Rehber TWRP Recovery Kullanımı Hakkında Herşey

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Global rom recovey sürüm ise evet
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

hocam copy paste diyorsunuz ama ben bu konuyu 30 nisan 2018 de yazmıştım ve sadece kendi anlatımlarımı copy paste yapıyorum sanırım bu alıntı ve copy paste sayılmıyor ;)
Elinize, emeğinize sağlık hocam. Oldukça emek vermişsiniz.
Aslında copy paste derken sadece başka birisinin yazısını kopyalayıp buraya yapıştırmaktan ziyade sözkonusu konunun, açıldığı yere ve zamana dikkat edilmeden, konunun aslının açılmış olduğu şartlar gözardı edilerek aynen alınıp buraya açılması da kastediliyor. Yani siz bu konuyu neredeyse 2 sene önce hazırlamış ve o zaman kullandığınız cihazlara göre düzenlemişsiniz. Görüldüğü kadarıyla da aynen buraya getirmişsiniz. Mesela bu forum, takdir edersiniz ki temelde Xiaomi cihazlarıyla ilgili bir forum. Elbette farklı cihaz marka modelleriyle ilgili bölümlerimiz de var ama bu bölüm onlara ait bir bölüm değil. Dolayısıyla Twrp nasıl açılır bölümünde anlattığınız yöntemler arasında Xiaomi cihazlarından hiç bahsedilmemiş. Gönül isterdi ki Samsung cihazlarda recovery nasıl açıldığını, hangi tuşlara basıldığını yazdığınız gibi, Xiaomi'de de ses açma ve güç tuşlarına basılır diye düzenleme yapılsaydı. Odin ile rom yükleyebilirsiniz diye yazdığınız gibi, Xiaomi'de de Mi Flash ile rom yükleyebilirsiniz diye düzenleme yapılsaydı.
Umarım yanlış anlamanıza mahal vermeden anlatabilmişimdir.

Murad Ali

Her şeyi bilmene gerek yok, haddini bil yeter.!!
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murad Ali
Cihazım
Iphone 14 Pro
Meslek
Geliştirici
Konular
180
Elinize, emeğinize sağlık hocam. Oldukça emek vermişsiniz.
Aslında copy paste derken sadece başka birisinin yazısını kopyalayıp buraya yapıştırmaktan ziyade sözkonusu konunun, açıldığı yere ve zamana dikkat edilmeden, konunun aslının açılmış olduğu şartlar gözardı edilerek aynen alınıp buraya açılması da kastediliyor. Yani siz bu konuyu neredeyse 2 sene önce hazırlamış ve o zaman kullandığınız cihazlara göre düzenlemişsiniz. Görüldüğü kadarıyla da aynen buraya getirmişsiniz. Mesela bu forum, takdir edersiniz ki temelde Xiaomi cihazlarıyla ilgili bir forum. Elbette farklı cihaz marka modelleriyle ilgili bölümlerimiz de var ama bu bölüm onlara ait bir bölüm değil. Dolayısıyla Twrp nasıl açılır bölümünde anlattığınız yöntemler arasında Xiaomi cihazlarından hiç bahsedilmemiş. Gönül isterdi ki Samsung cihazlarda recovery nasıl açıldığını, hangi tuşlara basıldığını yazdığınız gibi, Xiaomi'de de ses açma ve güç tuşlarına basılır diye düzenleme yapılsaydı. Odin ile rom yükleyebilirsiniz diye yazdığınız gibi, Xiaomi'de de Mi Flash ile rom yükleyebilirsiniz diye düzenleme yapılsaydı.
Umarım yanlış anlamanıza mahal vermeden anlatabilmişimdir.

Konuyu yanlış bölümde açtığım doğrudur üzgünüm dikkat etmemişim Önemli İpuçları görünce o bölüme açtım hata etmişim yine üzgünüm....

2010 yılında ülkeme döndüm ve kendimde forumcu olduğum için forum siteleri ile ilgilendim ve bir çoğunda da yöneticilik yaptım Android..... 444.... Andro..... vs. vs. gibi forum sitelerinde binlerce makale yazdım ve paylaşımlarda bulundum, Geçerliliğini yitirmemiş kendi paylaşımlarım dışında kimseden alıntı veya çalıntı yapmıyorum ve yapmamda kendi yazdığım makaleyi tekrar tekrar yazmak yerine teknolojinin nimetlerinden de herkes gibi faydalanıp kullanıyorum da eğer alıntı ise kaynak belirtiyorum benden çalanlar hesap vermiyor ama ben hesap veriyorum ben paylaşımlar hakkında tarih ve site adı verebilirim de bilenler bilir, kimseye kırgınlığım yok bilgi paylaştıkça çoğalır ve yanlış anlaşılmasın bilgi kimsenin tekelinde değildir...

Uyarma konusunda ki düşünceme gelince eğer bir paylaşım hakkında şüphe veya soru işareti varsa bu mesaj atarakta sorulabilir, normal hayatta ve sanal alemde yıllardır üst düzey yöneticilik yapıyorum hiçbir personelimi rencide olmasın düşüncesiyle uluorta azarlamadım veya hesap sormadım ya bir kenara çekip sessizce savunmasını aldım yada kapalı bir alana çekip savunmasını aldım haklı olduğu ortamda ise bütün personelimin içinde özürümü de diledim...

Forumculuk hayatıma gelince 2003 yılında XDA Developers ile başladım ve forum hayatım veya forum yöneticiliğim boyunca kimseyi sorgusuz suçlamadım ortada bir sebep vardır diye düşünerek rencide etmeden küçük düşürmeden hep sorguladım.
Burası sanal alem klavyeyi eline geçiren bir şeyler yapmaya çalışıyor ve ikinci yüzünü ortaya çıkarıp normalde yapamadıklarını sanal alemde aleni yapıyor bu bağlamda hakaretlere bile maruz kaldım ama BAN denen olguyu kullanmaya bile elim varmadı tanımadığım bilmediğim bir şahıs belki zor şartlarda yaşıyor hıncını benden çıkarıp deşarj olmuştur ona da bir faydamız olmuştur diyerek üslubumu bozmadım.

Neyse uzatmayacağım inanıp inanmamak göreceli bir kavram, haksız olduğum hiçbir konu da tartışmacı olmadım, karşımda ki insanı kırmaktan korkarım, bana kırılıp gücenmeyin çünki ben kimseye kırılmıyorum benim olanlara bu benim diyemiyorum işin kötü tarafı bu...

Şahsınıza yönelik hiçbir kırgınlığım yok sevgi ve saygılar....

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Konuyu yanlış bölümde açtığım doğrudur üzgünüm dikkat etmemişim Önemli İpuçları görünce o bölüme açtım hata etmişim yine üzgünüm....

2010 yılında ülkeme döndüm ve kendimde forumcu olduğum için forum siteleri ile ilgilendim ve bir çoğunda da yöneticilik yaptım Android..... 444.... Andro..... vs. vs. gibi forum sitelerinde binlerce makale yazdım ve paylaşımlarda bulundum, Geçerliliğini yitirmemiş kendi paylaşımlarım dışında kimseden alıntı veya çalıntı yapmıyorum ve yapmamda kendi yazdığım makaleyi tekrar tekrar yazmak yerine teknolojinin nimetlerinden de herkes gibi faydalanıp kullanıyorum da eğer alıntı ise kaynak belirtiyorum benden çalanlar hesap vermiyor ama ben hesap veriyorum ben paylaşımlar hakkında tarih ve site adı verebilirim de bilenler bilir, kimseye kırgınlığım yok bilgi paylaştıkça çoğalır ve yanlış anlaşılmasın bilgi kimsenin tekelinde değildir...

Uyarma konusunda ki düşünceme gelince eğer bir paylaşım hakkında şüphe veya soru işareti varsa bu mesaj atarakta sorulabilir, normal hayatta ve sanal alemde yıllardır üst düzey yöneticilik yapıyorum hiçbir personelimi rencide olmasın düşüncesiyle uluorta azarlamadım veya hesap sormadım ya bir kenara çekip sessizce savunmasını aldım yada kapalı bir alana çekip savunmasını aldım haklı olduğu ortamda ise bütün personelimin içinde özürümü de diledim...

