Yardım Stabil Kalıcı AOSPRom/MiuiRom ve Kernel önerisi (Detaylı)

AAliii

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali
Cihazım
POCO X3 PRO
Konular
5
Merhaba, Eylül 2021'den beri POCO X3 PRO cihaz kullanıyorum orijinal yüklü MIUI TR sürümü ile. Bir süre pek sıkıntı yaşamadan kullandım ama güncel MIUI'nin tüm hantallığından, buglarından, her şeye karışan ve birçok uygulamanın işini zorlaştıran yapısından sıkıldığımı düşünüyorum. Aslında EU rom denemeyi de uzun süre düşünmedim değil ama MIUI beni o kadar bunalttı ki, şöyle sade düzgün sapasağlam sorunsuz bir AOSP veya benzeri Rom deneyimi yaşamak istiyorum. Öyle zırt pırt rom/kernel değiştirmeyi sevmem, zaten çok eskiden Xperia cihazlar kullanırken bu işlerle çok uğraşırdım ve sonrasında iş güç telaşı falan derken bu işlerden bir hayli uzak kaldım. Dolayısıyla aşina olduğum, sıkıntısız şekilde uğraşabildiğim mevzular bunlar fakat eskisi gibi vaktim de sabrım da yok, o yüzden mümkün olan en ideal AOSP rom'u (ve opsiyonel olarak kernel) kurarak keyfime bakmak istiyorum. Şimdi konuyla ilgili önce ihtiyaçlarımı ve fikirlerimi belirteyim, son maddelerde de sorularımı sorayım:

1) Android 11 ya da 12 olması benim için pek fark etmiyor kağıt üzerinde. Aradığım şey düzgün, saçma sapan buglarla yormayan, akıcı, hafif, batarya yönünden güzel performans sunan bir rom olması. Ve elbette official olarak destek görmeye devam eden, düzenli olarak güncelleştirme alan, XDA'da şurada burada belli bir community'si olan bir ROM olması. Telefonu oyun maksadıyla kullanan biri değilim ama nadir de olsa oyun oynarım, genelde grafik yönünden sıradan, çok yormayan oyunlardır bunlar. Sosyal medya ve office uygulamaları, video/film/canlı yayın uygulamalarını çoğunlukla kullanırım, kamera konusunda da sıkıntı yaşamak istemem pek.

2) AOSP romlarla ilgili genel olarak duyduğum şeyler: hızlı şarj konusunda yaşanan sıkıntılar (Şarj Kesme/Koruma Sorunu), kamera uyumluluğuyla ilgili problemler, ses kalitesinin bozulması, Safetynet/Sertifika/Banka uygulamaları/Netflix gibi konularda yaşanan pürüzler. Bu gibi mevzularla uğraştırmayan, uyumlu ve düzgün bir şekilde çalışan bir AOSPRom veya MiuiRom arayışındayım. Hiç öyle acayip acayip özelleştirmeler peşinde değilim, sadelik ve akıcılık benim için öncelikli olan.

3) Root çeker miyim çekmez miyim bundan pek emin değilim. Eskiden (benim taaa Sony XPERIA Z2 cihaz kullanıp sabah akşam tüm yazılımıyla oynadığım zamanlar) bu işler daha rahattı ama root işleminden dolayı artık acayip acayip sıkıntılar da yaşanabiliyor belli ki, az önceki maddede saydığım safetynet/banka uygulamaları vs gibi mevzularda bilhassa. Fakat bir yandan da ANXcamera, ses tweakleri filan gibi şeyler için de root kaçınılmaz. Tam teşekküllü çalışan bir Google Camera performansı alabildiğim sürece, ses kalitesi konusunda acayip bir bozulma yaşamadığım sürece root işine girmeyi düşünmüyorum ama eğer bu bahsettiğim mevzuları sağlayabilmek için root kaçınılmaz olacaksa yaparım tabii. Bu konuda genel olarak tavsiyeniz nedir, bir problemi çözmeye çalışırken bir sürü yeni problem yaratır mıyım kendime?

