Rehber Persist Nasıl Yüklenir? (Sensörler, Wifi/Bluetooth, Parmak İzi Okuyucusu vs. sorunu çözümü)

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
tek bildiğim orange fox ile teamwin

Yasinc50

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Redmi note 6 pr
Konular
9
arkadaşlar persist orange fox ile kesin olarak yükleniyor %100

teknopat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
VOLKAN
Cihazım
Mİ 13T
Meslek
Fitcross,Fitness
Konular
11
Bende mi mix 2 var stock rom denedim eu rom denedim hiç birinde çalışmıyor.global kararlı global beta yok yok çözecek yardımcı olabilecek

tahacld

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
taha
Cihazım
RN8
Konular
2
Konuda belirtilen talimatlarla uygun persist dosyası flashlamalısınız.
Benim cihazda otomatik dönme ve ışık sensörü çalışmadı bir ara. Konudaki gibi twrp ile persist flashladım düzeldi.

enes41

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
enes
Cihazım
xiaomi
Konular
0
Persist Neden Yüklenir?

Telefondaki sensörler çalışmıyorsa, çağrı esnasında telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekran kapanmıyorsa, Wifi/Bluetooth hata veriyorsa, kamera net fotoğraf çekmiyorsa, parmak izi okuyucusu çalışmıyorsa vb. durumlarda cihazınıza persist flashlamanız gereklidir.

Persist Dosyası Nasıl Bulunur?

Gerek forumumuzda gerekse farkl sitelerden cihazınız için persist dosyasına ulaşmanız mümkündür fakat en sağlıklı yol persist dosyasını orijinal rom içerisinden kendinizin almasıdır.

1) adresinden indireceğiniz .tgz uzantılı fastboot rom dosyasının üzerine sağ tıklayarak klasöre çıkartın.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

2) Çıkarttığınız klasör içerisinde yer alan images klasöründe persist.img adında dosyayı görebilirsiniz. Bu dosya sizin cihazınıza ait persist dosyasıdır.

Persist Dosyası Nasıl Yüklenir?

Persist dosyasını yükelemek için iki adet yol bulunuyor. Her ikisi için de telefonunuzda bootloader kilidinin kaldırılmış olması gereklidir.

Birinci yol daha sağlıklı ve kesindir. Bu işlemi yaparken bootloader kilidinizi kaldırmış olduğunuz bilgisayarı kullanırsanız driver sorunlarından kaçınmış olursunuz. Eğer farklı bilgisayar kullanacaksanız Mi Flash Tool 20160401 adresinden indirebileceğiniz Mi Flash Tool aracını veya adresinden indireceğiniz Mi Unlock Tool aracını yüklemeniz halinde driverlar cihazınıza kurulacaktır.

1) Öncelikle bilgisayarınıza yükleyiniz.

2) Varsayılan kurulum konumunu değiştirmediyseniz C sürücüsü içerisinde yer alan Program Dosyaları (x86) klasörü içerisinde Minimal ADB and Fastboot klasörü oluşacaktır. Bu klasörün içerisine biraz önce bulmuş olduğumuz persist dosyasını kopyalayın.

3) cmd-here.exe dosyasına iki defa tıklayarak çalıştırın.

4) Bu aşamada a veya b'den herhangi birini yapmanız yeterlidir.

a - Daha sonra USB hata ayıklamasını açtıktan sonra telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve açılan ADB penceresinden sırasıyla aşağıdaki komutları verin. (Bu aşamada telefonunuzda yetki istenirse onaylayın)

Kod:
adb devices
adb reboot bootloader
fastboot devices
fastboot erase persist
fastboot flash persist persist.img
fastboot reboot

b - Telefonunuzu kapatın. Ses kısma ve Güç tuşlarına beraberce basarak açın. Telefon ekranınızda fastboot yazısını gördüğünüzde bırakın ve telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. Açılan CMD penceresinden aşağıdaki kodları girin.

Kod:
fastboot devices
fastboot erase persist
fastboot flash persist persist.img
fastboot reboot

Geçmiş olsun persist dosyasını yüklediniz. (erase komutunda hata alırsanız bir sonraki komutla devam edebilirsiniz.)

İkinci Yöntem

İkinci yol için ise img yüklemesini destekleyen bir TWRP'ye ihtiyacınız var. Eğer TWRP'niz destekliyorsa persist.img dosyasını telefonunuza kopyalayarak yükle/imaj/img yükle seçeneği altından bu dosyayı göstererek yükleyebilirsiniz. TWRP yönteminin başarısız olma nedenleri arasında en sık karşılaştığımız sıkıntı uyumsuz TWRP kullanılması. Her cihaz için farklı TWRP sürümlerinde sorun olması sebebiyle direk olarak şu TWRP sürümünü kullanın yazamıyorum ancak cihazınızla ilgili forum bölümünden uygun TWRP sürümüne ulaşabilirsiniz. Bu yöntemi kullanacaksanız bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise eski persist dosyasını silmeniz gerekli. Wipe(Temizlik)/Advenced Wipe(Gelişmiş Temizlik) seçeneği altından eski persist dosyanızı silerek yeni dosyayı yükleyebilirsiniz.
Dediğiniz mıuı 11
Ama bizde mıuı12 yüklü

teknopat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
VOLKAN
Cihazım
Mİ 13T
Meslek
Fitcross,Fitness
Konular
11
Benim cihazda otomatik dönme ve ışık sensörü çalışmadı bir ara. Konudaki gibi twrp ile persist flashladım düzeldi.

yaptım gene olmadı mi mix 2 için global kararlı roma geçiş yapıcam gerçi ondanda çalışmadı ne yapcam bilemedim

teknopat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
VOLKAN
Cihazım
Mİ 13T
Meslek
Fitcross,Fitness
Konular
11

muspel

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
2
Cihazım
note 6 pro 64gb
Konular
0
imei attıkan sonra bende de dönme ve ışık sensörü sorunu oldu .şimdi persist flashladım ön kamera kalibre sıkıntısı oldu nasıl yapabilirim yardımcı olabilir misiniz

Üst Alt