Yardım Telefon Suya Düştükten Sonra Sesli Dosyaları Oynatmıyor ve Ahize Mikrofon Hoparlörden Ses Gelmiyor

abdullah18

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Abdullah
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
1
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
MIUI 11.0.6.0 KARARLI
Telefon Modeli
MI 6
Bootloader Kilidi
Kapalı
Arkadaşlar hepinize iyi günler, dün çocuğum telefonu suya attı, hemen gerekli kurutma işlemlerini yaptım. Telefonun işletiminde hiç bir sıkıntı yok, normal çalışıyor, gelin görün ki YouTube, İnstagram vs. gibi platformlarda videoaları sessizde iken oynatıyor ama sesi açınca video donuyor oynamıyor, aynı zamanda hiç bir şekilde hiç bir dosya formatı ve telefon görüşmesinde telefonun Ahizesi, Hoparlörü ve Mikrofonu çalışmıyor. Ses kartı gibi bişeyi var mı bu telefonların nasıl çözebilirim acaba bu sorunumu?

Fire

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Eren
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
38
Arkadaşlar hepinize iyi günler, dün çocuğum telefonu suya attı, hemen gerekli kurutma işlemlerini yaptım. Telefonun işletiminde hiç bir sıkıntı yok, normal çalışıyor, gelin görün ki YouTube, İnstagram vs. gibi platformlarda videoaları sessizde iken oynatıyor ama sesi açınca video donuyor oynamıyor, aynı zamanda hiç bir şekilde hiç bir dosya formatı ve telefon görüşmesinde telefonun Ahizesi, Hoparlörü ve Mikrofonu çalışmıyor. Ses kartı gibi bişeyi var mı bu telefonların nasıl çözebilirim acaba bu sorunumu?
Mikrofon ve hoparlör deliğine ağzınızı koyup içinize çekebilirsiniz su gelecektir belki düzelir ama eğer kısa devre yaptırdıysa su telefona tamire gitmesi gerekir

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

abdullah18

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Abdullah
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
1
hocam dediklerinizi yaptım ama nafile, acaba kısa devre işlemi her birisi için ayrı ayrı mı olmuştur. Yani mikrofon ahize ve hoparlörün hepsi de mi kısa devre olmuştur yoksa bunların bağlı bulunduğu kartta mı sıkıntı vardır. Bana sanki donanımsal veya yazılımsal bir noktadan kaynaklı sıkıntı var gibi geliyor.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

youtube da videoyu başlatıyorum, video hiç başlamadan donuyor ilk saniyede. donanımsal bir sıkıntı olsa video oynamaya devam edip sadece ses gelmeme sorunu olmaz mıydı

Oyla:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Hocam ne yapılırsa yapılsın, bir kez suya düşen telefon bir daha iflah olmaz. Şu durumda zaten sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok, bir teknik servise verip, içini temizlettirip, kontrol ettirip gerekirse oksitlenmeyi geciktirici bir sprey kullanıp geri size verir ancak siz şimdiden yeni bir cihaz baksanız iyi edersiniz. Nitekim suya düşen telefonlar bazen sorunsuz çalışıyor gibi görünselerde bir kaç ay sonunda hurda sınıfına geçer.

Tabi nasıl su alduğuda önemli, eğer sıçrama falansa düzeltilebilir ama resmen suyun içine düştüyse o telefon ömrünün sonuna gelmiş demektir.

Cihazın ses devrelerinde sıvı kaynaklı şase varsa hata oluşturduğu için ses gerektiren işlemler çalışmıyor olabilir.

Oyla:

abdullah18

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Abdullah
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
1
Hocam ne yapılırsa yapılsın, bir kez suya düşen telefon bir daha iflah olmaz. Şu durumda zaten sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok, bir teknik servise verip, içini temizlettirip, kontrol ettirip gerekirse oksitlenmeyi geciktirici bir sprey kullanıp geri size verir ancak siz şimdiden yeni bir cihaz baksanız iyi edersiniz. Nitekim suya düşen telefonlar bazen sorunsuz çalışıyor gibi görünselerde bir kaç ay sonunda hurda sınıfına geçer.

Tabi nasıl su alduğuda önemli, eğer sıçrama falansa düzeltilebilir ama resmen suyun içine düştüyse o telefon ömrünün sonuna gelmiş demektir.

Cihazın ses devrelerinde sıvı kaynaklı şase varsa hata oluşturduğu için ses gerektiren işlemler çalışmıyor olabilir.

valla şu an yeni bir telefon alabilecek durumun yok da çok teşekkür ettim bilgilendirmen için

Oyla:

mehmetbaskan42

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mehmet
Cihazım
Redmi
Konular
10
Şarj alıyor mu telefon ?

Redmi 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

Xependios

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Mi 8 SE
Konular
13
Ses çipinde veya devresinde kısa devre olmuş muhtelemen, aynı sorunu iphone 6 da yaşamıştım anakart tamiri görmüştü sonra. Hoparlör ahize vs hepsi doğrudan devre elemanı olduğu için belki birinde yaşanan bir kısa devre anakart çipini etkiliyordur, en temizi teknik servise vermek ama pirinçe yatırma gibi işlemler de yapabilirsiniz. Deniz suyu olmadıkça her şekilde halledilir diye düşünüyorum.

Oyla:

abdullah18

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Abdullah
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
1
Şarj alıyor mu telefon ?

Redmi 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
evet şarj alıyor ama uygulama farketmeksizin sesli hiç bir formatı çalıştırmıyor.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Ses çipinde veya devresinde kısa devre olmuş muhtelemen, aynı sorunu iphone 6 da yaşamıştım anakart tamiri görmüştü sonra. Hoparlör ahize vs hepsi doğrudan devre elemanı olduğu için belki birinde yaşanan bir kısa devre anakart çipini etkiliyordur, en temizi teknik servise vermek ama pirinçe yatırma gibi işlemler de yapabilirsiniz. Deniz suyu olmadıkça her şekilde halledilir diye düşünüyorum.
muhtemelen dediğiniz gibi kısa devre oldu, hanım telefonu açmak gibi bir hata yapmış suya düştükten sonra, büyük ihtimal kısa devre oldu

Oyla:

aktan1453

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Abdullah
Cihazım
Xiaomi Mi 9
Konular
15
Google Play store üzerinde bir uygulama var hocam su kaçan hoparlörler için bi denemenizi tavsiye ederim isminide atayım insanlar memnun kalmışlar sizde bi 5-10 defa deneyin telefonu yüz üstü koyup uygulamanın işini yapmasını bekleyeceksiniz

Oyla:

myhtpcx

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
myhtpcx
Cihazım
redmi
Konular
9
eliniz yatkınsa telefonu sökün bataryayı çıkarın, anakartı sökün saç kurutma ile altına üstüne 10-15 dk ısı verin, nem kalmış olabilir, aynı işlemi hoparlör tarafına az ısı ile uygulayın. youtubeye "mi 6 assembly repair" yazarak söküm videolarını izleyin.

Oyla:
Üst Alt