Sohbet S23 Ultra Mı ? 13 Ultra Mı?

tıslayankedi

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MIUI Destek
Cihazım
POCO X3 PRO
Meslek
ROM Geliştiricisi
Konular
36
YD olarak alıcam fakat bu 2 cihaz arasında kaldım. Araştırma yaptım özellikler vs hatalar performanslar kıyaslamalara baktım fakat muallakta kaldığım bazı noktalar var.

1-) S23 Ultra 'da Server kaydı - 13 Ultra 'da Direnç
2-) Yazılımsal durum
3-) Uzun vadede hangisi daha iyi olur ?

Cihazın genel kullanım amacı fotoğrafçılık üzerine olucak. Tabi arada oyun vs oynanır. Aklıma takılan gelen sorular bunlar.
Beni forumda tanıyan tanır. En son mi 10T pro ile android' e veda edip iPhone grubuna geçmiştim. Son olarak da iPhone 14 Pro Max (TR) cihazdan S23 Ultra 12/512(TR) cihaza geçiş yaptım. Bir çok cihaz ve platformu tecrübe ettim.
Xiaomi, uzun vadede sana çılgınlar gibi custom rom aratacak, her güncellemede cihazın eskiye nazaran daha berbat olacak, mevcut romunu nasıl geliştirip toparlayacağını dahi araştıracaksın, hatta yer yer sırf 1 sürümlük rom için ruslara yüzlerce ruble ödeme yapıp rom satın aldıracak hale getiren bir firma. Telefonu telsiz gibi kullananlar da doğal olarak çayomi şöyle iyi böyle iyi diyecek. Ancak tecrübeli, artık işin içine girmiş olanlar da sana yine tüm kıl tüy ne varsa söyler.

Şimdi gelelim samsung' a;
- Knox sayacı denen illet nedeniyle rom attığın an garanti dışı kalıyor. Stock rom atsan da knox sayacı saymaya devam ediyor. Haliyle garantiye geri girmiyor. Tabi senin cihaz YD olacağı için kafana göre rom atabilirsin.
- İşletim sistemi her ne kadar android olsa bile, 3.parti tema / tema uygulaması yok. Anca galaxy store' dan indirir / satın alırsın.
- Henüz yeni olması nedeniyle kılıf kıtlığı mevcut (Ben de çinden kılıf aldım.)
- Henüz yeni olması nedeniyle ROM çeşitliliği yok.
- Bu forum gibi bir forum ortamına sahip değil. (Keşke burası xiaomi üzerinden çıkıp global android forumu olup daha fazla cihaza destek sunsa. Daha da büyüse diyorum.) Hatta Samsung' un forumu da yok denebilir. Abuk sabuk ingilizce forumları forumdan saymıyorum.
- Sistem, akıcılık, performans, batarya performansı ve kamera konusunda iphone dan geçmeye bile değer onu da söyleyeyim.
- Cihazın YD ve Server kayıtlı olacağı için SamsungPass ve Güvenli klasör özelliklerini kullanamayacaksın.(çok mühim özellikler değil ama olsa da tadından yenmez.)
- Cihazın YD ve Server kayıtlı olacağı için bazı samsung modellerine has olarak söylüyorum hepsinde geçerli değil; güncellemeleri OTA yani ayarlar menüsünden değil, Samsung pc uygulaması üzerinden telefonu pc ye bağlayıp yapmak zorunda kalacaksın ama her halükarda sorunsuz güncellenecek. Öyle güncelleme yaptım imei gitti derdin olmayacak.
YD cihaz konusunda ise elbette ki yazılımsal server kaydı muhakkak donanımsal dirençten daha iyidir. Direnç kaynaklı cihazı bozulan, elinde kalan bir çok arkadaşımız oldu.

Umarım biraz da olsa kafanda birşeylerin oturmasına faydam olmuştur. :)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Mi serisi telefonlar orijinal yazılımla çalışırken ; pc'den bağlanarak, istemediğimiz uygulamaları kalıcı olarak kaldırmak mümkündür.

Oysa samsung serisi telefonlarda bu işlemi yapabilmek için, önce telefona root atmak gerekmektedir.

Anlatmak istediğim; mi serisi telefonları istediğimiz gibi özelleştirebiliyoruz.

Bu özelleştirmenin önemi hakkında bir örnek verirsem, konu daha iyi anlaşılacaktır.

Diyelim ki, tarayıcı olarak chrome kullanıyorsun. Telefonun yazılımı ile birlikte gelen tarayıcı orada yıllar yılı duruyor. Boş yere hafıza işgal ediyor. Arka planda çalışıp pil tüketiyor. mi telefona PC'den bağlanarak, kullanmayacağımız uygulamaları kalıcı olarak kaldırabiliyoruz. Böylece telefonun batarya dayanımı uzuyor.

Oysa samsung serisi telefonlarda bu işlemi yapmak için telefona root atmak gerekmektedir.

Telefondan bankacılık işlemi yapıyorsam, telefonu ne diye root'layayım ki ?

Telefonun kamerası ile hiç işim olmaz. Whatsapp görüşmesi yapacak kadar kamerası olsun yeter.

Oyun ile hiç işim olmaz. Olanları da kalıcı olarak silerim.

Başta telefonum hızlı çalışsın. Mümkünse ekran ölçüsü( aspect ratio ) 16:9 olsun. Sadece kullanacağım uygulamalar olsun. Diğerlerini kaldırabileyim. Akşam bir saat kadar youtube'dan haberleri izleyeyim yeterli benim için.

Özetle; kullandığımız mi serisi telefonların kıymetini bilelim.
Kusura bakmayın, yorumunuzu tebessümle okudum.

1- Samsung cihazlarda da debloat işlemi rootsuz gerçekleştiriliyor hocam.
2- Kullanmadığın uygulamaları "Devredışı Bırak" ile pasif hale getirip, menüden otomatik gizleyebiliyor hatta hiç tüketim yapmamasını sağlayabiliyorsunuz.
3- Cihazı rootlasan dahi roothide yapıp yine sorunsuz bankacılık uygulaması kullanabiliyorsun.

Son düzenleme:

Başkentli Müdür

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ferhan
Cihazım
Mi 13T Pro
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
35
Beyler yd olarak s23 mü yoksa 13 ultra mı? Eşime ve kendime alacağım kamera ve performans önemli bizim için direnç işi kafamı böcüklüyor açıkcası ayrıca root rom vs işimiz yok

mbak63

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
mustafa
Cihazım
k60 pro
Konular
19
Beyler yd olarak s23 mü yoksa 13 ultra mı? Eşime ve kendime alacağım kamera ve performans önemli bizim için direnç işi kafamı böcüklüyor açıkcası ayrıca root rom vs işimiz yok
hocam ozellikler tamamen ayni diyebiliriz.s23 ultra yaklasik 6 7 bin daha pahaliya gelecektir.2 cihaz aldığınızda 15 bin fazladan para demek.ultrada sarj adaptoru cikmiyor 2 binde ona yazsak 17 bin civari.artik hesap sizin 17 bin farka deger mi ultra bence degmez kullanim acisindan o kadar fark yok.ama siz derseniz ki 17 bin onemli rakam degil telefon biraz daha gostersin kendi xiaomi olmasin samsung daha kalitelidir derseniz verebilirsnz 🤣

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
11
Kamera odaklı bir telefon alacak olsam sanırım ilk tercihim düz Xiaomi 13 olur.
İşlemci zaten 8 Gen 2 net şekilde her cihazda farkını ortaya koyuyor.
Xiaomi 13 kamerası gayet iyi işler yapıyor.
13 Ultra veya 23 ultra ile aralarında 10 bin liralık bir fark yok dürüst olmak gerekirse.

Xiaomi 13 ekranı biraz daha küçük ve OLED ekranlara göre Amoled biraz daha zayıf ama oyun, film izleme gibi amaçlar yoksa gayet yeterli.

Ayrıca takoz gibi tasarımlar yerine şık bir tasarıma sahip Xiaomi 13 taşıması kolay güzel bir boyutu var.

