Yardım Redmi note 10 pro İmei ve Aosp rom!

merakl

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
sssssss
Cihazım
yok
Konular
1
Bu cihaz ile aklınıza gelen her türlü ROM dosyasını kurmuş birisi olarak size bir kaç bilgiden bahsedeyim.

Modem dosyası sadece MIUI tabanlı sistemlerde gerekmektedir. IMEI repair yapılmış telefona AOSP kurarsanız modem dosyası istemeyecek direkt olarak açılacaktır (önceden orijinal rom kurulmuş olması ve modem dosyası atılmış olması durumunda). Ayrıca kurduğunuz AOSP OTA yolu ile güncelleme alabiliyorsa bunda da sıkıntı olmuyor, çünkü burada geliştiriciler genelde sisteme odaklanıyor, modem vs. uğraşmıyorlar.

Fakat cihaza stok ve EU tabanlı ROM'lar attığınızda ve her güncellemeden sonra modem dosyası yazdırmanız gerekmekte yoksa cihaz "NV DATA CORRUPTED" hatası verir ve açılmaz. Ki bu hata genellikle cahil her önünde gelen tamirci ve telefoncu olduğundan, yazılım atılacak sorunu olarak algılandığından 200-300₺ arası masraf çıkarırlar. Aslında yapılacak olan olay, sadece bir satır kod ve forumda bulunan sorunsuz modem dosyası. Sıfırlama vs. ROM atma ile IMEI uçmaz, ama sıfırlama muhakkak TWRP üzerinden yapın. Ben AOSP'den MIUI stok roma dönerken MiFlash üzerinden "clean all" seçiyorum ve IMEI'ye bir zarar gelmiyor. İşlem bitince modem yazdırırsanız tekrardan cihaz açılır. EU, orijinal ve AOSP harici ROM'ları pek önermiyorum, çünkü MIUI varyantı elite bilmem ne tarzı bir ROM IMEI'leri komple uçurmuştu. Bunlardan uzak durun.

Kısacası listelememiz gerekirse;
  • AOSP ROM'lar yazdırıldıktan sonra modem dosyası istemez, bir çoğunda gereksizdir.
  • AOSP'den AOSP ROM'a geçerken modem dosyası gerekmemektedir. (örneğin, pixel experiece'ten, nusantara'ya)
  • AOSP'den Orijinal ROM'a veyahut EU ROM'a geçerken modem yazdırılmak zorunda.
  • Orijinal ROM güncellendikten sonra modem yazdırılmak zorunda.
  • Telefona MıFlash ile komple sıfır ROM yazdırsanız dahi modem dosyası atmak zorundasınız. "clean all" seçmeniz lazımdır. IMEI'ler bu yol ile uçmaz.
  • IMEI uçmaz fakat, her zaman Bilgisayarınızda TWRP modem, vs. yedeği bulunmalı, IMEI uçarsa restore edersiniz olur biter.
Kısacası size önerim, cihaza içini açtırmadan, donanım bütünlüğünü bozdurmadan yazılım yolu ile IMEI repair yaptırın. Eğer kişi teknolojiden pek anlamayan birisi ise AOSP kurup, tertemiz yapın verin cihazı. Onlar pek güncelleme almaz, alanların çoğu da zaten TWRP'den kur mantığı ile çalışır. Böylece tek sabit güncel sorunsuz sürüm ile telefon yaşamı boyunca çalışır. Ayrıca MIUI bloatware'leri olmadan, MIUI kamerasına sahip, ve Google Fotoğraflarda sınırsız yüksek kaliteli depolama sunan alternatifleri kurduğunuzda inanın cihazdan aldığınız verim artıyor.

Elbet olur ya, derseniz çift SIM'de lazım. O zaman direnç yaptırın. Ama benim gönlüm yazılım tarafındadır. Cihazın içini açtırmaya pek sıcak bakmıyorum.

Umarım aklınızda oluşan bir kaç soru işaretine cevap verebilmişimdir. Cihazlar hayırlı olsun.
Hocam konuyu hortlatmak gibi olacak ama size birkaç sorum olacaktı. Yurtdışı note 10 pro alacağım ve stok yazılımla kullanmayı düşünüyorum. imei işini kendim yapabilir miyim acaba? İmeiden önce sonra yapmam gerekenler nelerdir? Cevaplarsanız sevinirim hocam

Theo7

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
uls
Cihazım
Mi Note 3
Konular
9
Hocam konuyu hortlatmak gibi olacak ama size birkaç sorum olacaktı. Yurtdışı note 10 pro alacağım ve stok yazılımla kullanmayı düşünüyorum. imei işini kendim yapabilir miyim acaba? İmeiden önce sonra yapmam gerekenler nelerdir? Cevaplarsanız sevinirim hocam
1 IMEI işini kendin yapabilirsin
2 cihazı alır almaz kullanmaya başlamayın bl kilidi açın daha sonra twrp (orange Fox tavsiye) yükleyin.
3 twrp üzerinden başka hiç bir işlem yapmadan Back-Up bölümünden efs, modem, persist kutucuklarini işaretleyip yedek alın. Ve bu yedeği kesinlikle cihazın hafızası dışında bir yerde saklayın 👍

Aslında bu öneriler yurtdışı tüm cihazlar için geçerlidir. Ama maalesef millet olarak araştırma,okuma vs sevmediğimiz için bunlara önem vermeyip Xiaomi de sıkıntılar oluyor yeaaaa demek daha kolay oluyor.

Yukarıda yazdığım tabirler yabancı geliyor ise mutlaka araştırın bir kaç günlük okuma ile konuların tamamına teoride hakim olursunuz .
Pratikte karşınıza çıkacak tüm problemler çözülebilen problemlerdir

ertany80

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Osm
Cihazım
Note 6 pro 4\64
Konular
0
1 IMEI işini kendin yapabilirsin
2 cihazı alır almaz kullanmaya başlamayın bl kilidi açın daha sonra twrp (orange Fox tavsiye) yükleyin.
3 twrp üzerinden başka hiç bir işlem yapmadan Back-Up bölümünden efs, modem, persist kutucuklarini işaretleyip yedek alın. Ve bu yedeği kesinlikle cihazın hafızası dışında bir yerde saklayın 👍

Aslında bu öneriler yurtdışı tüm cihazlar için geçerlidir. Ama maalesef millet olarak araştırma,okuma vs sevmediğimiz için bunlara önem vermeyip Xiaomi de sıkıntılar oluyor yeaaaa demek daha kolay oluyor.

Yukarıda yazdığım tabirler yabancı geliyor ise mutlaka araştırın bir kaç günlük okuma ile konuların tamamına teoride hakim olursunuz .
Pratikte karşınıza çıkacak tüm problemler çözülebilen problemlerdir
dediklerinizi yaptım, öneriler için teşekkürler, imei atma işini nasıl halledebilirim

Üst Alt