Rehber MIUI tabanlı romlarda sabit 144 hz ekran yenileme hızı [ROOT]

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
10
Mi 10T ve Mi 10T Pro için bu konuda sıkıntı yaşayan arkadaşlar olduğunu gördüm. Sırf bu sebepten MİUİ arayüzünden kaçanları gördüm.
Kendim aktif olarak 144 hz sabit kullanıyorum ve bilip de anlatmamak olmazdı doğrusu.
;)

Bahsi geçen yöntem yalnızca Android 10 ve Android 11 MİUİ tabanlı romlarda test edilmiştir. Android 12 kullanıcıları temkinli olsun.

Güncelleme: MİUİ 13.0.2 EEA ve EU 13.0.4 Android 12 üzerinde de test edilmiştir. Android 12 ile de kusursuz çalışıyor.

DFPS özelliği her ne kadar pil için faydalı olsa da ekran yenileme hızının sürekli ama sürekli olarak 30-50-60-90-144 arası geziniyor olması ciddi anlamda göz yoruyor. Pil ve Performans verilerini silmek bir nebze azaltsa da yine bu sorun kaçınılmaz olarak devam ediyor.

Bu işlemi yapmak için TWRP, KÖK ve KÖK erişimli bir dosya yöneticisi şarttır.

Sizlere hızlandırılmış bir anlatım sunacağım.

uygulamasını açıp kök klasörüne tıkladıktan sonra root izni verin bir sonraki aşamaya geçin.

kök/Vendor dizininde bulunan build.prop dosyasına dokunup "SE Metin Editörü" ile açın.

Sağ üstten 3 noktaya basıp Ara butonunu kullanarak "dfps" araması yapın.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

ro.vendor.dfps.enable=true
ro.vendor.smart_dfps.enable=true

Yukarıda görünen parametreleri false olarak değiştirmemiz gerekiyor.

ro.vendor.dfps.enable=false
ro.vendor.smart_dfps.enable=false

şeklinde görünmelidir.

ve geldik en önemli kısma...

Her şey tamam sorunsuz gidiyordu ki düzenlemeyi kaydederken hata aldınız... :@

Tam da bu nokta asıl önemli olan.

Artık Android sistemleri R/W yetkisinden mahrum olarak kullanıcılara sunulduğu için sistem dosyalarını düzenlemek adına küçük bir müdahale gerekiyor.

Bu noktada TWRP üzerinden küçük bir zip dosyası yüklemeniz gerekecek.

Ekleme: Normal system r/w dosyası Android 12 TWRP sürümlerinde sorun çıkarabiliyor Android 12 uyumlu r/w dosyası eklendi.

Yukarıda verdiğim dosyayı indirip TWRP üzerinden yüklemesini yaparak kullandığınız Android 10,Android 11 ve Android 12 romlara düzenleme yetkisi kazandırabilirsiniz.

Bu yetki sonrası kullandığınız roma her şekilde müdahale hakkına sahip olacaksınız.
Kontrol tamamen size geçecek.

Önemli Notlar:
İşlem sonrası yeniden başlattıktan sonra ekran yenileme hızını 60a alıp tekrar 144 yapmanız ve pil ve performans verilerini silmeniz gerekir.
Ayarlar/Uygulamalar/Uygulamaları Yönet kısmından 3 noktaya basıp tüm uygulamaları göster dedikten sonra Pil ve Performans uygulamasını bulup verilerini silin.

İşlem sonrası Magisk kaldırılabilir. Sisteminizde yaptığınız her değişiklik kalıcı olacaktır.
TWRP ile full wipe dahi yapsanız DFPS kapalı şekilde devam edecektir.

Güncelleme ya da yeniden rom kurulumu yapılırsa her şeye yeniden başlanması gerekir.

Son düzenleme:

StreX

from past to future
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
iPhone 15
Konular
240
Mi 10T ve Mi 10T Pro için bu konuda sıkıntı yaşayan arkadaşlar olduğunu gördüm. Sırf bu sebepten MİUİ arayüzünden kaçanları gördüm.
Kendim aktif olarak 144 hz sabit kullanıyorum ve bilip de anlatmamak olmazdı doğrusu.
;)

Bahsi geçen yöntem yalnızca Android 10 ve Android 11 MİUİ tabanlı romlarda test edilmiştir. Android 12 kullanıcıları temkinli olsun.

