Karşılaştırma POCO X3 GT - Hayal Kırıklığı Miui 13 Deneyimi

ErenEksen

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Poco X3 GT
Konular
8
İyi günler bugün bir dostum ile beraber Miui 13 Endonezya romunun çıkışı ile güncelleme yaptık. Genel olarak karşılaştırmada bulunacağım

Görünüş:
Genel görünüş ve temalar noktasında direk hiçbir değişim yok. Olan değişimler kısaca
Bildirim paneli (açılma animasyonu daha uzun)
Şarja takma animasyonu (Havalı görünüyor en iyi değişiklik)
Başka araştırmalar sonunda dikkate değer hiçbir yeni grafik görmedim.
Bug olduğu için önemli olduğunu düşünmüyorum ancak siyah mod ciddi problemler ile çalışıyor.

Performans:
2 arkadaş birlikte testte bulunduk.
Benim 256gb X3 GT Miui 12.5 Antutu skorum: 695.000
Dostumun 128gb X3 GT Miui 12.5 Antutu skoru: 650.000

Benim 256gb X3 GT Miui 13 Antutu skorum: 626.392
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Dostumun 128gb X3 GT Miui 13 Antutu skoru: 580.349

(Skorlarda sapma olmaması için ikimizde de 4 kez test edildi)
Olan düşüş çok ciddi seviyede.
%57 oranında artış gösterecek denilen ram performansı ise %6 bir artış ile rekor kırdı. Başka artan bir şey yok zaten.
Bazı sekmelerde dolaşırken animasyonlardan kaynaklı hafif kasıyor hissiyatı veriyor. Yeni animasyonlar 60hz için hazırlanmış gibi görünüyor.

Kamera:
İlk deneyimim gerçekten kötüydü. Kamerayı açtım ve gördüğüm manzara resmen çok farklı kötü bir telefonun kamera performansıydı.
64Mbps için durum daha da kötü. Kamera açısından gözle görülür bir düşüş var ve bunun plasebo etkisi olmadığından emin olmak için hiçbir şey söylemeden arkadaşıma kamerayı test etmesini söyledim. Kamerayı açtığı ilk saniye söylediği şey "Kamera eskisinden çok daha kötü görünüyor sende nasıl görünüyor?" idi.

Dokunmatik:
Fark etmek güç olsa da dokunmatik noktasında 12.5'e göre kesinlikle bir gecikme farkı bulunmakta. Dokunmatik belli bir gecikme ile birlikte geliyor.

Sonuç olarak arkadaşım ve ben için Miui 13 kabus bir deneyim idi.
Miui 12.5 için geri dönüş vakti. Umarım faydalı bir inceleme olmuştur 12.5'e göre iyi bir yanını bir günlük inceleme sonunda bulamadım.

Edit:
Miui 12.5 dönüş sonrasındaki deneyimlerimi alttaki yorumda belirttim.

Ekli dosyalar

• 1646674343032.jpg
    1646674343032.jpg
    16,2 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:

zaferozkan39

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Zafer Özkan
Cihazım
Redmi K60 Pro
Meslek
Muhasebeci
Konular
0
Bende bugün kurdum tamimi ile yazdıklarına katılıyorum, güncellemelerle bir nebze olsun ilerleme olacaktır. En büyük hayal kirikligim yeni vidgetler direk geliyor bu sürümle sandım, hiç birşeyin geldiği yok. Yağ gibi akan cihaz resmen ağlıyor.

KrakoW

Ne Mutlu Türküm Diyene!
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
RN9 Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
130
İyi günler bugün bir dostum ile beraber Miui 13 Endonezya romunun çıkışı ile güncelleme yaptık. Genel olarak karşılaştırmada bulunacağım

Görünüş:
Genel görünüş ve temalar noktasında direk hiçbir değişim yok. Olan değişimler kısaca
Bug olduğu için önemli olduğunu düşünmüyorum ancak siyah mod ciddi problemler ile çalışıyor.

