Rehber TWRP Temizle/Wipe Seçenekleri Kullanımı (Görsel Ekli)

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
Susspusss linki okuyun hocam

trturker

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Türker
Cihazım
Redmi Note10
Konular
0
Merhaba miu rom dan global roma gecicem imei nin gitmemesi için hangisini silmemem gerekiyor diğer dosyalar gidebilir

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
Merhaba miu rom dan global roma gecicem imei nin gitmemesi için hangisini silmemem gerekiyor diğer dosyalar gidebilir

Twrp üzerinden rom değişimlerinde IMEI silinmez hocam...

Bu şekilde sorunsuz geçiş yaparsınız...

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

aliasaf

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bilinmiyor
Cihazım
Bilinmiyor
Konular
125
TWRP Temizle (Wipe) Seçenekleri Rehberi

Merhaba Arkadaşlar

Bu Rehber çoğumuzun severek kullandığı ve rom root işleri le uğraşan arkadaşların olmazsa olmazı olan TWRP adlı Costum Recovery (Düzenlenmiş Kurtarma) aracında cihaz temizleme (Device Wipe) araçları ve seçenekleri hakkında olacaktır.

Görsel 1

Öncelikle TWRP ana menüsünde "Temizle /Wipe" seçeneklerine nereden girildiğine bakalım.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Görsel 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 2

Temizle (wipe) menüsünde karşımıza gelen seçenekler şöyle olacaktır

Görsel2
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu seçenekler arasından aşağıdaki şekilde seçersek

Görsel 2-1
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Görsel 2-2

Şöyle bir ekran ile karşılaşırız

Bu ekranda “Evet” veya “Yes” seçeneğini uygularsak​

1-Sistemimiz telefonu elimize aldığımız ilk gün ki gibi temizlenir. (İşletim Sistemi Temizlenir)
2-Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), SİLİNECEKTİR!!!
(yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.

4-Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez.
5-Telefonumuza bir şey yüklemeden yeniden açabiliriz.
. . : : DİKKATLİ OLUN : : . .

Görsel 2-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aşşağıdaki gibi “Gelişmiş Temizlik” “Advanced Wipe”Seçeneğini Seçersek

Görsel 3

Görsel 3

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-1

Karşımıza aşağıdaki seçenekler gelecektir.

Sırasıyla anlatmaya devam edelim.

İlk Olarak
Aşağıdaki Dalvik ve Cache seçeneklerini seçersek Olacaklar Şunlardır​

1-Sistem üzerinde bulunan Ön bellek ve temp dosyaları silinir
2- Uygulamaların ön belleği ve çöp dosyaları silinir
3- Telefonumuz daha sağlıklı bir şekilde ve hızlı çalışır bir vaziyette açılır.
4- Arada bir yapmak cihaz açısından faydalı olacaktır.
5-Sistem üzerinde değişiklik yapmadığından herhangi bir veri kaybı yaşanmadan sistem açılacaktır.

Görsel 3-1

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-2

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek ve Sistem seçilirse olacaklar​

1-Bu işlem ile Telefonumuzun İşletim Sistemini (Operating System) Yani “Rom” silmiş oluyoruz.
2-Verilerimiz güvende: Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları Silinmez
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
4 Bu Seçenekler ile telefonumuzdan sildiğimiz Rom yerine:
  • Aynı Romu (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Güncellemesi (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Alt sürümü (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Costum Halini (Tam Zip Rom Paketi) Yükleyebiliriz
5- Dikkat Yüklenecek Rom Paketi Aynı Tabanda olmalı
Örnk: Miui Sürümünü sildiysek tekrar Miui Sürüm Rom Yüklemeliyiz.

Görsel 3-2

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-3

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem ve Data seçilirse olacaklar​

• Telefondan İşletim Sistemi yani Rom ve Rom ile birlikte Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
  • Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
  • Bu tip bir Temizlik İle Telefonumuza istediğimiz Tabanlı herhangi bir Rom’u Yükleyebiliriz...(RR, AEX, Miui, Epic, MiuiPro v.s)
  • Kurulum Sonrası aynı tabana ait “Veri(Data)” yedeğimiz yok ise tüm uygulama ve ayarlarını yeniden yükleyecek ve yapılandıracağız.
  • Telefon ilk Kurulum ekranı ile açılacağından ilk açılış biraz uzun sürecektir.

Görsel 3-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-4

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data ve Dahili Depolama seçilirse olacaklar​

• Telefondan İşletim Sistemi yani Rom ve Rom ile birlikte Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
  • Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı) (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) SİLİNECEKTİR!!!
  • TELEFONDA SİZE AİT HİÇ BİR ŞEY KALMAYACAKTIR!!!
  • Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez
  • Bu tip bir Temizlik İle Telefonumuza istediğimiz Tabanlı herhangi bir Rom’u Yükleyebiliriz...(RR, AEX, Miui, Epic, MiuiPro v.s)
  • Kurulum Sonrası aynı tabana ait “Veri(Data)” yedeğimiz yok ise tüm uygulama ve ayarlarını yeniden yükleyecek ve yapılandıracağız.
  • Telefon ilk Kurulum ekranı ile açılacağından ilk açılış biraz uzun sürecektir.

Görsel 3-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-5

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data, Dahili Depolama ve USB-OTG seçilirse olacaklar​

• Bir üstteki maddeye ek olarak bağlı depolama cihazınız varsa (flash Bellek, dışarıdan takılı Hafıza kartı, Taşınabilir HDD) içeriği silinecek ve cihazınız formatlanacaktır.

Görsel 3-5

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-6

Birde bu görsellerde olmayan fakat “Hafıza Kartı Destekli” cihazlarda yeralan “Harici Bellek (External Storge)” seçeneği seçilirse cihaz içinde takılı olan Hafıza kartı Formatlanır.

Umarım faydalı olur

Made by Pegasus
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Katkılarından Dolayı

Skorpi Mkalkan21 TaunMilitary, sahinsah52 ozgrcvdr Hocalarıma teşekkür ederim.
Hocam dahili depolamayı silmesek olurmu mesela benim sd cartım yok custom rom aticam indirilenlerde olucak aticagim custom rom depolamayi silmesem olurmu?

Nescafe656

Mevlüt
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt
Cihazım
S24 Ultra
Meslek
Kombi Tamiri
Konular
72
Hocam dahili depolamayı silmesek olurmu mesela benim sd cartım yok custom rom aticam indirilenlerde olucak aticagim custom rom depolamayi silmesem olurmu?
Genelde rom kurulumlarinda farklı geliştirici romu kurarsaniz format data önerilmektedir.

Eren KS

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
XM 12 -- CUPID
Meslek
Gemi İnşaat
Konular
8
Wipe kısmındaki Factory Reset ne anlama geliyor?
Fabrika ayarlarına döndürmeye yarıyor da içeriğinde neleri siliyor acaba format data veya advanced wipe yapmadan sadece factory reset yapsak bile rom değiştirmeye yarar mı aklımda deli sorular :)

Mi 9 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MetinS

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Metin
Cihazım
Mi 8 64Gb Siyah
Konular
8
Wipe kısmındaki Factory Reset ne anlama geliyor?
Üstat fabrika ayarlarına geri dönüyor. Geçen gün yanlışlıkla yaptım. Özel dosyalarınız duruyor geriye kalan herşeyi siliyor. Uygulamalar ve telefon ayarlarınız herşey gidiyor. Telefon yeni almışsınız gibi kurulum ekranı ile açılıyor.

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt