Rom [ROM][OFFICIAL][11][Octavi-OS][AOSP][Mi 9T Pro / Redmi K20 Pro][08/05/2021]

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
Hocam bende biraz deneyimleme zamanım oldu romu ve hiç bir zaman ayarlar durduruldu hatası ile karşılaşmadım.
-Bende bahsettiğim noktalarda yapmıştı o hatayı. Problemde şundan kaynaklı gibime geldi: Tabii ki bu söyleyeceğim bilgiye dayalı değil kendi yorumum. :D
Şimdi mesela bende problem yapan yerlerden birisi telefonu koyu moda aldığımda oluyordu. Fakat romu geliştirenler Octavi Laboratuvarı kısmına koyu mod için ek koyu mod seçenekleri eklemişler. Mesela oradan değiştirirsem koyu modu hiçbir hata yok ama kalkıp ayarlar-ekran kısmından değiştirirsem hata veriyordu. Sanki bana bu kısımlarda bir çakışma var da ondan hata veriyormuş gibi geldi.
Son sürümü kurduysanız son sürüm OSS vendordu VendorFirmware flashlamadınız değil mi hocam ?
Bir de ben VANILLA versiyonunu kurmuştum GAPPS versiyonunda pixel özellikleri pixel sistem başlatıcısı vs ile geliyor belki ondan kaynaklı da olabilir VANILLA deneyebilirsiniz hocam.
-Kurduğum sürüm ''12.1.OctaviOS-v2.4-raphael-20210508-1315-VANILLA-Official'' Kurulumda hiçbir Vendor flashlamadım. Hatta bir yüklememde sadece romu ve bitgapps yükledim. İkinci yüklememde ise ROM-GAPPS-MAGISK-DFE yükledim. Her iki yüklememde de hata vermişti. Fakat bunun dışında genel kullanımda bir problem yaşamadım.
Eğer tekrar kurmak isterseniz ve aynı hatayı alırsanız ekran videosu çekerek telegram gruplarından geliştiricilere iletebilirsiniz böyle bir hata var diye ya da bana gönderin ben ileteyim fark etmez en azından sorununuzun neyden kaynaklı olduğunu biliyorlardır ve çözüm gösterebilirler ya da hata ise düzeltme yaparlar.
-Teşekkür ederim. Bende Google Çeviri ile çeşitli gruplarda yükleniyorum kendilerine. :D
Ben şuan MIUI Global 12.0.5.0'dayım hocam ama bir AOSP'a geçesim de yok değil bakacağım artık sürekli değişkenlik gösteriyor :)
-Kusura bakmayın imzanızda zaten belirtmişsiniz fark etmemiştim. angel~~ Bende şu an CherishOs romundayım ve gayet güzel bir ROM. Özellikle özelleştirmeleri harika. OctaviOs romuna göre daha kapsamlı, Türkçe çevirisi gayet iyi, Whatsapp görüntülü arama geldiğinde kilit ekranında kamerayı açıyor demiştim ama özelliklere ''front camera raise dialog. Always ask before opening.'' şu seçeneği eklemişler. Böylece ön kameranın açılmasının önüne geçmişler çok iyi olmuş.
Bakalım uzun kullanımda bir problem çıkaracak mı? Şimdilik özelleştirme açısından tam istediğim rom. Tabii stabillik, pil durumlarını uzun kullanımda deneyimleyeceğim.

Bende bu ara sizin gibi 20'nin üzerinde ROM yükledim, denedim. Tabii bu denemelerimi bazı kriterler üzerinden oldu. Özelleştirme var mı?, Vanilla sürümü var mı?, Güncelleme sıklığı nedir?, ROM hataları ile ilgileniyorlar mı? Resmi siteleri var mı? Official mi Unofficial mı? Bu tarz kriterlerden sonra romu deniyorum. Baştan stabil mi pil ömrü iyi mi test edemeyeceğim için sonrasında da bu bahsettiğim diğer kriterleri inceliyorum. :D

cemal3180

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cemal Can
Cihazım
Mi 9t Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
39
-Bende bahsettiğim noktalarda yapmıştı o hatayı. Problemde şundan kaynaklı gibime geldi: Tabii ki bu söyleyeceğim bilgiye dayalı değil kendi yorumum. :D
Şimdi mesela bende problem yapan yerlerden birisi telefonu koyu moda aldığımda oluyordu. Fakat romu geliştirenler Octavi Laboratuvarı kısmına koyu mod için ek koyu mod seçenekleri eklemişler. Mesela oradan değiştirirsem koyu modu hiçbir hata yok ama kalkıp ayarlar-ekran kısmından değiştirirsem hata veriyordu. Sanki bana bu kısımlarda bir çakışma var da ondan hata veriyormuş gibi geldi.
- Öyle bir hata var ise elbet düzelteceklerdir hocam :)

