Soru Poco x5 Pro Alınır mı?

Androist

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
androist
Cihazım
Mi Max 2/3
Meslek
Serbest
Konular
57
Şöyle izah edeyim. Ben oyun oynayan biri değilim, dolayısı ile işlemcinin Snapdragon 695 olması bana yeterli olacaktır. Video ve fotoğraf kalitesi Poco X5 Pro ile aynı özelliklere sahip. Bu nokta çok önemli benim için. Ayrıca her ikisini yan yana getirerek dikkatlice inceledim. Aralarındaki fark yok denilecek kadar az. Hemen hemen %90 oranında aynı teknik özelliklere sahipler. Poco X4 Pro' ya ufak tefek bir kaç tasarım uygulayıp Poco X5 Pro diye lanse etmişler. Bunun yanısıra Poco X4 Pro 5G 1000 GB harici Sdkart takma imkanı veriyor, diğerinde ise harici Sdkart yuvası hiç yok, sdkart takamazsınız. Ayrıca Poco X4 Pro şu anda fiyat olarak da çok uygun. En önemlisi İmei - direnç işlemine de gerek kalmayacak, çünkü Genpa garantili. Ne diyelim...?

Hayırlısı olsun, iyilikler getirsin !

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Şöyle izah edeyim. Ben oyun oynayan biri değilim, dolayısı ile işlemcinin Snapdragon 695 olması bana yeterli olacaktır. Video ve fotoğraf kalitesi Poco X5 Pro ile aynı özelliklere sahip. Bu nokta çok önemli benim için. Ayrıca her ikisini yan yana getirerek dikkatlice inceledim. Aralarındaki fark yok denilecek kadar az. Hemen hemen %90 oranında aynı teknik özelliklere sahipler. Poco X4 Pro' ya ufak tefek bir kaç tasarım uygulayıp Poco X5 Pro diye lanse etmişler. Bunun yanısıra Poco X4 Pro 5G 1000 GB harici Sdkart takma imkanı veriyor, diğerinde ise harici Sdkart yuvası hiç yok, sdkart takamazsınız. Ayrıca Poco X4 Pro şu anda fiyat olarak da çok uygun. En önemlisi İmei - direnç işlemine de gerek kalmayacak, çünkü Genpa garantili. Ne diyelim...?

Hayırlısı olsun, iyilikler getirsin !

Siz kendinizi ikna ettiyseniz sorun yok tabii ki hocam, yeni cihazınızla mutluluklar :)

Fakat konu "Poco x5 Pro Alınır mı?" ve konuyu sizin ve benim dışımda da fikir edinmek için okuyanlar olacaktır bu nedenle mesajınızda yer alan "%90 oranında aynı teknik özelliklere sahipler" ifadesinin oldukça hatalı olduğunu ve X5 Pro'nun donanım olarak çok daha üstün olduğunu belirtmekte fayda var.

Kamera olarak ise hem X4 hem X5 maalesef son derece yetersizler. "Video ve fotoğraf kalitesi Poco X5 Pro ile aynı özelliklere sahip" ifadenize itiraz getirme gereği yok bence çünkü her ikisi de cidden kötü ve önceliği fotoğraf veya video olan kullanıcılar için -diğer poco modelleri gibi- tavsiye edilmemesi gereken modeller.

Androist

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
androist
Cihazım
Mi Max 2/3
Meslek
Serbest
Konular
57
Siz kendinizi ikna ettiyseniz sorun yok tabii ki hocam, yeni cihazınızla mutluluklar :)

Fakat konu "Poco x5 Pro Alınır mı?" ve konuyu sizin ve benim dışımda da fikir edinmek için okuyanlar olacaktır bu nedenle mesajınızda yer alan "%90 oranında aynı teknik özelliklere sahipler" ifadesinin oldukça hatalı olduğunu ve X5 Pro'nun donanım olarak çok daha üstün olduğunu belirtmekte fayda var.

Kamera olarak ise hem X4 hem X5 maalesef son derece yetersizler. "Video ve fotoğraf kalitesi Poco X5 Pro ile aynı özelliklere sahip" ifadenize itiraz getirme gereği yok bence çünkü her ikisi de cidden kötü ve önceliği fotoğraf veya video olan kullanıcılar için -diğer poco modelleri gibi- tavsiye edilmemesi gereken modeller.
Ollumsuz görüşlerinize üzülerek katılamıyorum. Nedenine gelince...Teknik konularda yüksek tahsilli ve deneyimli biri olarak her iki telefonu gsmarena.com' da Compare ( Karşılaştır-Kıyasla ) bölümünde biraraya getirdim ve inceden inceye tek tek kıyasladım. Bu kıyaslamayı sizde yapabilirsiniz. %90 oranında dediğim benzerliği bizzat göreceksiniz. Diğer yandan ön ve arka kamera, video değerlerini görebilirsiniz. Her iki telefonun en güçlü özelliğinin fotoğraf ve video kalitesi olduğunu ben söylemiyorum, kullanıcıların fiili değerlendirmelerinde ve telefonların internette teknik görsel tanıtımlarında da görebilirsiniz.

Muhalefetinizi ve bu doğrultuda dile getirdiğiniz görüşlerinizi anlayışla karşılıyorum, yadırgamıyorum. Ancak ileri sürdüğünüz görüşlerin bilimsel fiiliyata dayalı bir altyapısı olmadığı için maalesef bahsi geçen teknik konularda görüşlerinize katılamıyorum. Yeni cihazım ile ilgili olarak dile getirdiğiniz mutluluk dileğinizi ise teşekkürle, sempati ile karşılıyorum.

