Rom [ROM][ANDROİD 10][LineageOS][GSI]- Xiaomi Redmi 8 için

sessionid0

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sülo
Cihazım
Xiaomi Redmi 8
Konular
2
Her şeyden önce, bu ROM için gerekli olan tüm dosyaların indirme bağlantısı "XDA geliştiriciler forumu ve GitHub" üzerinden alınmıştır.
Redmi 8 için GSI romları ile denemeler yapıyordum. Redmi 8'e bu sefer de Lineage OS kurmayı denedim. Sizinle paylaştığım adımları tek tek izlerseniz sorun
yaşayacağınızı sanmıyorum.

Yapılacak çoğu işlem bundan önceki paylaştığım rom yükleme işlemleri ile aynı. Ancak belli noktalarda farklılıkları var. Lütfen bu adımları dikkatlice uygulayın.

ROM için sorumluluk almıyorum. SORUMLULUK TAMAMEN SİZE AİTTİR.

Çalışmayan Özellikler
-Yüz tanıma kilidi
-Radyo
-VoLTE
(Kamera, çentik, 4.5G yani LTE Mobil Ağ ve otomatik parlaklık için ayarlar yapmanız gerekir. Ayarları nasıl yapacağınızı anlattım.)

NOT: Bu ROM kurulumunu yapmak için bir bilgisayar gerekir. Ayrıca bilgisayarınızda ADB'de yüklenmelidir.
Not: Bu ROM'u kurduktan sonra Google Kamera uygulamasını apk olarak yükleyebilirsiniz. Ne yazık ki, rom üzerindeki orijinal kamera uygulamasında Portre, gece modu gibi özellikler yok. Ancak apk olarak yüklerseniz kullanabilirsiniz. Video dışındaki tüm fotoğraf çekme işlemleriniz için vereceğim Google Kamera uygulamasını kullanabilirsiniz.

Lütfen şu dosyaları indirin:

--- Lineage OS 17.1 ROM GSI dosyası
--- Sky Hawk Recovery dosyası
--- Permissiver V5
--- Redmi 8 için Certification Patch
--- Redmi 8 için Treble Overlay
--- Güncel Magisk-v20.4
- Redmi 8 için TWRP Recovery dosyası
--- vbmeta.img
--- Bu sayfaya gidip ARM 64'ü, Android 10.0'ı ve nano'yu seçin. Sağ alt kısımdan indirin. (Google play hizmetleri için gereklidir.)

Not: Lütfen telefonunuzu en az %60 oranında şarj edin

Ayrıca telefonunuz tamamen sıfırlanacağından dolayı gerekli yedekleri alın.

1- Bootloader kilidini açın. Kilidi açmak için şuraya bakın:
2- Dosyaları SD Kartınıza kopyalayın (lineage-17.1-20200713-UNOFFICIAL-treble_arm64_bvN.img, open_gapps-arm64-10.0-nano-20200728.zip, SHRP_v2.2.zip, Permissiver_v5.zip, Certification_Patch.zip, Magisk-v20.4.zip, treble-overlay-xiaomi -redmi8.apk)
3- Telefonunuzda USB hata ayıklamayı etkinleştirin. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın Daha sonra twrp.img ve vbmeta.img dosyalarını adb klasörüne kopyalayın.
(Not: twrp dosyanızın adı twrp.img değilse, lütfen adını twrp.img olarak ayarlayın.)
4- Bilgisayara gelelim, komut istemini çalıştırın ve cmd'de adb klasörünü açın (adb yi kurduğunuz klasöre cmd üzerinden ulaşın.), ve sonra şunları yazıp enter'layın:
adb reboot bootloader