Forumculuk hayatıma gelince 2003 yılında XDA Developers ile başladım ve forum hayatım veya forum yöneticiliğim boyunca kimseyi sorgusuz suçlamadım ortada bir sebep vardır diye düşünerek rencide etmeden küçük düşürmeden hep sorguladım.
Burası sanal alem klavyeyi eline geçiren bir şeyler yapmaya çalışıyor ve ikinci yüzünü ortaya çıkarıp normalde yapamadıklarını sanal alemde aleni yapıyor bu bağlamda hakaretlere bile maruz kaldım ama BAN denen olguyu kullanmaya bile elim varmadı tanımadığım bilmediğim bir şahıs belki zor şartlarda yaşıyor hıncını benden çıkarıp deşarj olmuştur ona da bir faydamız olmuştur diyerek üslubumu bozmadım.

Neyse uzatmayacağım inanıp inanmamak göreceli bir kavram, haksız olduğum hiçbir konu da tartışmacı olmadım, karşımda ki insanı kırmaktan korkarım, bana kırılıp gücenmeyin çünki ben kimseye kırılmıyorum benim olanlara bu benim diyemiyorum işin kötü tarafı bu...

Şahsınıza yönelik hiçbir kırgınlığım yok sevgi ve saygılar....
Aslında sanırım yanlış anlama biraz daha devam ediyor. Bu yazınızdan, benim sizin bu konuyu yanlış yere açtığınızı ve aslında bu mesajın size ait olmadığını düşünüyormuşum gibi bir algı oluşmuş. Aslı öyle bir şey kastetmedim. Burada anlatmak istediğim şey, eğer konuyu Samsung bölümünde açsaydınız Samsung cihazlarda twrp'ye nasıl girildiği, cihaza hangi uygulama ile rom yüklenebileceği bilgileri tabiki önemli olurdu. Ama twrp'yi de sadece Samsung'a mal etmek doğru olmazdı. Yani açtığınız yer gayet uygun. Sorun, yazınızın içerisinde birkaç markayı zikretmiş ve onlarla ilgili ipuçları verirken, bu forumun temel taşı olan Xiaomi'den hiç bahsedilmemesi. Tabiki siz bu makaleyi yazarken yazdığınız forumun Xiaomi cihazlarla ilgisi olmayabilir hatta Xiaomi'yi bile tanımıyor ya da hiç görmemiş te olabilirsiniz ki bu gayet doğal.
Ben de 1999'dan beri forumculuk yapıyorum. Bundan 4 sene öncesinde kızım doğana kadar ben de oldukça aktif ve yüzlerce rehber hazırlamış, yüzlerce makale yazmış, binlerce mesajla binlerce insanın sorunlarına çözüm bulmuş biriydim. Bakmayın şimdi kendimi geri çektiğime. Ben de zaman zaman başka yerlerde hazırladığım rehberleri, makaleleri alıp kullanıyorum. Ama oradan aldıktan sonra o günün şartlarına ve paylaştığım yere göre yeniden düzenleyerek yayınlıyorum. Demek istediğim buydu. Asla bu makalenin size ait olmadığına dair bir imada bulunmadım.

Murad Ali

Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murad Ali
Cihazım
Iphone 14 Pro
Meslek
Geliştirici
Konular
180
Aslında sanırım yanlış anlama biraz daha devam ediyor. Bu yazınızdan, benim sizin bu konuyu yanlış yere açtığınızı ve aslında bu mesajın size ait olmadığını düşünüyormuşum gibi bir algı oluşmuş. Aslı öyle bir şey kastetmedim. Burada anlatmak istediğim şey, eğer konuyu Samsung bölümünde açsaydınız Samsung cihazlarda twrp'ye nasıl girildiği, cihaza hangi uygulama ile rom yüklenebileceği bilgileri tabiki önemli olurdu. Ama twrp'yi de sadece Samsung'a mal etmek doğru olmazdı. Yani açtığınız yer gayet uygun. Sorun, yazınızın içerisinde birkaç markayı zikretmiş ve onlarla ilgili ipuçları verirken, bu forumun temel taşı olan Xiaomi'den hiç bahsedilmemesi. Tabiki siz bu makaleyi yazarken yazdığınız forumun Xiaomi cihazlarla ilgisi olmayabilir hatta Xiaomi'yi bile tanımıyor ya da hiç görmemiş te olabilirsiniz ki bu gayet doğal.
Ben de 1999'dan beri forumculuk yapıyorum. Bundan 4 sene öncesinde kızım doğana kadar ben de oldukça aktif ve yüzlerce rehber hazırlamış, yüzlerce makale yazmış, binlerce mesajla binlerce insanın sorunlarına çözüm bulmuş biriydim. Bakmayın şimdi kendimi geri çektiğime. Ben de zaman zaman başka yerlerde hazırladığım rehberleri, makaleleri alıp kullanıyorum. Ama oradan aldıktan sonra o günün şartlarına ve paylaştığım yere göre yeniden düzenleyerek yayınlıyorum. Demek istediğim buydu. Asla bu makalenin size ait olmadığına dair bir imada bulunmadım.

