Soru Şarzın hızlı bitmesi

cnkylii

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Can
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
4
Arkadaşlar bir haftadır redmi note 7 kullanıyorum ama şarzın hızlı bittiğini farkettim son sürüm 10.3.5 kullanıyorum 1.30 saat ekran süresi aldım ve yüzde 20 şarzım azaldı siz ne kadar ekran süresi alıyorsunuz normal mi

espiyano

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Redmi Note 10 G
Konular
28
Otomatik parlakligi yillardir kullanmam.Zira pili daha cok harciyor (bana gore) fikrimin ana temasi su ; normal parlaklikda aracdaki hiz sabitleme gbi dusunun.Motora ek yuk binmiyor.Ama otomatik parlaklikda gaza bas cek yapiyoruz gbi dusunun buda yakit tuketimini artirir.Bu benim gorusum.Zira islemciye surekli calisma komutu gdiyor (parlaklikla.ilgili) islemci parlaklik konusunda mesgul brakiyoruz.Buda pili daha cok tuketiyor.

Oyla:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Otomatik parlakligi yillardir kullanmam.Zira pili daha cok harciyor (bana gore) fikrimin ana temasi su ; normal parlaklikda aracdaki hiz sabitleme gbi dusunun.Motora ek yuk binmiyor.Ama otomatik parlaklikda gaza bas cek yapiyoruz gbi dusunun buda yakit tuketimini artirir.Bu benim gorusum.Zira islemciye surekli calisma komutu gdiyor (parlaklikla.ilgili) islemci parlaklik konusunda mesgul brakiyoruz.Buda pili daha cok tuketiyor.
Hocam elektronikte işler öyle yürümüyor. Sizin ekranınız anlık olarak, işlemcinizin parlaklığı arttırıp azaltmasından çok daha fazla enerji harcıyor.

Oyla:

scanman

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Gürsel
Cihazım
Redmi note 7
Konular
2
AMOLED ekranlar bizim gözümüzle doğrudan bakışta göremediğimiz binlerce minik LED lambalardan oluşmakta.

Örneğin karanlık bir odadasın. Elinde bir el feneri var. Senden beyaz renk göstermeni istiyorum, sende elindeki feneri çalıştırıyorsun ve beyaz renk gösteriyorsun bana, pil harcıyorsun. Peki siyah renk göstermeni istersem ? El fenerini kapatıyorsun ve saten karanlık olan oda siyah renk oluyor. Hem pil harcamıyorsun hemde bana siyah renk gösteriyorsun.

Sonuç olarak ekranlarımız renkleri göstermek için enerji harcarken, siyahı göstermek için enerji harcamalarına gerek kalmıyor, lambaları kapatmak yetiyor, çünkü ekranlar zaten siyah.

Rn7 amoled ekran değil, arkadan aydınlatmalı ips lcd panel kullanıyor. O nedenle, Rn7'yi karanlık ya da açık temayla kullanmak pil tüketimi konusunda bir fark yaratmıyor.

Oyla:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Rn7 amoled ekran değil, arkadan aydınlatmalı ips lcd panel kullanıyor. O nedenle, Rn7'yi karanlık ya da açık temayla kullanmak pil tüketimi konusunda bir fark yaratmıyor.

Bu ayrıntıdan haberim yoktu, bu senenin telefonlarının büyük çoğunluğu Amoled ekran olarak gördüğümüz için ben note 7'yi de amoled sanıyordum ama değilmiş maalesef. Bu durumda dediğiniz gibi karanlık yada açık renkler farketmiyor. Aydınlatma sürekli olarak çalışıyor.

Oyla:

ridvanterzi13

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Rıdvan
Cihazım
Mi5 prime
Konular
15
Karanlık ya da açık temayla kullanmak fark etmiyor demişsiniz ama ben gözle görülür bir fark yaşadığımı belirtebilirim. Bilginin doğruluğunu ya da yanlışlığını sorgulamıyorum yanlış anlamayın. Sadece rn 7de yaşadığım bir tecrübe. Karanlık modda 8 buçuk saatlere ulaşan ekran süresi aydınlık modda 7 saat seviyelerine geriliyor. Rom, root, ya da orijinal rom farketmeksizin bunu hep test ettim. Her geçtiğim romu en az iki gün kullanan biri olarak ve fazla oyun oynamayan, sadece sosyal medya kullanan biri olarak söylüyorum. Karanlık ve aydınlıkta kullandığım parlaklık seviyesi de aynı. Yarıda kullanırım.

Oyla:

scanman

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Gürsel
Cihazım
Redmi note 7
Konular
2
Karanlık ya da açık temayla kullanmak fark etmiyor demişsiniz ama ben gözle görülür bir fark yaşadığımı belirtebilirim. Bilginin doğruluğunu ya da yanlışlığını sorgulamıyorum yanlış anlamayın. Sadece rn 7de yaşadığım bir tecrübe. Karanlık modda 8 buçuk saatlere ulaşan ekran süresi aydınlık modda 7 saat seviyelerine geriliyor. Rom, root, ya da orijinal rom farketmeksizin bunu hep test ettim. Her geçtiğim romu en az iki gün kullanan biri olarak ve fazla oyun oynamayan, sadece sosyal medya kullanan biri olarak söylüyorum. Karanlık ve aydınlıkta kullandığım parlaklık seviyesi de aynı. Yarıda kullanırım.
Böyle bir şey olabilmesi, bilime mantığa aykırı. Ya da sizin rn7 özel üretim amoled ekranlı olabilir.

Oyla:

atakandirekci

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
harun atakan
Cihazım
REDMİ 9
Meslek
Öğrenci
Konular
12
Herkes son guncellemeden nasibini almış alıyorda benim gibi yap android 8.1 e kardeşim miui 10.2.2.0 a al oh mis bak şarj nasıl azalıyor gor

Oyla:

Cihat yıldırım

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Cihat
Cihazım
Red mi note 7
Konular
2
Bende aynı sorunu yaşıyorum. Sadece sosyal medya kullanıyorum ve ara sıra oyun oynama rağmen şarjım haddinden fazla çabuk bitiyor

Oyla:

GokhanOfficial

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gökhan
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
13
boşta fazla şarj harcıyorsunuz. Sebebi de mobil veri. Yani bir sorun yok ortada. Redmi 5 Plus ile kullanıma göre 4 saat de ekran süresi alıyorum 12 saat de.

Oyla:
Üst Alt