-Kurduğum sürüm ''12.1.OctaviOS-v2.4-raphael-20210508-1315-VANILLA-Official'' Kurulumda hiçbir Vendor flashlamadım. Hatta bir yüklememde sadece romu ve bitgapps yükledim. İkinci yüklememde ise ROM-GAPPS-MAGISK-DFE yükledim. Her iki yüklememde de hata vermişti. Fakat bunun dışında genel kullanımda bir problem yaşamadım.
- Bende son dediğiniz gibi yükleme yapıyorum her rom yüklememde hocam Magisk vs DFE önemli :) Ben karşılaşmadım hocam ilginç cidden.
-Teşekkür ederim. Bende Google Çeviri ile çeşitli gruplarda yükleniyorum kendilerine. :D
- İyi yapıyorsunuz hocam bende yaşamış olsam bende söylemekten çekinmezdim ki yaşayanlar varsa da belirtmişlerdir arayüzü felan gayet hoş çünkü romun :)
-Kusura bakmayın imzanızda zaten belirtmişsiniz fark etmemiştim. angel~~ Bende şu an CherishOs romundayım ve gayet güzel bir ROM. Özellikle özelleştirmeleri harika. OctaviOs romuna göre daha kapsamlı, Türkçe çevirisi gayet iyi, Whatsapp görüntülü arama geldiğinde kilit ekranında kamerayı açıyor demiştim ama özelliklere ''front camera raise dialog. Always ask before opening.'' şu seçeneği eklemişler. Böylece ön kameranın açılmasının önüne geçmişler çok iyi olmuş.
Bakalım uzun kullanımda bir problem çıkaracak mı? Şimdilik özelleştirme açısından tam istediğim rom. Tabii stabillik, pil durumlarını uzun kullanımda deneyimleyeceğim.

Bende bu ara sizin gibi 20'nin üzerinde ROM yükledim, denedim. Tabii bu denemelerimi bazı kriterler üzerinden oldu. Özelleştirme var mı?, Vanilla sürümü var mı?, Güncelleme sıklığı nedir?, ROM hataları ile ilgileniyorlar mı? Resmi siteleri var mı? Official mi Unofficial mı? Bu tarz kriterlerden sonra romu deniyorum. Baştan stabil mi pil ömrü iyi mi test edemeyeceğim için sonrasında da bu bahsettiğim diğer kriterleri inceliyorum. :D
Ne kusuru hocam :) Bende indiriyorum bakalım CherishOs romu internet sitesini inceledim stabil oyun performansı iyi vs yazılar mevcut bakalım nasılmış :) Eğer öyle bir özellik eklendi ise gayet güzel olmuş hocam daha önce rastladığımı sanmıyorum diğer romlarda.

Bende de öyle hocam en çok RR'ı kullandım o da özelleştirmelerinden dolayı oyun performansı bir tık kötüydü ama kernel ile düzeltiliyordu sıkıntı çekmiyordum fakat son 2-3 aydır güncelleme vermeyince ve Android 10'da kalması sebebiyle biraz soğumuş durumdayım eğer Android 11'i çıkarsa kesinlikle denenebilecek bir rom olur bakalım artık dolaşıp duruyoruz romlarda :D

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
- İyi yapıyorsunuz hocam bende yaşamış olsam bende söylemekten çekinmezdim ki yaşayanlar varsa da belirtmişlerdir arayüzü felan gayet hoş çünkü romun :)
-Evet dediğiniz gibi tasarımsal açıdan çok hoş. Özellikle sanırım Galeri uygulamasında da şöyle bir özellik var: Ekran görüntüsü aldınız ve düzenleme tuşuna bastınız, açılan ekranda sadece kırpma özelliği değil görüntü üzerine yazı yazma, ya da ok işaretiyle vurgulamak istediğiniz kısmı belirtme, bu ok işaretinin rengini değiştirme gibi keyifli bir yanı var. Tekrar yüklediğimde adına bakacağım neymiş diye. Hoşuma gitmişti, Telegramda gruplarda çok fayda sağlar. :D
Ne kusuru hocam :) Bende indiriyorum bakalım CherishOs romu internet sitesini inceledim stabil oyun performansı iyi vs yazılar mevcut bakalım nasılmış :)Eğer öyle bir özellik eklendi ise gayet güzel olmuş hocam daha önce rastladığımı sanmıyorum diğer romlarda.
-OctaviOs romunda da var aynı özellik, ilk orada görmüştüm. Ben acaba benim telefonda mı bir problem var diyordum ama demek ki AOSP Romlarda genel bir sıkıntıymış bu pop up kameranın görüntülü aramada otomatik açılması.
Bende de öyle hocam en çok RR'ı kullandım o da özelleştirmelerinden dolayı oyun performansı bir tık kötüydü ama kernel ile düzeltiliyordu sıkıntı çekmiyordum fakat son 2-3 aydır güncelleme vermeyince ve Android 10'da kalması sebebiyle biraz soğumuş durumdayım eğer Android 11'i çıkarsa kesinlikle denenebilecek bir rom olur bakalım artık dolaşıp duruyoruz romlarda :D
-Resurrection Remix dediğiniz gibi bende kenara not etmişim ama Android 10 olduğu için denememişim. :D

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
cemal3180, LionKing17 hocalarım bahsettiğiz özellik birçok Roma eklendi. Dün birkaç güncel romu şöyle bir kurcalayayım derken dikkatimi çekmişti. Herhalde yayınlanacak güncellemelerle diğer romlara da eklenir.... Şunlarda var:
>> ArrowOS
>> HavocOS
>> SyberiaOS
>> Fluid
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
cemal3180, LionKing17 hocalarım bahsettiğiz özellik birçok Roma eklendi. Dün birkaç güncel romu şöyle bir kurcalayayım derken dikkatimi çekmişti. Herhalde yayınlanacak güncellemelerle diğer romlara da eklenir.... Şunlarda var:
>> ArrowOS
>> HavocOS
>> SyberiaOS
>> Fluid
Ben mi acaba kafaya takıyorum, bu problem ROM filan yüklerken bende mi oldu diye düşünüyordum ama demek ki herkeste böyle bir problem mevcut önlem almak istemişler. angel~~ Bilgi için teşekkür ederim UnlnViTeD hocam.
-Bu özelliğin kimine göre kötü olabilecek bir yanı var o da normal kamera uygulamasında ön kamerayı açarken de soru soruyor. Yani sadece görüntülü arama geldiğinde değil. Tabii bana göre hiç problem değil. Durduk yere ön kamera açılmasındansa soru sorsun daha iyi. :D
-Fluid Rom'da, ArrowOS benzeri sade bir rom mu?
-SyberiaOS romunu ben bir türlü kuramadım, kurulumu nasıl oluyor? ROM'u kuruyorum açılış ekranındaki Syberia yazısında kalıyor.
-OctaviOS, CherishOS romlarını denediniz mi? Denediyseniz düşünceleriniz neler? angel~~

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
Ben mi acaba kafaya takıyorum, bu problem ROM filan yüklerken bende mi oldu diye düşünüyordum ama demek ki herkeste böyle bir problem mevcut önlem almak istemişler. angel~~ Bilgi için teşekkür ederim UnlnViTeD hocam.
-Bu özelliğin kimine göre kötü olabilecek bir yanı var o da normal kamera uygulamasında ön kamerayı açarken de soru soruyor. Yani sadece görüntülü arama geldiğinde değil. Tabii bana göre hiç problem değil. Durduk yere ön kamera açılmasındansa soru sorsun daha iyi. :D
-Fluid Rom'da, ArrowOS benzeri sade bir rom mu?
-SyberiaOS romunu ben bir türlü kuramadım, kurulumu nasıl oluyor? ROM'u kuruyorum açılış ekranındaki Syberia yazısında kalıyor.
-OctaviOS, CherishOS romlarını denediniz mi? Denediyseniz düşünceleriniz neler? angel~~
Rica ederim hocam, aynen sorundu çözülmesi için adım atıldı. Zamanla kamera gibi uygulamalara ayrıcalık tanırlar diye düşünüyorum.

Fluid de çok aşırı özelleştire yoktu, deneyebilirsiniz. Yorum yapabilecek kadar kullanamadım, exFAT desteği yok diye değişmek zorunda kaldım.

OctaviOS ilk yayınlandığında denemiştim. O zamanlar sorunlar çoktu, yakın zamanda deneme fırsatım olmadı. (şimdi birçoğu çözülmüş gibi)
CherishOS'u ise hiç denemedim. Olumlu yorumları var. Bir ara vakit bulabilirsem denemek isterim.

SyberiaOS kurulum şu şekilde yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir husu var.
>> Format Data Yes
>> Menüden Manage Partition kısmına giriyoruz
>> Data yı seçiyoruz.
>> ChangeFS den dosya sistemini F2FS'e çeviriyoruz.

>> Reboot Recovery
>> 5 Wipe
(Dalvik Art Cache ~ Data ~ Vendor ~ Cache ~ System)
>> Rom kurulumu
>> GApps kurulumu
>> Magisk kurulumu
>> Wipe Cache / Dalvik
>> Reboot System

Üst Alt