Yardım Rsa hakkında bilgilendirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Yazının başından sonuna dek bazı hatalar ısrarla yapılmış, bunları düzeltmek gerekli.

Öncelikle korumayı koyan Qualcomm firması değildir, bu firma çipi üretir. Bu çipi kullanacak a-b-c firmaları ister koruma koyar ister koymazlar. Xiaomi koruma koyan firmalardan biri. Oneplus koruma koymuyor şu anda. Huawei eskiden koruma koymazken yeni cihazlarında koymayı tercih etti vs vs. Yani kısaca Qualcomm korumayı koymaz, eğer qualcomm koysaydı tüm firmalarda koruma aynı olurdu.

Diğer bir husus ise rsa donanımsal kilitleme yöntemi değildir. Yazılımsal bir algoritmadır. Unutmayalım bir yazılım çalışmak için donanıma ihtiyaç duyar. Bu nedenle donanım üzerinden bypass edilebilir ama bu onun donanımsal olduğunu göstermez.

Qualcomm güncelleme verir yazılmış fakat korumayı koyan firma qualcomm değil neden güncelleme versin? Kaldı ki donanımsal güncelleme için firma ürünlerini geri toplamalıdır. Sizce bu basit bir işlem midir? Yine buna ek olarak Xiaomi nin sattığı ürünleri qualcomm toplayıp anakartı değiştirip satacak değil.

Bir anakart tasarlamak öyle işlemci Ram ufs iki diyot yanına fl biraz direnç vs şeklinde de değil uzun süreli mühendislik gerekiyor buna.

Teknik açıdan yaklaştığımızda bu ve benzeri hatalar mevcut fakat son kullanıcıyı bilgilendirme açısından kafalarında bir şeyler oluşturacaktır.

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
10
Hatasıyla doğrusuyla net bir anlatım aslında.
Hangi açıdan bakarsan bak sonuç net.
Repair olayı bitti.
Şu an elimdeki 10T en az 3 yıl götürür önümüzdeki 3 yıl içerisinde çok zengin olmazsam sıradaki hedefim repair sorunu olmayan bir başka marka olacaktır.

flowerhorn

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
elif
Cihazım
Note 10 pro
Konular
0
aynı konu burada da var

Son düzenleme:

R4W

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
muhammed
Cihazım
mi 10
Konular
12
Artık bu konuda daha fazla bilgiye sahipsiniz bu tarz ve yazılımsal konularda bir bilgi okudunuz bir video gördünüz inanmayınız araştırınız bilgi güçtür gerçek ve kanıtlara dayanıyorsa
Esen kalın forumda kalın./
Bunu yazıp dosdoğru verilere dayanıyor görüntüsü vermeye çalışması sonra Zenex hocamızın gelip gerçekleri ortaya koyup yerle yeksan etmesi yok mu... (:

Son düzenleme:

flowerhorn

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
elif
Cihazım
Note 10 pro
Konular
0

RSA Koruması Hakkında Bilgilendirme ( İmei Olayı Bitti​

Bu konumda konusu çok olan kulaktan dolma bilgiler ile yanlış bilgiler edinen ve bu bilgilerin doğru olduğuna inanan arkadaşlarımıza RSA nedir onu anlatmaya çalışacağım.

Yeni Çıkıp Henüz IME Kayıt Yöntemi Olmayan Chazlar:
Mi 11
Mi 11 Lite
Redmi Note 10
Redmi Note 10 Pro
Poco X3 Pro
Poco F3​

Peki Ne Zaman IME Atılma İşlemi Gerçekleşir.

Bu soruya cevap vermek hem kolay hem çok zor. Eğer Donanımsal RSA Şifreleme kırılır ve İşlemcinin kayıtlarına Ulaşılır ise IMEI işlemi değişimi gerçekleşir. Diyelim şifreleme yöntemi kırıldı ve IMEI işlemi gerçekleşti peki ya bu güvenlik açığını Qualcomm firması tarafından kısa sürede kapatır ve donanımsal bir güncelleme getirirse ? işlemci bir telefonun en önemli donanımıdır ve onu güvende tutmak için Qualcomm, Cep telefonu üreticilerine donanımsal yazılım göndermekte ve sürekli güncel tutmaktadır. IMEI Kodları kırılsa dahi bunu kapatmak yeniden kodlamak Qualcomm tarafından uzun sürmez.Bu Tarz şifreleme işlemi ile korunan cihazlar, Çoğunlukla yazılımsal olarak hiç bir şekilde kırılamamakta. Üste de bahsettiğim gibi kırılsa dahi yeni bir güncelleme ile daha güçlü bir şifreleme sağlanmakta. Bu ve benzeri cihazların Donanımsal olarak Bypass işlemi yapılmakta. Cihaz açılmakta ve Ana kart üzerinde Kısıtlayan devreye müdahale ederek gerçekleşmekte, fakat bu işlem dahi çözüm olmamakla birlikte 2G sinyali almakta ve çok sık şebeke problemi yaşanmakta. Ayrıca ana kartta müdahale de ilerleyen zamanlarda cihazın çabuk arızalanmasına ve ana kartın devrelerinin yanması ile sonuçlanmaktadır. Açık konuşmak gerekirse Sanırım artık IMEI işlemi Mümkün değil.

Peki Ya Neden IMEI Değişmemektedir ?

Mevcut cihazlardaki işlemciler RSA Yani Donanımsal kilitleme yöntemi ile şifrelendiği için Artık IMEI Değiştirme işlemi Yapılamamaktadır. Örnek verecek olursak Redmi Note 10 Pro Snapdragon 732G işlemciye sahip bir cihaz Kullanılan işlemci RSA Donanımsal şifreleme ile korunmakta bu yüzden IMEI atılması şu anda mümkün değildir. Aklımıza Şu soru gelmekte Ama Poco X3‘de Aynı işlemciyi kullanıyor ve onun IMEI değiştirme yöntemleri mevcut. Evet Poco X3 IMEI değiştirme yöntemi nekadar da yasal olmasa da yapılmakta olup, Yazılımsal Kodlarla korunurken Redmi Note 10 Pro Cihazı Donanımsal Yani Qualcomm tarafından RSA şifreleme yöntemi ile korunmakta. Birinin Yazılımsal diğerinin Donanımsal olarak korunması İşlemci firması ile güvenlik sözleşmelerine bağlı Eğer RSA Şifreleme yöntemi ile korunacak olursa işlemcinin bir miktar fiyatı artmakta. Artık Xiaomi ve yan markaları Yazılımsal kilitleme sistemini bırakıp Donanımsal kilitleme sistemine yöneldiği için Şu anda donanımsal güvenliği aşıp RSA şifreleme yöntemine ulaşılmadığı Taktirde IMEI değişimi Mümkün Değildir.
RSA bir kilit sistemi kısaca bu yöntem yıllardır bilgisayarlarda kod yazma da şifreleme de kullanılmakta olup güvenilir ve kapalı kaynak kodludur .
Aşılması imkansız değildir kaynak koduna sahip kişi yada kişiler anahtarı satabilir yayabilir.