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Ollumsuz görüşlerinize üzülerek katılamıyorum. Nedenine gelince...Teknik konularda yüksek tahsilli ve deneyimli biri olarak her iki telefonu gsmarena.com' da Compare ( Karşılaştır-Kıyasla ) bölümünde biraraya getirdim ve inceden inceye tek tek kıyasladım. Bu kıyaslamayı sizde yapabilirsiniz. %90 oranında dediğim benzerliği bizzat göreceksiniz. Diğer yandan ön ve arka kamera, video değerlerini görebilirsiniz. Her iki telefonun en güçlü özelliğinin fotoğraf ve video kalitesi olduğunu ben söylemiyorum, kullanıcıların fiili değerlendirmelerinde ve telefonların internette teknik görsel tanıtımlarında da görebilirsiniz.

Muhalefetinizi ve bu doğrultuda dile getirdiğiniz görüşlerinizi anlayışla karşılıyorum, yadırgamıyorum. Ancak ileri sürdüğünüz görüşlerin bilimsel fiiliyata dayalı bir altyapısı olmadığı için maalesef bahsi geçen teknik konularda görüşlerinize katılamıyorum. Yeni cihazım ile ilgili olarak dile getirdiğiniz mutluluk dileğinizi ise teşekkürle, sempati ile karşılıyorum.

Teknik konulardaki yüksek tahsiliniz ve deneyiminize bir eleştirim yok fakat gsmarena üzerindeki karşılaştırma temel özellikler üzerinden yapılıyor ve her ikisinde de yer alan ekran, gps, SIM kart gibi temel özellikleri baz alındığında %90 aynı diyebilirsiniz. Nokia 3310 ile Mi 13 de %70 aynı çıkıyor orada. Protein kodlayan genleri baz alırsanız da fare ve insan %90 oranında benzerler... Yani benim itirazım verilen orana.

Yüzeysel bir karşılaştırma yapmak yerine yapılabilecek doğru bir karşılaştırma örneği olarak bir kaç ekleme yapmak istiyorum.

Temel performans donanımı olarak kabul edebileceğimiz CPU ve GPU performansları karşılaştırmaları bize en doğru sonucu verecektir kanaatindeyim. Geekbench'e göre 778G 695'e göre tek core %11, multi core %40, Antutuya göre %34, 3D mark'a göre ise %105 daha performanslı bir işlemci. Mimarisine baktığımızda ise (bu bölümleri kopyala yapıştır yapıyorum)

Architecture1x 2.4 GHz – Kryo 670 Prime (Cortex-A78)
3x 2.2 GHz – Kryo 670 Gold (Cortex-A78)
4x 1.9 GHz – Kryo 670 Silver (Cortex-A55)
2x 2.2 GHz – Kryo 660 Gold (Cortex-A78)
6x 1.8 GHz – Kryo 660 Silver (Cortex-A55)
Cores88
Frequency2400 MHz2200 MHz
Instruction setARMv8.4-AARMv8.2-A
L2 cache2 MB-
Process6 nanometers6 nanometers
TDP5 W4 W

Ekran kartında ise 778 642L 695 ise 619 kullanıyor. (Oyun önemli değil dediğiniz için belirleyici bir kriter olarak değerlendirmiyorum ama bariz bir üstünlük var.

Yine son derece belirleyici bir karşılaştırma olarak memory karşılaştırması ise şu şekilde
Memory typeLPDDR5LPDDR4X
Memory frequency3200 MHz2133 MHz
Bus2x 16 Bit2x 16 Bit
Max bandwidth25.6 Gbit/s17 Gbit/s
Max size16 GB8 GB

Bağlanabilirlik noktasında ise 778 LTE Cat24, 695 ise Cat18 destekliyor.

Teknik konularda yüksek tahsile sahip olduğunuzu belirttiğiniz için değerlerin açıklamalarını yapmıyorum fakat sonuç ortada...

Tüm bu değerler göz önüne alındığında 778G işlemcisi 695'e oranla yaklaşık olarak %45 daha iyi performans gösterir ve bu işlemcileri kullanan cihazların donanımlarına %90 oranında aynıdır demek çok net ve tartışmasız bir şekilde hatalıdır.

Kamera konusunda ise poco yanıltmayacaktır, cihazınız geldikten sonra özellikle bir kaç gece çekimi eklemeniz halinde kameranın hesap makinesinden hallice olduğunu beraberce göreceğimizden eminim :)

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Androist onununcuköy

Değerli arkadaşlar, verdiğiniz kaliteli bilgiler için çok teşekkürler fakat içerisinde bulunduğumuz konu X5 Pro ve konu sadece X4 ve X5 karşılaştırmasına dönmüş durumda. X5 Pro donanım olarak elbette ki çok daha üstün bir cihaz ve yapılan karşılaştırma hem gereksiz hem de konuyu açılma amacından saptırıyor. Bu karşılaştırma üzerinde tartışmak istiyorsanız lütfen tartışmanıza yeni bir konu açarak o konu üzerinden devam ediniz.

İyi forumlar.

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
193
X5 pro modelini bugün mi Store'dan deneyimlerim. Gerçekten güzelmiş.
Söyleyeceklerim bu kadar. 🙂
Yinede aklımda F5 var.

Üst Alt