MIUI 4.8.8 Güncellemesi Sonrası Bazı Cihazlardan Desteğini Çekiyor

MIUI kullanıcıları için bugün biraz kötü bir haberim olacak arkadaşlar.

Bugün MIUI tarafından gelen bir mesajda benimde içinde bulunduğum Beta Team ekibinin görevine 4.8.8 ile son verileceği hakkındaydı.

Tabi ki bu sadece benim için geçerli değildi. Yayınladıkları bir mesajda Android 4.4 sürümüne odaklanmaları gerektiği için bazı cihazlardan resmi güncelleme desteğini çekecekleri bildirdiler.

Bu cihazlar şöyle :  i9100 / i9300 / MX2 / Note2 / HTC OneX / Find5 / HTC One / Nubia Z5S(mini).

Son olarak ekledikleri ise eğer bu cihazlardan herhangi biri gelecekte Android 4.4 güncellemesini alırlarsa tekrar desteğe devam edebilecekleri hakkında..

NOT: Demeyin ki Note 2 zaten android 4.4.2 güncellemesi aldı. Sebebini bende bilmiyorum.

haqanguven

нεя güη αчηι şεчℓεя
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
346
Cvp: MIUI 4.8.8 Güncellemesi Sonrası Bazı Cihazlardan Desteğini Çekiyor

Saçmalık... CYANOGENMOD bile 4.4.4 yükseltebiliyorken bunlar neden yükseltmiyor da desteği çekiyor... Yazılımı ne kadar çok kişi kullanırsa onlar için daha iyi bence... Ama şu bir gerçek kısa zamanda parladıkları için kendilerini beğenmişlik var...

proton252

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Cihazım
Xiaomi Mi2S
Konular
42

haqanguven pid=6978 dateline=1407253071' Alıntı:
Saçmalık... CYANOGENMOD bile 4.4.4 yükseltebiliyorken bunlar neden yükseltmiyor da desteği çekiyor... Yazılımı ne kadar çok kişi kullanırsa onlar için daha iyi bence... Ama şu bir gerçek kısa zamanda parladıkları için kendilerini beğenmişlik var...

Cm ile kıyaslamanız yanlış, resmi olarak destek verilen cihazlara orjinal yazılımı üzerine miui romu hazırlanıyor. Mesela s2/s3 indirme sayfasına bakın  

Developer ROM Author: MIUI Official Team 4.1 üzerine yapılmış.

Ported ROM Author: 郁闷得撞墙 4.2 üzerine yapılmış.

Samsung'un vermediği güncellemeyi Xiaomi firmasından mı bekliyorsunuz ?

haqanguven

нεя güη αчηι şεчℓεя
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
346

proton252' Alıntı:
haqanguven pid=6978 dateline=1407253071' Alıntı:

Cm ile kıyaslamanız yanlış, resmi olarak destek verilen cihazlara orjinal yazılımı üzerine miui romu hazırlanıyor. Mesela s2/s3 indirme sayfasına bakın

Developer ROM Author: MIUI Official Team 4.1 üzerine yapılmış.

Ported ROM Author: 郁闷得撞墙 4.2 üzerine yapılmış.

Samsung'un vermediği güncellemeyi Xiaomi firmasından mı bekliyorsunuz ?
O zaman topu samsunga atmayacaklar... Samsung desteğini s2 den çektiğini çok önceden bildirmişti zaten... Bunlar bunu bilmiyor mu? Biliyor... Bizde çekiyoruz demiyorda güncelleme gelirse bizde destek veririz diyor...

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427

@haqanguven 

Hocam takip edebildiğim kadarıyla android'in mutfak kısmından anlıyorsunuz. Dolayısıyla cyanogenmod ile MIUI'yi kıyaslamanın pek mantıklı olmadığının siz de farkındasınızdır zannediyorum. CM hız ve stabilite üzerine kurulmuş desek de içten içe hepimiz CM'nin neredeyse AOSP gibi bomboş bir rom olduğunu biliyoruz. Son kullanıcı adına AOSP'den farkı bir elin parmak sayısı kadar. Oysa MIUI sadece rom olarak değil güvenlikten gizliliğe, kşiselleştirmeden stabiliteye tam bir telefon deneyimi yaşatmak adına içerisinde kendine has onlarca uygulama ile birlikte geliyor. Yani CM rom için 1 birim zaman harcanıyorsa MIUI için en az 10 birim zaman harcanmalı. Buna rağmen MIUI'nin resmi destek verdiği cihaz sayısı CM'nin iki katından daha fazla. (99/212 -rakamları kontrol etmedim yanlış da hatırlıyor olabilirim-) Buna ek sizin de söylediğiniz gibi kendi üreticisinin bile destek vermediği bir cihaza MIUI uzun zamandır destek veriyordu ve artık verilen desteğin kesilmesinin zamanı gelmişti... 

Şimdi yazdıklarımı okuyunca CM'yi sevmiyormuşum gibi bir algı oluşmuş tam tersine sadeliği ve hızı CM'yi hemen her zaman telefonumda bir yerlerde tutmama sebep olmuştur. Kendilerini son derece sever ve sayarım yani :)

Son bir ek daha yapayım; izninizle site içerisinde kullanılan üslubun bizim için son derece önemli olduğunu bir defa hatırlatmak istiyorum.

Cery

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
Adım
Cahit
Cihazım
Mi5s
Meslek
Eczacı
Konular
13

o değil de olan note2 ye olmuş. hali hazırda kitkat rom kullanabilen cihaza desteği çekmeleri ne biliyim eski telefonum da olsa zoruma gitti :/

haqanguven

нεя güη αчηι şεчℓεя
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
346

Uslubumda ne var ki hatırlatma gereği duydun orasini anlamadim... Benim kizdigim konu kimi cihazlari merdiven gibi kullanmalaridir... Tamam alt tabani dusuk olan bir cihaza bu zamana kadar destek vermeleri guzel birseyde aciklamalari yanlis... Samsung destegini keseli cok oldu bunu one surup destegini kesmesi kizdirici...
@Cery'e katiliyorum. Note2 cihazi neden? Onu hiç uğruna harcamişlar...

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427

Resmi destek olmaması hiç destek olmayacağı anlamına gelmiyor. Mutlaka S2 için de Note2 için de port romlar olmaya devam edecektir. Ben kendi cihazımda Android L kullanabiliyorken MIUI'nin hala resmi desteği yok. Fakat port rom da son derece akıcı çalışıyor.

Hatta lushengduan listede adı geçen cihazlarda i9300 için roma devam edeceğini açıkladı bile. Yani sorun yok tek fark indirme bağlantısının yanında port yazacak.

haqanguven

нεя güη αчηι şεчℓεя
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
346

Eyvallah hocam... Keyifli forumlar...

Ethnic

yunus
Yönetici
Co-Admin
Geliştirici Ekibi
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yunus
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
128
S2 ye olan desteği keseceklerini tahmin edebiliyordum. O yüzden pek şaşırmadım. Artık cm tabanlı port romlar kullanmak zorunda kalacağımız aşikar en azında mi4 türkiyeye gelene kadar.. :)

WaTCHMaN

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
WaTCHMaN
Cihazım
Mi Mix 2
Konular
34
RE: