çoğu zaman) (garanti edilmez)

Diğer taraftan yüklediğiniz Costum Romların (aynı sürüm numaralı romlar olsa bile) ayrı ayrı ekipler tarafından özelleştirilmiş olduğunu ve bu geliştirici ekipler tarafından kendi sistemlerine özgü ince ayarlar yaptıklarını unutmamak gerekir.

Unutmamak gerekir ki bu özelleştirmelerin diğer geliştirici ekiplerin romlarında karşılıkları yoktur.
Bu romlarda yapacağınız ince ayarlamaların "Buid Prop" gibi sistemin bel kemiğini oluşturan dosyalarda değişiklik yaptığını ve aynı sürüm dahi olsa farklı rom yüklemelerinde Bootloop'a düşüleceğini ön görmek gerekir.

Benim hazırladığım Rehberde Genel-Geçer Yordam tarif edilmiştir.

Kaldı ki dikkat ettiyseniz son cihazlara dair resmi TWRP sürümleri gelmemektedir.
Bununda nedenleri arasında Android 10 ve Yeni cihazların daha karmaşık hale gelmesidir.
Bu nedenle yedekleme ve güncelleme konularında sürekli problemler yaşanmaktadır.

Konu sahibi arkadaş, ben ve buradaki diğer tüm arkadaşlar deneyimlerimizi paylaşıyoruz.
Hatalarımız mutlaka vardır.
Siz de deneyimlerinizi bu konular altında yada konu açarak paylaşırsanız ve en doğruya hep birlikte ulaşırız . :)

Bu arada Konu sahibi arkadaşa sizin vesileniz ile teşekkür edelim.

Burada nacizane hazırladığım bir rehber var. Belki yedekleme konusunda yol gösterebilir. %100 doğru olduğunu iddia etmiyorum.

Bu "kafa karıştırıcı" kısmını tam anlayamadım. Daha açık bir şekilde ifade ederseniz üzerinde tartışabiliriz.

Teşekkür ederim.

attcaksaw

Cezalı Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut Furkan
Cihazım
Mi 9 SE
Meslek
Bar Şefi
Konular
99
Bende çok ustası değilim bu işlerin fakat forumda TWRP'nin ne işe yaradığını dahi bilmeyen insanlar ve öğrenmek istiyorlar rom kurmak istiyorlar onlara rehber olma amacıyla çektiğim bir video ben bu işin piriyim diye konu söylemedim zaten sıfırdan rom nasıl kurulduğunu gösterdim. :)

Pegasus__

..::FreeDoom::..
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
Bende çok ustası değilim bu işlerin fakat forumda TWRP'nin ne işe yaradığını dahi bilmeyen insanlar ve öğrenmek istiyorlar rom kurmak istiyorlar onlara rehber olma amacıyla çektiğim bir video ben bu işin piriyim diye konu söylemedim zaten sıfırdan rom nasıl kurulduğunu gösterdim. :)
Elinize Sağlık.

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
193
Merhaba.

Android sürüm değişiklikleri Partisyon düzeyinde değişiklikler yapmaktadır.
Bu nedenle Android sürümünü güncelleyince (9 Pie> 10 Q) doğal olarak tüm veri ve dahili depolama biçimlendirilmek zorunda kalıyor.
Ama android sürümü değilde sürüm içeriği güncelleme (update) içerikli ise dahili depolama ve data içeriği biçimlendirmeden yükleme yapılabilir (Çoğu zaman) (garanti edilmez)

Diğer taraftan yüklediğiniz Costum Romların (aynı sürüm numaralı romlar olsa bile) ayrı ayrı ekipler tarafından özelleştirilmiş olduğunu ve bu geliştirici ekipler tarafından kendi sistemlerine özgü ince ayarlar yaptıklarını unutmamak gerekir.

Unutmamak gerekir ki bu özelleştirmelerin diğer geliştirici ekiplerin romlarında karşılıkları yoktur.
Bu romlarda yapacağınız ince ayarlamaların "Buid Prop" gibi sistemin bel kemiğini oluşturan dosyalarda değişiklik yaptığını ve aynı sürüm dahi olsa farklı rom yüklemelerinde Bootloop'a düşüleceğini ön görmek gerekir.

Benim hazırladığım Rehberde Genel-Geçer Yordam tarif edilmiştir.

Kaldı ki dikkat ettiyseniz son cihazlara dair resmi TWRP sürümleri gelmemektedir.
Bununda nedenleri arasında Android 10 ve Yeni cihazların daha karmaşık hale gelmesidir.
Bu nedenle yedekleme ve güncelleme konularında sürekli problemler yaşanmaktadır.

Konu sahibi arkadaş, ben ve buradaki diğer tüm arkadaşlar deneyimlerimizi paylaşıyoruz.
Hatalarımız mutlaka vardır.
Siz de deneyimlerinizi bu konular altında yada konu açarak paylaşırsanız ve en doğruya hep birlikte ulaşırız . :)

Bu arada Konu sahibi arkadaşa sizin vesileniz ile teşekkür edelim.

Burada nacizane hazırladığım bir rehber var. Belki yedekleme konusunda yol gösterebilir. %100 doğru olduğunu iddia etmiyorum.

Bu "kafa karıştırıcı" kısmını tam anlayamadım. Daha açık bir şekilde ifade ederseniz üzerinde tartışabiliriz.

Teşekkür ederim.

Şunu anladım, lütfen yanlış ise beni düzeltirmisiniz. Yine kendi durumum üzerinden konuşacağım.
Şu anda bende kurulu olan sistem Redmi Note 4 (Snapdragon) Android 7 üzerinde MiUi 11.0.2.0 Global

Geçmek istediğim sürüm ise, şu ikisinden biri olacak.

öncelikle geçmek istediğim rom şu.

alpereneker hocamın açtığı konu. Konuda da görüleceği üzere MiUi 11.0.2.0 üzerine ancak, Android sürüm 9. Burdan şunu anlıyorum. Bu konudaki sürüme geçsem bile sorunlar yaşayacağım, çünkü bendeki sistem MiUi 11.0.2.0 olsa bile Android sürümüm 7. Dolayısı ile ben yükleme yaparken eğer tüm sistemimi sıfırlamadan buna geçersem, rehberde, mesaj uygulamasında, ayarlarda, programlarda ve program ayarlarında sorun yaşayacağım. Çünkü tüm bu saydıklarım, yani rehber arama özellikleri, mesajlar yada kurmuş olduğum programlar ve program ayarlarım Android sürüm 7 ye göre ayarlı çünkü bende şu anda MiUi 11.0.2.0 olsa bile Android 7 üzerine inşaa edilmiş. Ayrıca Mi Max 3 de bulunan sistemden port edilmiş. Her ne kadar ayrı cihazlar gibi görünsede çok benzer, ama yazılım tarafında illaki farklılıklar olacağından dolayı,,,, Sonuç olarak %90 hata alacağım.

Bir diğer sürüm ise
şu konuda olan

pendroz hocamın paylaştığı, başka cihazdan port olmayan yine Android sürümü 7 olan ancak MiUi sürümüne baktığımızda 11.0.2.0 olan versiyon.
Bunun hakkında konuşursak eğer, bu sürüme geçersem yine MiUi 11 deki özellikler bana ekstradan gelecek. Hatta belkide çok istediğim karanlık mod ayarları ve ekran yansıtmada olan ekstra özellikler de gelecek. Ve sonrasında Benim hali hazırda kullandığım Android versiyonum 7 olduğu için ve bu sürümü yüklersem erişeceğim Android sürümü de 7 olacağı için, ne arama özelliklerinde, ne rehberde, ne mesajlarda, ne ayarlarımda, nede daha önce yüklediğim programlarım ve program ayarlarımda da sorun yaşamayacağım.

Kafa karışıklığı kısmına gelecek olursak. Şu aralar benim kafam karışık. Skorpi hocam size ait olan iki konudan birinin linkini vermiş.
Biri zaten sizin belirttiğiniz şu konu

Skorpi hocamın verdiği ise şu konu

ikisi de birbirinden farklı aslında ama ben karıştırmışım.

Üst Alt