Rehber Redmi Note 8 Pro - Custom Rom Kurmak - Miui- Aosp // Aosp-Miui Geçişler 25.06.2021

telliogullarI

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
recovery
Cihazım
note 8 pro
Konular
14

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Bildiğiniz üzere cihazımız MTK işlemi kullanıyor. Bu sebeple rom kurmak bir eziyet halini alabiliyor. Eu rom yetkilileri bile bu cihaza rom çıkartmaktan vazgeçti. Sebebi çok kolay brick durumuna geçebiliyor. Bu durumdan kurtarmak için ise yetkili hesap gerekiyor. Hatta imei atılmış bir cihaz ve de yanlışlıkla bootloader kilitlediyseniz vay halinize.. Tekrar açılması imkansız.

Bende bu durumdan rahatsızım. Ben kolaylıkla custom miui ile aosp arası gezinmek istiyorum..

Şimdi size bir yol haritası çizmek isterim. Global stok romdan başlayarak önce cihaza twrp kurup sonra rootlamayı, ardından custom aosp android 10 veya 11 e geçmeyi daha ardından custom miui roma geçmeyi anlatayım.

Elimizde 1 adet Global rom veya endonezya rom olan cihazımız olduğunu varsayıyorum.

Cihaza Custom Twrp Recovery Kurmak :

Öncelikle bootloader kilidiniz açık olmalı.
Bakınız :
Redmi Note 8 Pro Bootloader Kilidi Nasıl Açılır? Videolu ve Resimli Anlatım

İlk aşamamamız cihaza twrp yüklemeliyiz. Bunun için adb klasörüne ihtiyaç var :
Bakınız : İndirip bir klasöre çıkartınız

Daha sonra Miui Uyumlu bir custom recovery :
Bakınız : İndikten sonra bir üstte klasöre çıkardığımız adb klasörünün içine atalım.

Adım 1 : Cihazı fastboot modunda açalım, pcye bağlayalım, adb klasörünün içinde click2x dosyasına tıklayalım
Adım 2 : Adb ekranına "fastboot flash recovery recovery.img" yazalım ve enter tuşuna basalım.
Adım 3 : Daha sonra adb ekranına "fastboot reboot" komunu verelim ve enter tuşuna basalım, bu esnada bir eliniz telefonunuzun ses açma tuşuna basılı olsun.( Twrp ekranı gelene kadar )
Adım 4 : Twrp ekranı açılınca Mount ekranında yer alan vendor ve system yazılarına tik koyalım, ana ekrana gelerek advanced menüsünden file explorer tıklayalım. Gelen ekrandan /system_root/system klasörüne gidelim. Bu klasörde yer alan recovery-from-boot.p dosyasını tıklayın ve sil tuşuna basınız. Daha sonra ana menüye tekrar gelelim advanced menüsüne tıklayalım Close Avb 2.0 yazısını gördünüz mü? Tıklayalım :) Kuralım

Bu aşamada cihazınıza twrp kurdunuz. Bravo. İsterseniz cihazınızı rootlayabilir ve stok rom üzerine root atmış olarak hayatınıza devam edebilirsiniz

Adım 5 : Root için dosyasını twrp ana ekranındayken sol üst install bölümünden yükleyebilir ve cihazı yeniden başlatabilirsiniz.

Şimdi elimizde twrp yüklü bir cihaz var. Ama biz sıkıldık Napmalıyız ? Custom rom kurmalıyız....

Bunun için bir kaç yol var..

xiaomi-mi-5-miui-xiaomi-mi-1-xiaomi-redmi-note-4-xiaomi-mi-2-android-removebg-preview-png.113031

Custom Miui Romu Kurmak :

Yol 1 : Miui ile yola devammmm..

Cihazımıza ait çok fazla custom miui rom yok. En iyisi şuan için Greeshan Rom.

Rom :

Not: Yukarıda yer alan 4 adet adımı yaptığınızı varsayıyorum.

Adım 1 : Twrp ana ekranında iken wipe menüsüne gelelim.
Adım 2 : Wipe menüsünde internal storage hariç hepsini seçin
Adım 3 : Daha sonra ana ekranda install menüsünden romu seçip kurun.
Adım 4 : Bu kadar :D Restart yapın ve cihazı açın

Yol 2 : Miui rom çok sıkıcı :(( Aosp roma geçmeliyim...

O zaman durmak yok, devammmm,

cf4b1c74-f933-42fa-ac7f-e397b91f1708-removebg-preview-png.113030

AOSP romlar rahat bir yaşam felsefesine sahip kişilere yönelik..