fastboot flash recovery twrp.img
fastboot flash vbmeta vbmeta.img
5- Şimdi telefonu yeniden başlat komutuna geçeceğiz. Alttaki komutu yazdıktan hemen sonra, telefonunuzun ses açma tuşunu ve güç düğmesini hızlı bir şekilde basılı tutmalısınız. Bu komutu girin:
fastboot reboot
6- Twrp'ye girdiğinizde Magisk-v20.4.zip dosyasını kurun. Ardından telefonu yeniden başlatın.
Telefon yeniden başlatıldıktan sonra Magisk'in yüklü olup olmadığını kontrol edin. Yüklendiğini gördüğünüzde, telefonu kurtarma modunda yeniden başlatın.
7- SHRP_v2.2_olive.zip dosyasını kurup twrp'yi yeniden başlatın.
8- Şimdi yeni bir arayüz göreceksiniz. Wipe düğmesini bulun ve dokunun. Ardından format data' ya basın ve yes yazarak onaylayın.
9- Sonra tekrar wipe'a dokunun ve sağ alt kısımdaki wipe düğmesine tıklayın. Ardından sıfırlamayı onaylayın.
10- Geri dönün, wipe düğmesine tekrar dokunun ve Advanced Wipe üzerine dokunun. Dalvik, data, cache, system kısımlarını seçin ve sıfırlayın.
11- Şimdi ana menü ekranına dönün ve flash'a basın. Sağ alt kısımdan SD kartınızı seçin ve lineage-17.1-20200713-UNOFFICIAL-treble_arm64_bvN.img dosyasına basın. Ardından system image olarak seçin ve yükleyin.
12- Ana menüye dönün ve flash bölümüne gelin ve Permissiver_v5.zip dosyasını yükleyin.
13- Sonra flash bölümüne geri dönün ve Certification_Patch.zip dosyasını yükleyin.
14- Şimdiki adım çok önemlidir. Ciddi anlamda yanlış bir şey yapmamanız gerekir. Ana menüye dönün, wipe'a basın. Advanced wipe'a basıp system'i seçin. Sağ alttaki kırmızı ayar simgesine basın. Burada "Resize" olan seçeneği seçin. Sağ alttaki mavi tike basarak onaylayın.
15- Ana menüye dönün, Flash'a basın. Buradan open_gapps-arm64-10.0-nano-20200728.zip dosyasını seçin ve yükleyin.
16- Ana menüye tekrar dönün, wipe düğmesine dokunun ve sağ alttaki butondan wipe işlemini tamamlayın.
17- Sistemi yeniden başlatın. Cihazınız fastboot modunda önyükleme yapacak veya bootloop olacaktır. Yani tekrar tekrar redmi yazısında kalacaktır. (Normal şekilde açıldığını görürseniz ve herhangi bir sorun oluşmazsa 20. adıma atlayabilirsiniz.)
18- Fastboot moduna gidin. Bunun için telefonun ses kısma ve güç tuşuna basılı tutun.
19- Telefonu bilgisayara bağlayın ve cmd'de adb klasörünü tekrar açın. Şunları yazın:

fastboot flash recovery twrp.img
fastboot flash vbmeta vbmeta.img
fastboot reboot recovery
Telefon yeniden başlatılacak ve açılacaktır. Lütfen telefonu kurun ve USB hata ayıklamasını tekrar açın.
20- Cihazın kurulumunu yaptıktan ve usb hata ayıklamasını etkinleştirdikten sonra, telefonu kurtarma modunda yeniden başlatın ve Magisk.zip dosyasını yükleyin. Ardından telefonu yeniden başlatın.
21- Build prop editörünü(
) ve File Explorer Root browser'ı ( ) Play Store üzerinden yükleyin.
22- Root browser'ı açın ve root erişimine izin verin. Ardından SD Kartınıza gidin ve treble overlay dosyasını bulun.
23- treble-overlay-xiaomi-redmi8.apk dosyasını Root Directory/system/overlay/ klasörüne kopyalayın.
24- Overlay klasörünün içinde kopyalamış olduğunuz treble-overlay-xiaomi-redmi8.apk dosyasını seçin. Sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve Properties kısmına basın.
25- Üst barda bulunan permissions(izinler) bölümüne gelin.
26-
fotoğraf gibi seçim yapın ve apply' a basın. Daha sonra sistemi yeniden başlatın.
27- Şimdi Build Prop Editörünü açın ve root erişimine izin verin. Daha sonra sağ üstteki üç noktaya tıklayıp New'e basın.
name= persist.camera.HAL3.enabled
value= 1

olacak şekilde ayarlayın. Kaydedin ve daha sonra sistemi yeniden başlatın.
28- Şimdi numara çeviriciye gidin ve *#*#4636#*#*' yı tuşlayın. Phone information(Telefon bilgileri)' a basın ve set preffered network type(Tercih edilen ağ türü) olan kısmı LTE only(Yalnız LTE) olarak ayarlayın. Şimdi ayarlar>Ağ ve İnternet>Mobil Ağ'a gidin ve Tercih edilen ağ türünü LTE olarak seçin. Telefonu yeniden başlatın.
29- Son olarak ekran çentiğini düzeltmek için ayarlar>sistem>geliştirici seçenekleri'ne gelip ekran kesimini bulun ve köşe kesimini seçin.

