Rehber Quallcom İşlemci Cihazlarda Turkcell VoLte-VoWifi-ViLte Etkinleştirme

dıbı dıb tıs

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
i.k
Cihazım
mi max 2
Konular
14
Herkese merhaba;
Öncelikle yapacağınız işlemler cihazınızda geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açabilir.Bundan dolayı yedekli olarak çalışmanızı öneririm.Özellikle TWRP den EFS ve FSG yedeklerinizi alınız.İşlemler yüzünden oluşabilecek olan brick veya şebeke sorunlarından kişinin kendisi sorumludur.
Ben ve mmengi hocam deneme yanılma yöntemi ile bulduk.Biz de işe yarayan sizde de kesin sonuç verecek diye bişey yok malesef..

Gerekli dosyalar ekte mevcuttur.İşlem önceliği ile sırasıyla yapmanız gerekenleri yazıyorum.
1-Hattınıza volte tanımlı olmalıdır.Bunun için resmi olarak tanınan telefonlardan birisine hattınızı takıp operatörünüzden mesaj yolu ile servisi aktif ediniz.Onay mesajı geldiğinde bu işlem tamamdır.
2-Sonrasında hattınızı kendi cihazınıza takıp telefon ekranından *#*#86583#*#* tuşlayıp cihazınızın ekranında ''volte was disabled'' iletisini görmeniz gerekmektedir.(Custom romlar genelde default olarak volte tanımlı oluyor.Bu kod miui içindir.)
Sonrasında mobilağ ayarlarından erişim noktası adlarından manuel ims apn eklemeliyiz.Bunun için yeni apn açın ve ad:Turkcell IMS apn:ims apn türü:ims protokoller İPV4/İPV6 olarak ayarlayın kaydedin.
3-Ekte bulunan qpst programını mümkünse windows 7 64bit bir pc'ye kurunuz.Yok ise windows 10 64bit pc'de sürücü imzalamasını devre dışı bırakınız.(Gerekli kaynaklar google amca da mevcut).
4-Öncelikle telefonunuz rootlu olmalıdır ve usb hata ayıklama açık olmalıdır.Cihazı PC ye bağlayıp adb komut sistemini çalıştırıyoruz.
Adb komut ekranına şu komutları veriyoruz;

adb devices
adb shell
su (bu komuttan sonra telefon ekranında beliren pencereden onay veriniz)
setprop sys.usb.config diag,adb

Bu komutlardan sonra diag portumuz açılmış olması gerekiyor.Qpst programını çalıştırın eğer diag portu aktif olmamış ise driver sorununuz var demektir.Yine google amca'ya sorunuz.
5-Qpst programı diag portu gördü ise üst taraftaki ''start cilent'' tıklıyoruz ve hemen altında çıkan 'EFS explorer eklentisini açıyoruz.
6-Efs explorer çalışınca ekranda efs partition içindeki dosyaları göreceksiniz.Bundan sonra ekte vermiş olduğum Turkcell EFS dosyalarının aynılarını cihazınızın içinden bulup,Turkcell EFS klasörlerin içeriğini cihazınızdaki aynı isimle olan klasörün içine sürükleyip bırakın.Size üzerine yazmak için izin soracak.Hepsi için uygula tikini işaretleyip tamam'a tıklayın.Sonrasında klasörü klasörüne bütün içeriği cihazınızın klasörlerinin içine atın.Biraz meşakkatli bir işlem sabırla dikkatli bir biçimde sırayla ilerleyin.(Not: Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra sonuç alamaz iseniz yedeğinizden geri dönüp tekrar cihazınız içindeki klasör içeriğini silip {klasörleri değil sadece içeriği},sırası ile sadece benim verdiğim dosyadaki içeriği cihaza tekrar atın.Bu iki yöntemden birisinden sonuç alacaksınızdır.)
7-Yukarıdaki işlemi gerçekleştirdikten sonra tekrar adb komut ekranına dönün ve şu komutu girin;

adb reboot

8-Telefonunuz yeniden başladıktan sonra eğer kullandığınız romun desteği var ise direkt volte,vilte ve vowifi çalışacaktır.
9-Eğer romun desteği yok ise aşağıda belirttiğim şekilde bir root explorer programı ile buildprop editlemeyi deneyin.Bunlar bende sağlıklı çalışan radio buildprop kodları.(Bendeki cihaz mi max 2.Bu değişikliği yaparken orjinal buildprop dosyanızn bir yedeğini alın.)Daha öncede belirttiğim gibi sizde sağlıklı çalışacak diye birşey yok.Deneyen arkadaşlar cihazlarını da belirtip konu altına yorum atsınlar.

# Debug Options
persist.dbg.ims_volte_enable=1
persist.dbg.volte_avail_ovr=1
persist.dbg.vt_avail_ovr=1
persist.dbg.wfc_avail_ovr=1

# Radio Options
persist.radio.rat_on=combine
persist.radio.data_ltd_sys_ind=1
persist.radio.data_con_rprt=1
persist.radio.calls.on.ims=1

Not:Bu işlemler redmi note 3 ve mi max 2 ile denenip sonuç alınmıştır.Ben mi max 2 de lineage 15.1 ve aex 4.6 romu ile sonuç aldım.Eğer miui tabanlı bir romda telefon ekranında *#*#4636#*#* yapınca telefon bilgileri altında ''volte temel hazırlığı yapıldı'' ''video görüşmesi temel hazırlığı yap'' ve ''Kablosuz ağ üzerinden görüşme temel hazırlığını yap'' seçenekleri mevcut ise bu yöntem işe yarayabilir.Denemek lazım.Turkcell harici operatörler de işe yararmı bilemiyorum.Eğer bütün bunlar işe yaramadı ise birde bu işlemlerden sonra ekte verilen ''wificalling needs'' dosyası içindekileri root explorer yardımı ile system/privapp klasörü içine atıp cihazı yeniden başlatın.

Konu değerli üstadımız @Skorpi hocamın isteği üzerine açılmış olup. zuperm ve @mmengi hocamın değerli katkıları ile sonuca ulaşmıştır.
Yöneticiler eğer konunun yayınlanmasını sakıncalı buluyorlar ise konu kaldırılabilir.
Edit; @mmengi üstadım yeni güncel dosyalar hazırlamış.Konuya eklenmiştir.Emeklerinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.
Edit; @mmengi üstadimiz yeni işlemciler için gm9pro dosyalarını çıkarmış.Konuya eklenmiştir.Kendisine çabaları için tekrar teşekkürler. gm9pro efs dosyaları yeni işlemcili telefonlar içindir 636,660,710,835,845

Ekli dosyalar

• QPST_2.7.453.zip
    24,9 MB · Görüntüleme: 764
  • Qualcomm_USB_Drivers.zip
    13,3 MB · Görüntüleme: 1.734
  • wificalling needs.zip
    2,4 MB · Görüntüleme: 956
  • GM5_TCELL_EFS.zip
    17,4 KB · Görüntüleme: 230
  • GM8_VODA_EFS.zip
    17,2 KB · Görüntüleme: 241
  • T80_TCELL_EFS.zip
    28,9 KB · Görüntüleme: 255
  • GM9PRO_TCELL_SIM1_EFS.zip
    8,3 KB · Görüntüleme: 270
  • GM9PRO_VODAFONE_SIM1_EFS.zip
    9,1 KB · Görüntüleme: 214
  • GM9PRO_TCELL_SIM2_EFS.zip
    9,3 KB · Görüntüleme: 250
  • GM9PRO_VODAFONE_SIM2_EFS.zip
    10,1 KB · Görüntüleme: 195
Son düzenleme:

mmengi

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Grus
Konular
2
Eline sağlık dostum güzel anlatım olmuş. Bir şey eklemek istiyorum bende diag portu şu komutla açılıyor

setprop sys.usb.config diag

adb eklediğimde qpst görmüyor.

Menüleri aktif etmek için build.prop editlemek yerine magisk modülü olan voenabler V1.2 yi kullanmak daha güvenli olabilir.

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Ellerinize sağlık hocalarım , her üçünüze de çok teşekkür ederim
AVEA da ki işlemler de aynı mı?

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

dıbı dıb tıs

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
i.k
Cihazım
mi max 2
Konular
14
Eline sağlık dostum güzel anlatım olmuş. Bir şey eklemek istiyorum bende diag portu şu komutla açılıyor

setprop sys.usb.config diag

adb eklediğimde qpst görmüyor.

Menüleri aktif etmek için build.prop editlemek yerine magisk modülü olan voenabler V1.2 yi kullanmak daha güvenli olabilir.
Hocam rootlu kullanamiyorum genelde cihazi bankacilik işlemlerinden dolayi.Build prop editleyip tekrar kaldiriyorum root'u.Magisk module daha kolay tabiki:Padb komutlarindan ikiside calisior bende o yüzden onu yazmiştim.Calismayan arkadaşlar artik alttaki mesajlarada baksin artik:)
[doublepost=1524518848,1524518726][/doublepost]

Hocam hiç avea deneyen olmadi malesef.Siz deneyip paylaşabilirsinjz sonucunu.Saygilar.

mmengi

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Grus
Konular
2

Hocam bu turkcell için yapılmış bir çalışma. Eğer avea kullanan ve volte/vowifi si çalışan ve yeterince bilgisi olan bir arkadaşımız efs explorer ile dosyaları çekip paylaşırsa bir çalışma yapılabilir.

Ben turkcell için olan çalışmayı T80 model telefonun romunu çekip içerisindeki firmwareden hex editor ile dosyaları çekerek yaptım efs yedeği bulamadığımızdan. İncelediğim onlarca model telefon ve rom içerisindeki firmware lerde hiç evea ya rastlayamadım ne yazık ki. Turkcell ide sadece T80 de buldum malum turkcell sattığı için desteğini vermiş
[doublepost=1524519189,1524519058][/doublepost]
Hocam rootlu kullanamiyorum genelde cihazi bankacilik işlemlerinden dolayi.Build prop editleyip tekrar kaldiriyorum root'u.Magisk module daha kolay tabiki:Padb komutlarindan ikiside calisior bende o yüzden onu yazmiştim.Calismayan arkadaşlar artik alttaki mesajlarada baksin artik:)
[doublepost=1524518848,1524518726][/doublepost]
Hocam hiç avea deneyen olmadi malesef.Siz deneyip paylaşabilirsinjz sonucunu.Saygilar.

Hocam magisk içinde root gizleme mevcut istediğiniz uygulamayı seçtiğinizde uygulama root u algılamıyor denemenizi öneririm.

dıbı dıb tıs

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
i.k
Cihazım
mi max 2
Konular
14
Hocam bu turkcell için yapılmış bir çalışma. Eğer avea kullanan ve volte/vowifi si çalışan ve yeterince bilgisi olan bir arkadaşımız efs explorer ile dosyaları çekip paylaşırsa bir çalışma yapılabilir.

Ben turkcell için olan çalışmayı T80 model telefonun romunu çekip içerisindeki firmwareden hex editor ile dosyaları çekerek yaptım efs yedeği bulamadığımızdan. İncelediğim onlarca model telefon ve rom içerisindeki firmware lerde hiç evea ya rastlayamadım ne yazık ki. Turkcell ide sadece T80 de buldum malum turkcell sattığı için desteğini vermiş
[doublepost=1524519189,1524519058][/doublepost]

Hocam magisk içinde root gizleme mevcut istediğiniz uygulamayı seçtiğinizde uygulama root u algılamıyor denemenizi öneririm.
Hocam onuda denedim mesela tv+ yinede rootlu olduğunu anliyor cihazin.Zaten guvenlik açısından rootlu kullaninca bi kıllaniyor insan bazen işlem yaparken.Ben uygulamalrinda elimden geldiğince erişimlerini izinlerini kisitlarim genelde smoking~~:P

burhan0660

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
26
bende böyle basit bir rehber arıyordum güzel oldu max 2 cihazım var global 9.5.4 miui telefon kullanıyorum yapmadan önce twrp ile komple yedek alıp deneyecegim sonucu yazarım telefonun 4g çektiği bir bölgede arama yaparken 3g ye düşmesi gibi bir gariplik oluyordu inşallah çözülür eğer olursa redmi 4x 3s note 3 pro redmi 4 prime gibi cihazlarda denemek istiyorum
acaba sadece türkcell için mi geçerli bu dosyalar ?

dıbı dıb tıs

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
i.k
Cihazım
mi max 2
Konular
14
bende böyle basit bir rehber arıyordum güzel oldu max 2 cihazım var global 9.5.4 miui telefon kullanıyorum yapmadan önce twrp ile komple yedek alıp deneyecegim sonucu yazarım telefonun 4g çektiği bir bölgede arama yaparken 3g ye düşmesi gibi bir gariplik oluyordu inşallah çözülür eğer olursa redmi 4x 3s note 3 pro redmi 4 prime gibi cihazlarda denemek istiyorum
acaba sadece türkcell için mi geçerli bu dosyalar ?
Hocam dosyalar t80 den cekildi.Vodafone calisir diye düşünüyorum.Sadece ims apn ayarlari farkli. Ama TT hakkinda hiç fikrim yok.

mmengi

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Grus
Konular
2
Hocam Vodafone yada Turk Telekom da bu dosyalar çalışmamaktadır. Turkcell için çalışma yapılmıştır.
Turkcell için de miui kullanan arkadaşların deneyerek vowifi ve vilte yi test etmesi gerekmektedir. Volte her türlü çalışacaktır.

MkblGzl

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Mi 6
Konular
4
Bende İlk aşamadan kaybediyor Hat Turkcell Telefon Mi6 Ama gelen mesajda uyumsuz yazıyor. Canlı destek'lede konuştum yapamadı.

Üst Alt