Rehber Mi5s Cihazlara Orijinal Global Rom Yükleme

geronimo58

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
aydın
Cihazım
xiaomi mi5s
Konular
1
ben bu yöntemi denedim flash ta telefon gözükmüyor başka bir başlıkta anlatılan global romu indirip yüklemeyi denedim güncelleme paketi doğrulanamıyor diyor yapamadım bir türlü :S

Orhanfow

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Az
Cihazım
Mi5s
Konular
2
Parmak izi çalışmıyor ne olur çözüm ...

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Orhanfow

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Az
Cihazım
Mi5s
Konular
2

KutayKaraman

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kutay
Cihazım
Xiaomi Mi 5s
Konular
19
Çok teşekkür ederim ama ben bunlardan anlamam ki...ne yapmam gerektiğini açık açık anlatsaniz size zahmet...2 aydır parmak izi yok ...servise göndermek istemiyirum

hocam konuda anlatışı var uygun adımlarla giderseniz yaparsınız.darbe veya kullanıcı hatası olmadıysa servise gönderip sorununu çözebilirsiniz.teknik firma sizde suç bulursa belli miktar bir ücret ile sorununuzu çözebilirler.

foolishman

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Xiaomi mi 5S
Konular
24
Merhaba arkadaşlar,

Bilindiği üzere bir süredir Mi5s ülkemizde satılmakta ve oldukça popüler bir cihaz. Ancak Xiaomi tarafından Global ROM yayınlanmadığı için ülkemizde satılan Mi5s'ler üzerlerinde orijinal olmayan, gerek stabilite gerekse güvenlik anlamında zaafları bulunan romlarla geliyordu. Aynız zamanda bu romlarla cihazlar güncellenemiyordu. Ancak 28.12.2016 tarihinde Xiaomi Global romu yayınladı ve artık orijinal rom kullanılabilir durumda. Orijinal rom yüklenebilmesi için ise öncelikle bootloader kilidi kaldırılmalı ve ardından Mi Flash ile fastboot Global rom kurulumu yapılmalı. Bu rehberde sizlere bu işlemleri açıklamaya çalışacağım. Özellikle resim veya video kullanmak istemiyorum. Resimler ve videolar olduğunda pek çok kişinin gözü korkuyor ve vazgeçiyor oysa yapılması gereken işlemler son derece basit. Zaten rehber içerisinde farklı cihazlara ait resimli ve videolu anlatımların bağlantılarını da vereceğim.Eğer merak ederseniz onlara da rahatça ulaşabilirsiniz. Bu bağlantılarını vermiş olduğum konulardaki cihaza özel dosyaları değiştirerek de işlemleri yapabilirsiniz.

A. Hazırlık

1. Öncelikle bu işlemlerin yapılabilmesi için 64 bit bir bilgisayara ve bir adet Mi5s cihaza ihtiyacımız olacak. (Bilgisayarın 64 bit olması son derece önemli aksi halde hata alma ihtimaliniz oldukça yüksek.)
  2. İkinci olarak telefonunuzun bilgisayarınıza doğru bir şekilde tanıtılmış ve sürücülerin güncel olması gerekli. Ben pdanet kullanıyorum ve şimdiye kadar sorun yaşamadım. Sizlere de tavsiye ederim. ( )
  3. Üçüncü olarak telefonunuzda USB Hata ayıklama açık olmalı. Ayarlar telefon hakkında bölümüne girin, MIUI sürümü üzerine 5-6 defa tıklayın. Tebrikler artık bir geliştiricisiniz mesajı belirdikten sonra geri gelerek ayarlar altındaki ek ayarlara girin ve buradan Geliştirici Seçeneklerine geçin. Buradan USB hata ayıklama seçeneğini aktif hale getirin.
  4. Dördüncü olarak kullanacağımız programlar geliyor. Bunlar ve
  5. Beşinci olarak da dosyamız. Buradan "Xiaomi Mi 5s Latest Global Stable Version Fastboot File Download" yazan bağlantıya tıklayarak son sürüm romu indirebilirsiniz.