Ancak direnç değişimli cihazlarda ileride sıfırlama gerekirse TWRP kullanmak zorunlu olabiliyor. Bir çok modelde telefon menüsü veya dahili recovery üzerinden sıfırlama yapılırsa yazılı imei numaraları sıfırlanıyor.
Sıfırlama yapmanız gerekirse TWRP kurmak zorunda kalabilirsiniz veya kurmadan bilinçsiz yapılan bir sıfırlamada şebeke kaybı olabilir.

Server kayıtlı cihazlarda böyle bir risk yok elbette klon düşmediği sürece her şey sorunsuz işliyor. OTA güncelleme almama sorunu olabiliyor arada onda da bilgisayardan güncelleme yapmak gerekiyor.

Xiaomi 13 düz modeli global versiyon 20 bin gibi bir rakama gelir. Daha ucuza çin versiyonu da var alırken dikkatli olmak gerekir.

S23 Ultra ve Xiaomi 13 ultra ise kayıt dahil 30 bine geliyor.

Mesela ben kendim K60 Pro kullanıyorum direnç işini alırken yaptırdım. Kameradan ziyade performans odaklı bir cihaz. Dirençten yana hiçbir sorun yaşamadım şu ana kadar.

Özetle
Bütçem önemli derseniz 2 tane kayıtlı Xiaomi 13 alıp geçin. 40-43 bin liraya gelir.Sıfırlama için TWRP kullanırsınız forum bu konuda çok zengin. Her türlü içerik var.

Ben ekstra uğraş olmadan fabrikasyon kullanmak istiyorum derseniz s23 Ultra alırsınız. Sıfırlama vb işlemler ek uğraş gerektirmez. Renk tercihine göre 60 - 65 civarı maliyeti olur çift cihazda.

Xiaomi 13 Ultra konusunda nötr kalıyorum.

seco.can.can

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SercanSubaşı
Cihazım
Xiaomi 14 ULTRA
Konular
17
bende kararsız kalmıştım ama tercihimi s23 ultradan yana kullandım tek eksiği yavaş şarj oluyor onun dışında 13 ultra ekran dar ve uzunlamasına s23 ultra dikdörtgen şeklinde kullanımı daha kolay kamerası gayet güzel

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
13 Ultra veya 23 ultra ile aralarında 10 bin liralık bir fark yok dürüst olmak gerekirse.

Xiaomi 13 ekranı biraz daha küçük ve OLED ekranlara göre Amoled biraz daha zayıf ama oyun, film izleme gibi amaçlar yoksa gayet yeterli.

Ayrıca takoz gibi tasarımlar yerine şık bir tasarıma sahip Xiaomi 13 taşıması kolay güzel bir boyutu var.

Ancak direnç değişimli cihazlarda ileride sıfırlama gerekirse TWRP kullanmak zorunlu olabiliyor. Bir çok modelde telefon menüsü veya dahili recovery üzerinden sıfırlama yapılırsa yazılı imei numaraları sıfırlanıyor.
Sıfırlama yapmanız gerekirse TWRP kurmak zorunda kalabilirsiniz veya kurmadan bilinçsiz yapılan bir sıfırlamada şebeke kaybı olabilir.

Server kayıtlı cihazlarda böyle bir risk yok elbette klon düşmediği sürece her şey sorunsuz işliyor. OTA güncelleme almama sorunu olabiliyor arada onda da bilgisayardan güncelleme yapmak gerekiyor.

Xiaomi 13 düz modeli global versiyon 20 bin gibi bir rakama gelir. Daha ucuza çin versiyonu da var alırken dikkatli olmak gerekir.

Mesela ben kendim K60 Pro kullanıyorum direnç işini alırken yaptırdım. Kameradan ziyade performans odaklı bir cihaz. Dirençten yana hiçbir sorun yaşamadım şu ana kadar.

Özetle
Bütçem önemli derseniz 2 tane kayıtlı Xiaomi 13 alıp geçin. 40-43 bin liraya gelir.Sıfırlama için TWRP kullanırsınız forum bu konuda çok zengin. Her türlü içerik var.

