Rehber Mi6, MIUI 10, Rootsuz Google Camera Yükleme İşlemleri

osmanayman

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Osman
Cihazım
Xiaomi Mi 6
Konular
1
Merhaba arkadaşlar... Çok araştırmama rağmen telefonumuza root atmadan "Google Camera nasıl yüklenir?" sorusunun adamakıllı cevabını bulamamıştım... Hatta 1-2 denemede başarılı olamamış, başka bir linkteki yöntem yüzünden telefonum bootloader kilidi kapalı olarak formatlanmış, fotoğraf ve önemli dokümanlarım gibi tüm verilerimi kaybetmiştim... Sonra hangi romu yüklemeliyim diye araştırdım ve MIUI Pro Rom yükledim... Onda camera2api'nin zaten açık olduğu yazıyordu ama öyle bir şey olmadığını gördüm... Önce MIUI Pro Rom üzerinde denedim ve sonuç aldım... Sonra tekrar Global Beta roma geri dönüp onda denedim ve onda da root atmadan olumlu sonuç aldım... Bunu sizlerle paylaşmak istedim... Size aşağıda da kaynağını gösterceğim linkten nasıl yükleneceğini adım adım anlatacağım... Öncelikle tüm sorumluluğun size ait olduğunun size ait olduğunu belirtmek isterim... Lafı fazla uzattım, helal edin...

Öncelikle;
-Telefonunuzun bootloader kilidi açık olmalıdır...
-Telefonunuz için uygun TWRP dosyası indirilmiş olmalıdır... ( )
-PC'nizde adb ve bileşenleri yüklü olmalıdır...

Gelelim yükleme işine;

Adım - 1:

Telefonumuzu PC'ye takıyoruz ve çıkan USB seçeneklerinden "Dosya Transferi"ni seçiyoruz...

Adım - 2:

Telefonunuzun "Geliştirici Seçenekleri"nden "USB Hata Ayıklama" açıyoruz...

Adım - 3:

PC'mize kurmuş olduğumuz "adb" klasörüne geliyoruz, klavyeden shift tuşuna basılı tutup mouse ile sağa tıklıyoruz "PowerShell Penceresini Buradan Açın" seçeneğini seçiyoruz...

Adım - 4:

Açılan komut penceresinden önce " adb devices " yazıyoruz sonra da " adb reboot bootloader " komutunu girip telefonu fastboot moduna alıyoruz...

Adım - 5:

"adb" klasörü içerisine attığımız "twrp.img" dosyasını, dilerseniz önce " fastboot flash recovery twrp.img " komutu ile kuruyoruz... (Kaynak sitede direk twrp ile boot edin diyor, ben onu diğer adıma yazdım... Size kalmış...)

Adım - 6:

" fastboot boot twrp.img " komutu ile twrp'den boot ediyoruz ve twrp ekranı açılıyor... Burada desen girip, çıkan sayfada "Swipe to Allow Modification" yapmadan "Keep Read Only" butonuna basıyoruz...

Adım - 7:

Şimdi tekrar " adb devices " komutunu girip enter diyoruz...

Adım - 8:

Şimdi geldik en civcivli kısma... Bu adımda " adb shell " komutunu girip enter tuşuna basıyoruz ve "camera2api"nin kapısını çalıyoruz...

Adım - 9:

Önce " setprop persist.camera.HAL3.enabled 1 " komutunu girip enterlıyoruz...

Adım - 10:

" exit " komutunu verip çıkıyoruz...

Adım - 11:

" adb reboot " komutunu verip telefonu yeniden başlatıyoruz....

Ve sonuç:

Telefonumuza twrp kurmadan ve root atmadan camera2api'yi aktifleştirmiş oluyoruz... Marketten "Manual Camera Compatibility" programını indirip kontrol edebilirsiniz...

Uygun Google Camera programı için deneme yanılma yöntemlerini kullanabilirsiniz... ( )

Ben şunu kullanıyorum şu an için:

Hadi kolay gelsin... ;)

Kaynak:

Ekli dosyalar

• Screenshot_2018-10-15-23-34-13-443_com.android.settings.png
    Screenshot_2018-10-15-23-34-13-443_com.android.settings.png
    105,7 KB · Görüntüleme: 331
  • Screenshot_2018-10-15-23-34-43-611_pl.vipek.camera2_compatibility_test.png
    Screenshot_2018-10-15-23-34-43-611_pl.vipek.camera2_compatibility_test.png
    123,7 KB · Görüntüleme: 406

Langsuyar

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
Xiaomi Mi 6
Konular
1
paylaşım için teşekkürler bende aktif ettim camera2apiyi kurdum gcami sıkıntısız çalışıyor

Langsuyar

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
Xiaomi Mi 6
Konular
1
her gelen güncellemede bu işlemi yenilemeye gerek varmı acaba aktif ettikten sonra güncellemeyle deaktif olma durumu söz konusu olur mu?

osmanayman

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Osman
Cihazım
Xiaomi Mi 6
Konular
1
her gelen güncellemede bu işlemi yenilemeye gerek varmı acaba aktif ettikten sonra güncellemeyle deaktif olma durumu söz konusu olur mu?

Sanırım güncelleme sonrası tekrar yapmak gerekiyor... Gerçi bu durum gelecek güncellemenin ne olacağına bağlı bence... Mesela kamera için bir güncelleme gelmesi vs gibi... Güncelleme gelince bakarım inşallah...

erkip43

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
murat
Cihazım
lg g3 d855
Konular
0
eyvallah hocam root etmeden oldu kamera aktif çalışıyor şuan

Antagonist35

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Mi6,PocoX3 NFC
Meslek
Makine Mühendisi
Konular
2
bu sekilde telefon güncellemeleri sikintisiz alabilirmi

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

osmanayman

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Osman
Cihazım
Xiaomi Mi 6
Konular
1
Güncellemeleri alır ama güncelleme sonrası tekrar aynı işlemleri yapman gerekebilir... Daha doğrusu kamera ile ilgili güncelleme gelirse bu durum olur diye düşünüyorum...

Antagonist35

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Mi6,PocoX3 NFC
Meslek
Makine Mühendisi
Konular
2
Güncellemeleri alır ama güncelleme sonrası tekrar aynı işlemleri yapman gerekebilir... Daha doğrusu kamera ile ilgili güncelleme gelirse bu durum olur diye düşünüyorum...
dediginiz yontem ile reklam. engelleyen bir host dosyasida flashlanabilir öyleyse?

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt