Rehber Pocophone F1 IMEI Kayıt Sürecim

smyrniankiwi

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kıvanç
Cihazım
Pocophone F1
Konular
27
Telefonunuz ve imei kaydınız hayırlı olsun. Ben 8 aylık süreyi bekleyeceğim. Sonrası Allah kerim wasntme~~

kimyagERdem

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erdem
Cihazım
Xiaomi mi8
Konular
24
Yaklaşık 1 Ay öncesinde yurtdışından getirttirdiğim Pocophone F1'i kayıtsız kullanıyordum.
Poco için ya da Snapdragon 845 gibi yeni nesil işlemciye sahip cihazlarda herhangi bir IMEI Repair işlemi mümkün olmadığından Ülkemizde kullanabilmek adına adresinden Yurtdışından dönüşünün üzerinden 120 günü geçmemiş kendi , tanıdığın veya anlaştığın bir kişinin Pasaportuna cihazı kayıt ettirmek gerekiyor.

Bilindiği üzere Kasım 2018'de gelen anormal zamla birlikte Yolcu beraberinde getirilen cep telefonu Kayıt Harcı 500 TL olarak belirlendi.
E haliyle 2019'da Harç Bedellerine gelmesi olası olan zamlardan dolayı 2018 bitmeden önce telefonumu kaydettirmek istedim.

Bugün tamamlamış olduğum IMEI Kayıt Sürecini sizlerle paylaşmak istedim.
1) Öncelikle telefonunuzun arama kısmından *#06# tuşlayarak IMEI numaralarınıza ulaşabilirsiniz ( Dilerseniz Telefonunuzun IMEI ' sini / 'lerini adresinden sorgulayabilirsiniz )

2) Kendi E-Devlet inize giriş yapıp arama kısmına IMEI yazıp ilgili sayfaya tıklayarak veya adresine girdikten sonra Giriş yaparak ilgili sürece başlayabilirsiniz.

3) Ardından ,süreçle ilgili bilgi veren ve bilgi sahibi olmak için Yardım klavuzunun bulunduğu sayfayı inceledikten sonra 'Devam Et' diyerek bilgi girişi yapılacak sayfaya ulaşılır.

4) Sonrasında PASAPORT SAHİBİNİN BİLGİLERİ KULLANILARAK ( TC , Pasaport Türü , Pasaport No , Yurda Giriş Tarihi ) Ekrandaki,
+ Başvuru Türü ( Kendi Bİlgilerimle , Başkasının Bilgileriyle ) ( Pasaport Sahibine Göre )
+ Cep Telefonu ( Ulaşılabilmek Adına )
+ IMEI No 1 , IMEI No 2 , IMEI No 3 (Telefonunuzun arama kısmından*#06# tuşlayarak IMEI numaralarınızı incelediğinizde kaç IMEI 'ye sahip iseniz ) .
NOT= Ben cihazımda Tek SIM Kart ( SIM 2 ) kullanıyorum ve SIM 2'ye ait IMEI numarası IMEI 2 olduğundan , sayfadaki IMEI 1 numarasına Telefonumun IMEI 2 'sini ,Sayfadaki IMEI 2 numarasınada Telefonumun IMEI 1 'ini girdim.
+ Yurda Giriş Yapılan Belge Türü
+ Pasaport Türü
+ Pasaport Numarası ( Pasaportun ilk sayfasında alt kısımda yazar )
+ Yurda Giriş Tarihi
bilgileri girilmesi gerekir. Bilgilerin Doğruluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Aksi Taktirde yatırdığınız para boşa gidebilir.! Bilgiler kontrol edildikten sonra 'Devam Et' diyerek bilgi kontrol ekranına geçilir.

5) Bilgiler Dikkatlice kontrol edildikten sonra bir yanlışlık tespit edilmediyse Onayla diyerek Ödeme Aşamasına geçilir.

6) Sayfadaki yönlendirmeler izlendiğinde Denizbank , Garanti Bankası , İş Bankası seçenekleri ile İnternet Bankacılığı hesabınızla veya Gelir İdaresi Başlanlığı ( e-Vergi Dairesi ) seçeneğiyle Tüm banka veya kredi kartları ile ödeme yapabilirsiniz.
Ben Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi ile ödeme yaptım.
+ Gelir İdaresi Başkanlığı Seçeneğine tıklandıktan sonra sizi Gelir İdaresi Başnalığı sitesine otomatik yönlendirir ve ödeme ekranı karşınıza çıkar.
+ Ödeme türleri otomatik olarak seçilidir.
+ Kimin adına kayıt yapılacaksa seçeneklerde bulunan 'Kendi Adıma' veya 'Başkası Adına' seçenekleri seçilir . Ben kendi adıma kayıt yaptırdığımdan ilgili seçeneğe tıkladığımda bilgi girişine gerek kalmadı.
+ Ardından Ödeme ekranında bulun IMEI numarası bölmesini Dikkatlice doldurun.
ÖDEME EKRANINDA YALNIZA 1 IMEI NUMARASI GİRİŞİNE İMKAN TANINIYOR. Ancak endişelenmeyin işlemler sonucu 2 IMEI numaranızda kayıt olacak. Ben bu yüzden yukarıdada belirttiğim gibi kullanmış olduğum SIM 2 'ye ait olan IMEI 2 numarasını Ödeme ekranına girdim.
+ Ardından Hesapla butonuna basılır ve Öde ' ye tıklanarak ödeme ekranına geçilir.
+ Kart bilgileri girilir ve ödeme tamamlanır. Not=Ödeme tamamlandığında açılan pencerenin Ekran Görüntüsü alınması tavsiyemdir. ( Biraz fazla temkinliyimdir :) )

7) Ardından e-Devlet 'e geri dönülerek alt kısımda bulunan 'Ödemeyi Kontrol Et' butonuna tıklanır ve Ödeme onayı alınır.

