Rehber MIUI tabanlı romlarda sabit 144 hz ekran yenileme hızı [ROOT]

wiper30

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Şükrü
Cihazım
mi 11T Pro
Meslek
Güvenlij+PC vs..
Konular
55
Mi 10T ve Mi 10T Pro için bu konuda sıkıntı yaşayan arkadaşlar olduğunu gördüm. Sırf bu sebepten MİUİ arayüzünden kaçanları gördüm.
Kendim aktif olarak 144 hz sabit kullanıyorum ve bilip de anlatmamak olmazdı doğrusu.
;)

Bahsi geçen yöntem yalnızca Android 10 ve Android 11 MİUİ tabanlı romlarda test edilmiştir. Android 12 kullanıcıları temkinli olsun.

Güncelleme: MİUİ 13.0.2 EEA ve EU 13.0.4 Android 12 üzerinde de test edilmiştir. Android 12 ile de kusursuz çalışıyor.

DFPS özelliği her ne kadar pil için faydalı olsa da ekran yenileme hızının sürekli ama sürekli olarak 30-50-60-90-144 arası geziniyor olması ciddi anlamda göz yoruyor. Pil ve Performans verilerini silmek bir nebze azaltsa da yine bu sorun kaçınılmaz olarak devam ediyor.

Bu işlemi yapmak için TWRP, KÖK ve KÖK erişimli bir dosya yöneticisi şarttır.

Sizlere hızlandırılmış bir anlatım sunacağım.

uygulamasını açıp kök klasörüne tıkladıktan sonra root izni verin bir sonraki aşamaya geçin.

kök/Vendor dizininde bulunan build.prop dosyasına dokunup "SE Metin Editörü" ile açın.

Sağ üstten 3 noktaya basıp Ara butonunu kullanarak "dfps" araması yapın.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

ro.vendor.dfps.enable=true
ro.vendor.smart_dfps.enable=true

Yukarıda görünen parametreleri false olarak değiştirmemiz gerekiyor.

ro.vendor.dfps.enable=false
ro.vendor.smart_dfps.enable=false

şeklinde görünmelidir.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

ve geldik en önemli kısma...

Her şey tamam sorunsuz gidiyordu ki düzenlemeyi kaydederken hata aldınız... :@

Tam da bu nokta asıl önemli olan.

Artık Android sistemleri R/W yetkisinden mahrum olarak kullanıcılara sunulduğu için sistem dosyalarını düzenlemek adına küçük bir müdahale gerekiyor.

Bu noktada TWRP üzerinden küçük bir zip dosyası yüklemeniz gerekecek.

Ekleme: Normal system r/w dosyası Android 12 TWRP sürümlerinde sorun çıkarabiliyor Android 12 uyumlu r/w dosyası eklendi.

Yukarıda verdiğim dosyayı indirip TWRP üzerinden yüklemesini yaparak kullandığınız Android 10,Android 11 ve Android 12 romlara düzenleme yetkisi kazandırabilirsiniz.

Bu yetki sonrası kullandığınız roma her şekilde müdahale hakkına sahip olacaksınız.
Kontrol tamamen size geçecek.

Önemli Notlar:
İşlem sonrası yeniden başlattıktan sonra ekran yenileme hızını 60a alıp tekrar 144 yapmanız ve pil ve performans verilerini silmeniz gerekir.
Ayarlar/Uygulamalar/Uygulamaları Yönet kısmından 3 noktaya basıp tüm uygulamaları göster dedikten sonra Pil ve Performans uygulamasını bulup verilerini silin.

İşlem sonrası Magisk kaldırılabilir. Sisteminizde yaptığınız her değişiklik kalıcı olacaktır.
TWRP ile full wipe dahi yapsanız DFPS kapalı şekilde devam edecektir.

Güncelleme ya da yeniden rom kurulumu yapılırsa her şeye yeniden başlanması gerekir.
Hocam android 11 için R/W link ekleyebilirsiniz

wiper30

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Şükrü
Cihazım
mi 11T Pro
Meslek
Güvenlij+PC vs..
Konular
55
Konudaki dosya hepsinde geçerli
Hocam bide daha önce twrp yükledim fakat sistem açılmıyor twrp kalıyor sonra orjinal boot yüklüyorum ancak öğle sistem açılıyor current flash yapıyorum twrp kalıyor sistem açılmıyor mi 11t pro bir fikriniz varmı tşk

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
11
Hocam bide daha önce twrp yükledim fakat sistem açılmıyor twrp kalıyor sonra orjinal boot yüklüyorum ancak öğle sistem açılıyor current flash yapıyorum twrp kalıyor sistem açılmıyor mi 11t pro bir fikriniz varmı tşk
TWRP Android sürümü ile uyumsuz olabilir 11T Pro konusunda pek bilgim yok maalesef. A12 r/w yazan sürümü hepsinde kullanabilirsiniz.

canacar2

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
can
Cihazım
Xiaomi Mi 10t
Meslek
Üniversite yazılım
Konular
4
Hocam dediklerinizi harfiyen yaptım elinize emeğinize sağlık dfps sonunda kapandı

canacar2

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
can
Cihazım
Xiaomi Mi 10t
Meslek
Üniversite yazılım
Konular
4
TWRP Android sürümü ile uyumsuz olabilir 11T Pro konusunda pek bilgim yok maalesef. A12 r/w yazan sürümü hepsinde kullanabilirsiniz.
Hocam tekrardan kusura bakmayın bugün farkettim Instagram 60 Hz ye düşüyor diğer uygulamalarda sıkıntı yok sadece Instagram da var acaba sorun nedir

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
11
Hocam tekrardan kusura bakmayın bugün farkettim Instagram 60 Hz ye düşüyor diğer uygulamalarda sıkıntı yok sadece Instagram da var acaba sorun nedir
pil ve performans verilerini silmeyi deneyin.

ardasekmen

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
arda
Cihazım
mi10t pro
Konular
0
Evet sorunsuz şekilde DFPS kapatabilirsiniz
merhaba mi10t pro kullanıyorum ama sürekli ekran yenileme hızı düşüyor dpfs nasıl kapata bilirim rootsuz bir şekilde bi yöntemi varmıdır yardımcı olur musunuz lüfen

Üst Alt