chatin_62 kardeşim seni iyi biliyorum geçmişte yaptıklarını da hatırlıyorum biraz zihnini yoklarsan sende beni hatırlarsın...

Xiaomi yi bilmiyor değilim bu site kurulmadan önce senin de hatırlayacagın veya tanıyacagın bir kaç geliştirici ve forum yöneticisi arkadaşla biz çin meşeili cihazlar üzerine tartışıyor ve fikir teatisinde bulunuyorduk bunlara Xiaomi de eklidir
Arkadaşım bir önceki yazımda konuyu yanlış yere açmışım diyerek hatamı kabul etmişken niye konuyu uzatıyorsun anlam veremedim
Bu yazından sonra bende başka bir algı oluştu şunu açıkca söyleyebilirsin ''Seni bu forumda istemiyoruz'' de iş bitsin oturup burada forumculuk tarihi dersimi vereceğiz birbirimize yada forum adabı mı öğreteceğiz anlayamadım

Açılan Konuyu doğru bildiğin yere taşıyıp konuyu yalnış yere açmışsın diyerek uyarıp konuyu kapatmak varken konuyu buralara taşımanın anlamı ne.?

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
chatin_62 kardeşim seni iyi biliyorum geçmişte yaptıklarını da hatırlıyorum biraz zihnini yoklarsan sende beni hatırlarsın...

Xiaomi yi bilmiyor değilim bu site kurulmadan önce senin de hatırlayacagın veya tanıyacagın bir kaç geliştirici ve forum yöneticisi arkadaşla biz çin meşeili cihazlar üzerine tartışıyor ve fikir teatisinde bulunuyorduk bunlara Xiaomi de eklidir
Arkadaşım bir önceki yazımda konuyu yanlış yere açmışım diyerek hatamı kabul etmişken niye konuyu uzatıyorsun anlam veremedim
Bu yazından sonra bende başka bir algı oluştu şunu açıkca söyleyebilirsin ''Seni bu forumda istemiyoruz'' de iş bitsin oturup burada forumculuk tarihi dersimi vereceğiz birbirimize yada forum adabı mı öğreteceğiz anlayamadım

Açılan Konuyu doğru bildiğin yere taşıyıp konuyu yalnış yere açmışsın diyerek uyarıp konuyu kapatmak varken konuyu buralara taşımanın anlamı ne.?
Hocam şu anda şaşkınlıktan ne yazacağımı bilemiyorum. Konuyu nasıl bu kadar saptırıyorsunuz pes doğrusu. Ben diyorum ki, eski makalenizi buraya taşırken keşke buraya uygun olarak Xiaomi ile ilgili bir şeyler de ekleyerek yayınlasaydınız, orada Samsung'un bilmem neyin recovery'ye nasıl gireceğini anlatırken keşke Xiaomi'lerin de nasıl gireceğini yazsaydınız, siz diyorsunuz beni istemediğinizi açıkça yazın. Ne alakası var Allah aşkına. Neyin peşindesiniz anlamıyorum. Nedir bu beni istemiyorlar takıntınız? Devamlı bunu dillendirip duruyorsunuz? Ne yani şimdi ben bir Xiaomi forumunda tüm Xiaomi kullanıcılarını ilgilendiren bir konuda Xiaomi haricinde birkaç telefondan bahsederken Xiaomi'den de bahsetseydiniz, kopyala yapıştır yapmasaydınız demekte haksız mıyım? Bunun sizi isteyip istememekle ne alakası var? Sizi istemesek banlarız olur biter.
Xiaomi'yi tanımıyorsunuz diye bir şey mi dedim. Konuda geçmiyor dedim. Makaleyi yazarken kaale almadığınızı söyledim. Bunun da bir çok sebebi olabilir tabiki. Konumuz o değilki. Konumuz makalede sözünün geçmemesi.
Anladığım o ki size yönetim ekibinden kimse iyi ya da kötü bir şey yazmasın istiyorsunuz. Peki yazmam bundan sonra. Kendi adıma konuşursam, yazdıklarınıza bakar forum kurallarına aykırı durum varsa müdahale eder, yoksa sayfayı kapatır geçerim.

Murad Ali

Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murad Ali
Cihazım
Iphone 14 Pro
Meslek
Geliştirici
Konular
180
Hocam şu anda şaşkınlıktan ne yazacağımı bilemiyorum. Konuyu nasıl bu kadar saptırıyorsunuz pes doğrusu. Ben diyorum ki, eski makalenizi buraya taşırken keşke buraya uygun olarak Xiaomi ile ilgili bir şeyler de ekleyerek yayınlasaydınız, orada Samsung'un bilmem neyin recovery'ye nasıl gireceğini anlatırken keşke Xiaomi'lerin de nasıl gireceğini yazsaydınız, siz diyorsunuz beni istemediğinizi açıkça yazın. Ne alakası var Allah aşkına. Neyin peşindesiniz anlamıyorum. Nedir bu beni istemiyorlar takıntınız? Devamlı bunu dillendirip duruyorsunuz? Ne yani şimdi ben bir Xiaomi forumunda tüm Xiaomi kullanıcılarını ilgilendiren bir konuda Xiaomi haricinde birkaç telefondan bahsederken Xiaomi'den de bahsetseydiniz, kopyala yapıştır yapmasaydınız demekte haksız mıyım? Bunun sizi isteyip istememekle ne alakası var? Sizi istemesek banlarız olur biter.
Xiaomi'yi tanımıyorsunuz diye bir şey mi dedim. Konuda geçmiyor dedim. Makaleyi yazarken kaale almadığınızı söyledim. Bunun da bir çok sebebi olabilir tabiki. Konumuz o değilki. Konumuz makalede sözünün geçmemesi.
Anladığım o ki size yönetim ekibinden kimse iyi ya da kötü bir şey yazmasın istiyorsunuz. Peki yazmam bundan sonra. Kendi adıma konuşursam, yazdıklarınıza bakar forum kurallarına aykırı durum varsa müdahale eder, yoksa sayfayı kapatır geçerim.

Arkadaşım Xiaomi adı geçmedi diye bilgilendirmek için paylaşılmış bir konuyu bu kadar problem edeceğinizi düşünmemiştim...
Forum adabında şu da vardır böyle bir konu altında tartışma yapmak o paylaşımı kirletmekten de ileri gitmez...
Ayrıca MIUI Arayüz konusu yıllar önce Xiaomi'nin adı ortada yokken MIUI arayüzün fan siteleri oluşturuldu ve insanlar diğer markalara uyumlu MIUI arayüzler arayışına girdiklerinde Xiaomi adı hiç geçmezdi ama MIUI fan siteleri vardı.

Gelelim şu takıntı sözüne ve copy paste olayına;
Copy paste yapmak hakkında suçlayıcı ithamlarda bulunuluyor (sizi kastetmiyorum) ve bu olgu sanki yanlış bir şey yapılıyormuş havası yaratılıyor, şimdi biri kalkıp başkasının emek vererek yazdığı veya paylaştığı bir konuyu alıp hiçbir fikri ve emeği olmadığı halde içinden kafasına göre üç beş cümleyi değiştirip konuyu kendi emek vererek yazmış ve paylaşmış gibi lanse etmiş olsa bu özgün paylaşım'mı olmuş oluyor.?
Ya da özgün yazılmış bir makaleyi alıp içinde adı geçmedi diye bir marka adına yaranmak için o bilgiyi o marka adına düzenlemek veya yamamak dürüstlükmü oluyor.?

Takıntı konusuna gelince açılan konuları sorgusuz sualsiz hiçbir açıklama yapmadan veya hiçbir uyarıda bulunmadan hiçbir savunma almadan silmek ve üyeyi rencide eder tavırlar almak doğrumudur.? idam mahkumunun bile son arzusu sorulur
Ben yöneteciyim ben yaparım olur mantığı ne anlama gelir.? karşıdaki insanda farklı algılar oluşturmazmı.?
Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki yakın zamanda Yapay Zeka herşeyin içinde yer alacak bildiğimiz herşeyi tersine dönderecek böyle bir ortamda herşeyi ben biliyorum edalarına bürünmek doğrumudur.?