Ben ekstra uğraş olmadan fabrikasyon kullanmak istiyorum derseniz s23 Ultra alırsınız. Sıfırlama vb işlemler ek uğraş gerektirmez. Renk tercihine göre 60 - 65 civarı maliyeti olur çift cihazda.

Hocam birden fazla defa yazdığınız için soruyorum... OLED ekranın AMOLED'e göre daha iyi olduğunu yazıyorsunuz. Oysa Samsung AMOLED ekranları tanıtırken Active Matrix teknolojisinin OLED ekranları çok daha üst bir seviyeye çıkardığını söylemişti ve yıllardan beri hem yurtiçindeki hem de yutdışındaki neredeyse tüm teknoloji "guru"ları aynı fikirde. İşin teknik boyutuna baktığımızda AMOLED ekranların daha üstün olduğunu görüyoruz zaten ama hepimiz biliyoruz ki günümüde kağıt üzerindeki değerler ile günlük kullanım deneyimleri örtüşmeyebiliyor. Apple ilk tercihi AMOLED olsa da Samsung ile yaşadığı AMOLED anlaşmazlığı nedeni ile XDR OLED kullanmaya başladı. Ancak bu ekran standart OLED değil. Neyse çok ıvır zıvır yazmayayım sonuçta konu XDR OLED ve OLED farkları değil.

Zannediyorum ki sizin bu görüşünüz günlük kullanım deneyimlerinize dayanıyor. K60 Pro ekranını test etme imkanım olmadı ama Mi 13'te kullanılan AMOLED ekran S23 Ultra ekranı ile aynı seviyede. Özellikle Dolby Vision kullanması 14 Pro Max'teki XDR OLED ile neredeyse aynı seviyeye çıkartan bir görüntü kalitesi sunuyor. Bu testleri pek çok farklı ışık koşulları altında yaptığımı söyleyebilirim. Genel olarak 14 Pro Max daha iyi sonuçlar veriyor. S23 Ultra çok düşük ışık koşullarında daha iyi yalnız. K60 Pro'da ise bildiğimiz standart OLED var ve Dolby Vision gibi bir iyileştirme de kullanmıyor. iPhone'da kullanılan XDR OLED ile K60 Pro OLED'i elbette ki farklı olmalı. Oysa 14 Pro Max ve Xiaomi 13 ekranları arasında çok ciddi bir fark yok. Sonuçta Ferrari de Benzinle çalışıyor Egea da. :D Nasıl tüm Benzinli motorlar aynı değilse tüm OLED'ler de aynı değil. Apple OLED'i iyi diye K60 OLED'i de iyi olması gerekmiyor. Düz OLED'ler LED ekranlara göre daha iyi görüntü kalitesi sunması ancak AMOLED'ler kadar pahalı olmaması nedeni ile muadil Amiral gemilerinde kullanılan bir ekran. Yani performanstan görece ciddi kayıp vermeksizin maliyet düşürücü olarak kullanılıyor. -ki güzel de yapıyorlar atla deve değil aradaki fark.

Özetlemem gerekirse deneyimlediğim ekranlarda XDR OLED>AMOLED>OLED gibi bir sıralama var ama sizin K60 Pro'nun OLED ekranını en üste alıyorsunuz. Nasıl bir deneyim sundu size? Daha doğrusu hangi cihazlarla hangi ışık koşullarında test etme imkanınız oldu?

Başkentli Müdür

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ferhan
Cihazım
Mi 13T Pro
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
35
hocam ozellikler tamamen ayni diyebiliriz.s23 ultra yaklasik 6 7 bin daha pahaliya gelecektir.2 cihaz aldığınızda 15 bin fazladan para demek.ultrada sarj adaptoru cikmiyor 2 binde ona yazsak 17 bin civari.artik hesap sizin 17 bin farka deger mi ultra bence degmez kullanim acisindan o kadar fark yok.ama siz derseniz ki 17 bin onemli rakam degil telefon biraz daha gostersin kendi xiaomi olmasin samsung daha kalitelidir derseniz verebilirsnz 🤣