Bu kadardı. Lütfen geliştirici olmadığımı bilin, bu nedenle hataları çözemiyorum. Ancak eğer karşılaştığım bir hataysa yardımcı olmaya çalışırım. Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Teşekkürler.

Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Redmi 8 için Certification Patch, Treble Overlay,Permissiver V5,vbmeta.img dosyalarının tümüne ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:

sessionid0

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sülo
Cihazım
Xiaomi Redmi 8
Konular
2
Ekran alıntıları:

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200728-151956_Trebuchet.png
    Screenshot_20200728-151956_Trebuchet.png
    267,5 KB · Görüntüleme: 42
  • Screenshot_20200728-152008_Ayarlar.png
    Screenshot_20200728-152008_Ayarlar.png
    100,7 KB · Görüntüleme: 41
  • Screenshot_20200728-152013_Ayarlar.png
    Screenshot_20200728-152013_Ayarlar.png
    103,6 KB · Görüntüleme: 37
  • Screenshot_20200728-152024_Ayarlar.png
    Screenshot_20200728-152024_Ayarlar.png
    99,9 KB · Görüntüleme: 33
  • Screenshot_20200728-152049_AudioFX.png
    Screenshot_20200728-152049_AudioFX.png
    36,1 KB · Görüntüleme: 40

qokhandede

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gökhan
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
5
Eline emeğine sağlık.

umtcntprk

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Xiaomi Redmi 8
Konular
0
Hocam diğer açtığınız rom konusunuda inceledim , Redmi 8 cihazım için en iyi rom hangisidir sizce ? Performans benim için önplanda , stabil olması ve performans vermesi yeterli görsel olarak bir şey önemsemiyorum. Fikriniz nedir ?

sessionid0

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sülo
Cihazım
Xiaomi Redmi 8
Konular
2
Hocam diğer açtığınız rom konusunuda inceledim , Redmi 8 cihazım için en iyi rom hangisidir sizce ? Performans benim için önplanda , stabil olması ve performans vermesi yeterli görsel olarak bir şey önemsemiyorum. Fikriniz nedir ?
Geç mesaj için kusura bakma öncelikle. Sana önerim Pixel Experience ROM olur. Performans bakımından gayet iyi. Herhangi bir sorunla karşılaşma durumun da Lineage OS'a göre daha düşük. Bu arada kurulum esnasında bir hata ile karşılaşırsan bana o konu üzerinden ulaşabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir de, yarın Redmi 8 için gerekli performans, en iyi güç tasarrufu ve ekran parlaklığı gibi ayarların bir program yardımıyla nasıl yapılabileceğini anlatacağım. (Rootlu telefonlar için) Yarın gün içerisinde paylaşırım. Benden haber bekle :)

umtcntprk

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Xiaomi Redmi 8
Konular
0
Geç mesaj için kusura bakma öncelikle. Sana önerim Pixel Experience ROM olur. Performans bakımından gayet iyi. Herhangi bir sorunla karşılaşma durumun da Lineage OS'a göre daha düşük. Bu arada kurulum esnasında bir hata ile karşılaşırsan bana o konu üzerinden ulaşabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir de, yarın Redmi 8 için gerekli performans, en iyi güç tasarrufu ve ekran parlaklığı gibi ayarların bir program yardımıyla nasıl yapılabileceğini anlatacağım. (Rootlu telefonlar için) Yarın gün içerisinde paylaşırım. Benden haber bekle :)

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim hocam , ben twitter üzerinde fazlasıyla aktifim fakat telefona güncelleme , uygulamaya güncelleme gelmesine rağmen hala aşırı donmalar - kasmalar yaşıyorum , ayrıyetten cihazı aldığım ilk zamanlara nazaran tam bir çöp yığına döndü , güncellemeler geldikçe , sürüm yükseldikçd telefon daha çok kasmaya başladı. Bende o yüzden custom rom yoluna başvurulması gerektiğini düşündüm. Daha önce sayısız telefonlara rom attım fakat xiaomi olunca biraz duraksayıp bilgi almadan hareket etmek istemedim , söylediğiniz romu deneyeceğim cihazın performansında artış olmazsa stock rom yükleyip satacağım , teşekkürler.