4) Tüm bu saydığım noktalar ışığında, şu ana dek arasında kaldığım romlar Arrow, Pixel Experience ve Lineage OS. Bunlara dördüncü olabilecek CrDroid de var ama o daha ziyade yoğun özelleştirme meraklıları için gibi. Lineage hakkında bu cihaz için pek net bilgi edinemedim, o kadar esprisi yok gibi duruyor ama çok önceki yıllardan Cyanogenmod sevdam olduğundan ve Lineage de onun devamı olarak mümkün mertebe kurumsal, düzenli official destek veren bir oluşum olduğundan listeye aldım. Ama daha ziyade Arrow ve Pixel Experience arasında gibiyim. Arrow bu cihaz için açık ara en popüler, güncel desteğe sahip olan, topluluğu en geniş rom gibi duruyor. Ancak araştırırken bazı acayip buglardan bahsedildiğini de duyuyordum, bilmiyorum onlar hangi sürüm için geçerli. Bir de A12 versiyonunun henüz tam anlamıya oturmadığını söylüyorlardı Arrow'un, dolayısıyla A11 mi A12 mi yüklemek daha mantıklı olur benim açımdan, bilemiyorum. Pixel Experience da genel hatlarıyla çok beğenilen sevilen bir rom, ancak onda da developer geçici bir sıkıntı yaşadığından A12 sürümünün official desteği şimdilik durmuş, dolayısıyla ya A11'e yönelmem ya da biraz daha beklemem gerekecek. Bu iki rom arasında farklar nelerdir, benim yukarıda anlattıklarıma göre hangisi bana daha çok hitap eder, A11 mi A12 mi sizce? Bu konuda aydınlatılmaya ihtiyacım var. MiuiMix gibi romlardan bahsetmiyorum çünkü Miui'dan sıkılmış durumdayım. Ama işimi görürse neden olmasın?

5) Son olarak, tercih edeceğim ROM'a göre ekstra bir kernel operasyonu da çekmeli miyim yoksa bu romların kendi kernelleri gayet düzgün şekilde işimi görür mü? Genel olarak yaygın, düzgün community'e ve güncel official desteğe sahip iki kernel var gibi: Optimus Drunk ve Storm Breaker. İlk maddelerde telefon performansından beklentilerimi zaten belirtmiştim, bu beklentileri sağlamak için ekstra bir kernele ihtiyaç olur mu, ya da bu kerneller bu romlarla ne kadar uyumlu düzgün çalışabiliyor? Bu konularda da net bir fikir edinemedim.

Derdimi uzun uzun ama olabildiğince özetleyerek anlatmaya çalıştım, başınızı şişirdiysem affola. Bu mevzuların forumda çok kez tartışıldığını, belki çoğunun daha önce işlendiğini ve bu işlerde deneme/yanılma metodunun önemli olduğunu biliyorum ama inanın ki o mesai için çok fazla vakit ve sabır sahibi değilim artık. Sizin tecrübelerinizden faydalanarak, şöyle nihai şekilde kuracağım ve sonrasında ufak tefek düzeltmeler/güncellemeler haricinde beni çok yormayacak bir sistem oluşturma derdindeyim sadece. Çünkü cihazımdaki yüklü MIUI global TR yazılımından artık nefret edecek hale geldim ve mevcut ekonomik koşullarda yeni düzgün bir telefonu da bütçem kaldırmayacağından, POCO X3 PRO'nun ömrünü olabildiğince uzatmaya çalışıyorum kendi açımdan. Yardım sunacak tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim, Sevgiler...

AAliii

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali
Cihazım
POCO X3 PRO
Konular
5
Hiçbir fikri olan yok mu gerçekten?

deneme123456

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
adım
Cihazım
platina
Konular
4
1) crdroid android 12 olan romu aosp romlar arasında en akıcı ve sorunsuz olanı. 13 tam oturmamış. 11 zaten çok eski, denemedim bile.

2) aosp romlarda turbo şarj olayı çalışmıyor sanırım ama hiç dakika tutmadım. Bence oldukça hızlı şarj oluyor. Ölüm kalım meselesi değilse bu durum benim için hiç sorun olmadı şimdiye kadar.
Crdorid a12 versiyonunda miui kamera ile geliyor zaten, o konuda da sorun yok. Gerçi ben sadece gcam kullanıyorum.
Ses konusunda da romun kendi tweaki var ama hiç aktif etmedim. Ses konusunda takıntım olmadığı için herhangi bir romla kıyaslamadım, bana yetiyor. Normal midir değil midir bilmeden dinliyorum. :)

3) ben telefonu rootsuz kullanıyorum. Rootla işim hiç olmuyor. İnce ayara gerek yok; zaten romda özelleştirme bol, stabil. Root yapınca zygisk ile hide yapsan bile netflix bazen sorun çıkarabiliyor. Ama netflix hariç, hide yapınca her şey normal bir şekilde çalışıyordur. Tavsiye istemişsin, bence root gereksiz.
Gcam olarak kullanıyorum ve öneririm. Ben ekteki config dosyası ile kullanıyorum. İnternette poco x3 pro için bolca config dosyası var.
Reklam engelleme için de gizli dns özelliğini kullanıyorum. Bu konuda da 'ın bedava özel dns servisini öneririm. Public dns servislerini de kullanabilirsiniz tabii ama bunda kendi ayarlarınızı yapmanız mümkün ve reklam engelleme istatistiklerinizi takip edebiliyorsunuz.
4) neredeyse tüm aosp romları kurdum hepsinde kullandıkça abuk sabuk hatalarla karşılaştım bu konuda crdroid'in stabilitesine yaklaşan yok. Önceki telefonlarımda lineage ve pixel experience fanıydım ama bu telefonda o romlar denediğim en kötüleriydi. :) Hem performans hem özelleştirme hem sorunsuz günlük kullanım için crdroid tek seçenek şu an poco x3 pro'da.

5) kernel hiç kurmadım. Özellikle custom romlarla kernel kurmak bence hem gereksiz hem anlamsız. Zaten romun geliştiricisi romu kerneline uygun şekilde geliştiriyor. Zaten crdroid geliştiricisi de kernel kurulmamasını öneriyor. Aksi halde uyumsuzluklar ve sorunlar çıkabileceğini belirtiyor.

bunca şeyden sonra beni en çok rahatsız eden ve benim kullanımıma göre romun tek bugı olan şeyi de yazayım. Tarayıcıda vs. metin seçtiğinde çıkan pop-up seçenekler (kopyala, tümünü seç, çevir vb.) metni seçince çıkmıyor ne yazık ki. Ya seçtiğin metne tekrar tıklaman gerekiyor ya da son uygulamalar ekranına geçip metni seçtiğin ekrana geri dönmen gerekiyor. Aslında tek tıkla yapılacak şeyi iki tıkla yapmış oluyorsun. Beni gıcık ediyor ama geliştirici bunu çözemedi gitti. Artık alıştım çok sorun olmuyor.

Kurulumla ilgili tüm bilgilere crdroid'in poco x3 pro için açılmış telegram grubunda ulaşabilirsin.

deneme123456

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
adım
Cihazım
platina
Konular
4
1) crdroid android 12 olan romu aosp romlar arasında en akıcı ve sorunsuz olanı. 13 tam oturmamış. 11 zaten çok eski, denemedim bile.

2) aosp romlarda turbo şarj olayı çalışmıyor sanırım ama hiç dakika tutmadım. Bence oldukça hızlı şarj oluyor. Ölüm kalım meselesi değilse bu durum benim için hiç sorun olmadı şimdiye kadar.
Crdorid a12 versiyonunda miui kamera ile geliyor zaten, o konuda da sorun yok. Gerçi ben sadece gcam kullanıyorum.
Ses konusunda da romun kendi tweaki var ama hiç aktif etmedim. Ses konusunda takıntım olmadığı için herhangi bir romla kıyaslamadım, bana yetiyor. Normal midir değil midir bilmeden dinliyorum. :)

3) ben telefonu rootsuz kullanıyorum. Rootla işim hiç olmuyor. İnce ayara gerek yok; zaten romda özelleştirme bol, stabil. Root yapınca zygisk ile hide yapsan bile netflix bazen sorun çıkarabiliyor. Ama netflix hariç, hide yapınca her şey normal bir şekilde çalışıyordur. Tavsiye istemişsin, bence root gereksiz.
Gcam olarak kullanıyorum ve öneririm. Ben ekteki config dosyası ile kullanıyorum. İnternette poco x3 pro için bolca config dosyası var.
Reklam engelleme için de gizli dns özelliğini kullanıyorum. Bu konuda da 'ın bedava özel dns servisini öneririm. Public dns servislerini de kullanabilirsiniz tabii ama bunda kendi ayarlarınızı yapmanız mümkün ve reklam engelleme istatistiklerinizi takip edebiliyorsunuz.
4) neredeyse tüm aosp romları kurdum hepsinde kullandıkça abuk sabuk hatalarla karşılaştım bu konuda crdroid'in stabilitesine yaklaşan yok. Önceki telefonlarımda lineage ve pixel experience fanıydım ama bu telefonda o romlar denediğim en kötüleriydi. :) Hem performans hem özelleştirme hem sorunsuz günlük kullanım için crdroid tek seçenek şu an poco x3 pro'da.

5) kernel hiç kurmadım. Özellikle custom romlarla kernel kurmak bence hem gereksiz hem anlamsız. Zaten romun geliştiricisi romu kerneline uygun şekilde geliştiriyor. Zaten crdroid geliştiricisi de kernel kurulmamasını öneriyor. Aksi halde uyumsuzluklar ve sorunlar çıkabileceğini belirtiyor.

bunca şeyden sonra beni en çok rahatsız eden ve benim kullanımıma göre romun tek bugı olan şeyi de yazayım. Tarayıcıda vs. metin seçtiğinde çıkan pop-up seçenekler (kopyala, tümünü seç, çevir vb.) metni seçince çıkmıyor ne yazık ki. Ya seçtiğin metne tekrar tıklaman gerekiyor ya da son uygulamalar ekranına geçip metni seçtiğin ekrana geri dönmen gerekiyor. Aslında tek tıkla yapılacak şeyi iki tıkla yapmış oluyorsun. Beni gıcık ediyor ama geliştirici bunu çözemedi gitti. Artık alıştım çok sorun olmuyor.

Kurulumla ilgili tüm bilgilere crdroid'in poco x3 pro için açılmış telegram grubunda ulaşabilirsin.
Config dosyası eklenmemiş şuraya yükledim belki denemek istersin:

AAliii

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali
Cihazım
POCO X3 PRO
Konular
5
Amacım herhangi bir rom sayfasında o romla ilgili bilgi almaktan ziyade, birçok romun eksi ve artı yönlerini karşılaştırmak. O yüzden soruma burada cevap arıyorum. Yoksa bir sürü gereksiz sayfa veya grup var internette.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Amacım herhangi bir rom sayfasında o romla ilgili bilgi almaktan ziyade, birçok romun eksi ve artı yönlerini karşılaştırmak. O yüzden soruma burada cevap arıyorum. Yoksa bir sürü gereksiz sayfa veya grup var internette. Ve hepsine de gezdim. Ama aradığım soruya cevap bulamadım. Senin bahsettiğin grupta da sadece CrDroid üzerine yorumlar yapıldı. Diğer gruplar CrDroid'e nazaran daha güzel ve olumlu yorumlar yapsa da, ben yine de bu forumda arıyorum cevabımı. Sorunumla ilgili yardımcı olacak bir cevap yazmamış olsan da teşekkür ederim.
=)

Config dosyası eklenmemiş şuraya yükledim belki denemek istersin:

deneme123456

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
adım
Cihazım
platina
Konular
4
Amacım herhangi bir rom sayfasında o romla ilgili bilgi almaktan ziyade, birçok romun eksi ve artı yönlerini karşılaştırmak. O yüzden soruma burada cevap arıyorum. Yoksa bir sürü gereksiz sayfa veya grup var internette.

Amacım herhangi bir rom sayfasında o romla ilgili bilgi almaktan ziyade, birçok romun eksi ve artı yönlerini karşılaştırmak. O yüzden soruma burada cevap arıyorum. Yoksa bir sürü gereksiz sayfa veya grup var internette. Ve hepsine de gezdim. Ama aradığım soruya cevap bulamadım. Senin bahsettiğin grupta da sadece CrDroid üzerine yorumlar yapıldı. Diğer gruplar CrDroid'e nazaran daha güzel ve olumlu yorumlar yapsa da, ben yine de bu forumda arıyorum cevabımı. Sorunumla ilgili yardımcı olacak bir cevap yazmamış olsan da teşekkür ederim.
=)
Dalga mı geçiyon reis? 5 madde soru sordun hepsine tek tek cevap yazdık. Sanki git internette araştır dedik.

