Rehber Parmak İzini Tamamen Devre Dışı Bırakmak

• Konbuyu başlatan FU20
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 7
  • Görüntüleme 2K

FU20

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Member
Cihazım
RN8P
Konular
12
Merhaba, bu konuda parmak izi özelliğini nasıl tamamen devre dışı bırakabileceğinizi göstereceğim. Root gereklidir.

İşlemleri yaparken, MT Manager kullanmanızı tavsiye ederim.

ADIM 1
Aşağıdaki dosyalar varsa, yeniden adlandırın (dasya adının sonuna .bak ekleyebilirsiniz):

/system/lib/hw/fingerprint.searchf.so
/system/lib/libcom_fingerprints_service.so
/system/lib64/libcom_fingerprints_service.so
/system/lib64/hw/fingerprint.goodix.so
/system/lib64/hw/fingerprint.searchf.so
/system/lib64/hw/gxfingerprint.default.so

ADIM 2
Aşağıdaki konumlarda verilen uygulamaları da yeniden adlandırarak, dosya adının sonuna ".bak" ekleyin (tekrar kurabilme imkanı için):

/system/app/FingerprintExtensionService/FingerprintExtensionService.apk
/system/app/GFManager/GFManager.apk
/system/app/GFTest/GFTest.apk

ADIM 3
/system/usr/keylayout/ dizinine gelin.
uinput-fpc.kl ve uinput-goodix.kl dosyalarını düzenleyin:
Yazı olan ve başında # işareti olmayan her satırın başına # işaretini ekleyin.

Örnek sonuç:
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Mesela benim dosyalarımın 11. satırlarının başında # işareti yoktu. Oraya ekledim.

SONUÇ
Telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra, parmak izi sensörüne tıklayınca hiçbir tepki vermeyecek. Parmak izini hiçbir yerde kullanmasanız bile, sürekli çalışarak 200~300 MB bellek tüketen servislerden kurtulmuş olacaksınız.

UYARI
Bu işlemler, Redmi Note 8 Pro Endonezya Deodex ROM (MIUI11 - Android 10) ve Global ROM (MIUI 12.0.6.0 & 12.0.7.0 - Android 10) üzerinde denenmiştir.
Oluşabilecek herhangi bir sorundan, ben veya "miuiturkiye.net" sorumlu değildir. Tüm sorumluluk size aittir.

Son düzenleme:

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
10
Bu konu ile fark ettim de gerçekten parmak izi servisleri bellek kullanımında Android Sistemiyle yarışır hatta şu an benim Android sistemi 330 MB kullanıyor.
Parmak izi servisleri Android Sistemini geçmiş durumda. Şimdilik ram sorunu olmadığı için bir engel değil ancak ilerleyen dönemde ram kazanmak için kesinlikle faydalı olacaktır elinize sağlık.

roethlisberger

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Enes
Cihazım
Redmi Note 9s
Konular
7
benim telefonun parmak izi flexi kopuk yani bagli degil dolayisiyla çalışmıyor. acaba yine de yazilimsal olarak arkaplanda calisiyo mudur uygulamalari?

roethlisberger

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Enes
Cihazım
Redmi Note 9s
Konular
7
hocam telefon fastboota düştü de bu değiştirdiğim dosyaları recovery üzerinden tekrar eski haline getiremez miyim acaba? en azından wp yedeğini alabilseydim iyiydi şimdi gidecek hepsi :D

düzenleme: recoveryde açıp biraz kurcaladım ve ümitsizce system reboot dedim açıldı. bi değişiklik var mı bilmiyorum ama

Son düzenleme:

FU20

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Member
Cihazım
RN8P
Konular
12
hocam telefon fastboota düştü de bu değiştirdiğim dosyaları recovery üzerinden tekrar eski haline getiremez miyim acaba? en azından wp yedeğini alabilseydim iyiydi şimdi gidecek hepsi :D

düzenleme: recoveryde açıp biraz kurcaladım ve ümitsizce system reboot dedim açıldı. bi değişiklik var mı bilmiyorum ama
Android 10'da, Android 11'de, MIUI 11'de, MIUI 12'de, MIUI 12.5'te ve aynı dosyaları içeren birçok custom rom'da denedim ve hepsinde çalıştı. Cihazınız ve kullandığınız ROM nedir?

roethlisberger

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Enes
Cihazım
Redmi Note 9s
Konular
7
hocam cihazim note 9s. razer port miui 12 rom kullaniuorum. eu dan portlanmis a10.

su an sikinti yok telefon acildi ama sunu belirtmeliyim;

1. adimdaki dosyalarin hicbirini bulamadim. hatta dediginiz mt manager ve x-plore kullandım ikisinde de kontrol ettim dosyalar yok cihazda.

2. adimdakilerin ise gf manager ve gftest dosyalarini bulup degistirdim. diger ikisi yoktu.

3. adimi da komple dediginiz gibi uyguladim.

sonuc: yeniden baslatinca fastboota dustu. tekrar acmaya calistim yine ayni oldu. sonra recovery moda alip ayarlardan mount kismindan bi kac isaretleme yaptim ama ne ise yaradigini da hic bilmiyorum. sonra system reboot yaptim cihaz acildi. artik onunla mi alakali bilmiyorum. ancak ucuncu adimi uyguladigimda degistirdigim dosyalarin geri donulmesi acisindan otomatik yedegini aldi uygulama. onunla da alakali olabilir.

myhtpcx

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
myhtpcx
Cihazım
redmi
Konular
9
FU20, hocam Unpack yaptığım rom'un içinde aradım bir iki tane .so ve .apk hariç birşey bulamadım. Adım 3'deki dosyalar hiç yok. yanlış yol mu unpack yapmak

MIUI 11.0.2.0

Adolyer

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Poco F3
Konular
6
Hocam uinput-goodix.kl ve diğer dosyayı düzenleyemiyorum. Yazma hatası veriyor. Es file Explorer ile denedim. Dosyaları başka bolumde duzenleyip "mv" komutu ile .sh dosyası oluşturdum mt manager ile root olarak yürüttüm genede olmadı. Nasıl halledebiliriz bu sorunu?

Edit:
twrp den system mount yaptım dosya yöneticisine geldiğim zaman genede keylayout klasörüne ulaşamadım. Mt manager dan direk duzenledigim zamanda şu hatayı alıyorum.

RW yapma başarısız
/sbin/.magisk/mirror/system_root

Son düzenleme:
Üst Alt