sessionid0

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sülo
Cihazım
Xiaomi Redmi 8
Konular
2
Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim hocam , ben twitter üzerinde fazlasıyla aktifim fakat telefona güncelleme , uygulamaya güncelleme gelmesine rağmen hala aşırı donmalar - kasmalar yaşıyorum , ayrıyetten cihazı aldığım ilk zamanlara nazaran tam bir çöp yığına döndü , güncellemeler geldikçe , sürüm yükseldikçd telefon daha çok kasmaya başladı. Bende o yüzden custom rom yoluna başvurulması gerektiğini düşündüm. Daha önce sayısız telefonlara rom attım fakat xiaomi olunca biraz duraksayıp bilgi almadan hareket etmek istemedim , söylediğiniz romu deneyeceğim cihazın performansında artış olmazsa stock rom yükleyip satacağım , teşekkürler.
Cihazın Stock ROM'u gerçekten yavaş. Ben de zaten bu durumdan dolayı Pixel Experience rom yükledim. Bu rom bayağı stabil çalışıyor. Twitter'ı ben de kullanıyorum ve ciddi bir kasma sorunu yaşamadım. Hiçbir uygulamada herhangi ciddi bir donma kasma olayı yaşamadım diyebilirim. Büyük ihtimal ile bu rom sonrasında kasma durumları düzelir.

Bu arada bazen ROM dışındaki sebeplerden ötürü de cihaz kasabilir. Bunun en bilindik durumu şarj meselesi. Eğer orjinal şarj kullanmıyorsan, orjinal şarja geç. Hatta eğer sende QuickCharge 3.0 şarjı varsa onu kullanman çok çok daha iyi olur. Telefon Quick Charge 3.0'ı destekliyor ama normal adaptörü daha yavaş şarj dolduruyor. Ben Xiaomi'nin orjinal şarjını kullandığımda cidden daha yavaştı telefon. Sonra gittim Hızlı şarj özellikli 3A şarj aleti aldım artık hem daha hızlı şarj dolduruyor hem de bayağı iyi çalışıyor.

Son olarak; ROM'u yükledikten ve gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra tüm uygulama güncellemelerini yap. Cihazda performansı artıran Device Health Services diye bir uygulama yüklenecek. Bu uygulama Google'a ait ve pil konusunda en iyi şekilde yararlanmasını sağlıyor telefonun. Aklında bulunsun.

Eğer herhangi bir sorunla karşılaşırsan mesaj atabilir ya da buradan yazabilirsin :)

Son düzenleme:

umtcntprk

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Xiaomi Redmi 8
Konular
0
Cihazın Stock ROM'u gerçekten yavaş. Ben de zaten bu durumdan dolayı Pixel Experience rom yükledim. Bu rom bayağı stabil çalışıyor. Twitter'ı ben de kullanıyorum ve hiçbir şekilde bir kasma sorunu yaşamadım. Hiçbir uygulamada herhangi bir donma kasma olayı yaşamadım diyebilirim. Büyük ihtimal ile bu rom sonrasında kasma durumları düzelir.

Bu arada bazen ROM dışındaki sebeplerden ötürü de cihaz kasabilir. Bunun en bilindik durumu şarj meselesi. Eğer orjinal şarj kullanmıyorsan, orjinal şarja geç. Hatta eğer sende QuickCharge 3.0 şarjı varsa onu kullanman çok çok daha iyi olur. Telefon Quick Charge 3.0'ı destekliyor ama normal adaptörü daha yavaş şarj dolduruyor. Ben Xiaomi'nin orjinal şarjını kullandığımda cidden daha yavaştı telefon. Sonra gittim Hızlı şarj özellikli 3A şarj aleti aldım artık hem daha hızlı şarj dolduruyor hem de bayağı iyi çalışıyor.

Son olarak; ROM'u yükledikten ve gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra tüm uygulama güncellemelerini yap. Cihazda performansı artıran Device Health Services diye bir uygulama yüklenecek. Bu uygulama Google'a ait ve pil konusunda en iyi şekilde yararlanmasını sağlıyor telefonun. Aklında bulunsun.

Eğer herhangi bir sorunla karşılaşırsan mesaj atabilir ya da buradan yazabilirsin :)

Hocam romu az sonra yükleyip akşama doğru sonuçları size yazacağım , ayrıca telefonun kendi orjinal şarjını kullanıyorum , söylediğiniz önerilere dikkatle uygulayacağım , teşekkürler.

qokhandede

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gökhan
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
5
cihazın gsi'da ab sistemleri desteklediğine dair şüphelerim var. treble denetleme programı ile baktığımda Cihazınızda Kusursuz Sistem Güncellemeleri desteklenmiyor ve sadece A sistem bölümü var diyor. Diğer bir program olan Treble Info ile baktığımda cihaz AB görünüyor.

Üst Alt