8) Sonrasında Devam Et denilerek işlem sonuçlanır ve karşınıza Kayıt işleminiz tamamlanmıştır. Başvuru No: .......
şeklinde ibare çıkacaktır. LÜTFEN BU İBAREYİ GÖRENE KADAR İŞLEM EKRANINDAN ÇIKMAYIN. Not=İşlem tamamlandığında Ekran Görüntüsü alınması tavsiyemdir.

Başvuru işlemi bu şekilde tamamlanıyor. İşlemden hemen sonrasında adresinden sorguladığımda Başvuru henüz sonuçlanmadığından Kayıtsız Cihaz olarak görünüyordu.

Başvurudan 1-2 saat sonra yine adresinden kontrol ettiğimde CİHAZIMIN HER 2 IMEI ' SİDE "IMEI KAYITLI " olarak görünüyordu.

Cİhazımın Her 2 IMEI 'side artık kayıtlı halde.

Sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu :)
Müthiş bi rehber olmuş hocam. Elinize, emeğinize sağlık

tariktastan

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tarık Taştan
Cihazım
Pocophone F1
Meslek
EndüstriMüh. Öğr.
Konular
10

lewizsthank1

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Zafer
Cihazım
Mi 10T PRO
Meslek
Yazarkasa Teknisye
Konular
25
Rehber için elinize sağlık fakat şurayı düzeltsek daha iyi olur;

"Bilgilerin Doğruluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Aksi Taktirde yatırdığınız para boşa gidebilir.!" yanlış yatırılan harç paraları dilekçe ile iade alınıyor. Tabi biraz uğraştırıyor fakat paranız kalmıyor. Tabiki yinede bu işlemleri yaparken dikkat edilmesi gerek iade süreci uzun sürebiliyor.

tariktastan

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tarık Taştan
Cihazım
Pocophone F1
Meslek
EndüstriMüh. Öğr.
Konular
10
Rehber için elinize sağlık fakat şurayı düzeltsek daha iyi olur;

"Bilgilerin Doğruluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Aksi Taktirde yatırdığınız para boşa gidebilir.!" yanlış yatırılan harç paraları dilekçe ile iade alınıyor. Tabi biraz uğraştırıyor fakat paranız kalmıyor. Tabiki yinede bu işlemleri yaparken dikkat edilmesi gerek iade süreci uzun sürebiliyor.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Çarpıcı olmasını istediğimden bu şekilde yazdım lakin ek bilgi ekleye ekleyeceğim. Teşekkürler :)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Elinize Emeğinize sağlık çok yararlı bir paylaşım olmuş..Teşekkürler..
Rica ederim , faydalı olur umarım :)

serdar48

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
Serdar
Cihazım
Mi Note 3
Konular
6
cantara hocam Sürekli forum konu sayfasının üst kısmına çıkıyor bu konu neden ?

Okuduğumda yeni mesaj yazılmamış oluyor ?

Forumda yada bu konu da sistemsel bir hata mı var ?

tariktastan

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tarık Taştan
Cihazım
Pocophone F1
Meslek
EndüstriMüh. Öğr.
Konular
10
cantara hocam Sürekli forum konu sayfasının üst kısmına çıkıyor bu konu neden ?

Okuduğumda yeni mesaj yazılmamış oluyor ?

Forumda yada bu konu da sistemsel bir hata mı var ?
Ben konuyu daha fazla kişiye ulaşabilmesi adına yukarıya taşıyorum 2 günde bir.

Kendim kayıt süreci zamanında bu konu hakkında düzgün bir bilgiye erişemediğimden ,eğer forumda bu sürece başlayacak insanlar olursa göz önünde bulunması adına yukarıya taşıyorum.
Rahatsızlık verdiysem affola fakat kendi yaşadığım bilgiye erişememe durumunu kimsenin yaşamasını istemiyorum :)

serdar48

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
Serdar
Cihazım
Mi Note 3
Konular
6
Ben konuyu daha fazla kişiye ulaşabilmesi adına yukarıya taşıyorum 2 günde bir.

Kendim kayıt süreci zamanında bu konu hakkında düzgün bir bilgiye erişemediğimden ,eğer forumda bu sürece başlayacak insanlar olursa göz önünde bulunması adına yukarıya taşıyorum.
Rahatsızlık verdiysem affola fakat kendi yaşadığım bilgiye erişememe durumunu kimsenin yaşamasını istemiyorum :)

Her üye bulduğu/yaptığı çözümü siyah renk ile belirttiğim fikirden yola çıkarsa forum üst sıraları boş kalmaz ve yeni konular hiç görünmez ?

Konuyu güncel tutmak yerine forum konularını okumak ve "bilgiye erişememe durumunda" olanlara kendi konunuza yönlendirmeniz daha sağlıklı olur bence Yes~~

Üst Alt