Performans:

%57 oranında artış gösterecek denilen ram performansı ise %6 bir artış ile rekor kırdı. Başka artan bir şey yok zaten.
Bazı sekmelerde dolaşırken animasyonlardan kaynaklı hafif kasıyor hissiyatı veriyor. Yeni animasyonlar 60hz için hazırlanmış gibi görünüyor.

Kamera:
İlk deneyimim gerçekten kötüydü. Kamerayı açtım ve gördüğüm manzara resmen çok farklı kötü bir telefonun kamera performansıydı.
64Mbps için durum daha da kötü. Kamera açısından gözle görülür bir düşüş var ve bunun plasebo etkisi olmadığından emin olmak için hiçbir şey söylemeden arkadaşıma kamerayı test etmesini söyledim. Kamerayı açtığı ilk saniye söylediği şey "Kamera eskisinden çok daha kötü görünüyor sende nasıl görünüyor?" idi.

Dokunmatik:
Fark etmek güç olsa da dokunmatik noktasında 12.5'e göre kesinlikle bir gecikme farkı bulunmakta. Dokunmatik belli bir gecikme ile birlikte geliyor.

Miui 12.5 için geri dönüş vakti. Umarım faydalı bir inceleme olmuştur 12.5'e göre iyi bir yanını bir günlük inceleme sonunda bulamadım.
benim önerim güncelleme çıktıktan sonra direkt yüklenmemelı en az 1 hafta beklenmeli bence 1 hata vs.. olur diye belki yeni güncelleme gelir cihaza da yük etmemiş oluruz

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Öncelikle önemli konularda öz bilgiler verdiğiniz için teşekkürler.

Sonuçlara şaşırdık mı? Tabiki hayır. Ben bunca zamandır hiç bir güncellemenin artı performans getirdiğini görmedim. Her zaman tam tersi olacaktır.

Kimi bu konuda bilinçsizce her gelen güncellemeyi uyguluyor kimiyse benim gibi hata/bug gibi sorunları düzetmek için mecburiyetten uyguluyor.

Bende isterdim ki cihazı ilk aldığım sürümü hiç değiştirmeden yıllarca kullanayım ancak şu sorun giderilsin, bu sorun giderilsin 12.0.5 sürümüne kadar geldim(Xiaomi Мi9) fakat bu sürümden memnunm ve cihaz ömrünü tamamlayana kadarda bu sürümle devam ederim.

Kısaca demem o ki, mecburiyet olmadığı müddetçe güncelleme yapmak her zaman çeşitli noktalarda performans kaybı yaşatacaktır. Tavsiyem büyük sorunlar yoksa sizde cihazdan bıkmadan önce eski sürümlere geri dönün.

ErenEksen

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Poco X3 GT
Konular
8
Öncelikle önemli konularda öz bilgiler verdiğiniz için teşekkürler.

Sonuçlara şaşırdık mı? Tabiki hayır. Ben bunca zamandır hiç bir güncellemenin artı performans getirdiğini görmedim. Her zaman tam tersi olacaktır.

Kimi bu konuda bilinçsizce her gelen güncellemeyi uyguluyor kimiyse benim gibi hata/bug gibi sorunları düzetmek için mecburiyetten uyguluyor.

Bende isterdim ki cihazı ilk aldığım sürümü hiç değiştirmeden yıllarca kullanayım ancak şu sorun giderilsin, bu sorun giderilsin 12.0.5 sürümüne kadar geldim(Xiaomi Мi9) fakat bu sürümden memnunm ve cihaz ömrünü tamamlayana kadarda bu sürümle devam ederim.

Kısaca demem o ki, mecburiyet olmadığı müddetçe güncelleme yapmak her zaman çeşitli noktalarda performans kaybı yaşatacaktır. Tavsiyem büyük sorunlar yoksa sizde cihazdan bıkmadan önce eski sürümlere geri dönün.
Merhaba zaten eski sürümüne dönüş yapıyorum şuanda. Genel olarak Miui 13 ne getirmiş ilk elden deneyim etmek için yükledim ve bu kaliteli deneyim beni aşarsa diye önceki sürüme dönmelik yedeklerimi hazırlamıştım. Teşekkürler.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bende bugün kurdum tamimi ile yazdıklarına katılıyorum, güncellemelerle bir nebze olsun ilerleme olacaktır. En büyük hayal kirikligim yeni vidgetler direk geliyor bu sürümle sandım, hiç birşeyin geldiği yok. Yağ gibi akan cihaz resmen ağlıyor.
kesinlikle katılıyorum.