A romu veya B romu diye önermeyeceğim. İstediğiniz roma geçebilirsiniz. Aslında gözümüzü korkutmaya gerek yok. Gsi rom yükleyenler beni çok iyi anlayacaklar. Gsi romlarda vendor harici saf romlar paylaşılır. Bu saf romu cihaza kursanız boot etmez ve cihaz bootloop a düşer. Bue sebeple rom+vendor kurarız. Bu cihaz içinde bu geçerli. Fakat sağolsun mtk işlemcilerinde bu işlem biraz sinir bozucu. Bu sebeple bir kaç geliştirici custom firmware vendor oluşturmuş.. Eğer android 10 kuracaksınız ayrı bir cfw , android 11 kuracaksanız ayrı.

Miui Stok veya Miui Custom romundan Aosp roma geçiş

Global ve Çin cihazı Android 11 Vendor :
Global ve Çin cihazı Android 10 Vendor :
Nick gapps Android 11 :
Nick gapps Android 11 :
Root :
Twrp Cfw : CFW'ye Uygun Recovery'ler:

Adım 1 : En üstte yer alan şekilde twrp yüklemiştik. Şimdi kararımızı verdik custom roma geçeceğiz.
Adım 2 : Cihazı twrp ekranındayken wipe menüsünden internal storage dahil seçip siliyoruz, sonra format data yı seçip yes yazıyoruz. Cihaz tertemiz oldu. Şimdi restart recovery seçeneğinden recovery i tekrar başlatıyoruz.
Adım 3 : Romunuzu indirin. Doğru vendoru indirin. Doğru gapps klasörünü indirin. Hazırda bekletiyoruz
Adım 4 : Twrp ana ekranındasınız. Önce install bölümünden doğru vendoru kuruyoruz ( Romunuza göre seçin, yeni romunuz android 10 ise vendor 10 seçin, yoksa android 11 ise vendor 11 seçin)
Adım 5 : Şimdi install bölümünden romunuzu kuruyorsunuz. Ardından romunuza gapps dahil değilse onu kurun. Daha sonra root istiyorsanız magisk dosyanızı kurun.
Adım 6 : Az kaldı sabredin :) Yukarıda yer alan CFW'ye Uygun Recovery'ler bölümünden bir recovery seçin ve indirin. Telefonunuza .img olacak şekilde atın. ( Örnek : twrp.img )
Adım 7 : Twrp ana ekranındayken install bölümüne gelin, sağ alttan install img tuşuna basın. Ekranınızda demin attığınız twrp.img dosyanızı göreceksiniz. Tıklayın, daha sonra size bunu nereye kuracaksınız diye soracak. "Recovery" tıklayın. Burası önemli, yanlış yere tıklamayın.
Adım 8 : Bu kadar. Restart sistem diyin ve cihazınızı açın. Yaşasınn

Aosp romundan Aosp roma geçiş

Şimdiii Custom romlar arası gezecek misiniz ?????

Çok basit.

Android Sürümünüz aynı ise ( 11 den 11 veya 10 dan 10 a geçiyorsanız )

Adım 1 : Twrp ana ekranına girin
Adım 2 : Wipe menüsünden internal storage hariç seçin ve silin
Adım 3 : Romu, gapps ve magisk kurun
Adım 4 : Cihazı yeniden başlat

Android Sürümünüz değişecek ise ( 11 den 10 veya 10 dan 11 a geçiyorsanız )

Adım 2 : Wipe menüsünden internal storage dahil seçin silin., sonra format data seçeneğinden yes yazın ve silin. Restart recovery yapın
Adım 3 : Kuracağınız romun sürümüne göre önce vendor sonra Romu, gapps ve magisk kurun
Adım 4 : Cihazı yeniden başlat

mitu-work_hard_dream_big-jpg.113032

Aosp romdan Custom Miui roma geçiş ;

Şimdi de miui özledim. Sizde özlemediniz mi ??? Ama mi flash ile mi uğraşacağız şimdi ? Yok daha neler. Daha kolayı var..

En başta kullandığım Greeshan, evet evet bu rom güzeldi. Neden onu bıraktım ki ??

Dönelim geri ;

Rom :
Twrp Miui 10 :

Adım 2 : Wipe menüsünden internal storage dahil seçin ve silin, format data seçeneğinden yes yazın ve silin. Restart recovery
Adım 3 : Greeshan miui romu yükleyin, Daha sonra twrp miui 10.img dosyasını cihaza atın
Adım 4 : Twrp ana ekranındayken install bölümüne gelin, sağ alttan install img tuşuna basın. Ekranınızda demin attığınız twrpmiui10.img dosyanızı göreceksiniz. Tıklayın, daha sonra size bunu nereye kuracaksınız diye soracak. "Recovery" tıklayın. Burası önemli, yanlış yere tıklamayın.
Adım 5 : Daha sonra ana menüye gelelim restart recovery yaparak cihazı tekrar recovery modda açalım. Sonra ana menüde advanced menüsüne tıklayalım Close Avb 2.0 yazısını gördünüz mü? Tıklayalım :) Kuralım.
Adım 6 : Ee sonra ? Ee bu kadar :) Restart sistem yaparak cihazı açalım.

Selamlar, sevgiler..

Notlar:
* İnternal storage veya format data yaptığınız an dahili hafızanız komple silinir. İnternal storage hariç dediğimde dahili hafıza silinmez.
* Olurda, bir yerde hata yaptınız, redmi yazısı sonrası siyah ekran geliyor öylemi ? Bu Bootloop demektir. Tedirgin olmayın ya close avb 2.0 yapmadınız yada yanlış sürüme ait twrp kurdunuz. Twrp açılmıyorsa, en son kullandığınız çalışan twrp yi adb üzerinden ilk adımlarda anlattıgım fastboot flash recovery komutuyla flashlıyoruz.

xiaomi-community-removebg-preview-png.113035
Teşekkürler faydalı bir paylaşım olmuş.

AspecTR

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
*
Cihazım
*
Konular
37
1-Miui uyumlu TWRP için 2 adet TWRP vermeniz gerekir.Çünkü Miui A10 ve Miui A9 TWRP var.Yanlış anlayan biri cihazını brick veya bootloop edip,başınızı ağrıtabilir

Miui 10 global rom, endonezya rom veya hindistan rom şuan android 10 kullanıyor. Bu sebeple android 9 romuna geri dönmüş biri, birazda bilgi sahibi oldugunu varsayıyorum.

2-TWRP ekranı gelene kadar değil de 2.kere TWRP logosunu görene kadar basılı tutun derseniz daha iyi olur,daha anlaşılır olur.

İlk twrp gördüğünüzde bıraksanız da ikinci de twrp açılır.

3-Root atmak için de cihazın TWRP sonrası bir kere açılmış olması gerekiyor.Aksi takdirde bootloop olabiliyor.Bu da şansınıza.

Alakası yok. Mi flash ile rom yükledikten sonra cihaz daha açılmadan twrp yükleyebilir hatta rootlayabilirsiniz. Bootloop olmaz

4-Wipe olarak internal storage seçmekte herhangi bir sıkıntı yok.

Wipe durumlarında format data yapmadığımız da neden internal storageyi silelim ? Boşu boşuna insanların dosyasını sildirmeyin.

5-Android 10 GAPPS için opengapps koyabilirsiniz.

Ben nik gapps seviyorum

6-CFW ye uygun recoveryler başlığına daha bakmadım ancak sadece düz TWRP ve Orange Fox çalışıyor.Pitchblack işlevini yitirmiş,çalışmıyor.O düz TWRP de CFW başlıklarından alınmış ancak Keymaster olan olmaması lazım.Keymaster'ı ben denemiştim,çalışmamıştı.

Ben twrp ve orange öneririm. İkiside sağlam ve temiz çalışıyor.

7-Rom kurulumlarından önce gerek yok ancak her rom kurulumundan sonra format data yapmak lazım.

Alakası yok. Format data önce veya sonra yapmanızın hiç farkı yok. İkisi de sistem data yolunu temizler ve roma hazırlar. Ben önce öneriyorum. Siz sonra yapın. Ki aosp android sürümü aynı ise aosp-aosp geçişlerinde format dataya gerek yok yada miui rom - miui rom geçişlerinde

8-CFW den Custom a geçişi ben denemedim.Eğer siz denediyseniz kalsın ancak denenmemiş bir şeyi koymanızı çok önermem.Ocak ayında bu cihaz için bir sürü şeyin çözümünü ve sonucunda ne olur öğrenmiş olacağım.