DFPS özelliği her ne kadar pil için faydalı olsa da ekran yenileme hızının sürekli ama sürekli olarak 30-50-60-90-144 arası geziniyor olması ciddi anlamda göz yoruyor. Pil ve Performans verilerini silmek bir nebze azaltsa da yine bu sorun kaçınılmaz olarak devam ediyor.

Bu işlemi yapmak için TWRP, KÖK ve KÖK erişimli bir dosya yöneticisi şarttır.

Sizlere hızlandırılmış bir anlatım sunacağım.

uygulamasını açıp kök klasörüne tıkladıktan sonra root izni verin bir sonraki aşamaya geçin.

kök/Vendor dizininde bulunan build.prop dosyasına dokunup "SE Metin Editörü" ile açın.

Sağ üstten 3 noktaya basıp Ara butonunu kullanarak "dfps" araması yapın.

ro.vendor.dfps.enable=true
ro.vendor.smart_dfps.enable=true

Yukarıda görünen parametreleri false olarak değiştirmemiz gerekiyor.

ro.vendor.dfps.enable=false
ro.vendor.smart_dfps.enable=false

şeklinde görünmelidir.

ve geldik en önemli kısma...

Her şey tamam sorunsuz gidiyordu ki düzenlemeyi kaydederken hata aldınız... :@

Tam da bu nokta asıl önemli olan.

Artık Android sistemleri R/W yetkisinden mahrum olarak kullanıcılara sunulduğu için sistem dosyalarını düzenlemek adına küçük bir müdahale gerekiyor.

Bu noktada TWRP üzerinden küçük bir zip dosyası yüklemeniz gerekecek.

Yukarıda verdiğim dosyayı indirip TWRP üzerinden yüklemesini yaparak kullandığınız Android 10 ve Android 11 roma düzenleme yetkisi kazandırabilirsiniz.

Bu yetki sonrası kullandığınız roma her şekilde müdahale hakkına sahip olacaksınız.
Kontrol tamamen size geçecek.

Önemli Notlar:

İşlem sonrası Magisk kaldırılabilir. Sisteminizde yaptığınız her değişiklik kalıcı olacaktır.
TWRP ile full wipe dahi yapsanız DFPS kapalı şekilde devam edecektir.

Güncelleme ya da yeniden rom kurulumu yapılırsa her şeye yeniden başlanması gerekir.
Ellerinize sağlık paylaşım için teşekkürler

Silinenkullanıcı93803

Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
.
Cihazım
.
Meslek
.
Konular
0
setedit üzerinden sabit 144hz yapılıyor root a gerekmeden bu arada. mi 10t Pro kullanıyorum 144hz sabit

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
10
setedit üzerinden sabit 144hz yapılıyor root a gerekmeden bu arada. mi 10t Pro kullanıyorum 144hz sabit
Siz olayı farklı anlamışsınız DFPS farklı bir olay neyse sizin adınıza sevindim.

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
10
Hocam nasıl oluyor bu işlem root olmadan ?
Maalesef bu konuda rootsuz bir çözüm yok.
Setedit ile menüde olmayan 120 hz gibi farklı ekran yenileme hızı seçenekleri uygulanabilir ancak ekran yenileme hızı yine kullanımda düşmeye devam edecektir.

serdarbaysu77

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Serdar
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
4
Verdiğiniz zip dosyası çalışmıyor.

YasinBayram

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
YASİN
Cihazım
Mi 10T 8/128
Konular
7
Maalesef bu konuda rootsuz bir çözüm yok.
Setedit ile menüde olmayan 120 hz gibi farklı ekran yenileme hızı seçenekleri uygulanabilir ancak ekran yenileme hızı yine kullanımda düşmeye devam edecektir.
Adam yazmış roootsuz oluyor diye

Üst Alt