B. Unlock

Cihazınızda bulunan bootloader kilidini kaldırmanız için Xiaomi'den onay almanız gerekli. adresine girerek başvurunuzu yapabilir veya başvurunuz onaylanmışsa Mi Unlock Tool aracını indirebilirsiniz.
  1. Başvuru işlemi oldukça basit. Yukarıda bulunan adrese gidiyor ve Mi Hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Eğer yetkiniz var ise bu aşamada Unlock Tool aracını indirebilir ve devam edebilirsiniz. Eğer yetkiniz yoksa İsminiz, telefon numaranız ve bir açıklama girmeniz gereken 4 adet kutucuk göreceksiniz. Bilgileri girip (isminizi sadece isim olarak girin soyadı olmasın Ahmet, Mehmet vb.) ilerlediğinizde telefonunuza SMS ile bir onay kodu geliyor. Bu kodu da bir sonraki ekrana giriyor ve başvurunuzun onaylanmasını bekliyorsunuz. Onay geldikten sonra adresine gidip giriş yaptığınızda Mi Unlock Tool aracını indirebilirsiniz.
  2. Başvuru işlemini halledip Unlock Tool aracını indirdiğimize göre artık kilidi kaldırabiliriz. Bir defa daha hatırlatalım. Bilgisayarınıza sürücüler sorunsuz yüklenmiş olmalı ve hem telefonda hem de bilgisayarınızda (Yani Mi Unlock Tool aracına gireceğiniz hesap) onay aldığınız Mi hesabının kayıtlı olması gerekmekte. (Normal şartlarda bu aşamada bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise cihazınızda China Developer Rom yüklü olması. Ancak bu adımı ayrıntı olarak anlatmıyorum çünkü pek çok fake rom China Developer tabanlı olduğu için sorun yaratmıyor. Eğer sorun yaşarsanız developer romu telefonunuza indirin. Güncelleyici uygulamasına girin ve sağ üst köşedeki menüden güncelleme paketini seç diyerek indirmiş olduğunuz dosyayı gösterin. İşlem tamamlandığında China Developer Rom yüklenmiş olacaktır.)
  3. Öncelikle Mi Unlock Tool aracını açın ve şifrenizle giriş yapın. Cihaz bulunmadığına dair bir uyarı göreceksiniz. Cihazınızı kapatın ve ses kısma tuşu ile birlikte güç tuşuna basılı tutun. Ekrana tamirci Droid gelecek. Bu ekrandayken bilgisayarınıza bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin. Sürücüler yüklendikten sonra Mi Unlock Tool aracına gelin ve altta beliren Unlock yazısına tıklayın. Bir kaç dakika içinde kilit kaldırılacaktır.
  4. Eğer bu işlemler esnasında hata alırsanız @chatin_62 Hocamın hazırlamış olduğu son derece detaylı bu konuyu bir okumanızı tavsiye ederim.
NOT : Bazı sürümlerde Mi Unlock Tool cihazdan hesap bilgilerini alamadığı için unlock işlemi %50'de kalıyor ve başarısız oluyor. Bu sorunu yaşayan arkadaşlar Geliştirici seçenekleri içinden unlock için izin vermeleri halinde kilitleri sorunsuz açılacaktır. Eğer 8.0.3.0 kararlı sürüm kullanılıyorsa geliştirici seçeneklerinde bu seçenek bulunmuyor ve cihazın güncellenmesi gerekiyor.