Alakası yok. Çok güzel de geçiliyor.
1-TWRP adında Miui10 yazıyordu ondan demiştim
2-Onu bilmiyorum
3-TWRP yüklemekte sıkıntı yok ancak rootladığımız zaman bazen bootloop a düşebiliyor.Şansınıza demişim zaten,kimi zaman oluyor kimi zaman olmuyor.
4-Temiz kurulumdan bahsetmiştim,insanların dosyaları beni neden ilgilendirsin?
5-Tercih meselesi,ben zaten öneri vermiştim.
6-Pitchblack çalışmıyor.Kendim denedim.Haziran'da olan versiyonu da son versiyonu da çalışmadı.Keymaster TWRP yi denedim,o da çalışmadı.Başlığı daha incelemedim diye yukarıda yazıyor.
7-Tercih meselesi,ne diyeyim.Ancak yine temiz kurulumu söyledim.
8-Ben denemedim demiştim.Eğer denemediyseniz veya denendiğini görmediyseniz önermem demişim.Ortada yine bir tavsiye var,tercih meselesi.Ben başınız ağrımasın diye düşünmüştüm,eğer denemediyseniz ve birinin cihazına bir şey olursa çok rahatsız ederler niyetine demişim.Elbette yine siz bilirsiniz.
9-Oraya yazmayı unutmuşum,ancak A11-A11 geçişlerinde vendor silerseniz cihaz fastboota düşer.
Başınız boş yere ağrımasın diye konuyu daha açabilirsiniz diye yazmıştım.Tavsiyelerdi yani.Bir yerde de kendi tercihim OpenGapps i söylemişim,bu kadar yani.

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
1-TWRP adında Miui10 yazıyordu ondan demiştim
2-Onu bilmiyorum
3-TWRP yüklemekte sıkıntı yok ancak rootladığımız zaman bazen bootloop a düşebiliyor.Şansınıza demişim zaten,kimi zaman oluyor kimi zaman olmuyor.
6-Pitchblack çalışmıyor.Kendim denedim.Haziran'da olan versiyonu da son versiyonu da çalışmadı.Keymaster TWRP yi denedim,o da çalışmadı.Başlığı daha incelemedim diye yukarıda yazıyor.
8-Ben denemedim demiştim.Eğer denemediyseniz veya denendiğini görmediyseniz önermem demişim.Ortada yine bir tavsiye var,tercih meselesi.Ben başınız ağrımasın diye düşünmüştüm,eğer denemediyseniz ve birinin cihazına bir şey olursa çok rahatsız ederler niyetine demişim.Elbette yine siz bilirsiniz.
9-Oraya yazmayı unutmuşum,ancak A11-A11 geçişlerinde vendor silerseniz cihaz fastboota düşer.
Başınız boş yere ağrımasın diye konuyu daha açabilirsiniz diye yazmıştım.Tavsiyelerdi yani.Bir yerde de kendi tercihim OpenGapps i söylemişim,bu kadar yani.
1 TWRP adında Miui10 yazıyordu ondan demiştim

Twrp10 Yazıyordu

2-Onu bilmiyorum

:|

10 dan fazla kez denedim düşmedi düşmez. Mantığa aykırı. Yeterki ilgili dosyayı silip close avp 2.0 kurun

Sistem ve data wipe zaten herşeyi siler İnterna storage kişilerin müzikleri ve resimleri . Bence bu Gayette temiz kurulum.

Teşekkürler

:)

Sistem ve data wipe zaten herşeyi siler İnterna storage kişilerin müzikleri ve resimleri . Bence bu Gayette temiz kurulum.

Burada ki herşey denendi. Defalarca

Yoo hayır düşmüyor. Crdroid 11, cesiumos, arrow ve bir kaç romda denendi. Geliştiricilerin çoğu içeriye zaten vendor dosyaları ekliyor. Bu gibi bir durum olursa çözüm yine basit. verdiğim vendoru kurarsınız.

Başım neden ağrısın? Konunun en altında yazıyor. Yapılanlarda tüm risk sizin. Ben kendim denedim ve yaptım. Sizler anlatım harici birşey yapar ve bootloopa düşerseniz sorumlusu sizsiniz. Ki bootloop büyütülecek bir şey değil. Konunun en altına bu durumda ne yapılacağınıda yazdım

Lütfen deneme yapmadığınız durumlar için yorum yaparak kişilerin kafasını karıştırmayın

Teşekkürler

AspecTR

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
*
Cihazım
*
Konular
37
1 TWRP adında Miui10 yazıyordu ondan demiştim

Twrp10 Yazıyordu

2-Onu bilmiyorum

:|

10 dan fazla kez denedim düşmedi düşmez. Mantığa aykırı. Yeterki ilgili dosyayı silip close avp 2.0 kurun

Teşekkürler

:)

Burada ki herşey denendi. Defalarca

Yoo hayır düşmüyor. Crdroid 11, cesiumos, arrow ve bir kaç romda denendi. Geliştiricilerin çoğu içeriye zaten vendor dosyaları ekliyor. Bu gibi bir durum olursa çözüm yine basit. verdiğim vendoru kurarsınız.