ErenEksen

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Poco X3 GT
Konular
8

Miui 12.5 sonrası geri dönüşteki antutu skorum.
(AV1 video testinde bir crash verdi ve miui 13 te yaptığım kadar skoru arttırmaya yönelik işlem yapmadım buna rağmen skor böyle. Miui 13 üzerinde yaptığım her işlemi buna da yapsaydım minimum 690k skora ulaşacağını düşünüyorum )

Kamera:
Miui 13 üzerinde çektiğim resimleri ve önizlemeyi karşılaştırdım. Gözüm kapalı bir şekilde Miui 13 üzerindeki kamera performansının kesinlikle daha alt seviyede olduğunu söyleyebilirim.

Dokunmatik:
60hz olmasına rağmen Miui 13 üzerindeki giriş gecikmesi dolayısı ile oluşan kasıyor hissiyatı asla yok. Miui 13 120hz kullanmaktan ise miui 12.5 60hz kullanmayı kesinlikle tercih ederim.

Performans:
Miui 13 ile %57 oranında artış gösterecek denilen ram skoru Miui 12.5 üzerinde çok daha yüksek bir sonuç verdi orada bir hata yapmışım gibi görünüyor.
Diğer skorları görüyorsunuz

rangertito

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Enes
Cihazım
POCO X3 GT
Konular
0

Görünüş:

Performans:

Kamera:

Dokunmatik:

Edit:
Miui 12.5 dönüş sonrasındaki deneyimlerimi alttaki yorumda belirttim.
12.5 e geri nasıl dönüş yaptınız acaba tr romunu seçtiğimde incorrect path diyor

ErenEksen

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Poco X3 GT
Konular
8
12.5 e geri nasıl dönüş yaptınız acaba tr romunu seçtiğimde incorrect path diyor
Merhaba Mi Flash veya benzeri flash yazılımları ile yeniden rom atmaktan başka bir yol olduğunu düşünmüyorum. TR Rom iseniz muhtemelen bootloader kilidini de açmadınız açmak zorundasınız garantiyi bozmak pahasına.
Ya da en başından güncelleme geldi diye gerçekten atlamamak gerekiyor. Forumlarda araştırıp yeni sürümün sorunsuz olduğundan emin olduktan sonra geçmek en sağlıklısı.
Yoksa böyle durumlar kaçınılmaz. Telefonunuzu düzgün kullanmaya devam edebilmek için garantisini bozup geri dönmek zorundasınız artık ya da Poco X3 GT cihazınızda böyle bir general mobile deneyiminin de tadını çıkarabilirsiniz.

kutay.celenk

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
kutay
Cihazım
mi5
Konular
2
bende yükledikten sonra uygulama içinden bi linke tıkladıgımda linki acmak için cıkan sekmede diğer tusuna tıkladıgımızda tüm tarayıcıları göstermesi gerekirken kafasına göre sanki ben bi tarayıcı secmişim gibi rastgele bi tarayıcıdan acıyor.

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
bende yükledikten sonra uygulama içinden bi linke tıkladıgımda linki acmak için cıkan sekmede diğer tusuna tıkladıgımızda tüm tarayıcıları göstermesi gerekirken kafasına göre sanki ben bi tarayıcı secmişim gibi rastgele bi tarayıcıdan acıyor.
Rom konusunda "birlikte aç" problemi ile ilgili geri bildirimde bulunmuştum. Siz de benim gibi videosunu çekip kısa ingilizce bir açıklama ile sorun bildirin ayarlar menüsünün en aşağısından

Üst Alt