Rehber Persist Nasıl Yüklenir? (Sensörler, Wifi/Bluetooth, Parmak İzi Okuyucusu vs. sorunu çözümü)

Melih_Bey

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Melih
Cihazım
Xıomia
Konular
8
Aynı parmak izini 4#5 defa kayıt yaparak deneyin farklı parmaklar gibi. Bazen ben zor açıldığı zaman o sekıldr yapıyorum kaydı açması kolay oluyor. Eğer o halde de acılmıyorsa parmak izi sensörü bozuktur
Yok ayarlardan yeni parmak izi eklenmiştir tekrar deneyin diyor atıyor ekleyemiyom basılı tutunca anismasyon çıkıyor açmıyor 2 gün önce sadece düştü telefon acaba ondan mı sensör gitti yoksa ben yazılımdan düzelir diye düşündüm

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
Yok ayarlardan yeni parmak izi eklenmiştir tekrar deneyin diyor atıyor ekleyemiyom basılı tutunca anismasyon çıkıyor açmıyor 2 gün önce sadece düştü telefon acaba ondan mı sensör gitti yoksa ben yazılımdan düzelir diye düşündüm
Yeni iz eklenmiştir diyorsa bilmiyorum ilk defa böyle birşey duydum. Eklenememıstır dese sensör derdim ama yazılım olma ihtimali dusukte olsa var. Parmak izinin ayarını sıfırlayıp deneyin veya sıfır kurulum

Zenonf

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
Note 9
Konular
6
Persist Neden Yüklenir?

Telefondaki sensörler çalışmıyorsa, çağrı esnasında telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekran kapanmıyorsa, Wifi/Bluetooth hata veriyorsa, kamera net fotoğraf çekmiyorsa, parmak izi okuyucusu çalışmıyorsa vb. durumlarda cihazınıza persist flashlamanız gereklidir.

Persist Dosyası Nasıl Bulunur?

Gerek forumumuzda gerekse farkl sitelerden cihazınız için persist dosyasına ulaşmanız mümkündür fakat en sağlıklı yol persist dosyasını orijinal rom içerisinden kendinizin almasıdır.

1) adresinden indireceğiniz .tgz uzantılı fastboot rom dosyasının üzerine sağ tıklayarak klasöre çıkartın.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

2) Çıkarttığınız klasör içerisinde yer alan images klasöründe persist.img adında dosyayı görebilirsiniz. Bu dosya sizin cihazınıza ait persist dosyasıdır.

Persist Dosyası Nasıl Yüklenir?

Persist dosyasını yükelemek için iki adet yol bulunuyor. Her ikisi için de telefonunuzda bootloader kilidinin kaldırılmış olması gereklidir.

Birinci yol daha sağlıklı ve kesindir. Bu işlemi yaparken bootloader kilidinizi kaldırmış olduğunuz bilgisayarı kullanırsanız driver sorunlarından kaçınmış olursunuz. Eğer farklı bilgisayar kullanacaksanız Mi Flash Tool 20160401 adresinden indirebileceğiniz Mi Flash Tool aracını veya adresinden indireceğiniz Mi Unlock Tool aracını yüklemeniz halinde driverlar cihazınıza kurulacaktır.

1) Öncelikle bilgisayarınıza yükleyiniz.

2) Varsayılan kurulum konumunu değiştirmediyseniz C sürücüsü içerisinde yer alan Program Dosyaları (x86) klasörü içerisinde Minimal ADB and Fastboot klasörü oluşacaktır. Bu klasörün içerisine biraz önce bulmuş olduğumuz persist dosyasını kopyalayın.

3) cmd-here.exe dosyasına iki defa tıklayarak çalıştırın.

4) Bu aşamada a veya b'den herhangi birini yapmanız yeterlidir.

a - Daha sonra USB hata ayıklamasını açtıktan sonra telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve açılan ADB penceresinden sırasıyla aşağıdaki komutları verin. (Bu aşamada telefonunuzda yetki istenirse onaylayın)

Kod:
adb devices
adb reboot bootloader
fastboot devices
fastboot erase persist
fastboot flash persist persist.img
fastboot reboot

b - Telefonunuzu kapatın. Ses kısma ve Güç tuşlarına beraberce basarak açın. Telefon ekranınızda fastboot yazısını gördüğünüzde bırakın ve telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. Açılan CMD penceresinden aşağıdaki kodları girin.