Başım neden ağrısın? Konunun en altında yazıyor. Yapılanlarda tüm risk sizin. Ben kendim denedim ve yaptım. Sizler anlatım harici birşey yapar ve bootloopa düşerseniz sorumlusu sizsiniz. Ki bootloop büyütülecek bir şey değil. Konunun en altına bu durumda ne yapılacağınıda yazdım

Lütfen deneme yapmadığınız durumlar için yorum yaparak kişilerin kafasını karıştırmayın

Teşekkürler
1-Yanlış görmüşüm,kusura bakmayın.
3-Bende olduğu için yazdım
4-Doğrudur
5-Ne demek
8-Tamamdır hani denemediyseniz veya denenmemişse koymayın demiştim zaten
9-A11 den A11 geçişlerinde rom içinde vendor yok.Vendor custom fw ile geliyor A11 lerde.Bundan dolayı fastboot düşüyor.

İnsanlar genel olarak öyle,bir guide de yazanları kendi bildiğine göre veya yanlış uyguluyor ve sonrasında size yazıyorlar.Kendim gördüm.Bootloop elbette büyütülecek bir şey değil ancak bu cihaz için veya android cihazlar için yeterli bilgisi olmayan biri bunu bir facia olarak düşünebilir.Ondan sonra çok başınız ağrıyacak.Daha önce birine yardım etmiştim,TWRP+Root atacakmış.Aracımın bağlantısını attım,yok.Sözlü olarak yapması gerekenleri söyledim,yok.Nasıl yapıldığına dair kendi videomu attım,onda dahi yok.Yani boş yere zaman kaybı olur sizin için.İyiliğinizi düşünerek,iyi bir niyetle yazmıştım.

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
1-Yanlış görmüşüm,kusura bakmayın.
3-Bende olduğu için yazdım
4-Doğrudur
5-Ne demek
8-Tamamdır hani denemediyseniz veya denenmemişse koymayın demiştim zaten
9-A11 den A11 geçişlerinde rom içinde vendor yok.Vendor custom fw ile geliyor A11 lerde.Bundan dolayı fastboot düşüyor.

İnsanlar genel olarak öyle,bir guide de yazanları kendi bildiğine göre veya yanlış uyguluyor ve sonrasında size yazıyorlar.Kendim gördüm.Bootloop elbette büyütülecek bir şey değil ancak bu cihaz için veya android cihazlar için yeterli bilgisi olmayan biri bunu bir facia olarak düşünebilir.Ondan sonra çok başınız ağrıyacak.Daha önce birine yardım etmiştim,TWRP+Root atacakmış.Aracımın bağlantısını attım,yok.Sözlü olarak yapması gerekenleri söyledim,yok.Nasıl yapıldığına dair kendi videomu attım,onda dahi yok.Yani boş yere zaman kaybı olur sizin için.İyiliğinizi düşünerek,iyi bir niyetle yazmıştım.

İyi niyetle yazdığınız biliyorum. Bende o yüzden net ve kesin cevaplar yazdım. Teşekkür ederim

Yine söylüyorum a11 den a11 e direk geçebilirsiniz. Vendor yüklemeden... Ben vendoru silerekte geçtim, silmeden de. Hiç bir sorun yaşamadım (en azından benim denedigim romlarda) ki a11 den a11 e geçerken vendor olmasada cihaz bootloopa duşmez, düşmemesi lazim tekrar twrpye atar.( Çünkü android surum degismedik )

Not ; böyle bir durum olursa ilk konuda herşey dosyalar anlatımlar mevcut. Teorik olarak nasıl çalıştığını anlattım.

Denemek bedava :D

Sevgilerle ve saygılarimla.

kamboz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
murat
Cihazım
Poco X3 Gt
Meslek
Yakın Koruma
Konular
4

luthien

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Oğuzhan
Cihazım
Note 8 Pro
Meslek
Bilgisayar Müh.
Konular
4
greeshan yerine global rom denesek sıkıntı olur mu. Bilgisayarım bir müddet yok fastboot yapamıyorum.

AspecTR

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
*
Cihazım
*
Konular
37
greeshan yerine global rom denesek sıkıntı olur mu. Bilgisayarım bir müddet yok fastboot yapamıyorum.
Ben olmaz diye düşünüyorum.Ancak dikkat edin,rom Android 10 olmak zorunda.Aksi takdirde TWRP downgrade nedeniyle hard brick olur

Üst Alt