Özetle

Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim işin açıkçası fazla fazla para verme durumum yok ne kadar az maliyete bitirirsem bu işi o kadar iyi olur benim için bundan dolayı ciddi anlamda kararsızım ne yapacağım ne alacağım konusunda yd cihaz alsam direnç kim yaptı güvenilir mi bunların hepsi kafamda birer soru işareti olarak kalacak forumda sorunsuz bu işi yapan veya yaptırıp satan güvenilir kişiler var mı acaba? Uzun zamandır forumda aktif olmadığım için ciddi anlamda uzak kaldım son gelişmelerden

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
11
Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim işin açıkçası fazla fazla para verme durumum yok ne kadar az maliyete bitirirsem bu işi o kadar iyi olur benim için bundan dolayı ciddi anlamda kararsızım ne yapacağım ne alacağım konusunda yd cihaz alsam direnç kim yaptı güvenilir mi bunların hepsi kafamda birer soru işareti olarak kalacak forumda sorunsuz bu işi yapan veya yaptırıp satan güvenilir kişiler var mı acaba? Uzun zamandır forumda aktif olmadığım için ciddi anlamda uzak kaldım son gelişmelerden
Benim aldığım satıcı yaptırdı aslında size de tavsiye ederdim ancak Xiaomi 13 için şu an yalnızca Çin modeli satıyor. Çin modeli globale göre daha ucuz tek eksiği Band 20 yok bazı arkadaşlar Band 20 sorunu yaşadığını söylüyor.

İyice bir araştırıp cihaz konusunda karar verirseniz satıcı önerisini daha kolay alırsınız diye düşüyorum.

Ayrıca S23 ultra da iyi bir seçenek alan arkadaşlar çok memnun kaldığını söylüyor. Fabrikasyon deneyim de iyi olabilir.

Başkentli Müdür

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ferhan
Cihazım
Mi 13T Pro
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
35
Benim aldığım satıcı yaptırdı aslında size de tavsiye ederdim ancak Xiaomi 13 için şu an yalnızca Çin modeli satıyor. Çin modeli globale göre daha ucuz tek eksiği Band 20 yok bazı arkadaşlar Band 20 sorunu yaşadığını söylüyor.

İyice bir araştırıp cihaz konusunda karar verirseniz satıcı önerisini daha kolay alırsınız diye düşüyorum.

Ayrıca S23 ultra da iyi bir seçenek alan arkadaşlar çok memnun kaldığını söylüyor. Fabrikasyon deneyim de iyi olabilir.

Uzun zamandır xiaomi cihaz kullanıyorum bir süre önce benim ve eşimin telefonu deniz suyuna maruz kalınca tatilde mecburen samsung a14 modeli aldım eşime ve kendime bunlarda bizi deli ediyor ram 2gb olunca bunları yedek yapıp adam akıllı birer cihaz almak istiyoruz. Aklımda mi 13 ultra ve pro serisi var birde S23 ultra ama hiç birini bulamadım bazı facebook gruplarına baktım onlarda da yok direnç olayı kafamı böcüklediği için S23 kafam gitmiyor değil hani alma konusunda eğer imei konusunda zaten bir önceki xiaomi cihazların imei attırmayı dünüşüyorum garanti olması açısından

mbak63

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
mustafa
Cihazım
k60 pro
Konular
19
Uzun zamandır xiaomi cihaz kullanıyorum bir süre önce benim ve eşimin telefonu deniz suyuna maruz kalınca tatilde mecburen samsung a14 modeli aldım eşime ve kendime bunlarda bizi deli ediyor ram 2gb olunca bunları yedek yapıp adam akıllı birer cihaz almak istiyoruz. Aklımda mi 13 ultra ve pro serisi var birde S23 ultra ama hiç birini bulamadım bazı facebook gruplarına baktım onlarda da yok direnç olayı kafamı böcüklediği için S23 kafam gitmiyor değil hani alma konusunda eğer imei konusunda zaten bir önceki xiaomi cihazların imei attırmayı dünüşüyorum garanti olması açısından
hocam direnc kaydi konusunda illaki bulundugunuz ildede yapan vardir.sanliurfada yaptırdım daha once fidanoglu var baya iyi isinde yolunuz duserse tanidik felan araciligla yollayabilirse adam isin ehli

Üst Alt