Kod:
fastboot devices
fastboot erase persist
fastboot flash persist persist.img
fastboot reboot

Geçmiş olsun persist dosyasını yüklediniz. (erase komutunda hata alırsanız bir sonraki komutla devam edebilirsiniz.)

İkinci Yöntem

İkinci yol için ise img yüklemesini destekleyen bir TWRP'ye ihtiyacınız var. Eğer TWRP'niz destekliyorsa persist.img dosyasını telefonunuza kopyalayarak yükle/imaj/img yükle seçeneği altından bu dosyayı göstererek yükleyebilirsiniz. TWRP yönteminin başarısız olma nedenleri arasında en sık karşılaştığımız sıkıntı uyumsuz TWRP kullanılması. Her cihaz için farklı TWRP sürümlerinde sorun olması sebebiyle direk olarak şu TWRP sürümünü kullanın yazamıyorum ancak cihazınızla ilgili forum bölümünden uygun TWRP sürümüne ulaşabilirsiniz. Bu yöntemi kullanacaksanız bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise eski persist dosyasını silmeniz gerekli. Wipe(Temizlik)/Advenced Wipe(Gelişmiş Temizlik) seçeneği altından eski persist dosyanızı silerek yeni dosyayı yükleyebilirsiniz.
eu romda alınan persist yedeği stock hint romda çalışıyor mu

Melih_Bey

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Melih
Cihazım
Xıomia
Konular
8
Yeni iz eklenmiştir diyorsa bilmiyorum ilk defa böyle birşey duydum. Eklenememıstır dese sensör derdim ama yazılım olma ihtimali dusukte olsa var. Parmak izinin ayarını sıfırlayıp deneyin veya sıfır kurulum

Ekli dosyalar

• Screenshot_2022-03-15-08-08-04-255_com.android.settings.jpg
    Screenshot_2022-03-15-08-08-04-255_com.android.settings.jpg
    293,7 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_2022-03-15-08-08-00-869_com.android.settings.jpg
    Screenshot_2022-03-15-08-08-00-869_com.android.settings.jpg
    117,6 KB · Görüntüleme: 13

imjumper

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Erkan
Cihazım
mi 8
Konular
5
Beyler çok çok acilen ihtiyacım var wifiyi açıyorum ama anında kapanıyor bu nedenle persisten olduğunu düşünüyorum bana yardım edebilcek tw den bağlanıp yapabilcek bir kral varmı tüm dosyaları indirdim çok acil ihtiyacım var ücreti ne ise ödemeye hazırım telefoncuya verip bekleyecek zamanım yok

celilhan

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
celilhan
Cihazım
redmi note7
Konular
19
fastboot dısında twrpden persist kesinlikle yüklemeyin widevine ucuyor kalıcı olarak.

celilhan

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
celilhan
Cihazım
redmi note7
Konular
19
Widewine nedir hocam yaptimda çünkü ben galiba gitti
netflix,prime video gibi platformlarda hd olarak izlemenize olanak sağlar. l3 e düştüğünde max 480p izlenebiliyor sanırım. sırf widevine l3 olduğu için netflix ve prime video üyeliklerimi iptal ettim.

Melih_Bey

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Melih
Cihazım
Xıomia
Konular
8
netflix,prime video gibi platformlarda hd olarak izlemenize olanak sağlar. l3 e düştüğünde max 480p izlenebiliyor sanırım. sırf widevine l3 olduğu için netflix ve prime video üyeliklerimi iptal ettim.
Anladım geri alabiliyomuz öyle birşey mi yükleme falan yapsak

Zeulty

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Burak
Cihazım
Redmi Note 11
Meslek
Öğrenci
Konular
14
Selamlar Hocam Redmi 6 Cereus Cihazıma Stable Beta Rom Yükledim China Yüksek Sürüm Diye Kamera Felan Çalışmamıştı Cihazım Normalde Miui 11 Ama China Sürüm 12 Bu Adımları İzleyip Yapmayı Düşünüyorum Ama Global Rom Miui 11 İçeriyor 11'in Persist Dosyasıyla 12'yi Düzeltebilirmiyim ? Cevaplarsan Sevinirim.

Üst Alt