Yardım Mi5 ve diğer xiaomi şarj adaptörleri (QC2.0 & QC3.0)

onerozer

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
öner
Cihazım
redmi note 3
Konular
2
Merhabalar,
Xioami Mi5, quick charge 3.0 destekli ama bazı ilk üretim olan partiler ve hindistan gönderilen partilerde kutudan çıkan orjinal şarj cihazı quick charge 2.0 destekli (MDY-03-EB) olarak geliyor.

Bunun telefona bir zararı yok ve qc2 <-> qc3 teknolojileri tamamen geriye dönük uyumlu olarak çalışabiliyor. Fakat qc3.0 teknolojisi qc2 göre %25-30 arası telefonu daha hızlı şarj ediyor.
Ayrıca qc3.0 pil ömrünü uzatmayı vadediyor. (qc2.0 da pil ömrünü kısalttığına dair çok fazla şikayet almıştı)

Eğer şarj adaptörünün üzerinde yazan model no :
MDY-03-EB : Quick Charge 2.0 (QC2.0), Çıkış 5V/2A - 9V/1.2A - 12V/1A
MDY-03-EC : Çıkış 5V/2A
MDY-08-EF : Çıkış 5V/2A
MDY-08-EH : Quick Charge 3.0 (QC3.0), Çıkış 5V/2.5A - 9V/2A - 12V/1.5A

Bu arada Quick Charge teknolojisi Qualcomm firmasının patentli bir teknolojisi ve snapdragon chipsetli telefonlar için kullanılıyor.
MediaTek (MTK) işlemcili telefonlarda normal 5V/2A şarj adaptörü olarak çalışır. Hıza faydası olmaz.

Quick Charge 3.0 Destekli Xiaomi Telefonlar;
Xiaomi Mi 5 (Snapdragon 820)
Xiaomi Redmi Note 3 (Snapdragon 650) - Düzenleme :Chipset destekliyor fakat QC3.0 desteği donanımsal olarak kapatılmıştır.
Diğer Snapdragon 430, 435, 617, 625, 650, 652, 820 Chipsetli telefonlar

Quick Charge 2.0 Destekli Xiaomi Telefonlar;
Xiaomi Mi 4c (Snapdragon 808)
Xiaomi Mi 4i (Snapdragon 615)
Xiaomi Mi 4 LTE (Snapdragon 801)
Xiaomi Mi 4 (Snapdragon 801)
Xiaomi Mi 3 (Snapdragon 800)
Xiaomi Mi Note Pro (Snapdragon 810)
Xiaomi Mi Note Plus (Snapdragon 810)
Xiaomi Mi Note (Snapdragon 801)
Xiaomi Redmi 3 (Snapdragon 616)
Xiaomi Redmi 2 (Snapdragon 410)
Xiaomi Redmi 2 Pro (Snapdragon 410)
Xiaomi Redmi 2 Prime (Snapdragon 410)
Xiaomi Redmi 1S (Snapdragon 400)
Xiaomi Redmi Note Prime (Snapdragon 410)
Xiaomi Redmi Note 4G (Snapdragon 400)
Diğer Snapdragon 200, 208, 210, 212, 400, 410, 412, 415, 425, 615, 616, 800, 801, 805, 808, 810 Chipsetli telefonlar

Quick Charge 1.0 Destekli Xiaomi Telefonlar (qc2 ve qc3 ile uyumlu değil)
Xiaomi Mi 2S (Snapdragon S4)
Xiaomi Mi 2A (Snapdragon S4)
Xiaomi Mi 2 (Snapdragon S4)
Xiaomi Mi 1S (Snapdragon S3)
Xiaomi Mi 1 (Snapdragon S3)
Diğer Snapdragon S3, S4, 600 Chipsetli telefonlar

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Kaynaklar;

Son düzenleme:

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Hocam küçük bir bilgi vermek istiyorum. Sadece chipset e bakarak destekler desteklemez demek doğru olmaz. Chipset destekliyor olsa bile kernel desteklemiyorsa çalışmayacaktır. Bu arada Redmi Note 3 Pro isimli bir cihaz yok bizler Snapdragon versiyonuna Pro diyoruz resmi olarak snapdragon da MTK versiyonu da redmi note 3 olarak geçiyor ve bildiğim kadarıyla redmi note 3 ün iki modelide q.c. 3.0 desteklemiyor.

Oyla:

onerozer

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
öner
Cihazım
redmi note 3
Konular
2
Hocam küçük bir bilgi vermek istiyorum. Sadece chipset e bakarak destekler desteklemez demek doğru olmaz. Chipset destekliyor olsa bile kernel desteklemiyorsa çalışmayacaktır. Bu arada Redmi Note 3 Pro isimli bir cihaz yok bizler Snapdragon versiyonuna Pro diyoruz resmi olarak snapdragon da MTK versiyonu da redmi note 3 olarak geçiyor ve bildiğim kadarıyla redmi note 3 ün iki modelide q.c. 3.0 desteklemiyor.

Selam Zenex,
Öncelikle quick charge tamamen donanım destekli bir teknolojisi ve işletim sisteminden (android, windows...) bağımsız. Fakat pantent ücreti, kullanılan pilin kalitesi nedeniyse yine üretici tarafından donanımsal olarak kapatılabiliyor. Evet haklısın, gözümden kaçmış, o listeyi altta kaynaklarda belirttiğim miui forumdan alıntı yapmıştım.

Ama genel olarak; QC3.0 veya QC2.0 olduğunu telefon marka ve modeli değil, kullanılan snapdragon SoC belirler. Mesela aldığın şarj adaptörü üzerinde QC3.0 logosu (sertifikası) varsa bütün 820 chipset sahip telefonlarda kullanabilirsin. (mi5 veya samsung s7 gibi).

Teşekkürler....

Oyla:

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
onerozer hocam yazılımdan bağımsız olduğu konusunda yanılıyorsunuz. Cihazın ne kadar akım çekeceği hangi sıcaklıklarda akımı ne kadar düşüreceği vs yazılımsal kontrol edilir aynı zamanda q.c. olayını sadece chipsetin desteklemesi yetmez kernelinde desteklemesi gerekir.

Oyla:

__SEFA__

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SEFA
Cihazım
mix 3
Konular
15
onerozer hocam yazılımdan bağımsız olduğu konusunda yanılıyorsunuz. Cihazın ne kadar akım çekeceği hangi sıcaklıklarda akımı ne kadar düşüreceği vs yazılımsal kontrol edilir aynı zamanda q.c. olayını sadece chipsetin desteklemesi yetmez kernelinde desteklemesi gerekir.
Bu konuda haklisiniz . Lumia 1520 de snap 800 olmasına rağmen q2.0 yok hatta 2a değil de 2.1a ile şarj etmek isterseniz cihazı çok daha yavaş şarj ediyor( bildiğim kadarıyla cihazı korumaya alıyordu) bu da bize sistem ile kısıtlanabildigini gösteriyor

Oyla:

onerozer

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
öner
Cihazım
redmi note 3
Konular
2
Şöyle düşün; telefon bütün hafızasını formatladım, açılmıyor... veya telefonu power kapalı yani android(kernel) devrede değil; Şarja taktığımda qc3.0 çalışır mı, çalışmaz mı?
Telefon için hayatı önem taşıyan unsurların tamamı (sıcaklık, akım, voltaj) İşletim sistemi (android, windows10....) tarafından değil, donanımsal olarak yönetilir ve çipset içinde fabrikasyon olarak tanımlıdır.
örneğin; cpu veya pil tanımlanmış max. ısı değerini geçerse telefon kendini kapatır, şarjda pil dolarsa telefon şarjı durdurur. Bunları kernel(OS) ile mudahale edemezsin, tamamen donanımsaldır ve bütün işlemci(soc) içeren benzer aletler (pc, tablet, raspberry pi...) için geçerlidir.
QC teknolojisinin, işletim sistemi(android) ile bağımlı olduğu gösteren veya yazan bir kaynak verebilir misiniz?

Oyla:

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
onerozer ilk önüme gelen kaynağı buraya atıyorum. linki okursan qc 2.0 için düzenlenmiş kerneller ile arkadaş Z2 sine qc 2.0 destekler hale getirmiş. Konudaki
"so this is it buddies, Z2 D6503 (and possibly all other Z2 models) have a QC-2.0 hardware inside their shiny skin. All we need is to enable it properly in the kernel. BTW, the HVDCP module is already present inside the system/bin/ which is required for QC- 2.0 ."
kısmı bence her şeyi özetliyor. Konunun en altına doğru bakarsan resmi olarak 5.1.1 güncellemesi ile Sony bu desteği tüm Z2 lere eklemiş.

Tekrar söylüyorum donanım destekliyor olabilir ama yazılım desteklemyorsa çalışmaz.

Son düzenleme:
Oyla:

oguzgudelek

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
OğuzGüdelek
Cihazım
Mi4 LTE-CU
Konular
7
Tak fişi bitir işi sıkıntı yok elektrik her türlü girerdrunk~~drunk~~drunk~~

Oyla:

__SEFA__

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SEFA
Cihazım
mix 3
Konular
15
Dostum sen os u telefondan siliyorsun Sonra cihazı bilgisayara bağliyorsun ve Pc cihazı görüyor. Nasıl görüyor? Demekki telefonda da silinemeyen bilgilerin olduğu bir bölüm mevcut. İki tip güncelleme var. Biri yazılım güncellemesi diğeri donanım güncellemesi. Donanim güncellemesi ile bu destek cihaza verilebilir.
Misal Lumia cephesinde bir yandan Windows 8.1 güncellemesi yayınlanıyordu sonra Windows 10 olarak yayınlanmaya devam etti , bir yandan da cyan , denim gibi donanım güncellemeleri yayınlanıyordu bu donanım güncellemeleri ile cihazlara 4k desteği yada hoperlor mikrofon iyileştirmesi gibi şeyler yapılabiliyor. Bu donanım (chipset) güncellemesi ile q2.0 eklenebilirdi ...
Bunu Pc deki bios güncellemesi olarak da düşünebiliriz. Yazilim ne olursa olsun OC için ayarı bios dan yapman lazım...

Oyla:

__SEFA__

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SEFA
Cihazım
mix 3
Konular
15
Yani sayın onerozer bana göre bir rom ile bu desteğin telefona eklenemeyecegi konusunda hemfikiriz. Ancak donanım güncellemesi ile cihaza eklenebilir...

Oyla:
Üst Alt