C. Global Rom Yükleme

Bu aşama ise en kolay ve hızlı olanı. Normal şartlarda oldukça uzun açıklamalar yapılır fakat zaten unlock aşamasında gerekli olan sürücüleri indirip cihazımızı bu işe hazırladık. Dolayısıyla yapılacak işlem çok kolay.
  • Hazırlık aşamasında indirmiş olduğunuz sıkıştırılmış rom dosyasını bilgisayarınızın C sürücüsüne çıkartın. (Dosya yolu C:/Capricorn_imagesxxxx gibi görünmeli)
  • Mi Flash aracını çalıştırın
  • Sol üstteki browse butonuna tıklayın ve rom dosyasını çıkartmış olduğunu klasörü seçin.
  • En altta yer alan flash all seçeneğini seçin.
  • Refresh'e tıklayın. Device bölümünde telefonunuz göründüyse sorun yoktur. Flash butonuna basın ve bekleyin.
4-5 dakika içinde global rom kurulmuş cihazınız hazır bir şekilde yeniden başlayacaktır. İlk Açılış 15-20 dakika kadar sürebilir paniklemeden beklemenizi tavsiye ederim. Bu aşamada sorun yaşarsanız daha önce hazırlanmış olan resimli ve videolu rehberlerimize bir göz atabilirsiniz.

İşlemler bu kadar arkadaşlar. Elimden geldiği kadar ayrıntıya girmedim ve yaşanabilecek sorunlardan bahsetmedim çünkü en başta da söylediğim gibi kimsenin gözünü kokutmak istemiyorum. Cihazların %90'lık bir kısmına her hangi bir sorun yaşanmadan Global Rom yüklenebiliyor. Eğer ki sorun yaşarsanız sorun yaşadığınız bölümü aşağıda yorum olarak belirtirseniz gerek ben, gerekse diğer arkadaşlarımız elimizden geldiğinde sorunu çözmeye çalışacağız. Eğer ki uğraşmak istemiyorsanız veya kendinize güvenemiyorsanız bu işlemler ücret karşılığı uzaktan yardımla da yapılabilir. Eğer uzaktan yardımla bu işlemleri yaptırmak isterseniz bana veya diğer arkadaşlarımıza özel mesaj yolu ile ulaşıp yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Kolay gelsin :)

DİPNOT : Eğer daha önce bootloader kilidini açmış ve TWRP gibi bir custom recovery yüklemesi yaptıysanız; rom dosyasını indirip cihazınıza kopyalayın, cihazınızı recovery modunda başlatın, flash zip seçeneği ile indirmiş olduğunuz zip dosyasını gösterin system hariç wipe işlemlerini yapın. Reboot yaptığınızda cihazınız orijinal romla açılacaktır.

ÖNEMLİ NOT : Bir diğer yöntem de cihazı EDL moduna alarak rom yüklemek. Ancak bu işlem için mutlaka EDL kablonuz olması gerekmektedir. ADB üzerinden "adb reboot edl" ve " fastboot oem edl" komutları verilerek EDL modunda rom yüklemeye çalışan cihazların neredeyse yarısı brick oluyor ve cihazın kurtarılması için profesyonel ellere teslim edilmesi gerekiyor.

Merhaba cantara ,

Yardım - Xiaomi mi5 s resetleme sorunu?

Üstte belirttiğim konuda yardımların için teşekkür ederim. O konudan sonra cihazıma temiz bir kurulum yapmak için araştırma yaparken şu an bulunduğumuz konuya geldim.

Üç adet sorum var.

1) Ben macOS kullanıyorum ve bu konu anlatımında Windows için anlatım yapılmış. Kolayında varsa macOS için anlatım yapan bir konu linki paylaşabilir misin? (ingilizce olabilir)

2) Resetleme diye belirttiğim problem benim telefon kullanım zevkimi inanılmaz bozuyor ancak forumda dolaşırken MİUI 10'un resmi sürümünün çıktığını görür gibi oldum. Biraz daha dişimi sıkıp cihazımı direkt olarak temiz bir şekilde MİUI 10 kurmamı önerir misin? Zaten çıktı neden dişini sıkasın diyebilirsin, ancak mi'nin sitesinden kontrol ettiğim zaman hala develop olarak gözüküyor miuı 10 o nedenle söyledim.

