Sistem uygulamalarını (Miui App ve Google App) kaldırma[Rootsuz]

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Codered

to be or not to be..
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
IT Professional
Konular
52

KaizenTR

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
.
Cihazım
.
Meslek
.
Konular
37
Evet Codered ustanın komutun ve yapılan işlemi açıkladığı gibi konu içinde Bloatware olarak adlandırılan rom ile birlikte gelen uygulamaları kaldırma işlemi şeklinde bahsettiğimiz cmd veya powershell ile komut ile aslında uygulamaları silmiyor ama kullanıcı arayüzünden devredışı bırakarak ram ve pil konusunda daha fazla SOT almamızı sağlıyor.
BRT.exe nin gerçekten silip silmediğini işlemler sonrası recovery den format data veya cihaz içinden "telefonu sıfırla" ile test edebilirsiniz.
Veya (BRT de ise işlem seçme etiketinde uninstall yazıyor ama exe yi açtım,göremedim. Yunanlı geliştiriciye sorulabilir)

Konuyu paylaşımını yaptığım XDA dan by ye de bahsettim. Ve tamamen kaldırma konusunda Root, twrp , magisk ve Root explorer vb. uygulama ile rom üzerinden deneyin diyor. Komut olarak onun da bir tavsiyesi yok.

Bu yöntemle ilgili XDA dan by Cevabı;
"Our main objective is to disable the extra carrier bloat that had been forced upon us along with the os, without rooting or modifying the system image. which inturn keeps check on the background running apps and prolongs the battery standby and SOT.
There has been a massive improvement in battery life and ram usage after trying out this method, my redmi note 5 pro on eu roms rocks about 14-15 hour SOT and always 2-2.5 gb free ram."

Temel hedefimiz, sistem imajını kökten değiştirmeden veya değiştirmeden os ile birlikte üzerimize zorlanan ekstra taşıyıcı şişkinliği devre dışı bırakmaktır.
Hangi inturn arka planda çalışan uygulamaları kontrol eder ve pil bekleme ve SOT süresini uzatır.
Bu yöntemi denedikten sonra pil ömründe ve ram kullanımında büyük bir iyileşme oldu. Mesela benim redmi not 5 pro EU romda yaklaşık 14-15 saat SOT ve her zaman 2-2,5 gb serbest ram sonucu aldım.

"pm uninstall -k --user 0
Observe this command, the 0 actually means that the app is disabled for this current user or administrator.
If you completely wanna uninstall the mentioned app completely from the firmware, you have to use twrp or root the device and use file manager or use magisk instead to completely remove it."

pm kaldırma -k - kullanıcı 0
Bu komutu dikkate aldığınızda, "0" aslında uygulamanın bu geçerli kullanıcı veya yönetici için devre dışı olduğu anlamına gelir.
Bahsedilen uygulamayı tamamen bellenimden tamamen kaldırmak istiyorsanız, twrp kullanmanız veya cihazı çalıştırmanız ve dosya yöneticisini kullanmanız veya tamamen kaldırmak için magisk kullanmanız gerekir.

Binaenaleyh bu yöntemlerle "Kaldırma" (uninstall ) romdan tamamen silme değil "Devredışı" (Disable ) şeklinde sunum daha doğru olacaktır.
mesela by başlığı "
Guide to disable OEM bloatware aka system apps using adb and fastboot method (NO ROOT)" şeklinde atmış.

Tekrar herkese teşekkürler ve İyi forumlar

Son düzenleme:

alper60

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
alper
Cihazım
RedMi Note 6 Pr
Konular
1
böyle de kullanışlı bir uygulamada var.

yeni sürümlerde xaominin telemetry ve mas, deamon, analytics gibi uygulamaları varsayılan olarak seçili geliyor. ben feedbacki de kaldırdım kurtuldum hepsinden

SafakEmre1903

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Şafak
Cihazım
RedmiNote4X(sp)
Konular
6
Uygulama cihazimi görmüyor
Bunun gibi 3 tane daha uygulama denedim hicbiri de cihazimi gormedi

Hata ayiklama açık

SafakEmre1903

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Şafak
Cihazım
RedmiNote4X(sp)
Konular
6
ADB Driverlari yüklü değildir hocam

O nedir bilmiyorum burda anlatildi mi kardeşim ?

Ha bu arada redmi system manager isimi bir uygulama indirdim google uygulamalarini devre dışı birakmami sağlıyor
Bu durumda o uygulamalar ram harcamaz doğru mu ?

ClassiCTR

▂▃▅▆▇██▇▆▅▃▂
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Mi 9T [Davinci]
Konular
181
Bu konudan cihazınıza uygun sürücüleri yükleyin. Daha sonra Minimal ADB
indirip zipten çıkarın. Klasör içerisinde dosya yolu kısmına CMD yazın ve açılan ekrana BRT.exe programını sürükleyin. Hala cihazınızı görmezse manuel yöntemi deneyebilirsiniz.

Blackelectro

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yavuz Orhan
Cihazım
Xiami mi9t pro
Meslek
Bilgisayar Bileşen
Konular
6
Bu konudan cihazınıza uygun sürücüleri yükleyin. Daha sonra Minimal ADB
indirip zipten çıkarın. Klasör içerisinde dosya yolu kısmına CMD yazın ve açılan ekrana BRT.exe programını sürükleyin. Hala cihazınızı görmezse manuel yöntemi deneyebilirsiniz.
Hocam konuyu tamamen okudum ama yinede sorma gereği duydum.. Mi8 beta 8.20 romda kullanmak mümkünmüdür?

olytncl

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Olcay
Cihazım
Mi10-11 Ultra
Konular
1
Çok faydalı bir konu çok teşekkürler arkadaşlar emeğinize sağlık.
Yalnız şöyle bir sorum olacaktı silinen galeriyi eski haline veya tekrardan aktif edebilme şansımız varmı acaba ?

Blackelectro

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yavuz Orhan
Cihazım
Xiami mi9t pro
Meslek
Bilgisayar Bileşen
Konular
6
Çok faydalı bir konu çok teşekkürler arkadaşlar emeğinize sağlık.
Yalnız şöyle bir sorum olacaktı silinen galeriyi eski haline veya tekrardan aktif edebilme şansımız varmı acaba ?
Aynı şekilde silinen hava durumu da geri getirile bilir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt