Rehber Pocophone F1 IMEI Kayıt Sürecim

tariktastan

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tarık Taştan
Cihazım
Pocophone F1
Meslek
EndüstriMüh. Öğr.
Konular
10
Her üye bulduğu/yaptığı çözümü siyah renk ile belirttiğim fikirden yola çıkarsa forum üst sıraları boş kalmaz ve yeni konular hiç görünmez ?

Konuyu güncel tutmak yerine forum konularını okumak ve "bilgiye erişememe durumunda" olanlara kendi konunuza yönlendirmeniz daha sağlıklı olur bence Yes~~
Fikrinize saygı duyuyor ve belirli kısmına katılıyorum.
Forumda çok fazla konu kısa zaman zarfında dönüyor ve bende okuduğum bölüm gereği kendimi geliştirmeye vakit ayırdığımdan dolayı tüm konuları takip edemiyorum. Bende çözümü bu konuyu yukarıya taşımakta ve aktif olduğumda ise konuları takip etmekte buluyorum.
Ancak insanların rahatsız olabileceğini düşünmemiştim.Bunu ifade ettiğiniz için teşekkür ederim.
Bundan sonra daha uzun aralıklarla konuyu yukarı taşımaya gayret edeceğim. :)
(Yukarı taşımamdaki sebebi bu ve bir önceki entry de belirtmiştim )

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
*Bu "güzel ve faydalı ayrıca yol gösterici" konu 30 Aralık tarihinde açılmış; görüşlerini, teşekkürlerini sunanlar olmuş ve bu teşekkürlere konu sahibi cevaplarını 3 Ocak tarihinde vermiş... 30 Aralık-3 Ocak (4 gün)

*4 Ocak tarihinden sonra bu gün 14 Ocak günü konu sahibi tekrar konusuna haklı olarak yazmış... (10 gün)

Konuya gelip, "Sürekli forum konu sayfasının üst kısmına çıkıyor bu konu neden ?" diye soran üyeye asıl konu sahibi veya konudan feyz alan benim gibi üyelerin sorması gerekmez mi? 4 gün ve 10 gün aralığında mesaj yazılan bir konu, nasıl olur da; "sürekli" sayfanın üst kısmında çıkabilir?

Ayrıca; çıksa ne olur? Benim ve konu hakkında bilgisi olmayan onlarca üye bilgilenmiş olmasına vesile olduysa, bu durum forum düzenine ve en üstte çıkmış olmasına aykırı mıdır? Aykırı olmadığını herkes gibi soruyu soran üyenin de bildiği halde, bu çaba nedendir?

* * *

Bu güzel konunun; haftalık verilen kıytırık "beta" güncelleme konuları kadar değeri yok mudur?

serdar48

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
Serdar
Cihazım
Mi Note 3
Konular
6
*Bu "güzel ve faydalı ayrıca yol gösterici" konu 30 Aralık tarihinde açılmış; görüşlerini, teşekkürlerini sunanlar olmuş ve bu teşekkürlere konu sahibi cevaplarını 3 Ocak tarihinde vermiş... 30 Aralık-3 Ocak (4 gün)

*4 Ocak tarihinden sonra bu gün 14 Ocak günü konu sahibi tekrar konusuna haklı olarak yazmış... (10 gün)

Konuya gelip, "Sürekli forum konu sayfasının üst kısmına çıkıyor bu konu neden ?" diye soran üyeye asıl konu sahibi veya konudan feyz alan benim gibi üyelerin sorması gerekmez mi? 4 gün ve 10 gün aralığında mesaj yazılan bir konu, nasıl olur da; "sürekli" sayfanın üst kısmında çıkabilir?

Ayrıca; çıksa ne olur? Benim ve konu hakkında bilgisi olmayan onlarca üye bilgilenmiş olmasına vesile olduysa, bu durum forum düzenine ve en üstte çıkmış olmasına aykırı mıdır? Aykırı olmadığını herkes gibi soruyu soran üyenin de bildiği halde, bu çaba nedendir?

* * *

Bu güzel konunun; haftalık verilen kıytırık "beta" güncelleme konuları kadar değeri yok mudur?

Son yazılan mesaj 4 Ocak!
O günden sonra konu sahibi kendi beyanıda var üst mesajda (okumadığın için ) 2 gune bir üste taşıdığını kabul ediyor....

Şimdi sen niye rahatsız oluyorsun?
Konu çok hoşuna gidiyorsa takip edersin olur biter.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Forum Kurallarımız

Kişisel çekişmelerin forumumuzun herkese açık alanlarında ve forumda kullanılan genel üsluba aykırı şekilde devam ettirilmesinin cezai müeyyideleri olacaktır. Lütfen dikkatli olunuz ve bu mesajımı uyarı olarak kabul ediniz.

tariktastan

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tarık Taştan
Cihazım
Pocophone F1
Meslek
EndüstriMüh. Öğr.
Konular
10

* * *

Son yazılan mesaj 4 Ocak!
O günden sonra konu sahibi kendi beyanıda var üst mesajda (okumadığın için ) 2 gune bir üste taşıdığını kabul ediyor....

Şimdi sen niye rahatsız oluyorsun?
Konu çok hoşuna gidiyorsa takip edersin olur biter.
Bu konuyu açmamın ve 2-3 günde bir Yukarı Taşımamın tek sebebi bu konu hakkında açık ve yol gösterici bilgilerin internet ortamında bulunmamasından dolayı zamanında benimde yaşadığım gibi sıkıntı çeken insanlar ile tecrübelerimi paylaşmak ve yardımcı olmaktır.
Bir yardım veya tartışma konusu olmadığından dolayı sık cevap alan bir konu değil. Bu sebepten ötürü 2-3 gün veya daha uzun aralıklarda bir konuyu yukarıya taşıyarak daha çok insana ulaşmasını sağlamak istiyorum.
Konunun amacından sapmasını istemiyorum.
Anlayışınız için teşekkürler :)

EAN06

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
numan
Cihazım
Mİ 8
Konular
2
merhaba,

Mi 8 için imei malum yol gelecek mi biraz muallakta bu aralar.

bugun itibariyle vergi 618,60 tl
300 tl pasaport bulsan 900 tl

PASAPORT kaydedirken 3 adet imei girebiliyoruz ise 3 kişi bu yükü üstelenip 1 inci imei leri versek de yükü 3 bölsek acaba olmaz mı sizce ??
aslında pasaport hayırına verecek biri bulsak 200 tl cihazı paşa gönül rahatlıyla kullansak off off yada MALUM yol gelse bazı arkadaşlar uğraşıyor inşallah yaparlar ....

tariktastan

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tarık Taştan
Cihazım
Pocophone F1
Meslek
EndüstriMüh. Öğr.
Konular
10
merhaba,

Mi 8 için imei malum yol gelecek mi biraz muallakta bu aralar.

bugun itibariyle vergi 618,60 tl
300 tl pasaport bulsan 900 tl

PASAPORT kaydedirken 3 adet imei girebiliyoruz ise 3 kişi bu yükü üstelenip 1 inci imei leri versek de yükü 3 bölsek acaba olmaz mı sizce ??
aslında pasaport hayırına verecek biri bulsak 200 tl cihazı paşa gönül rahatlıyla kullansak off off yada MALUM yol gelse bazı arkadaşlar uğraşıyor inşallah yaparlar ....
İlk dediğiniz şey yasa dışı olduğundan sizi bundan uzak durmaya çağırıyorum.

Rehberde de belirttiğim gibi yurtdışına giriş çıkış yapmasının üzerinden 120 günü geçmemiş bir akrabanız veya tanıdığınız var ise bu anlaşma ücretini ortadan kaldırabilirsiniz.

3 IMEI yi bölüşme kısmı forumda ara ara bahsi geçen , hakkında muhabbet edilen , fakat henüz deneyipte sonucunu bildirenin olmadığı bir konu.Mantığa yatan bir durum ancak sonucu bilinmediğinden bu yola baş koymak bir risk teşkil ediyor.

En garantisi ve legal olanı yukarıda rehberde belirttiğim yoldur. Doğru yolu seçmeniz ümidiyle :)

serdar48

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
Serdar
Cihazım
Mi Note 3
Konular
6
Bende bir şeyler yazayım da konu güncel olsun....

Eline emeğine sağlık çok güzel bir rehber olmuş...

scimen

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Sabri Cimen
Cihazım
Pocophone F1
Konular
2
Yaklaşık 1 Ay öncesinde yurtdışından getirttirdiğim Pocophone F1'i kayıtsız kullanıyordum.
Poco için ya da Snapdragon 845 gibi yeni nesil işlemciye sahip cihazlarda herhangi bir IMEI Repair işlemi mümkün olmadığından Ülkemizde kullanabilmek adına adresinden Yurtdışından dönüşünün üzerinden 120 günü geçmemiş kendi , tanıdığın veya anlaştığın bir kişinin Pasaportuna cihazı kayıt ettirmek gerekiyor.

Bilindiği üzere Kasım 2018'de gelen anormal zamla birlikte Yolcu beraberinde getirilen cep telefonu Kayıt Harcı 500 TL olarak belirlendi.
E haliyle 2019'da Harç Bedellerine gelmesi olası olan zamlardan dolayı 2018 bitmeden önce telefonumu kaydettirmek istedim.

Bugün tamamlamış olduğum IMEI Kayıt Sürecini sizlerle paylaşmak istedim.
1) Öncelikle telefonunuzun arama kısmından *#06# tuşlayarak IMEI numaralarınıza ulaşabilirsiniz ( Dilerseniz Telefonunuzun IMEI ' sini / 'lerini adresinden sorgulayabilirsiniz )

2) Kendi E-Devlet inize giriş yapıp arama kısmına IMEI yazıp ilgili sayfaya tıklayarak veya adresine girdikten sonra Giriş yaparak ilgili sürece başlayabilirsiniz.

3) Ardından ,süreçle ilgili bilgi veren ve bilgi sahibi olmak için Yardım klavuzunun bulunduğu sayfayı inceledikten sonra 'Devam Et' diyerek bilgi girişi yapılacak sayfaya ulaşılır.

4) Sonrasında PASAPORT SAHİBİNİN BİLGİLERİ KULLANILARAK ( TC , Pasaport Türü , Pasaport No , Yurda Giriş Tarihi ) Ekrandaki,
+ Başvuru Türü ( Kendi Bİlgilerimle , Başkasının Bilgileriyle ) ( Pasaport Sahibine Göre )
+ Cep Telefonu ( Ulaşılabilmek Adına )
+ IMEI No 1 , IMEI No 2 , IMEI No 3 (Telefonunuzun arama kısmından*#06# tuşlayarak IMEI numaralarınızı incelediğinizde kaç IMEI 'ye sahip iseniz ) .
NOT= Ben cihazımda Tek SIM Kart ( SIM 2 ) kullanıyorum ve SIM 2'ye ait IMEI numarası IMEI 2 olduğundan , sayfadaki IMEI 1 numarasına Telefonumun IMEI 2 'sini ,Sayfadaki IMEI 2 numarasınada Telefonumun IMEI 1 'ini girdim.
+ Yurda Giriş Yapılan Belge Türü
+ Pasaport Türü
+ Pasaport Numarası ( Pasaportun ilk sayfasında alt kısımda yazar )
+ Yurda Giriş Tarihi
bilgileri girilmesi gerekir. Bilgilerin Doğruluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Aksi Taktirde yatırdığınız para boşa gidebilir.! ( Yanlış bilgilerle yatırılan tutarlar dilekçe verilmesi yoluyla geri alınabilsede süreç uzun ve uğraştırıcı olması sebebiyle dikkatli olmanızda büyük fayda var )
Bilgiler kontrol edildikten sonra 'Devam Et' diyerek bilgi kontrol ekranına geçilir.

5) Bilgiler Dikkatlice kontrol edildikten sonra bir yanlışlık tespit edilmediyse Onayla diyerek Ödeme Aşamasına geçilir.

6) Sayfadaki yönlendirmeler izlendiğinde Denizbank , Garanti Bankası , İş Bankası seçenekleri ile İnternet Bankacılığı hesabınızla veya Gelir İdaresi Başlanlığı ( e-Vergi Dairesi ) seçeneğiyle Tüm banka veya kredi kartları ile ödeme yapabilirsiniz.
Ben Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi ile ödeme yaptım.
+ Gelir İdaresi Başkanlığı Seçeneğine tıklandıktan sonra sizi Gelir İdaresi Başnalığı sitesine otomatik yönlendirir ve ödeme ekranı karşınıza çıkar.
+ Ödeme türleri otomatik olarak seçilidir.
+ Kimin adına kayıt yapılacaksa seçeneklerde bulunan 'Kendi Adıma' veya 'Başkası Adına' seçenekleri seçilir . Ben kendi adıma kayıt yaptırdığımdan ilgili seçeneğe tıkladığımda bilgi girişine gerek kalmadı.
+ Ardından Ödeme ekranında bulun IMEI numarası bölmesini Dikkatlice doldurun.
ÖDEME EKRANINDA YALNIZA 1 IMEI NUMARASI GİRİŞİNE İMKAN TANINIYOR. Ancak endişelenmeyin işlemler sonucu 2 IMEI numaranızda kayıt olacak. Ben bu yüzden yukarıdada belirttiğim gibi kullanmış olduğum SIM 2 'ye ait olan IMEI 2 numarasını Ödeme ekranına girdim.
+ Ardından Hesapla butonuna basılır ve Öde ' ye tıklanarak ödeme ekranına geçilir.
+ Kart bilgileri girilir ve ödeme tamamlanır. Not=Ödeme tamamlandığında açılan pencerenin Ekran Görüntüsü alınması tavsiyemdir. ( Biraz fazla temkinliyimdir :) )

7) Ardından e-Devlet 'e geri dönülerek alt kısımda bulunan 'Ödemeyi Kontrol Et' butonuna tıklanır ve Ödeme onayı alınır.

8) Sonrasında Devam Et denilerek işlem sonuçlanır ve karşınıza Kayıt işleminiz tamamlanmıştır. Başvuru No: .......
şeklinde ibare çıkacaktır. LÜTFEN BU İBAREYİ GÖRENE KADAR İŞLEM EKRANINDAN ÇIKMAYIN. Not=İşlem tamamlandığında Ekran Görüntüsü alınması tavsiyemdir.

Başvuru işlemi bu şekilde tamamlanıyor. İşlemden hemen sonrasında adresinden sorguladığımda Başvuru henüz sonuçlanmadığından Kayıtsız Cihaz olarak görünüyordu.

Başvurudan 1-2 saat sonra yine adresinden kontrol ettiğimde CİHAZIMIN HER 2 IMEI ' SİDE "IMEI KAYITLI " olarak görünüyordu.

Cİhazımın Her 2 IMEI 'side artık kayıtlı halde.

Sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu :)

Ben de PocoF1'i yurtdisindan almistim.
Cocugumun uzerine Garanti'den online odeme ve e-devlet'ten islemleri bitirmem 5-6 dakikami aldi.

Asil mesele, 2019 yilinda bir de 20 avroluk bandrol parasi geldi. Bu yurda giriste odenmez ise, nasil odenecek?
Giris yaparken yaptirmak lazim ise, artik isler o kadar kolay olmayacak. Giren kisi ile telefon ayni anda ulkeye girmeli ve gumrukte bandrolu odenmeli.
Sonra klasik kayit islemi gelir.

tariktastan

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tarık Taştan
Cihazım
Pocophone F1
Meslek
EndüstriMüh. Öğr.
Konular
10
Ben de PocoF1'i yurtdisindan almistim.
Cocugumun uzerine Garanti'den online odeme ve e-devlet'ten islemleri bitirmem 5-6 dakikami aldi.

Asil mesele, 2019 yilinda bir de 20 avroluk bandrol parasi geldi. Bu yurda giriste odenmez ise, nasil odenecek?
Giris yaparken yaptirmak lazim ise, artik isler o kadar kolay olmayacak. Giren kisi ile telefon ayni anda ulkeye girmeli ve gumrukte bandrolu odenmeli.
Sonra klasik kayit islemi gelir.
Gümrükte ödeme olur ise uzun sıra ve kuyruklar oluşabilir .
Şuanda bu uygulama hakkında bir bilgiye sahip değilim ancak tahminimce yine hepsi E-Devlet üzerinden yapılabilir olmalıdır.

Üst Alt