3) Temiz kurulumdan sonra en kolay şekilde cihazımı nasıl geriye yükleyebilirim. Mi cloud yeterli olmuyor, başka şekilde yapamaz mıyım?

Şimdiden teşekkür ederim.
Böyle basit bir konuyu direkt site kurucusuna danışabiliyor olmak çok enteresan :) Tüm konulara yetişmeye çalışıyor oluşun gerçekten muhteşem, her şey için çok teşekkürler.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Merhaba cantara ,

Yardım - Xiaomi mi5 s resetleme sorunu?

Üstte belirttiğim konuda yardımların için teşekkür ederim. O konudan sonra cihazıma temiz bir kurulum yapmak için araştırma yaparken şu an bulunduğumuz konuya geldim.

Üç adet sorum var.

1) Ben macOS kullanıyorum ve bu konu anlatımında Windows için anlatım yapılmış. Kolayında varsa macOS için anlatım yapan bir konu linki paylaşabilir misin? (ingilizce olabilir)

2) Resetleme diye belirttiğim problem benim telefon kullanım zevkimi inanılmaz bozuyor ancak forumda dolaşırken MİUI 10'un resmi sürümünün çıktığını görür gibi oldum. Biraz daha dişimi sıkıp cihazımı direkt olarak temiz bir şekilde MİUI 10 kurmamı önerir misin? Zaten çıktı neden dişini sıkasın diyebilirsin, ancak mi'nin sitesinden kontrol ettiğim zaman hala develop olarak gözüküyor miuı 10 o nedenle söyledim.

3) Temiz kurulumdan sonra en kolay şekilde cihazımı nasıl geriye yükleyebilirim. Mi cloud yeterli olmuyor, başka şekilde yapamaz mıyım?

Şimdiden teşekkür ederim.
Böyle basit bir konuyu direkt site kurucusuna danışabiliyor olmak çok enteresan :) Tüm konulara yetişmeye çalışıyor oluşun gerçekten muhteşem, her şey için çok teşekkürler.

Güzel yorumlarınız için teşekkürler :)

1) macos konusunda hiç tecrübem yok maalesef hocam. Yardımcı olmaya çalışıp yanlış yönlendirmek istemem.

2) Eğer çok aşırı rahatsız olmuyorsanız bence bu hafta da bekleyin. MIUI 10 gelirse direk MIUI 10 kurulumu yaparsınız. MIUI 9 kursanız da cihazınız MIUI 10 güncellemesini OTA üzerinden alacaktır fakat MIUI sürüm değişikliklerinde cihazı sıfırlamak daha sağlıklı oluyor. Bu geçiş esnasında tekrar sıfırlamamak için bence bekleyebilirsiniz.

3) Açıkçası Mi Cloud bana da yeterli gelmiyor. Fotoğraf, belge vb. dosyalarımı bilgisayarımda yedekliyorum ve cloud hesaplarına pek güvenmiyorum. (Google drive ve yandex'te de ayrıca duruyor) Uygulamaları her zaman için yedeksiz en baştan kuruyorum. Rehber, mesaj, takvim de mi hesabı ve google hesabını girdiğimde kendiliğinden geliyor. Yani kurulum öncesi fotoğraf ve belgeler dışında özel bir yedek almıyorum ancak bu tabii ki alışkanlıkla alakalı bir durum. Cihazınızın birebir aynı şekilde gelmesini istiyorsanız root yetkisi gerektiren titanium backup kullanabilirsiniz.

Orhanfow

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Az
Cihazım
Mi5s
Konular
2
Sizce miu 10 yakın zamanda gelirmi

Firostr

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Buğra
Cihazım
Mi 6
Konular
11
Kullanıcı verileri silinir yazıyor, Unlock programında doğrumudur?

Üst Alt