AAliii

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali
Cihazım
POCO X3 PRO
Konular
5
Dalga mı geçiyon reis? 5 madde soru sordun hepsine tek tek cevap yazdık. Sanki git internette araştır dedik.
kusura bakma. Sayfada hata olduğu için yazdığım cevabı göremedim. Özür diliyorum.

Açıkçası şu an ben de Pixel Experience Plus kullanıyorum. Ve olmayan bazı özelleştirmeleri de magisk modülleriyle çözdüm. Ses konusunda v4a yükledim. Reklam engelleme için adını hatırlamadığım bir modül yükledim ve gayet güzel. Bir de yazı fontu için font manager yükledim. Şu an için bir sorun yok. Batarya süresi de sanırım bayağı iyi. Oyun oynamayan biriyim, bu yğzden batarya süresi benim için bayağı önemli. Bir de modülleri yükledikten sonra cihaz bootloop olmaması için magisk bootloop saver diye bir modül yükledim. Açıkçası cihazın ayarlarına fazla müdahale etmek ve cihazı modüle boğup yormak da istemiyorum. Şimdilik bu işimi görüyor yani. Bu arada Android 13 kullanıyorum. Şimdilik memnunum. Bundan önce miuimix yüklemiştim ama şarj konusunda beni üzmeye başlamıştı. Uzun lafın kısası, bir süre PE+ olarak devam edeceğim. Bu da canımı sıkarsa ikinci seçenek CrDroid olacak diye düşünüyorum.
Kardeş tekrar özür dilerim. Hakkını helal et lütfen. Rom işiyle fazla uğraştığımdan kafam da yanmıştı, üstüne uykusuzluk da eklenince mesajıma yazdığın cevapları göremedim. Hakkını helal et lütfen.
kusura bakma. Sayfada hata olduğu için yazdığım cevabı göremedim. Özür diliyorum.

deneme123456

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
adım
Cihazım
platina
Konular
4

Açıkçası şu an ben de Pixel Experience Plus kullanıyorum. Ve olmayan bazı özelleştirmeleri de magisk modülleriyle çözdüm. Ses konusunda v4a yükledim. Reklam engelleme için adını hatırlamadığım bir modül yükledim ve gayet güzel. Bir de yazı fontu için font manager yükledim. Şu an için bir sorun yok. Batarya süresi de sanırım bayağı iyi. Oyun oynamayan biriyim, bu yğzden batarya süresi benim için bayağı önemli. Bir de modülleri yükledikten sonra cihaz bootloop olmaması için magisk bootloop saver diye bir modül yükledim. Açıkçası cihazın ayarlarına fazla müdahale etmek ve cihazı modüle boğup yormak da istemiyorum. Şimdilik bu işimi görüyor yani. Bu arada Android 13 kullanıyorum. Şimdilik memnunum. Bundan önce miuimix yüklemiştim ama şarj konusunda beni üzmeye başlamıştı. Uzun lafın kısası, bir süre PE+ olarak devam edeceğim. Bu da canımı sıkarsa ikinci seçenek CrDroid olacak diye düşünüyorum.
Kardeş tekrar özür dilerim. Hakkını helal et lütfen. Rom işiyle fazla uğraştığımdan kafam da yanmıştı, üstüne uykusuzluk da eklenince mesajıma yazdığın cevapları göremedim. Hakkını helal et lütfen.
Önemli değil. Ben de bayağı şaşırdım ne diyor bu adam diye. :)

Pixel experience en hatalı romdu bu telefonda. Demek ki düzeltmişler. A13 tam oturmamış hissettirdi bana o yüzden a12 devam şimdilik. Magisk konusunda da fikirlerimi söyledim zaten.

AAliii

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali
Cihazım
POCO X3 PRO
Konular
5
Peki pil ömrü konusunda en çok önereceğiniz rom nedir acaba? Miui romlara göre çok eksiklikler var aslında aosp romlarda da. Ama şarj konusunda fena sayılmaz.

mevo011

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mevlüt
Cihazım
redmi note 8
Konular
6
crdroid kullanıyorum çokta memnunum redmi note 8