Neyse uzatmayacağım şunu kesin olarak söyleyeyim ''asla senin şahsını hedef almıyorum'' her insanın rahatsızlık duyabileceği konuları dile getiririm ve hep çıban başı ben olurum :) konuyu uzatmayalım buralardan çook tartışma çıkar aslında üslubu bozmadığımız adab-ı muhaşeret kuralları içinde ki bu tartışmamız bir yerlerde örnek olmalı ama ne mümkün... smirk~~

NOT: Konunun doğru bölüme taşınarak yorumlardaki konuyla ilgisiz tartışmaların silinmesini öneriyorum.

SAYGILARIMLA

SRKNŞKR

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi 8 lite
Konular
9
30 Nisan 2018 tarihinde tarafımdan yazılımış bir makaledir...

Merhaba arkadaşlar, bugün Team Win Kurtarma Projesi ya da TWRP kurtarma (Recovery) hakkında bilgi verici öğretici yazmaya gerek duydum.
TWRP yüklemek ve telefon rootlamak, markadan markaya değişen, modele göre farklılık gösteren yöntemlere sahip. Ancak bir kez recovery kurduysanız artık custom ROM’ları çok kolay yükleyebilirisiniz.
Yapmanız gereken ilk şey, gerekli dosyaları zip halinde telefon hafıza atmak. (ROM dosyası, kernel, gapps ve diğer eklentiler gibi)
Normal Kopyalama İle Dosya Atarak Yüklemek Bu işlemi gerçekleştirmek için telefonunuz normal olarak çalışıyorsa kopyala/yapıştır ile zip dosyalarını telefona atabilirsiniz.
Telefon üzerinden indirmiş olduğunuz dosyaları da bu şekilde flashlayabilirsiniz.
Ardından tek yapmanız gereken şey Install’ı seçerek attığınız zip dosyasını seçerek kurulumu gerçekleştirmek.
ADB Push İle Recovery Modunda Bilgisayardan Dosya Aktarma Telefonunuz düzgün çalışmıyorsa ise aşağıdaki adb komutlarıyla recovery modunda dosya kopyalayabilirsiniz:
adb push dosya.zip /sdcard/dosya.zip
Ardından tek yapmanız gereken şey Install’ı seçerek attığınız zip dosyasını seçerek kurulumu gerçekleştirmek.
Recovery ile sideload kullanımı Sideload sayesinde zip dosyasını telefonunuza kopyalamadan ROM yükleyebilirsiniz.
TWRP’de Advanced altından ADB Sideload’ı seçerek Start Sideload kaydıraçını kaydırabilirsiniz.
Ardından bilgisayarınızdan adb aracıyla şu komutu vermeniz yeterli:
adb sideload dosya.zip
Ardından bu dosya telefona kurulacaktır, yüklenmesi gereken ek dosyalar için aynı yolu izleyebilirsiniz.

TWRP Nasıl Başlatılır?

TWRP’yi kurduktan sonra başlatmak için her cihaza özgü tuş kombinasyonu bulunmakta. Cihaz kapalıyken bu tuş kombinasyonunu ile TWRP’yi başlatabilirsiniz.
Örneğin Samsung’lar için Ses Açma + Ana Ekran + Güç tuşlarına aynı anda basılı tutarak cihazı açtığınızda recovery’e erişebilirsiniz.
Nexus’lar da ve bazı diğer cihazlarda ise Ses Açma + Güç Tuşu aynı işi görmektedir.
Cihazın TWRP ya da recovery konusunda ayrıca cihaza özgü içerikler sayfasındaki teknik özellikler kısmında bu tuş kombinasyonuyla ilgili bilgi verilmiştir.

TWRP Nasıl Türkçe Yapılır?

TWRP kurduktan sonra ilk açılışta sistem değişikliklerini onaylamanız için ekrandaki sürgüyü kaydırın.
Açılan Menüden Settings’e girin ve Dünya simgesi olan simgeye dokunun.
Türkçe’yi seçip Set Language’e basın.