Biliyorsunuz ki forumumuzda İmei işlemleri yasal olmadığı için konu açmak yasak gördüğümüz üzere uyarıyor siliyoruz.
Yeni seri snapdragon qualcom işlemcili Xiaomi cihazlarda çift RSA koruması bulunmakta ve şuan için hiçbir çözümü yoktur .
Bir arkadaşım yaptı , arka kasa açtı , port bağladı vs yemez RSA koruması yazılımsal olduğu kadar donanımsal da bir kilittir.
Anahtar olmadan (kod) hiç bir şekilde müdahale edemezsiniz eğer bu yapılıyor olsaydı her iPhone çok rahat kırılırdı daha düne kadar bu korumayı bir aparat ile Apple açığından dolayı kırsıklarını iddia edenier oldu aparı para ile sattılar fakat Apple tarafı karşı hamle ile bu açığı kapattı .
Xiaomi Google ortaklığı ile güvenliğe daha fazla önem vererek kullanıcı güvenliğini sağlamayı başardı RSA tek sim modeline uygulanıyor sim2 repair işlemi görüyordu yapılabilseydi sim1 içinde olurda ama yapamadılar .
Şimdi sim1 ve aim2 aynı korumaya sahip ve görünen o ki artık hiçbir yeni model Xiami cihaza İmei işlemi olmayacak .
Şunu eklemek isterim : Yeni çıkan cihazlarda diyoruz eliniz de ki cihaza güncelleme yapınca RSA devreye girmez .
Rsa yazılımdan çok donanımsal kilittir yazılım kısmı sadece anahtardır .
Sizlere örnek vermek istiyorum ;
Ben Xiaomi olarak kilit devreye sokacağım yada kilit açaçağım bir güncelleme gönderip bunu yapabilirim .
Yada ben A kişisi anahtarı ele geçirdim ve bunu yaydım bu dosya genelde eng yani fabrika romu dediğimiz dosyanın içinde olur herşey açıktır işte o cihaza istediğiniz müdahalede bulunabilir hardbrick olmuş cihazı dahi kurtara bilirsiniz .

Bu kod örnektir sistem bu şekilde işler yazılım ve kodlamaya yıllarını vermiş biri olarak ben dahi duyduğum hatta gördüğüm hiçbirşeye inanmam araştırır gerçek ve doğru bilgiye ulaşırım çünkü herşey de risk vardır ve riskler gelişimi tetikler .
Şifreleme konusuna değinmişken şirketler uygulamalar bu yöntem ile bilgileri kesin olarak şifreler yada gizler

Artık bu konuda daha fazla bilgiye sahipsiniz bu tarz ve yazılımsal konularda bir bilgi okudunuz bir video gördünüz inanmayınız araştırınız bilgi güçtür gerçek ve kanıtlara dayanıyorsa
Esen kalın forumda kalın./
hocam konunuzu alıntı yapmışlar kaynak da vermemişler cantara hocam yanlış mıyım

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
hocam konunuzu alıntı yapmışlar kaynak da vermemişler cantara hocam yanlış mıyım
Kesin bir yargıya varabilmek için konu tarihlerini ve indeksleri kontrol etmek lazım hocam ama o "intern moderatör"ün hemen hemen tüm konuları sitemizden izinsiz bir şekilde çalınarak açılmış konular zaten... Alışkanlık haline getirmiş olduğu hırsızlık nedeniyle forumumuzdaki üyeliği de kapatılmıştı.

flowerhorn

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
elif
Cihazım
Note 10 pro
Konular
0
Kesin bir yargıya varabilmek için konu tarihlerini ve indeksleri kontrol etmek lazım hocam ama o "intern moderatör"ün hemen hemen tüm konuları sitemizden izinsiz bir şekilde çalınarak açılmış konular zaten... Alışkanlık haline getirmiş olduğu hırsızlık nedeniyle forumumuzdaki üyeliği de kapatılmıştı.
Baktım ben şimdi mi community moderatör ilk açmış hocam bu arkadaşımız almış onun konusunu o konuda bir de zenex hocanın ekledikleri de var bu arkadaş onları almamış :)

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Baktım ben şimdi mi community moderatör ilk açmış hocam bu arkadaşımız almış onun konusunu o konuda bir de zenex hocanın ekledikleri de var bu arkadaş onları almamış :)
Detaylı bir şekilde araştırmadım ama galiba o konu da ilk değil, cepofisi isimli siteden alınmış gibi görünüyor hocam. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt