Rehber Snapdragon 888/865/855/780/765/750/690 SOC Serilerinde GPU Overclock/Undervolt Yapma (Root Gerektirir)[Uygulama]-KonaBess

FlyingKat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serhat
Cihazım
Galaxy S23Ultra
Meslek
I fly brudda
Konular
38
ÖNEMLİ
Yapacağınız işlemin riski olup yanlış bir hatada kalıcı hasar bırakabilir. Buradaki değerleri denemiş olup test ettim. Çoğu testimde gpu driver crash verdi, hard reboot atıp sürekli denedim. Benim için düzgün bir şekilde çalışıyor. Başkaları için aynı olur/olmaz bilinmez. Kendiniz deneyip görebilirsiniz. PC de yaptığımız gibi adım adım frekans arttırıp deneyin. Örneğin "675mhz" max frekans ise "680mhz" deneyebilirsiniz.
Oluşabilecek hasar durumunda ben, KonaBess veya miuitürkiye forumu sorumlu değildir. İşlemler kullanıcı sorumluluğundadır...

Herkese merhaba, burada yapacağımız işlemler gpu hızını örneğin maksimum 675mhz den yeni frekans olarak maksimum 692mhze çekmek olacaktır. Ekran görüntülerindeki numaralı adımları uygularsanız benim kullandığım ayarları elde edersiniz(POCO X3 Pro). Dolphin emulator, CODM, PUBGM gibi ağır oyunlarda denemelerimi gerçekleştirdim. Performance governor ile sabit 692mhz yaklaşık 2 saat civarı test ettim ve bir sorun ile karşılaşmadım. Malum telefonda ağır oyunlar oynayınca stok halde bile ısınmalar olabiliyor, bunun için fanlı veya aktif bir soğutucu kullanmanızı tavsiye ederim. Ben Baseus Magic Monster kullanıyorum.

Burada sizin yapmanız gereken ise maksimum gpu mhz değeri mesela 800mhz ise yeni frekans ekleyip 805mhz olarak denemenizdir. GPU'nuzun maksimum mhz değeri neyse base olarak o değerden yola çıkmalısınız. Burada kullandığım 675mhz X3 Pronun maksimum değeri olduğundan dolayı ben 680mhz, 685mhz olarak test ettim. En son stabil olarak 692mhz'e ulaştım. Yeni oluşturduğunuz frekansları denerken orijinal olarak sizin maksimum gpu frekansınızın voltajı ne ise o voltajı kullanıp denemeniz daha sağlıklı olur. Voltaj yetmez ve driver crash alırsanız hard reboot atıp aynı adımları uygulayın, oluşturduğunuz gpu mhz frekansının voltaj değerini orijinalin bir üst seviyesine çekin ve deneyin.

Adımlar
1.
İlk önce uygulamanın github sayfasından güncel sürümü releases bölümünden indiriyoruz.
2. Uygulamayı kurup Root erişimi veriyoruz ve uygulamayı açıyoruz.
3. Öncelikle BACKUP OLD İMAGE tıklayıp stok boot imajımızı yedekliyoruz. Tıkladığınızda aldığınız backup boot imajı telefonunuzun ana hafızasına gelecektir. Problem yaşadığınızda bu boot.img imajını recoveryden imaj olarak flaşlarsanız orijinal haline döner.
4.Daha sonra EDİT GPU FREQ TABLE tıklayıp listeden işlemciniz ne ise onu seçiyoruz.
5. New bölümüne tıklıyoruz ve yeni gelen frekansa tıklıyoruz.
6. Burada ise Frequency tıklayıp ilk 3 değeri değiştiriyoruz. Yani telefonun stok max gpu hız frekansı 675 mhz ise sıfırlara dokunmadan ilk üç haneyi 692 yapıyoruz ve SAVE GPU FREQ TABLE tıklıyoruz.
Şimdi ise bu kaydettiğimiz yeni frekansa bir voltaj seviyesi atıyoruz.
7. EDİT GPU VOLT TABLE tıklayıp New tıklıyoruz ve yeni gelen frekansa tıklıyoruz.
8. Aynı şekilde yukarıda yaptığımız gibi Frequency bölümünden ilk 3 değeri ayarladığımız yeni frekans değerini giriyoruz(692). Daha sonra Voltage Level tıklayıp listeden SVS_L2 seçiyoruz.
9. En sonunda SAVE GPU VOLT TABLE tıklayıp üst soldaki REPACK AND FLASH NEW İMAGE tıklıyoruz.
Şimdi telefonunuz otomatik olarak işlemleri yapıp reboot etmek isteyip istemediğinizi soracak. Yes tıklayın ve reboot edin. İşlemler bu kadar...

Optimal olarak bu yeni frekansı kullanmak istiyorsanız herhangi bir kernel manager uygulaması ile gpu governor'u simple_ondemand veya performance olarak ayarlamalısınız. Böylelikle maksimum performansı elde etmiş olursunuz fakat dediğim gibi, uzun oturumlarda soğutma kullanmanız iyi olacaktır.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

SD860/855+ için Hazır Overclock+Undervolt Config
Tıkla

Detaylı Video Anlatım
Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Son düzenleme:

Lim0n

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Limon
Cihazım
Poco X6 Pro
Konular
115
Öncelikle elinize sağlık böyle bir konu için.
Fakat bir şey sormak istiyorum 855 ve üstü için overclock gerekli mi ya da ne gibi konularda gerekli olduğunu düşünüyorsunuz?
MHz düşük olduğundan dolayı mı ısınmalar gerçekleşiyor?

FlyingKat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serhat
Cihazım
Galaxy S23Ultra
Meslek
I fly brudda
Konular
38
Öncelikle elinize sağlık böyle bir konu için.
Fakat bir şey sormak istiyorum 855 ve üstü için overclock gerekli mi ya da ne gibi konularda gerekli olduğunu düşünüyorsunuz?
MHz düşük olduğundan dolayı mı ısınmalar gerçekleşiyor?
şimdi şöyle, ısınma konusu gpu dan çok cpu tarafından gerçekleşiyor. prime core maksimum değerde çalıştığı için (poco x3 pro da 2.9ghz) ısınmanın büyük kısmı cpu dan kaynaklanıyor. örneğin oyun oynarken 45-50 derece alıyorsanız genel olarak, gpu overclock ile yükseltme yaptığınız yeni mhz ve voltaj değerlerine bağlı olarak ısınız 45-50 iken 50-55 olabilir. bundan dolayı ağır oyunlar oynuyorsanız uzun sürelerde en azından bir fanlı soğutucu kullanmanızı tavsiye ederim, böylece cpu veya gpu thermal throttle yemezsiniz.

Gerekli mi derseniz de şöyle, bazı oyunlarda 5 fps bile fark yarattığından ben gerek duyuyorum. Daha çok dolphin emulator mmjr ile nfs mw oynadığımdan olabildiğince fazla fps almaya çalışıyorum çünkü halihazırda dolphin motoru her ne kadar 60fps çalıştırsada intense bölgelerde fps drop yaşıyorum. Bundan dolayı bana katkısı oluyor. Isınma sorununu çözerseniz performansı rahatlıkla arttırabiliyorsunuz.

PowerOne Projects

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Poco x3 Pro
Meslek
V.H.K.İ
Konular
16
şimdi şöyle, ısınma konusu gpu dan çok cpu tarafından gerçekleşiyor. prime core maksimum değerde çalıştığı için (poco x3 pro da 2.9ghz) ısınmanın büyük kısmı cpu dan kaynaklanıyor. örneğin oyun oynarken 45-50 derece alıyorsanız genel olarak, gpu overclock ile yükseltme yaptığınız yeni mhz ve voltaj değerlerine bağlı olarak ısınız 45-50 iken 50-55 olabilir. bundan dolayı ağır oyunlar oynuyorsanız uzun sürelerde en azından bir fanlı soğutucu kullanmanızı tavsiye ederim, böylece cpu veya gpu thermal throttle yemezsiniz.

Gerekli mi derseniz de şöyle, bazı oyunlarda 5 fps bile fark yarattığından ben gerek duyuyorum. Daha çok dolphin emulator mmjr ile nfs mw oynadığımdan olabildiğince fazla fps almaya çalışıyorum çünkü halihazırda dolphin motoru her ne kadar 60fps çalıştırsada intense bölgelerde fps drop yaşıyorum. Bundan dolayı bana katkısı oluyor. Isınma sorununu çözerseniz performansı rahatlıkla arttırabiliyorsunuz.
Elinize sağlık fakat bunu 780G altına kesinlikle önermem hocam :)

FlyingKat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serhat
Cihazım
Galaxy S23Ultra
Meslek
I fly brudda
Konular
38
Elinize sağlık fakat bunu 780G altına kesinlikle önermem hocam :)
bende 855+ olduğundan diğer SOC'ler için birşey diyemem. Kullanıcının kararına kalmış sonuçta. Ama yapmak isteyen olursa da multaka bir soğutucu kullanması gerekli...

Bu arada videoyu çektim, editledim. şuan renderlanıyor. 20-25 dakikaya youtube'a yüklenmiş olur.

FlyingKat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serhat
Cihazım
Galaxy S23Ultra
Meslek
I fly brudda
Konular
38
Video anlatım konunun sonuna eklenmiştir.

emreylm27

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi mi 9 t
Konular
2
Merhaba ben Yaptim Belki Yanliś yaptim Cihazda Pek bişey degismedi cihazim mi 10 T Pro 256 Gb Size zahmet Nasil yapicam yardimci olurmusunuz

FlyingKat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serhat
Cihazım
Galaxy S23Ultra
Meslek
I fly brudda
Konular
38
Merhaba ben Yaptim Belki Yanliś yaptim Cihazda Pek bişey degismedi cihazim mi 10 T Pro 256 Gb Size zahmet Nasil yapicam yardimci olurmusunuz
Videoda herşey açık... Root iznini kontrol edin

emreylm27

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi mi 9 t
Konular
2
Verdim Hepsi tamamdır nerden Alicam fark yarattığını kullandigin kernel monutoru kullaniyorum ama Hangisinde yazicak bilmiyorum pugb mobile girip denedim hepsinde bişey yaziyor

Üst Alt