TWRP ile Yapılabilecek İşlemler

Herhangi bir işlem yapmadan yedek almanız önerilir. Bu işlemi ilerleyen yazılarımızda anlatacağız. Eğer bir ROM yükleyeceksiniz, Wipe yani temizlik işlemini de yapmanız gerekebilir.
Kurulum sırası başka şekilde önerilmediyse şu şekilde olmalıdır: (Elinizde olan dosyalara göre sıralayın.)
  • ROM
  • Gapps
  • Kernel – boot
  • Root/SuperSU
  • Ek modifikasyonlar

TWRP Temizleme

Temizle menüsüne girdiğinizde sizi Fabrika Sıfırlaması karşılar. Bu işlem dahili hafızada bulunan dosyalar ve system bölümü hariç temizlik yapar. Bu işlemden sonra sizin için önemli olabilecek resimler, videolar vs. tutulurken tüm uygulamalar ve verileriyle birlikte önbellekler de temizlenir.

Wipe Seçenekleri

TWRP ile Wipe seçenekleri ve ne işe yaradıkları aşağıdaki gibidir:
.Veriyi Biçimlendir (Format Data): Verilerin tutulduğu tüm bölümü formatlar. Uygulamalar ve verileri, resimler, videolar, ortam dosyaları ve kayıtlı her şeyi siler.
.Veri Temizleme (Wipe Data): Uygulamalar ve verilerini siler ancak dahili hafızadaki resimler, videolar vb. içeriği bırakır.
.Önbellek Temizleme (Wipe Cache): OTA dosyaları, geçici recovery verileri ve loglarını silir.
.Dalvik / Art Önbelleği Temizleme (Wipe Art/Dalvik Cache): Dalvik veya Android Runtime için optimizasyon dosyalarını siler.
.Sistem Temizleme (Wipe System): Cihaz yazılımı ve ROM’unun tutulduğu system bölümünü siler.
.Dahili Depolama Temizleme (Wipe Internal Data Storage): Cihaz dahili belleğindeki resimler, videolar, müzikler vs. kapsar.
.Harici Depolama/Sd Kart Temizleme (Wipe External Storage/SD Card): SD Kartı formatlar
.USB-OTG Temizleme (Wipe USB-OTG): Takılı USB belleği formatlar.

Veriyi Biçimlendir Bölümü

Kutuya evet ya da yes yazarak tik işaretine dahili hafızadaki tüm verileri siler. Uygulamalar, resimler, videolar .zip .mod vb. cihazdaki tüm içerik silinmiş olur.
Veriyi Biçimlendir üzerine Gelişmiş Temizlik altından Önbellek, Dalvik/ART Önbelleği, Dahili Depolama, Veri ve Sistem’i seçin. Bu işlemden sonra Samsung cihazlara Odin ile kurulum yapabilirsiniz. TWRP üzerinden yeni kurulum yapmadan Yeniden Başlat->Recovery ile TWRP’yi yeniden başlatın ve adb aracını anlatıldığı gibi kullanın.
Veriyi Biçimlendir ya da Gelişmiş Temizlik altındaki Dahili Depolama seçeneğini işaretlemediyseniz hafıza kartınız ya da dahili belleğinizde uygulama verileri kalabilir.

TWRP ile temizlemenin silemediği Dahili Depolama ve Hafıza Kartında kalan uygulama verilerinin, .zip ve .mod ların tamamı ile silinmesi

Gelişmiş Dosya Yöneticisi kullanmanız gerekir. (Örnek Root Explorer gibi)
Gelişmiş -> Dosya Yöneticisi seçeneğini seçin.
En üst dizine gelin aşağıdaki dizinlere girin ve Seç -> Sil seçeneğini kullanarak bu klasörleri silin.

/sdcard/.android-secure
/sdcard/Android
/extSdCard/.android-secure
/extSdCard/Android

TWRP ile Yedek Alma

Yedeklecek bölümler ve başlıkları şu şekildedir,
Not: Bu bölümlerin tamamı her cihazda bulunmayabilir.

Boot: Kernel’i barındırır. Bazı cihazlarda recovery de bu bölüme gömülüdür.
Recovery (Kurtarma): Kurulu TWRP sürümünü barındırır.
EFS: IMEI ve seri numarası gibi önemli verileri içerir. Bu bölümü yanlışlıkla silinmeye karşı en kısa sürede yedekleyin.
Data (Veri): Kurulu uygulamalar ve verileri, ayarları içerir.
System (Sistem): Kurulu ROM yani cihaz yazılımını içerir. Farklı bir ROM denemeden ya da root yapmadan önce bu bölümle birlikte boot bölümünü yedeklemeniz gerekir:
Radio ya da modem: Cihazın şebeke iletişimi, bluetooth ya da WiFi gibi kablosuz teknolojilerini sağlayan yazılımı içerir.
Cache (Önbellek): OTA verilerini, recovery loglarını ve uygulama önbelleğini içerir. Diğerlerine göre daha az önemlidir.

Ad: Yedeğin adı. Daha sonra geri yüklerken daha hızlı bulamak için yedeğinizi adlandırın. Buraya tıklayıp yeni bir isim girerek Go tuşuna basabilirsiniz. Türkçe ve özel karakter kullanmanız tavsiye edilmez.

Depolama Seç: Bu seçenek ile uygunsa dahili hafıza, hafıza kartı ya da USB üzerine yedek alabilirsiniz. Yedek aldığınız bölüme Temizleme işlemi yapmamaya özen gösterin.

Boyutları Yenile: Boş alan ve disk bölümleri bilgisini yeniler.

TWRP ile aldığınız yedeği en kısa sürede bilgisayarınıza alarak korumanız önerilir. Bunun için yedeği aldığınız konumdan (dahili bellek ya da hafıza kartı) TWRP klasörünü bilgisayarınıza kopyalayın. Geri döndürmek istediğinizde bu klasörü yedek aldığınız konuma geri kopyalayabilirsiniz.
Yedeğinizi geri yüklemek için TWRP altından Geri Yükle seçeneğini seçin.
Depolama Seç bölümünden yedek aldığınız yeri seçebilirsiniz. (Dahili hafıza, SD kart) Ardından yedeğinizi seçin.
Seçtikten sonra sürgüyü kaydırarak geri yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

Konu hakkında sorularınız veya takıldığınız yerler olursa bu konunun altında sorabilirsiniz.
Forumdaki tüm üyeler faydalansın, Forumculuk kuralı gereği soru ve sorunlar burada açıkca konuşulup tartışılmalıdır bu nedenle Kesinlikle özel mesajlara cevap vermiyorum...

Sevgi ve Saygılarımla
@Murad Ali ...
Hocam okudum da tam çözemedim tlfn menüsünden sıfırlama yaptığımda imei uçmuştu twrp de silinmez diyorlar pek anlamam ime uçmadan sistem falan silmeden fabrika ayarlarına getirmek istiyorum güncelleme sonrası temizlik nasıl yapabilirm

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
Hocam okudum da tam çözemedim tlfn menüsünden sıfırlama yaptığımda imei uçmuştu twrp de silinmez diyorlar pek anlamam ime uçmadan sistem falan silmeden fabrika ayarlarına getirmek istiyorum güncelleme sonrası temizlik nasıl yapabilirm

Bu konuda yer alan 2 seçeneği temizleyin tamamdır.

ebuibrahim

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nedim
Konular
0
Doğru konuya dikkat ederseniz vs. ''vesaire'' yazmışım gözünüzden kaçmış, o herşey anlamına gelir zaten
Veri Temizleme (Wipe Data): Uygulamalar ve verilerini siler ancak dahili hafızadaki resimler, videolar vb. içeriği bırakır.
Üstteki cümleden herşeyin silindiğini anlıyorum. Alttaki cümleden ise "dahili hafızadaki resimler, videolar vb. içerik" silinmez anlıyorum.
Acaba "Wipe Data'da Format Data'dan farklı olarak sistem dosyaları hariç her şey (resimler, videolar vb. dahil) siliniyor, sadece sistem dosyaları kalıyor; " şeklinde mi anlamalıyım?

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
Üstteki cümleden herşeyin silindiğini anlıyorum. Alttaki cümleden ise "dahili hafızadaki resimler, videolar vb. içerik" silinmez anlıyorum.
Acaba "Wipe Data'da Format Data'dan farklı olarak sistem dosyaları hariç her şey (resimler, videolar vb. dahil) siliniyor, sadece sistem dosyaları kalıyor; " şeklinde mi anlamalıyım?

Evet öyle anlamalısın...

Üst Alt