Rehber Oneplus 7 / 7Pro Bootloader Kilidi Açma

archesm

Süper Üye
Onursal Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mesut
Cihazım
Mİ 9T Pro
Konular
618
archesm Hocam son açtığım konuya bakabilir misiniz bende TWRP yüklenmemekte garip bir şekilde. Daha farklı cihazlarda defalarca yükledim fakat bu cihazıma yükleyemiyorum. Twrp yüklemek istediğim de bootloader ekranında kalıyor brick oluyor telefon msmdownload programı ile sıfırdan unbrick dosyaları ile defalarca yeniden kurulum yapmak zorunda kaldım yardımcı olursan çok sevirim.

Slot değişimi yaparak cihazı kurtarabilirsiniz hocam.
adb reboot bootloader
fastboot getvar current-slot adı
a veya b çıkar
fastboot --set-active=a (üstteki komutta a çıkarsa bu komuta b yazın)
fastboot reboot

Son düzenleme:

meyyit06

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ümit
Cihazım
Pocophone f1
Konular
8
Slot değişimi yaparak cihazı kurtarabilirsiniz hocam.
adb reboot bootloader
fastboot getvar current-slot adı a veya b çıkar
fastboot --set-active=a (üstteki komutta a çıkarsa bu komuta b yazın)
fastboot reboot
Hocam gözümü karartıp gönderilen linkte ki twrp ile denedim oldu. Çok sevindim ama garip neden twrp linki olarak başka sürüm var hep..

EDİT: Resim de ki gibi ayarları yaparsam hocam telefona bir zararı olur mu?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200407-001240.jpg
    Screenshot_20200407-001240.jpg
    358,6 KB · Görüntüleme: 19

archesm

Süper Üye
Onursal Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mesut
Cihazım
Mİ 9T Pro
Konular
618
Hocam gözümü karartıp gönderilen linkte ki twrp ile denedim oldu. Çok sevindim ama garip neden twrp linki olarak başka sürüm var hep..

EDİT: Resim de ki gibi ayarları yaparsam hocam telefona bir zararı olur mu?

Android 9 ve 10 için farklı twrp versiyonlarının olması normal.Modlanmış olduğu için Twrp Installer ile kurulan ve direk Recovery olarak kurulabilen versiyonlar mevcut.
Programı kullanmadığım için birşey söylemem doğru olmaz hocam. Fakat Telefonu sürekli bu modlar da kullanmanızın avantajları veya dezavantajları olabilir.
Diğer konunun altına bu yorumu da eklerseniz Çözüldü olarak düzenleyeyim.

uselesstrash

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Dogan
Cihazım
OnePlus 7
Konular
0
Konu için teşekkürler. Benim cihazım OnePlus 7. İki hat imei kayıtlı. Android 10 stok kullanıyorum. Fastboot modunda cihaz durumu "locked" görünüyor. Cihazı ayarlardan sıfırladım imei veya şebeke konusunda bir sorunum olmadı. Ben cihazın bootlader kilidini açıp, root yapıp twrp yüklemek istiyorum. Cihaz ve efs yedeğini almak güncelleme geldiğinde erkenden ziple flaş yapmak için falan. Kafama takılan bu işlemleri yaptığımda imeinin gitmesi sorunu olabilir mi?

Bir de L3 ve L1 uyarınızı da araştırdım. Cihaza DRM Info ile baktım L1 görünüyor. Şimdi bunları yaptığımda her zaman L3 olarak mı kalacak. Yani dönüş yok mu her BL açanın cihazı direkt L3 mü oluyor. Uzun vadede bu bir sorun olur mu?

archesm

Süper Üye
Onursal Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mesut
Cihazım
Mİ 9T Pro
Konular
618
Rica ederiz hocam,
Oneplus cihazlarında yapacağınız işlemler (Fabrika ayarlarına sıfırlama, twrp ve Root) ile imei silinmiyor veya uçmuyor.
Bootloader kilidini açtığınız da L1 sertfikası, L3 e düşecektir.Araştırdığım kadarı ile ve aldığım cevaplarda Oneplus7/7pro -7T/7TPro da Slot değişimi yapılarak Bootloader kilidi kapatıldığında tekrar L1 sertifikası gelecektir.

Son düzenleme:

uselesstrash

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Dogan
Cihazım
OnePlus 7
Konular
0
Anladım hocam. Reset atma, bl açma, root veya twrp işlemlerinde rom flaşlama vb. imei kaybetme riski olmuyor ama sanırım her ihtimale karşı bl açıp efs yedeği veya cihaz yedeği almakta yarar var.

Bu slot değişimi dediğiniz sim slotu mu oluyor. Yani ben bl açmadan önce sim 1 kullanıyorsam bu halde bl açıp kapatmak istediğimde sim 2'ye takıp mu işlemi yapmam gerekiyor ki L1'e geri dönsün. Bir de bu L1 ve L3 sertifikalarının tek esprisi Netflix vb. yerlerden HD film izleme mi yani başka bir dezavantajı var mı. Mesela ben normalde de Netflix veya Amazon Prime vb. yayın sitelerinden izleme yapmam. YouTube'a sanıyorum zaten bir etkisi yok bunun. Aynı şekilde browser üzerinden girilen sitelerde yapılan izlemelere de. Yalnızca bazı yayın uygulamaları üzerinde beliriyor bu durum heralde.

archesm

Süper Üye
Onursal Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mesut
Cihazım
Mİ 9T Pro
Konular
618
Anladım hocam. Reset atma, bl açma, root veya twrp işlemlerinde rom flaşlama vb. imei kaybetme riski olmuyor ama sanırım her ihtimale karşı bl açıp efs yedeği veya cihaz yedeği almakta yarar var.

Bu slot değişimi dediğiniz sim slotu mu oluyor. Yani ben bl açmadan önce sim 1 kullanıyorsam bu halde bl açıp kapatmak istediğimde sim 2'ye takıp mu işlemi yapmam gerekiyor ki L1'e geri dönsün. Bir de bu L1 ve L3 sertifikalarının tek esprisi Netflix vb. yerlerden HD film izleme mi yani başka bir dezavantajı var mı. Mesela ben normalde de Netflix veya Amazon Prime vb. yayın sitelerinden izleme yapmam. YouTube'a sanıyorum zaten bir etkisi yok bunun. Aynı şekilde browser üzerinden girilen sitelerde yapılan izlemelere de. Yalnızca bazı yayın uygulamaları üzerinde beliriyor bu durum heralde.

Tabi hocam herzaman bir yedeğin bulunmasında fayda vardır.
Hayır hocam sim slotu ile alakası yok.
A ve B diye sistemin çalışmasını sağlayan slotlar bulunuyor.
Bu slotlar arasında geçiş yapabiliyoruz.Bootloader açıp kapatabilir, Güncellemeleri kurabilir, Custom romlar, twrp gibi araçları kurabiliriz.
Cmd ile
Aşağıdaki komutu veriniz.
adb reboot bootloader
fastboot getvar current-slot

Widevine nedir? konuyu inceleyerek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

uselesstrash

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Dogan
Cihazım
OnePlus 7
Konular
0
Hocam son olarak yedek ile ilgili bir sorum var. Şimdi benim bl açma-root yapma düşüncem esasen efs yedeği almakla alakalı. Hani ne olur ne olmaz elimde imei yedek dosyası olsun diyorum. Hani root-flash vs. yapmasam bile elimde olsun diyorum. Ben efs yedeğini ancak twrp ile alabilirim değil yani root vs. yapmam şart bunun için. Mesela cihaz üzerinde OnePlus Switch ile telefon yedeği alınıyor ama bunun içerisine imei ile alakalı bir şey almayacaktır sanırım. Bir de efs yedeği alsam bile repair işlemi için box vb. harici aletler mi gerekecektir yine yoksa yazılım üzerinden yapılabilir mi.

Üst Alt